Edebiyat akımları-Natüralizm

adsiz

Natüralizm

Pozitivist ve determinist düşünce zemininden doğan, XVIII. yüzyılın sonlarına doğru gelişen bilimsel gerçeklik ilkelerine bağlı kalan, insanı ve yaşadığı çevreyi yalın bir dille anlatan sanat akımıdır.

Temel ilkeleri şunlardır:

  • Bilimsel gerçekliği temel alma: Dış dünyanın, doğanın, insanın gerçekliğini daha da ileri götürerek deneysel bir gerçekçilik boyutu kazandırılır. Gözlemden yararlanırlar ve olaylara dışarıdan müdahele etmezler.
  • Nesnel olma: Sanatçı eserinde tıpkı bir bilim adamı gibi tarafsız ve nesnel olmalıdır.
  • İnsanı çevresine göre ele alma: natüralist eserlerde daha çok işçi ve burjuva arasındaki sınıf farklılığı işlenir.
  • Tasvir: Natüralistler, realistlere oranla mekan tasvirlerine çok daha fazla yer vermişler hatta bunu o kadar abartmışlar ki zaman zaman okuyucuyu bunaltmışlardır.
  • Sanatın işlevi: Toplum için sanat anlayışını benimsemişlerdir. Toplumu ve insanı içinden çıkılmaz zor durumdan kurtarma eserlerindeki işlevdir.
  • Üslup: aşırı gerçekçilik endişesi, onların açık, herkesin anlayabileceği bir dil anlayışından uzaklaşmalarına sebep olmuştur. Ayrıca eserlerinde kahramanları kendi ağız özellikleriyle konuştururlar.

Natüralist sanatçı ve eserleri:

Emile Zola / Meyhane, Nana, Hakikat

Alpnonse Daudet / Sapho

Maupossant / Bir Hayat, Güzel Dost

Türk Edebiyatında en önemli natüralist Hüseyin Rahmi Gürpınar’dır.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler