Her arz kendi talebini yaratır mı?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Her arz kendi talebini yaratır mı?:J.Baptiste Say ortaya attığı Mahreçler(pazarlar) Yasası ile ‘Her arz kendi talebini yaratır.’diyerek,her mal alışının bi satış,her satışın ise bir alış olduğunu vurgulamıştır.Diğer bir deyişle bir mal piyasaya sürülünce onun değerine eşit bir bedel talep olarak piyasaya yönelmektedir.Çünkü üretim süreci sonunda bir yandan mal piyasaya sunulurken,bir yandan da üretim faktörleri ücret,rant kar,faiz gibi gelirler elde etmektedirler.Böylece arz toplam talebi yaratmakta ve birbirlerine eşit olmaktadırlar.Say parayı önemsememiş ekonominin üzerine örtülü bir tür peçe olarak değerlendirmiştir.(Walras bu yasaya parayı dahil etmiştir.)

Günümüzde bu görüş geçerli değildir. Say yasası stoklama ve gömülemeye yer vermemiştir.Ekonomide her zaman dengesizlik olabilir.Gelirin bir kısmı atıl olarak elde tutuluyorsa,toplam arz toplam talebi aşacaktır.Yaratılan üretim fazlası da milli geliri düşürecektir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler