Hakimin hukuk yaratması nedir ve sonuçları nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Hâkimin Hukuk Yaratması ve Sonuçları: Kanunda uygulanabilir bir hüküm bulunmaması bir kanun boşluğudur. Kanun boşluğuyla karşılaşan hâkim örf ve adet hukukuna başvurur. Örf ve adet hukuku hukukun 2. kaynağıdır. Yazılı olmayan toplumca benimsenen kurallardır. Örf ve adet hukukunda uygulanacak bir hüküm yoksa hukuk boşluğu oluşur. Bu hukuk boşluğunu kendini kanun koyucu yerine koyarak genel, soyut nitelikli, objektif bir hukuk yaratır ve hâkim bu boşluğu doldurmuş olur. Hâkimin yarattığı hukukun özellikleri: Emredici ve bağlayıcı değildir. Kanun hükmü taşımaz. Kuvvetler ayrılığı ilkesini zedelemez.(Kural koyma yetkisi daima TBMM’dedir. Üst yargı denetimine tabidir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler