Erkler ayrımı nedir denetim yolları nelerdir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Erkler ayrımı nedir denetim yolları nelerdir?

 Demokratik ve çağdaş bir devlet üç yetkiden oluşur.

Bunlar YASAMA , YÜRÜTME, YARGI dır.  Türkiyede de sistem bu üç güç üzerine kurulmuştur.

Yasama yetkisi TBMM ‘ye aitdir.Ülke için gerekli yasalar Bakanlar Kurulu yada milletvekillerinden gelen istemler doğrultusunda çıkarılır.Bu yetkinin kullanılması sırasında hiç bir kuruluş müdahelede bulunamaz bu yetkiyi  bu yetkiyi TBMM  adına kullanamaz

Yürütme yetkisini Bakanlar kurulu yani hükümet kullanır.Genel olarak TBMM’nin içinden çıkan Bakanlar kurulu ülke yönetimindeki  aktif güçtür.Yürütmenin yasama yetkisine müdaele etmesi ise sadece menfaatlerine uygun kanunlar çıkarması anlamına gelir ki bu da vatandaşın hukuka ve devlete güveninin sarsılmasına neden olur.Devlet güvenilirliğini kaybeder.Yani yasama ve yürütmenini tek elde toplanması halkın aleyhine sonuç doğurur.

Yargı yetkisi ise Hakimler ve Savcılar eliyle kullanılır.Türk milleti adın karar vercek olan yargı mensuplarının bağımsız olması gerekir.Hak ve özgürlüklerin korunmasında asıl unsur bağımsız bir yargıdır.Baskı altında ki bir yargı hiç bir şekilde adil bir karar veremez  ve haklı olana değil güçlü olana hizmet eder.Yargı denetiminin olmadığı  yerde yasama ve yürütmenini tek elde toplanmasıyla diktatörlük oluşur.

Türkiyede çağdaş demokratik bir ülke olmakla kuvetler ayrılığı ilkesini benimsemiştir.Bu nedenle bir hukuk devletidir.Tüm kurum ve kuruluşlar yargı denetimine tabidir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler