Davanın görevsiz yargı yerinde açılması

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

DAVANIN GÖREVSİZ YARGI YERİNDE AÇILMASI: Üç durum söz konusudur.
1)Açılan iptal davasına bakma yönetsel yargının görev alanı dışında ise görev ve yetki kurallarına uyularak görevsizlik kararı verilir.Örneğin idare mahkemesi yada Danıştay’da açılmış bir iptal davası adli yada askeri yargının görev alanı içine giriyorsa görevsizlik kararı verilir.
2)Açılan iptal davası yönetsel yargının görev alanı içinde kalmakla birlikte yanlış yönetsel yargı yerinde açılmış ise görevsizlik kararı verilerek dosya görevli yönetsel yargı yerine gönderilir.Örneğin idare mahkemesinde açılması gereken bir dava yanlışlıkla Danıştay’da açılmış ise Danıştay görevsizlik kararı vererek dosyayı yetkili idare mahkemesine gönderir.
3)Bakılması Danıştay,idare ve vergi mahkemelerinin görevine girdiği halde adli veya askeri yargı yerinde açılmış bulunan davaların görev noktasından reddi halinde bu husustaki görevsizlik kararının kesinleşmesini izleyen günden 30 gün içinde görevli mahkemede dava açılabilir.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler