YGS LYS Yunan uygarlığı ders notu

ygs-lys-ders-notlari

YUNAN UYGARLIĞI 

Yunan Uygarlığının ön asya uygarlıkları ile yaptığı kültür sentezine Helenistik kültür, Roma ile yaptığı kültür sentezine de Antik kültür denir.

* Dor istilasından sonra polıs adı verilen ve en büyükleri Atina; Sparta; Karent; Teb adlı şehir devletlerinden oluşmaktadır.
* Aralarında kültür birliği olmasına rağmen yunan sitelerinin siyasal birlik kuramayaışlarının temel nedeni özgürlük ve demokrasiye aşırı düşkünlük; ayrıca egemenlik altına girme kaygısıdır.
* Rejim önce krallık daha sonra Aristokrasi olmuştur. Bu dönemde devlet 9 kişiden oluşan Arhont Meclisi tarafından yönetilmiştir.
* Sınaf kavgalarının yoğun olduğu dönemde, sınıf kavgalarını önlemek için kullanılan baskı rejimine Tiranlık denir.
* En son eski yunanda Demokrasi rejimi görülür.
* Demokrasinin temelleri eski yunanda atılmıştır.
* Dor istilası sonucu halk üç sınıfa ayrılır.

  • Vatandaşlar : Ayrıcalıklı sınıf
  • Metekler : Ticaret ve mülkiyet hakkı olan sınıf.
  • Köleler : Hiçbir hakkı olmayan sınıf

* Metekllerin Vatandaşlarla aynı haklara sahip olmak için başlattıkları sınıf kavgaları sonucunda Dragon, Solon, Klistenes bazı bazı kanunlar hazırlar en son Klistenes kanunları yürürlüğe girer.

KLİSTENES KANUNLARI

  • Tiranlık rejimini yasaklar
  • Zenginlikten kaynaklanan sınıf farklılıklarını ortadan kaldırır.
  • Solon’un açtığı 400’ler meclisini 500’e çıkarır.
  • Demokrasiyi gerçek anlamda Atina’ya terleştirir.

PERS SAVAŞLARI

Perslerin batıya yayılma siyasetinden kaynaklanan pers savaşları özgürlüğüne düşkün olan İonların M.ö. 500’lerde Milet önderliğinde pers egemenliğine karşı koymasıyla başlar. Yunanlıların siyasal dağınıklığını fırsat bilen ve amacı egeye hakim olmak olan persler fenikelilerle anlaşır. Ancak tarih boyunca birleşemeyen yunan siteleri pers sorunu karşısında birleşirler. Persler;
MARATON Savaşı’nda Atina’ya
PLATE Savaşı’nda Sparta’ya yenilirler. Svaşlar sonunda İonya yeniden bağımsız olur, persler egeden çekilir, Hellen birliği sağlanır.

PELLOPOHONES SAVAŞLARI

Bir yunan iç savaşı olup Atina ve Sparta arasında olmuştur.Yunan egemenliğinden kaynaklanan savaş Spartanın üstünlüğü ile sonuçlanır. Bu savaşın yarattığı yıpranmışlık makedonya istilasına zemin hazırlar.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler