Normlar hiyerarşisi nedir?

kurum-sinavlari-mulakat-kavramlari

Normlar Hiyerarşisi: Anayasa: Bir devletin temel kurallarının nasıl işleyeceğini belirleyen, bazı ülkelerde yazılı bazılarında ise yazılı olmayan kurallar dokümanıdır. İngiltere ve Japonya’da yazılı değil. 1. Madde: Türkiye devleti bir cumhuriyettir. 2. Madde: T.C. toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. 3. Madde: Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir, bayrağı şekli kanunda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı istiklal marşıdır. Başkenti Ankara’dır. 4. Madde: Değiştirilemeyecek hükümlerdir. Anayasanın temel ilkeleri; Cumhuriyetçilik İnsan haklarına saygılı Atatürk milliyetçiliğine bağlı Demokratik, sosyal, üniter, laik, hukuk devletidir. Hukuk Devletinin Temel İlkeleri: Kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin devlete karşı korunması Yasaların herkese karşı eşit uygulanması İdarenin her türlü eylem ve işlemlerinin yargı denetimine tabi olması Yargının bağımsız olması Kanun: BK veya 1 MV. Tarafından teklif edilen ve bir toplumun bütününü ilgilendiren hukuk kurallarına denir. 1 yasama döneminde sonuçlandırılmamış olan kanun tasarısı ve teklifleri hükümsüz sayılır ve buna kadük olma denilmektedir. =KHK: Yasama organının konu, süre ve amacı belirleyen bir yetki kanunu ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya anayasadan aldığı yetkiye dayanarak, hükümetin çıkardığı, maddi anlamda kanun gücüne sahip, parlamentonun tasdiki ile şekli ve organik anlamda kanun gücüne kazanacak olan kararnamedir. CB onayladıktan sonra RG yayımlandığı gün yürürlüğe girer. Ayrıca RG yayımlandığı gün TBMM’de oylanması gerekir eğer TBMM’ye getirilmezse KHK o gün yürürlükten kalkar. Sıkıyönetim ve olağanüstü dönemler dışında sadece sosyal hak ve ödevler düzenlenebilir. Bu Sıkıyönetim ve olağanüstü dönemlerde sert çekirdek haklar hariç her türlü düzenleme yapılabilir. =Uluslararası Antlaşmalar: Tüzük: Kanunların işleyişini göstermek için Danıştay’ın yargısal denetiminden sonra BK tarafından çıkarılmaktadır. Tüzükleri CB: onaylar ve RG yayımlar. Tüzükler belirli bir tarih belirtilmemişse yayımlandıktan 45 gün sonra yürürlüğe girer. Yönetmelik: Başbakanlık, bakanlıklar ve KTK kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak ve bunlara aykırı olmamak şartıyla çıkardıkları idari işlemlere yönetmelik denir. Her yönetmelik RG yayımlanmaz sadece ülke genelini ilgilendiren yönetmelikler RG yayımlanır. CB Kararnamesi: CB genel sekreterliğinin kuruluşu, teşkilat ve çalışma esasları ve personel atama işlemlerini bununla düzenlenir. Yürütmenin doğrudan anayasadan kaynaklanan düzenleyici işlemleridir. Bu kararname yargı denetimi dışındadır. Normlar hiyerarşisinde yeri yoktur.

AÇIKÖĞRETİM GÜZ DÖNEMİ DÖNEM SONU SINAVI
14 - 15 Ocak 2017

Üye OlŞifremi Unuttum

HAKKIMIZDA
alonot.com; kullanıcılarımızın KPSS & YGS-LYS & ALES & AÖF & YDS gibi sınavlara hazırlanmaları için hem ders notlarına, hem test pratiklere kolayca ulaşıp zaman kaybetmeden en üst düzeyde yarar sağlayabilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Mevzuat&İçtihat&Tezler&Makaleler ve diğer herşeyde! kapsamlı arama yapılabilmesi, aranılan konu ve kavramlara kolayca ulaşılabilmesi ve sonuçlar içerisinde hızla gezilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Zamanla öğrencilerin ve kullanıcıların ilgisiyle büyüyen alonot.com sizlerin ilgisiyle ve daha zengin içerikle yayın hayatına devam edecektir. Faydalı olması dileğiyle...
GİZLİLİK POLİTİKASI
alonot.com sitesinde yayınlanan tüm içerik telif yasaları kapsamında koruma altındadır. Site içeriğinin ticari amaçlı ve izinsiz olarak kopyalanması ve kullanılması yasaktır. Ancak, ticari amaçlı olmamak ve link verilmek koşuluyla site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması serbesttir. 5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre telif hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. İçerik sahibinin veya yasal temsilcisinin istekte bulunması halinde, kendisine ait içerik veya dökümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılmasını garantilemekteyiz. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. alonot.com hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir, bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
Site Yönetimi.
İletişim: alonot.com@alonot.com & alonot.com@gmail.com
Kategoriler