2016 KPSS TÜM GÜNCELLER

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Tolga Karaçelik’in yönettiği “Sarmaşık” en iyi film seçildi.

En iyi ilk film ödülü”Çırak” oldu.

En İyi Yardımcı Kadın oyuncu ”Çiğdem Selışık-Çırak” oldu.

Yaşam Boyu Onur ödülünün sahipleri  Kayhan Yıldızoğlu,Ayşen Gruda ve Erden Kıral oldu.

Yaşam Boyu Başarı ödülü Vanessa Redgrave’nin oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk sinemasına yaptığı büyük katkılar dolayısıyla sinema alanında Münir Özkul’un ödülünü kızı ile torunu Güner ve Süreyya Özkul’a verdi. 

Edebiyat alanında Rasim Özdenören’e,

müzik dalında ise Orhan Gencebay’a,

tarih alanında Mehmet Genç’e,

geleneksel sanat dalında Hüseyin Kutlu’ya  ödüllerini veren Erdoğan, “Kültür ve Sanat Vefa Ödülü”nü de merhum Cemil Meriç adına kızı Ümit Meriç’e verdi. 

Aziz SANCAR 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü “DNA onarımı”hakkındakibilimselçalışmasıyla kazandı. Sancar, Anıtkabir’de sergilenmek üzere Nobel Ödülü Madalyasını ve Sertifikasını Genelkurmay Başkanı’na takdim etti. Aziz SANCAR ödülünü Karl XVI. Gustav’dan aldı.

Ayrıca Nobel edebiyat ödülüne aday gösterilen ilk Türk kadın yazar Leyla Erbil’dir. 2013 yılında vefat etmiştir. Okuyucuyla buluşan son eseri ‘Tuhaf Bir Erkek’dir.

Nobel Ödülü 2 ülke tarafından verilmektedir. bunlar;İsveç ve Norveç.

1903 yılında fizik ödülünü alan Marie Curie, Nobel Ödülünü kazanan ilk kadın olmuştur.Curie ayrıca 1911 yılında Nobel kimya ödülünü almaya da hak kazanmış; böylece iki Nobel ödülünü birden almaya hak kazanan ilk kişi olarak tarihe geçmiştir.

1940 ve 1942 yılları arasında II. Dünya Savaşı nedeniyle Nobel Ödülleri verilememiştir.

Uluslararası Gökbilim Birliği’nin (IAU), kabul ettiği Güneş Sistemi’nin sekiz gezegeni, Güneş’e yakınlık sıralarına göre şunlardır:

  1. ☿ Merkür
  2. ♀ Venüs
  3. ⊕ Dünya
  4. ♂ Mars
  5. ♃ Jüpiter
  6. ♄ Satürn
  7. ♅ Uranüs
  8. ♆ Neptün

Merkür (Utarit), Güneş Sistemi‘nin Güneş‘e en yakın gezegenidir. 8 gezegenin en küçüğüdür. Adını Roma mitolojisinde ticaret ve yolculuk tanrısı ve tanrıların habercisi olarak bilinen Merkür’den alır.‘kaya’ yapılı gezegenler sınıfına girmektedir.Uydusu bulunmamaktadır.

VenüsGüneş Sisteminde, Güneşe uzaklık bakımından ikinci sıradaki, sıcaklık bakımından da birinci sıradaki gezegen.Ayrıca Zühre, Çolpan veya Çoban Yıldızı olarak da bilinir.Bu gezegen adını Eski Romatanrıçası Venüs (Eski Yunan Mitolojisi‘nde Afrodit)’ten almıştır.Kendi ekseni etrafında, Güneş Sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksi istikamette döner.

Dünya (Yerküre, eski: Küre-i Arz), Güneş Sistemi‘nde Güneş‘e en yakın üçüncü gezegendir.Güneş Sistemi’ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. Yaşamın olduğu bilinen tek gezegendir. yer benzeri gezegenler grubuna adını vermiştir. Bu gezegen grubunun kütle ve hacim açısından en büyük üyesidir. ek doğal uydusu Ay‘dır. Yeryüzü, Yerküre, Mavi Gezegen ya da Latince adıyla Terra olarak da anılır.

Latince Mars veya Arapça Merih, Güneş Sistemi‘nin Güneş‘ten itibâren dördüncü gezegeniRoma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars‘a ithâfen adlandırılmıştır. Yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayıkızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen de denir. Yerbenzeri gezegendir2 adet uydusu bulunmaktadır.Ayrıca Haziran 2008’de Nature dergisinde yayımlanan üç makalede açıklandığı gibi, Mars’ın kuzey yarım küresinde 10.600 km. uzunluğunda ve 8.500 km. genişliğindeki dev bir meteor kraterinin varlığı saptanmıştır. Mars, Dünya hariç tutulursa, halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemelgezegen olarak görülmektedir.Günümüzde, Mars, yörüngelerine oturmuş üç uzay gemisine evsahipliği yapmaktadır: Mars OdysseyMars Express veMars Reconnaissance Orbiter.Mars’ın 1877 yılında astronom Asaph Hall tarafından keşfedilen Phobos ve Deimos adları verilmiş, düzensiz biçimli iki küçük uydusu vardır.

 Jüpiter,Güneş Sistemi‘nin en büyük gezegeniGüneş‘ten uzaklığa göre beşinci sırada yer alır. Adını Roma mitolojisindeki tanrıların en büyüğü olan Jüpiter‘den alır. Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devlerisınıfına girmektedir.Jüpiter’in 67 doğal uydusu bilinmektedir. Galileo Galilei 1610 yılında kendi yaptığı basit teleskopla Jüpiter’in en büyük dört uydusu İo,EuropaGanymede, ve Callisto‘yu keşfederek ilk kez Yerküreden başka bir gezegene ait uyduların varlığını göstermiştir.

Satürn (eski adı ile Zühal), Güneş Sisteminin Güneş’e yakınlık sırasına göre 6. gezegenidir. Büyüklük açısından Jüpiter‘den sonra ikinci sırada gelir. Adını yunan mitolojisindeki Kronos‘tan alır. Çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri (diğerleri, Merkür,VenüsMars, ve Jüpiter) olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdanoluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmektedir.Basıklık oranı en yüksek gezegendir.En gelişmiş halka sistemine sahip gezegendir.Üzerinde en hızlı rüzgarların estiği gezegendir.Yağmur ancak bin yılda bir metan sağanağı şeklinde yağar.

Uranüs ,Güneş Sisteminin Güneş‘ten yakınlık sırasına göre 7. gezegenidir. Çap açısından Jüpiter ve Satürnden sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegen ve Neptün‘ün ardından dördüncü sırada gelir. Adını Yunan mitolojisi‘ndeki gökyüzü tanrısıUranos‘tan (Yunanca‘da ΟὐρανόςLatinceleştirilmiş şekli ile Uranus) alır. 1781 yılında William Herschel tarafından bulunmuştur.Buz devleri sınıfına girmektedir.Uranüs’ün 27 uydusu bilinmektedir. Jüpiter ve Satürn’den sonra en fazla uyduya sahip olan gezegendir.

NeptünGüneş Sistemi‘nin sekizinci ve Güneş‘e en uzak gezegenidir. Adını Roma deniz tanrısı Neptunus‘ten alan gezegen, çapına göre en büyük dördüncü, kütlesine göre ise en büyük üçüncü gezegendir.23 Eylül 1846‘da keşfedilen Neptün,deneysel gözlemlerden önce matematiksel tahminlerle bulunan ilk ve tek gezegendir.Neptün’ün bilinen 14 uydusu vardır.Bunların içinde açık farkla en büyüğü; William Lassell tarafından, Neptün’ün keşfinden sadece 17 gün sonra gözlenen, Neptün etrafında dönen toplam kütlenin %99.5’ini oluşturan, ve ayrıca küresel şekle sahip olabilecek kadar kütleye sahip tek gök cismi olan, Triton‘dur.

Oscar ve Grammy’den sonra üçüncü en çok izlenen tören Altın Küre ödül  gecesi, Kaliforniya’nın Beverly Hills kentinde gerçekleştirildi.İngiliz komedyen Ricky Gervais’in sunduğu tören, yerel saatle 17.00’de  başladı. Ünlü komedyen Gervais, daha önce 2010 ve 2011’de de Altın Küre gecesini  sunmuştu.

Kategorilere göre ödül kazananlar şöyle sıralandı:

En İyi Film (Drama): “The Revenant” (Diriliş)

En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Leonardo DiCaprio, “The Revenant”  (Diriliş)

En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Brie Larson, “Room” (Gizli Dünya)

En İyi Film (Müzikal ve Komedi): “The Martian” (Marslı)

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal ve Komedi): Matt Damon, “The Martian”  (Marslı)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal ve Komedi): Jennifer Lawrence, “Joy”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sylvester Stallone, “Creed”

En İyi Yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu, “The Revenant”  (Diriliş)

En İyi Senaryo: Aaron Sorkin, “Steve Jobs”.

9 mayıs 2015’de 7.Cumhurbaşkanı (1982-1989) olan ve 112 Eylül 1980  darbesinin başındaki General Kenan EVREN ölmüştür.12 Eylül darbesinden sonra yargılanarak müebbet hapse mahkum edildi.1982 Anayasası’nın kabülü için yapılan halkoylamasında Kenan EVREN’in Cumhurbaşkanlığıda oylanmıştır.

Türk Sanat Müziği’nin efsanevi sanatçısı Müzeyyen Senar 97 yaşında hayatını kaybetti. Klasik Türk müziği sanatçısı. “Cumhuriyetin Divası” olarak da anılır.

Ünlü sanatçılardan Kayahan,Erol Büyükburç ve Zeki Alasya hayatını kaybetti.

22 Ekim 2015′ de, akciğer kanseri tedavisi gören Türk sinemasının ünlü isimlerinden Yılmaz Köksal, 76 yaşında vefat etti.

16 Ekim 2015’de Türk sinemasına unutulmaz filmler kazandıran yönetmen Memduh Ün, Bodrum’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Leyla Umar, 87 yaşında hayatını kaybetti. Duayen gazeteci Umar, Fidel Castro, Nelson Mandela, Patrik Bartholomeos gibi dünyaca ünlü isimlerle yakın dostluklar kurmuştu. Onların iç dünyalarını okurlarına yansıtan Umar, haber ve röportajları sayesinde yurtdışında da tanınıyordu.

Yedi denizlerin fatihi olarak bilinen Kısmet isimli teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizcisi Sadun Boro 5 Haziran’da vefat etti.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog hayatını kaybetti.Amerikan Bilim ve Sanat Akademisinin tek Türk üyesidir.

Göçmen Hamamı 

2050’ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi 

İlerisi için

Türkçe Giderse Türkiye Gider 

Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası 

Büyük Uyanış 

Hedef Türkiye 

Ne Yapmalı / Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin 

Yeni Bilim Ufukları 

Yeni Bilim Ufuklari 2 Yeni bir matematik kuramı ve onunla bazı fizik kimya ilkelerinin bulunması

Yeni Bilim Ufukları 3 Hayatın Örgüsü Elli Yıllık Biyolojinin Temellerini Sarsan Sorular

Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü 

17 Haziran 2015 – Süleyman Demirel hayatını kaybetti.16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000 yılları arasında 9. Cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu.

22 Ekim 2015 – Çetin Altan Hayatını Kaybetti.Çetin Altan, 1946’da Ulus Gazetesi’nde başladığı gazetecilik hayatını 87 yaşında Milliyet’teki “Şeytanın Gör Dediği” köşesindeki yazılarına ara verene kadar sürdürdü. Büyük Gözaltı (1973), Bir Avuç Gökyüzü (1974), Viski (1975) ve Küçük Bahçe (1978) ile roman, Üçüncü Mevki (1946) ile şiir, Kalem Bahçelerinden Yedi Hayat (2009) ile eleştiri, Rıza Bey’in Polisiye Öyküleri(1985) ile öykü dalında eserler verdi; çoğu sahnelenen on tiyatro oyunu yazdı. Sayısız deneme, inceleme kitabına imza attı. Al İşte İstanbul gezi-röportaj, Kavak Yelleri ve Kasırgalar ise otobiyografi alanında Türkçeye kazandırdığı eşi az bulunur kitaplardır. 

Dünya kıtalararası ağır siklet boks şampiyonu Sinan Şamil Sam (lakabı Boğazın Boğası), karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nde Başbakan olan Saim Bülend Ulusu 92 yaşında hayatını kaybetti .12 Eylül 1980 darbesinden sonra Millî Güvenlik Konseyi tarafından 44. hükümeti kurmakla görevlendirilmişti ve 18. Başbakan olmuştu Saim Bülend Ulusu. 
Darbeden sonra yeniden serbest seçimlerin yapıldığı 1983 yılına kadar da Başbakanlık yapmıştı.

‘Kışlalar Doldu Bugün’ türküsüyle tanınan  ‘Türkülerin Anası’ olarak bilinen sanatçı Muzaffer Akgün vasiyeti üzerine kendi türküleriyle birlikte İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiyenin ilk altın plak ödülünün sahibidir. 

Sürdürülebilir kalkınma konusunda 2012 yılında bu yana yapılan çalışmaların sonucunda  ortaya çıkan, “insanlar, gezegen ve refah” odaklı 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dünya liderleri tarafından resmen kabul edilmiştir.Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi 11 – 12 Kasım 2015’de Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılmıştır.

Atlantic Council’in 15-16 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlediği Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne, dünyada sektöre yön veren 350 üst düzey yönetici, bölge ülkelerinden ve tüm dünyadan 25 bakan, Türkiye’den de 5 bakan katıldı.

B20 Türkiye Konferansı, 60 ülkeden binin üzerinde işadamı ve finans dünyası temsilcisinin katılımıyla Ankara’da yapıldı.

2015 yılı Nato Dışişleri Bakanları tolantısı Antalya’nın Belek ilçesinde yapıldı.

G-20 Dönem Başkanlığını 2015 yılında Türkiye yürütmektedir.Ev sahibi şehir Antalya’dır.Türkiye görevi Avustralya’dan almıştır ve 2016 için Çin Halk Cumhuriyetine devredecek.Üye olmamamasına  rağmen İspanya sürekli katılım gösteriyordu bu sene katılmamıştır.

 

6. Boğaziçi Zirvesi 9-11 Aralık tarihinde gerçekleşecek.

 

Bu yıl 80 ülkenin siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla ve “Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah” temasıyla düzenlenecek zirve, 9-11 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, 2016’da düzenlenecek 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nın, Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenleneceğini belirtti.

2015 Uluslararası İslam ve Tıp (Tıbb-ı Nebevi) Kongresi 07-10 Ekim 2015 tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirildi.

BM Dünya İnsani Yardım Zirvesi 23 – 24 Mayıs 2016 tarihlerinde Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecektir.Ressam İsmail Acar, BM’nin Türkiye’de düzenleyeceği İnsani Zirve için “İnsanlık Elçisi” oldu.

İslam İşbirliği Teşkilatının 2016-2019 arası dönem başkanı Türkiyedir.

Expo 2016, Nisan – Ekim 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecektir.Teması ”Çiçek ve Çocuk”.

2015 İslam Gençlik Başkenti İstanbul’dur.

2017 Dünya Petrol Kongresi İstanbul’da düzenlenecektir.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 6-9 EKİM TARİHLERİ ARASINDA DÜZENLENECEK “KÜRESEL TASARIM KENTLERİ TEŞKİLATI’NIN (GDCO) 3. GENEL KURULU”NA EV SAHİPLİĞİ YAPtı.Yeni üye olan kentler ise Macaristanın Budapeşte kenti ve Kosovanın başkenti Priştine’dir.

VIII. Büyükelçiler Konferansı 10-16 Ocak tarihleri arasında Ankara’da yapıldı.Teması ”Kriz Yönetimi ve İnsani Çözümler”.

ORTA ASYA TÜRK TARIHI’NDE;

İlk kullanılan takvim Oniki hayvanlı Türk takvimidir.

İlk Türkiye ismi coğrafi terim olarak 6. yüzyılda BizanslIlar Orta Asya için kullanmışlardır.

İlk boylar federasyonunu İskitler(Sakalar) kurmuştur.

İlk bilinen Türk devleti Asya Hun Devleti’dir.

İlk başkent Ötüken’dir.

İlk bilinen Türk hükümdarı Teoman’dır.

İlk kez Türk ismini devlet ismi olarak kullananlar Göktürklerdir.

İlk kez Türk siyasi birliğin sağlayan devlet Asya Hunları, ilk hükümdar Mete’dir.

İlk kez Avrupa’da devlet kuranlar Avrupa Hunları’dır.

İlk kez yerleşik hayat geçen Türkler Uygurlar’dır.

İlk kez İstanbul’u kuşatanlar Avarlardır.

İlk devlet teşkilatını ve orduda onluk düzeni kuran Asya Hun hükümdarı Mete’dir.

İlk kez din değiştiren Türkler Uygurlardır. Mani ve Buda dinlerini benimserler.

İlk Türk alfabesi Orhun ( Göktürk) alfabesidir.

İlk Türk yazıtları Kırgızlara ait Yenisey Yazıtları’ ilk yazılı belgeleri Orhun Kitabeleri’dır.

İlk matbaayı kullanan Uygurlar’dır.

TÜRK İSLAM TARIHI’NDE;

İlk kez Türklerin kitleler halinde İslamiyet’e girişi Talas Savaşı sonrasındadır.

İlk Türk-İslam sentezini yapanlar Karahanlılardır.

İlk kez Çin dışında kağıt üretimi Talas Savaşı sonrasında Semerkant’ta yapılmıştır.

Mısır’da kurulan ilk Türk devletleri Tolunoğulları (868-905) ve İhşitlerdir. (935-969)

İlk kez sultan ünvanını kullanan Gazneli Mahmut’tur.

Türk mimarisinde kervansaraylar (ribat) ilk kez Karahanlılar tarafından kurulmuştur. (Ribat-ı Melik)

Büyük Selçuklular’da ilk medrese, Tuğrul Bey tarafından Nişabur’da kuruldu.

İkta sistemini ilk kez Büyük Selçuklu veziri Nizamülmülk kurdu.

İlk Müslüman- Türk Boyları Karluk, Yağma ve Çiğil boylarıdır.

Selçuklularda hassa ordusu ilk kez Tuğrul Bey tarafından kurulmuştur.

İlk Türk- İslam vakfı Karhanlı Ebu İshak İbrahim’e aittir.

Türk-İslam edebiyatının ilk yazılı örneği Yusuf Has Hacip’in yazdığı Kutadgu Bilig’dir.

İlk Türk dünyası haritasını Divan-ı Lügatit Türk’te Kaşgarlı Mahmut çizmiştir.

Büyük Selçuklularda ilk divanı Melikşah devrinde Nizamülmülk kurmuştur.

İlk kez Türk-Arap yakınlaşması,Talas Savaşı’nda Çinlilere karşı Türk-Arap işbirliğiyle başlamıştır.

İlk Müslüman-Oğuz devleti Büyük Selçuklu Devleti’dir.(1040-1157)

İlk kez İslam dünyasının siyasi liderliği ve koruyuculuğu Tuğrul Bey zamanında Türklere geçmiştir.

İlk büyük medrese Selçuklularda Alparslan döneminde yapımına başlanan Melikşah döneminde Vezir Nizamülmülk’ün açtığı Nizamiye Medresesi’dir.

İlk kez Moğolları yenen ve ilerleyişlerini durduranlar Memlüklerdir.

İlk Türkçe-Arapça ansiklopedik eser Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügati-t Türk’tür.

İlk tasavvufi eser Ahmet Yesevi’nin Divan-ı Hikmeti’dir.

İlk kez Moğol siyasi birliğini sağlayan Cengiz Han’dır. (Timuçin) (1206)

İlk Türk-Moğol devletleri, Çağatay, Altınordu, İlhanlı devletleridir.

TÜRKİYE TARİHİ’NDE;

İlk kez Anadolu’ya akında bulunan Türkler Hunlar ve Sabirlerdır.

İlk kez Müslümanların Anadolu akınları Abbasiler döneminde yapılmıştır.

İlk kez Selçukluların Anadolu akınlarını Çağrı Bey yapar.

İlk Selçuklu-Bizans savaşı Pasinler Savaşı’dır. (1048)

Anadolu’da kurulan ilk beylik Saltuklulardır.(Erzurum)

Diğerleri Mengücekliler (Erzincan), Danişmentliler (Sivas), Artuklular (Güneydoğu Anadolu), Çaka Beyliği’dir. (İzmir)

İlk Türk denizci beyliği Çaka Beyliği’dir.

İlk kez Haçlıların Anadolu’ya gelişi I. Kılıçaraslan (1095-1096) dönemindedir.

İlk deniz aşırı seferi I. Alaaddin Keykubat Kırım’a yapar. (Suğdak Seferi)

İlk Türk denizcilik faaliyetleri coğrafi konumdan dolayı Anadolu’da başlamıştır.

İlk kez Anadolu’ya Türkiye denmesi Miryakefalon Savaşı sonrasındadır. (1176)

Anadolu’da çıkan ilk dini nitelikli isyan Anadolu Seçukluları dönemindeki Baba İshak İsyanı’dır. (1240)

İlk kez Anadolu’da Türkçe’yi resmi dil ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey’dir.

Anadolu’da ilk medrese Danişmentlilerin açtığı Niksar Yağıbasan Medreseleri’dir.

Anadolu’da ilk darüşşifa Anadolu Selçukluları devrindeki Kayseri Gevher Nesibe Sultan Şifahanesi’dir.

Anadolu’daki ilk külliye Mengüceklilerin yaptığı Divriği Külliyesi’dir.

Anadolu Selçukluları’nın ilk medresesi Kayseri Koca Hasan Medresesi’dir.

Anadolu’nun kapısı ilk kez 1071 Malazgirt Savaşı ile açılır.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin ilk başkenti Iznik’tir.

Bizans,Türkleri Anadolu’dan atamayacağını ilk Miryokefalon Savaşı’nda anlamıştır.

Anadolu Selçuklularının ilk tersanesini Izzeddin Keykavus Sinop’ta yaptırır.

Anadolu Selçuklularında ilk altın parayı Alaaddin Keykubat bastırır.

Anadolu Türk siyasi birliğini ilk defa I.Mesut sağlar.

OSMANLI KURULUŞ DÖNEMİ’NDE;

İlk kez aşiretten beyliğe geçiş Osman Bey dönemindedir.

İlk kez beylikten devlete geçiş Orhan Bey dönemindedir.

İlk kez Anadolu Türk siyasi birliğini sağlama faaliyetleri Orhan Bey devrinde başlar.

İlk Osmanlı-Bizans (tekfurlarla) savaşı Koyunhisar Savaşı’dır.

İlk Osmanlı başkentleri Bilecik (Osman Bey zamanında), Bursa (Orhan Bey zamanında) ve Edirne’dir. (I. Murat zamanında)

İlk Osmanlı Devleti’ne bağlanan beylik Orhan Bey devrinde (1345) Karesioğulları’dır.

İlk divan teşkilatı ve vezirlik makamı Orhan Bey döneminde kurulur.

İlk düzenli ordu (yaya-müsellem) Orhan bey döneminde kurulur.

İlk medrese Orhan Bey döneminde İznik’te açılır. (Orhaniye Medresesi) İlk müderris (öğretim görevlisi) Davud-i Kayseri’dir.

İlk adli teşkilatlanma Orhan Bey dönemindedir.

İlk tersane İznik’te Orhan Bey döneminde kurulur.

İlk denizcilik ve donanma faaliyetleri Orhan Bey döneminde Karesioğulları’nın alınmasıyla başlar.

(Karesioğullarının donanması Osmanlı donanmasının temelini oluşturur.)

İlk bakır para Osman Bey, ilk gümüş para Orhan Bey döneminde bastırılır.

İlk kez Rumeli’ye geçiş Orhan Bey döneminde Gelibolu yarımadasındaki Çimpe Kalesi’nin alınmasıyla başlar.(1353)

İlk Haçlı-Osmanlı savaşı Sırpsındığı Savaşı’dır. (1364)

İlk mali düzenlemeler I.Murat döneminde yapılmıştır.

İlk dirlik sistemi I. Murat döneminde oluşturulmuştur.

İlk kez devşirme ve pençik sistemi I. Murat zamanında kurulur.

İlk kez Yeniçeri Ocağı I. Murat döneminde kurulmuştur.

İlk kez Rumeli Beylerbeyliği ve Kazaskerliği, I. Murat döneminde oluşturulur.

İlk kez Anadolu Beylerbeyliği ve Kazaskerliği, Yıldırım Bayezit zamanında oluşturulur.

İlk saray yaşantısı Yıldırım Bayezit zamanında başlar.

İlk Osmanlı-Karamanoğulları mücadelesi I. Murat döneminde yapılmıştır.

İlk meydan savaşı I. Kosova Savaşı’dır. (1389)

İlk kez top I. Kosova Savaşı’nda kullanılır.

İlk kez Anadolu siyasi birliğini sağlayan Yıldırım Bayezit’tir.

İlk kez İstanbul’u kuşatan Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezit’tir.

İlk kez Osmanlı Devleti’ni yıkmaya yönelik dini-siyasi ayaklanma Kuruluş devrinde Şeyh Bedrettin İsyanı’dır.

İlk deniz savaşı Çelebi Mehmet döneminde yenilgimizle sonuçlanan 1416-1421 Osmanlı-Venedik Çalıbey Deniz Savaşı’dır.

İlk Osmanlı-Bizans antlaşması Yıldırım Bayezit döneminde yapılır.

İlk Osmanlı- Haçlı (Macar) antlaşması II. Murat dönemindeki 1444 Edirne-Segedin Antlaşması’dır.

İlk kez Osmanlıların Balkan hakimiyetinin kesinleşmesi II. Kosova Savaşı’dır.

OSMANLI YÜKSELME DÖNEMİ’NDE;

İlk kez devletten imparatorluğa Fatih döneminde İstanbul’un alınmasıyla geçilir.

İlk kez Fatih döneminde Kırım’ın alınmasıyla Fatih devrinde Karadeniz Türk gölü haline gelir.

İlk cülus bahşişi Fatihin tahta çıkışı esnasında dağıtılır.

İlk kez İtalya’ya sefer düzenleyen Fatih’tir. (1480 – Otranto Seferi)

İlk kez Ege Denizi’nde fetih hareketlerine başlayan Fatih’tir.

İlk kez Rönesans’tan etkilenen padişah Fatih’tir. (İtalyan ressam Bellini’ye resmini yaptırır.)

İlk altın parayı Fatih bastırır. (Sultani)

İlk ticari imtiyazlar Venediklilere Fatih zamanında verilir.

İlk kez yabancılara İstanbul’da yabancılara elçi bulundurma hakkı Venediklilere verilir. (Venedik elçisine Balyos denir.)

İlk kez halife unvanı alan padişah Yavuz Sultan Selim’dir.

İlk kez Anadolu’da köylü-halk isyanı Yavuz döneminde Yozgat’ta Bozoklu Celal çıkarmıştır. (Bundan dolayı bu isyandan sonra Anadolu’da çıkan isyanlara Celali İsyanları denmiştir. )

İlk Osmanlı-İran resmi antlaşması Kanuni dönemindeki Amasya Antlaşması’dır.

İlk Osmanlı-Avusturya antlaşması Kanuni döneminde imzalanan İstanbul (İbrahim Paşa) Antlaşması’dır.

İlk kez Akdeniz’de Türk üstünlüğü Preveze Deniz Savaşı’yla (1538) başlar. Akdeniz Türk gölü haline gelir.

İlk kez Hint seferleri Kanuni döneminde başlar. (II. Selim döneminde devam eder.)

İlk kez ordunun başında sefere çıkmayan hükümdar II. Selim’dir.

İlk kez Süveyş Kanalı Projesi’ni Sokulu Mehmet Paşa ortaya atar. (1869 da Fransızlar tarafından açılır.)

OSMANLI DURAKLAMA DÖNEMI’NDE;

İlk kez veraset sistemi I. Ahmet zamanında düzene konur. Taht kavgalarını önlemek için hanedanın en yaşlı ve olgununun başa geçmesi kararlaştırılır. ( Ekber ve Erşat sistemi)

İlk kez orduda bozulmayı gören, Yeniçeri Ocağı’nı kaldırmak istediği için Yeniçerilerce öldürülen padişah II.Osman’dır.

İlk kez sarayı halka açan padişah II.Osman’dır.

İlk kez Batıda büyük çapta toprak kaybedilen antlaşma Karlofça Antlaşması’dır.

Devletin duraklamasının nedenlerini ilk araştıran IV. Murat, ilk rapor Koçi Bey Risalesi’dir.

İlk kez denk bütçe çalışmasını yapan Tarhuncu Ahmet Paşa’dır.

İlk kez şartlı olarak göreve gelen sadrazam Köprülü Mehmet Paşa’dır.

İlk kez başkenti Anadolu’ya taşıma fikri II. Osman’a aittir.

Osmanlıların kaybettiği ilk beylik Erdel Beyliği’dir.

Günümüzdeki Türkiye – İran sınırı ilk defa Kasr-ı Şirin Antlaşmasıyla çizilmiştir.

Osmanlı Devleti’nde ilk ıslahat hareketleri Duraklama Devri’nde başlamıştır.

OSMANLI GERİLEME DÖNEMİ’NDE;

İlk kez Avrupa’nın üstünlüğünün kabul edildiği antlaşma Avusturya’yla yapılan Karlofça Antlaşması’dır.

İlk kez Avrupa’nın üstünlüğünün kabule dildiği dönem Lale Devri’dir.

İlk Osmanlı-Rusya ittifakı 1724’te İstanbul Antlaşmasında İran’ı paylaşmak için gerçekleşir.

İlk çiçek aşısı Lale Devri’nde yapılır.

İlk itfaiye (Tulumbacılar Ocağı) teşkilatı Lale devrinde oluşturulur.

İlk matbaa 1727’de Lale Devrinde İbrahim Müteferrika tarafından kurulur.

İlk basılan eser Vankulu Sözlüğü’dür.

İlk kez Avrupa (Barok-Rokoko) tarzı mimarinin benimsenmesi Lale Devrindedir.

İlk kez Rusya İstanbul’da elçi bulundurma hakkını 1700-İstanbul Antlaşması’nda almıştır.

İlk kez Osmanlı Devleti savaş tazminatını Küçük Kaynarca Antlaşması’yla Rusya’ya verir. (1774)

İlk kez Rusya’ya kapitülasyonlar Küçük Kaynarca Antlaşmasında verilir. (1774)

İlk kez halifenin dini gücünden Küçük Kaynarca Antlaşması’nda yararlanılır. (Kırım bağımsız olacak fakat halkı dini açıdan Osmanlı halifesine bağlı olacak.)

İlk kez Ruslara Ortodoksların koruyuculuğu hakkı Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla verilir. (1774)

Osmanlı Devleti’nin Avrupa karşısında üstünlüğünü kaybettiği ilk savaş II. Viyana Kuşatması’dır.

İlk kez bir İslam toprağının Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla elden çıkar. (Kırım)

İlk kez Avrupa’da geçici elçilikler Lale Devri’nde sürekli elçilikler ise III.Selim devrinde açılır. (Avrupa’nın üstünlüğünün kabul edildiğinin göstergesi)

İlk geçici elçi Yirmisekiz Çelebi Mehmet Efendi, ilk sürekli elçimiz Yusuf Agah Efendi’dir.

İlk Batıdan askeri uzmanlar I.Mahmut döneminde getirilir. (Kont de Boneval)

İlk Osmanlı-Fransız mücadelesi Napolyon’un Mısırı işgali ve Akka Kalesinde Cezzar Ahmet Paşa’nın Napolyon’u yenilgiye uğratmasıdır.

İlk kez esham (iç borçlanma) sistemini başlatan III.Mustafa’dır.

İlk kez ulufe alım satımını yasaklayan I. Abdülhamit’tir.

İlk kez yabancı dil eğitimi III. Mustafa döneminde başlar. (Deniz Mühendishanesi’nde Fransızca öğretilir.)

Rusya, ilk defa Boğazlardan geçme hakkına Küçük kaynarca Antlaşması ile sahip olmuştur

İlk mühendis okulu Kara Mühendishanesi I.Mahmut zamanında kurulmuştur.

Avrupa orduları örnek alınarak kurulan ilk ordu Nizam-ı Cedit’tir (III. Selim).

Matbaa-ı Amire adı verilen ilk devlet matbaası III. Selim döneminde kurulmuştur.

OSMANLI DAĞILMA DÖNEMİ’NDE;

Milliyetçilik akımının sonucunda ilk isyan eden azınlık Sırplardır.

Bağımsızlığını kazanan ilk azınlık Yunanlılardır.

İlk kez dış borç 1854’te Kırım Savaşı esnasında İngiltere’den alınır.

Kuzey Afrika’da kaybedilen ilk toprak parçası Fransa’nın sömürgecilik faaliyetleri sonucu işgal ettiği Cezayir’dir.

İlk kez Boğazlar, Hünkar İskelesi Antlaşması’yla uluslar arası sorun haline gelir.

İlk kez Mısır sorunu, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın isyan etmesiyle ortaya çıkar, Kütahya Antlaşması’yla ilk kez uluslar arası sorun haline gelir. (1833)

İlk kez Ermeni sorunu, (Ayastefanos Antlaşması yürürlüğe girmediği için) )Berlin Antlaşması’yla gündeme gelir.

İlk kez karantina (salgın hastalıkların engellenmesi için bir bölgenin denetim altına alınması) sistemi II.Mahmut dönemindedir.

İlk nüfus sayımı, II.Mahmut döneminde yapılır.

İlk pasaport işlemleri II.Mahmut döneminde yapılır.

İlk kez ilk öğretimin zorunlu hale getirmesi, II.Mahmut dönemindedir.

İlk muhtarlıklar II. Mahmut döneminde oluşturulur.

İlk kez II. Mahmut döneminde devlet memurlarının fes ve setre giymeleri zorunluluğu getirilir.

 İlk kez devlet dairelerine padişahın resmini astırması II. Mahmut zamanındadır.

İlk resmi gazete, II.Mahmut zamanında çıkarılan Takvim-i Vekayi’dir.

İlk Rumi takvim II. Mahöut döneminde yapılır.

İlk kez “Hasta Adam” politikasını Kırım Harbi öncesi Rusya ortaya atar. (1853)

İlk kez Sened-i İttifak’taki “Padişah aşırı vergi koymayacak, eşit ve adaletli vergi alacaktır.” maddesiyle padişahın yetkileri kısıtlanır.

İlk kez nazırlıklar (bakanlıklar) II. Mahmut devrinde kurulur.

İlk müşirlik (çağdaş anlayışta mareşal) ve redif (asıl askerlik görevini yaptıktan sonra yedeğe ayrılan 26-32 yaşları arasındaki askere verilen isim) birlikleri II.Mahmut döneminde kurulur.

İlk kez Avrupa’ya öğrenciler, II. Mahmut döneminde gönderilir.

İlk posta teşkilatı II.Mahmut döneminde kurulur.

İlk kez Rüşdiye (ortaokul) ,Mekteb-i Ulum-u Edebiye adıyla genel amaçlı orta dereceli okullar II.Mahmut zamanında açılmıştır.

İlk kanun üstünlüğü Tanzimat Fermanı’yla başlar. “Alınan kararlara padişah Abdülmecit’inde uyacağını bildirmesi)

İlk kez yurtdışı gezisine çıkan padişah Abdülaziz’dir.

İlk kez parlamenter sisteme I. Meşrutiyet’le geçilir. (Meclis-i Mebusan’ın açılması)

İlk kez halk I.Meşrutiyet’le yönetime katılır.

İlk kez Tanzimat Fermanı’yla Osmanlı uluslarının eşitliği vurgulanır. (Osmanlıcılık)

Osmanlı Devleti’ni yıkılıştan kurtarmak için ortaya atılan ilk fikir akımı Osmanlıcılıktır.

Aydınların kurduğu ilk cemiyet Genç Osmanlılar Cemiyeti’dir. (1860)

İlk yazılı Türk anayasası I.Meşrutiyet’te ilan edilen Kanun-i Esasi’dir.

İlk kez meclis üstünlüğü ilkesi II. Meşrutiyet’te vurgulanır.

İlk kez çok partili hayat II. Meşrutiyet’le başlar.

İlk kez mevcut rejimi (meşrutiyeti) yıkmaya yönelik çıkan isyan 31 Mart Vakası’dır.

İlk kez ordunun yenilikleri koruması meşrutiyet rejimini yıkmaya yönelik çıkan 31 Mart Vakası’nı İttihat Terakki’nin Balkanlarda kurduğu Hareket Ordusu’nun bastırmasıdır.

İlk kez Duyun-u Umumiye’nin (Dış borçlar) idaresi II.Abdülhamit döneminde göreve başlar.

İlk siyasi örgütlenme veya siyasi parti İttihat Terakki Partisi’dir.

İlk kez II. Abdülhamit döneminde Almanya’yla yakınlık politikası uygulanır.

İlk demiryolları II.Abdülhamit zamanında yapılır.

İlk kez Rusya’dan yardım Kavalalı İsyanı’nı bastırmak için alınır.(1833)

İlk kez Rusya’nın uyguladığı Panislavizm (bütün Slav topluluklarını birleştirme) politikası I. Balkan Savaşı esnasında başarılı olur. Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan ve Karadağ, Osmanlı Devleti’ne karşı birlikte savaşırlar.

İlk kez Alman generallerin Osmanlı ordularında komutanlık yapmaları Balkan Savaşları esnasındadır.

İlk kez Balkanlardaki Türklerin azınlık konumuna düştüğü II.Balkan Savaşı sonrasında Yunanistan’la imzalanan Atina Antlaşması ve Bulgaristan’la imzalanan İstanbul Antlaşmalarıyla kabul edilir.

İlk kez Eşkinci Ocağı’nın kurulması II.Mahmut dönemindedir.

İlk bando (Mızıka-i Hümayun) II. Mahmut zamanında kurulur.

İlk kez azınlıkların da devlet memuru olmaları hakkı Islahat Fermanı’nda verilir.

İlk kez azınlıkların da İl Genel Meclisleri’nde üye olmaları hakkı Islahat Fermanı’nda verilir.

İlk kez hapishane ve karakollarda dayak ve işkence Islahat Fermanı’nda yasaklanır.

İlk kez Abdülaziz döneminde 1871’de nahiyeler (kasabalar) oluşturulur.

İlk kez II.Abdülhamit döneminde 1895’te elektrikli tramvay İstanbul’da hizmete girer.

İlk kez kadınlara çalışma hayatına girmesi 1870’de Muallim (Öğretmen) Okulu’nun açılmasıyladır.

İlk kez kızların yüksek öğrenim hakkını kazanmaları II. Meşrutiyet dönemindedir.

Osmanlı Devletinin I.Dünya savaşı içinde paylaşıldığı ilk antlaşma Sykes Picottur.

Sivil Savunma Teşkilatı ilk kez I.Dünya Savaşı sırasında kurulmuştur.

I.Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin açtığı ilk cephe Kafkas Cephesidir.

I.Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin elinden çıkan ilk yer Kıbrıs’tır.

I.Dünya Savaşında başarılı olduğumuz ilk ve tek cephe Çanakkale Cephesidir.

I.Dünya Savaşı sonunda imzalanan ilk ateşkes Selanik Ateşkesi, barış antlaşması ise Versay Antlaşmasıdır.

Osmanlı Devletinde bağımsızlığını kazanan son Balkan devleti Arnavutluk’tur.

MONDROS VE İŞGALLER DÖNEMİ’NDE;

Mondros’tan sonra işgal edilen ilk yer Musul’dur.(İngilizler)

İtilaf devletlerinin Mondros’tan sonra kontrol altına aldıkları ilk yer Boğazlar ve Marmara bölgesidir.

İzmir’in Yunanlara verilmesi ilk defa Paris Barış Konferansında kararlaştırılmıştır.

İşgallere silahla karşı koyma kararı ilk defa İzmir Müdafaa-i hukuk Kongresinde verilmiştir.

Kuvay-ı Milliye deyimini ilk kez İstanbul Milli Kongre Cemiyeti kullanmıştır. Sonra başlayan işgalleri Türk halkının ilk tepkisi direniş cemiyetleri kurmak olmuştur.

Kuvay-ı Milliye hareketi ilk defa Yunan işgaline karşı kurulmuştur.

Yayınlanan ilk genelge Havza Genelgesidir.

Manda ve Himaye fikri ilk defa İtilaf Devletleri tarafından Paris Konferansı’ndan sonra ortaya atıldı.

İşgale karşı kurulan ilk cemiyet Trakya Paşaeli Cemiyeti’dir.

İşgallere karşı ilk tepki, protesto ve mitingler yoluyla olmuştur.

Batıda açılan ilk cephe Ayvalık Cephesi’dir.

Batıdaki cemiyetler Balıkesir Kongresi’nde birleştirilmiştir.

Milli Mücadelenin haklılığını gösteren ilk uluslar arası belge Amiral Bristol Raporu’dur.

İşgallere karşı ilk direniş Güney Cephesinde Fransızlara karşı Dörtyol- Karaköse’de yapılmıştır.

İşgallere silahla karşı koyma kararı ilk defa İzmir Müdafaa-i Hukuk Kongresi’nde verilmiştir.

Mersin’deki Olba Antik Kenti’nde Bulunan 1800 Yıllık Mozaik 

İzmir’de Bulunan Atinalılar ile Spartalıların Savaştığı Antik Ada

Aşıklı Höyük’te Bulunan 10.000 Yıllık Hasır

Aslantepe’de Bulunan 5000 Yıllık Kerpiç Taht

Hatay’da Bulunan 1500 Yıllık Kutsal Havariler Kilisesi 

Kapadokya’da Bulunan Devasa Antik Yeraltı Şehri

Ani Ören Yeri’nde Bulunan Tarih Öncesi Kaya Resimleri

Perge’de 34 Yıl Sonra Bulunan Telesphoros Heykelinin Başı

Çayönü ve Çatalhöyük’te Bulunan En Eski Balmumu Kalıntılar

İstiklal Caddesi’nde Bulunan Bizans Nekropolü

Güney Afrika’da Bulunan Yeni İnsan Atası Homo naledi

Kenya’da Bulunan 3,3 Milyon Yaşındaki Bilinen En Eski Taş Aletler

Kaçırılan Tablette Bulunan Gılgamış Destanı’nın Bilinmeyen Dizeleri (IRAK)

Tutankamun’un Mezarında Bulunan Gizli Oda (MISIR)

Don Kişot’un Yazarı Cervantes’in Kalıntılarının Keşfi (İSPANYA)

Şempanze ve Maymunların Taş Çağı’na Girdiğine Dair Bulunan Kanıtlar (TAYLAND)

İngiltere’de Bulunan 1370 Yıllık Kuran 

Stonehenge’in Yakınında Bulunan Kasıtlı Olarak Gömülmüş Devasa Anıt (İNGİLTERE)

Modern Avrupalı Genomunu Oluşturan Dördüncü Soyun Keşfi (GÜRCİSTAN)

Sibirya’da Donmuş Olarak Bulunan Nesli Tükenmiş Mağara Aslanları

 ——————–PARALARIN YÜZLERİ——————–

5 TL- Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı-Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim adamıdır. 1913 İstanbuldoğumludur, 15 Ekim 1993’te Ankara‘da vefat etmiştir. Ordinaryüs Profesör Doktor unvanı taşır.Dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir.

10 TL- 

Prof. Dr. Cahit Arf-Matematiğe, Hasse-Arf Teoremi ve Arf değişmezleri olarak bilinen katkılarından dolayı, geniş kitleler tarafından tanınmış bir matematikçidir.Arf, 1963’te TÜBİTAK kurulurken önemli rol oynadı. Kurulduğu dönemden itibaren uzun yıllar, TÜBİTAK’ a başkan olarak hizmet etti. 1997’de ölümünden sonra, adı ULAKBİM Bilgi Merkezi’ne verildi.”Hasse-Arf Teoremi” adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

Bir sözü: “Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır.”

20 TL- Mimar Kemaleddin-20. yüzyılın başlarındaki çalışmalarıyla tanınan ve Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelen isimlerinden olan Türk mimar. Hababam sınıfı filminin çekildiği Çamlıca Kız Lisesi, Mimar Kemaleddin’in eserlerinden biridir.

50 TL- 

Fatma Aliye Hanım-

İlk kadın romancımız, ilk kadın felsefecimiz, edebiyatımızda ilk kez çeviri yapan, kadın haklarından ve kadın-erkek eşitliğinden ilk kez bahseden, hakkında ilk defa monografi yazılan yazardır.Romanları: Hayal ve Hakikat (Ahmet Mithat ile 1891), Muhâdarât (1891), Refet (1897), Udi (1899, Fransızca’ya çevrildi), Enin (1912). Nisvan-ı İslam (Tefrika, 1891) en bilinen incelemelerinden biridir.

100 TL-

Buhurizade Mustafa Efendi (Itri)-17. yüzyıl büyük Türk bestekârı. Asıl adı Mustafa olup Itri mahlasıdır. Çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için bu mahlası almış olduğu söylenir. Hayatı müddetince birçok padişah ve devlet adamından himaye görmüş olup, bunlardan en önemlileri IV. Mehmet ve Gazi Giray Han’dır.

200 TL-  

Yunus Emre- Yunus Emre, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve filozof, Anadolu’da yaşamış tasavvuf ve halk şairi, Türk İslam düşünürü. 1991 yılı UNESCO tarafından Yunus Emre’nin doğumunun 750. yılı olarak anılmıştır.

 ———————–BAZI TERİMLER———————–

A

Abide: Bir olayı gelecek nesillere aktarmak için inşa edilen yapı. Orhun Abideleri, Yenisey Abideleri gibi.

Adaletname: Osmanlı Devleti’nde kanunların uygulanması ve tebanın haksızlığa düşmemesi için zaman zaman çıkarılan buyruk.

Ahilik: Anadolu’da İslam inançları çerçevesinde oluşmuş üretici yardımlaşma birliği Osmanlıda Lonca

Agılıg: Eski Türklerde Hazine görevlisi

Ağnam: Koyun

Akçe: Eskiden kullanılan gümüş para

Akın: Keşif amacıyla sınır birliklerinin düşman ülkelere girmesi

Antlaşma: İki ya da daha çok devletin saldırmazlık, savaşa ittifak gibi konularda üstlenmelerini belirtikleri belge ve belgede belirtilen durum.

Apa: Eski Türklerde sivil yönetici

Arabesk: İslam ülkelerinde görülen birbiri ile kesişen geometrik ve çizgisel öğelerden oluşan bir bezeme türü.

Arasta:  Tek çeşit malların satıldığı ticaret merkezleri.

Aristokrat:  Siyasi iktidarı elinde bulunduran soylu sınıf.

Arpalık: Osmanlılarda askeri sınıfın ileri gelenlerine verilen ilave ödenek ile emekli ya da işten çıkarılma, azledilme maaşı olarak bağlanan gelirlerin ortak adı.

Aşar : Eskiden toprak ürünlerinden alınan onda bir oranında ki vergi.

Aşiret: Bir ataya bağlı insanlardan meydana gelen büyük aile

Atabey: Selçuklularda hükümdar çocuklarının eğitim ve yetiştirilmesinden sorumlu kimse Osmanlıda Lala

Ayan:  Bir şehrin ileri gelenleri. Osmanlılarda çoğu eşraf ailelerinden oluşan sınıf.

Azap: Bekar Türk erkeklerinden oluşan askeri birlik.

Azınlık: Bir millet içinde çoğunluğu oluşturmayan ve diğer milletlerden oluşan  gruplar Osmanlıda daha çok gayrimüslimler için kullanılır.

B

Baba: Tarikatların başındakilere verilen unvan.

Bab-ı Ali: 18.yüzyıldan itibaren Osmanlı hükümetine ve devlet yönetim merkezine verilen isim.

Babailik: XIII. yüzyılda Baba İshak’ın kurduğu mezhep.

Bac: Ticaret yapanlardan alınan bir vergi türü

Bacıyan-ı Rum: Anadolu kadınlarının oluşturduğu teşkilat.

Balbal:  Eski Türklerde ölen kahramanın baş tarafına dikilen mezar taşı.

Balık: Uygurca şehir anlamında kullanılır. Ordubalık, Beşbalık gibi

Balyos:  Venedik Devleti’ni Osmanlı padişahları nezdinde temsil eden ve Venediklilerin hukuki hakkını gözeten konsolos.

Batinilik: Kur’an-ı Kerim’in bir açık birde kapalı anlamı olduğuna, gizli anlamı bilenlerin açık anlama uymaları gerekmediğine inanan dinsel akım. En önemli temsilcisi Hasan Sabbah

Barbar: Romalıların Roma İmparatorluğu dışındakilere verdikleri ad.

Barok: Avrupa’da 1600- 1750 yıllarında etkili olan sanat anlayışı

Bedesten:  İçinde eşya alınıp satılan kapalı çarşı.

Berat: Bir buluştan bir haktan yararlanmak için devletçe verilen belge.

Beylerbeyi: Askeri ve sivil yetkileri olan eyalet yöneticisi Mirimiran’da denir.

Beylik: Merkeze tam bağlı olmayarak bir beyin yönetimi altındaki ülke.

Birun: Osmanlı sarayında iç bölümün ( Harem, Enderun) dışında kalan bölüm.

Bitikçi: Eski Türklerde yazı işlerinden sorumlu kişi.

Boy:  Ortak bir sosyal düzen içinde bir arada yaşayan, aynı soydan insanların oluşturduğu grup.

Budun: Başında bir hakanın bulunduğu boylar birliği ulus. millet

Burç: Kale duvarlarında savunma kulelerine verilen isim.

Burjuva: Şehirlerde yaşayan bir takım ayrıcalıkları olan orta sınıftan kimse. Orta Çağ Avrupa’sında ticaretle uğraşan grup.

C

Cebeci: Yeniçerilerin silahını yapan onaran sınıf.

Cebelü: Tımarlı sipahilerin yetiştirdiği atlı asker.

Cizye: Müslüman olmayanlardan askerlik hizmetine karşılık alınan vergi.

Cihad: Din uğruna yapılan her türlü çatışma, din yolunda savaş.

Cülus Bahşişi: Osmanlı padişahlarının tahta çıktıkları zaman askerlere dağıtıkları para.

Çar: Rus krallarına verilen unvan.

Çelebi : Görgülü, terbiyeli ince kimse, padişah çocuğu.

Çevgan: At üstünde, değnekle takım halinde oynanan bir tür oyun.

Çıkma: Galata, Edirne, İbrahim Paşa Saraylarındaki acemi oğlanların derecelerine göre kapı kulu süvari bölükleri ile sarayın dış hizmetlerine atanmaları

Çınar Olay: IV. Mehmet döneminde yeniçerilerin isteği üzerine gerçekleştirilen Sultan Ahmet meydanında devlet adamlarının asılması olayı.  Vaka-i Vakvakiye ( 1656) diye de bilinir.

Çift bozan: Osmanlılarda toprağını üç yıl üst üste ekmeyenlerden alınan vergi. Amaç: Üretimde sürekliliği sağlamak.

Çini: Duvar kaplaması olarak kullanılan renkli ve genellikle bezeli ve sırlı seramik plak

D

Danişment:  Medreselerde kendine ait odası bulunan öğretim görevlisi, asistan

Darülaceze: Düşkünlerin evi

Darüleytam: Kimsesiz çocukların yetiştirilmesi amacıyla açılan kimsesizler yurdu.( Yetimhane)

Darülfünun: Osmanlı döneminde ki üniversite

Darüşşifa: Hastane, sağlık yurdu

Demokrasi: Halkın egemenliği temeline dayanan yönetim şekli

Derebeyi: Orta Çağda , Avrupa topraklarında yaşayan insanlara istedikleri gibi davranan , sık sık bir biri ile savaşan,  çoğu kez hükümdara karşı gelerek ülkenin başına dert olan geniş toprak ağalarından her biri. Senyör, Süzeren, Şövalye.

Derbent: Osmanlı Devleti’nde önemli yollar ve geçitlerin korunması için yapılan karakollar, üsler

Devşirme:  Asker yetiştirmek üzere Yeniçeri Ocağı’na alınacak çocukları seçip toplama işi. Yeniçeri Ocağı’na bu yolla alınan çocuk.

Diktatör: Siyasal yetkileri kendinde toplamış kimse

Dinar: Yaklaşık olarak altın liranın dörtte biri değerinde olan eski para

Dirhem:  Gümüş para

Dirlik: Osmanlı Devleti’nde bir hizmete karşılık olmak üzere bir kimseye devletçe verilen aylık veya bir yere bağlı gelir.

Divan: İslam devletlerinde yönetim işlerinin görüşüldüğü yer.

Dizdar: Kale komutanı

Düyunu Umumiye İdaresi:  Osmanlı Devleti’nin batı ülkelerinden aldığı borçların ödenmesi amacıyla ilgili ülkelerin alacaklarını toplamak amacıyla kurduğu kurum ( 1881)

E

Egemenlik: Hakimiyet gücü

Ekber ve Erşed Sistemi: Osmanlı Devleti’nde tahta en yaşlı ve en olgun şehzadenin öngören gelenek. I. Ahmet döneminde uygulanmaya başlamıştır.

Endaze: Eskiden kullanılan 65 cm boyunda uzunluk ölçüsü

Enderun:  Sarayda harem ve hazine dairelerinin bulunduğu yer. Devlet görevlilerini yetiştiren okul.

Ehli Örf: Anadolu Selçuklularında şehirde oturan melik, subaşı, tahsildar, asker, asayiş, kale eri, bölük zabiti gibi görevlilere verilen genel ad.

Emir: Vali, komutan, yönetici

Emiri  Sevahil:  Selçuklularda sahil, donanma komutanı.

Emiri Vilayeti Uç: Sınır boylarında ki illerin yönetici emir.

Eşraf:  Şeref ve itibar sahibi kimseler, ileri gelenler.

Evkaf: Vakıflar, vakıf mallarını yöneten kuruluş.

Eyalet:  Osmanlı Devleti’nde en büyük sivil ve askeri yönetim merkezi.

F

Federatif: Bir çok siyasal topluluktan oluşan ve bu toplulukların üstünde yer alan devlet için kullanılır.

Felah: Kurtuluş, mutluluk, kurtuluş

Feodalite: Orta Çağ’da Avrupa’da egemen olan derebeylik sistemi

Ferman: Buyruk, padişah buyruğu

Feteyanı Rum: Anadolu gençleri teşkilatı.

Fresko: Yaş duvar sıvası üzerine kireç suyunda eritilmiş madeni boyalarla resim yapma yöntemi, bu yöntemle yapılmış duvar resmi. Uygurlardan itibaren Türk tarihinde görülmeye başlar.

G

Ganimet:  Savaşta düşmandan elde edilen her tür eşya, para.  Bir rastlantı sonucu ele geçirilen kazanç veya olanak

Garp Ocakları: Osmanlı’da Mısır, Tunus, Cezayir, Trablusgarp için kullanılan ifade

Gaza: Din uğruna yapılan savaş.

Gazi: Savaşta bulunmuş kimse. Savaşta olağanüstü yararlık gösterenlere verilen şeref, onur, unvan

Gaziyanı Rum: Anadolu gazileri teşkilatı.

Gedik: Esnafa zanaatlarını uygulamaları için verilen bir tür ayrıcalık. İş yeri açma izni.

Gulam: Köle

Gürz: Silah olarak kullanılan çivili topuz. Türkçesi Bozdoğan’dır.

Göç: Çeşitli nedenler ile insan topluluklarının göç etmesi.

Göçebelik: Hayvancılığa dayalı yaşam biçimini benimsemiş olma durumu.

H

Halife: Hz. Muhammed’in vekili olarak Müslümanların imamlığını ve şeriatın koruyuculuğunu yapan kimse.

Hanedan: Büyük köklü aile, ocak.

Haraç:  Osmanlı’da Müslüman olmayanlardan alınan beşte bir oranında ki ürün vergisi. Islahat Fermanı ile kaldırılmıştır.( 1856)

Hassa: Padişaha özgü işler ve hizmetler.

Hassa Askerleri: Hükümdarı korumakla görevli askeri sınıf.

Hat:  Yazı sanatı. Türk – İslam tarihinde karşımıza çıkar.

Hatt-ı Hümayun: Padişahın yazılı buyruğu.

Hazine-i Amire: Devlet hazinesi

Hazine-i Hassa: Hükümdara ait iç hazine.

Hicri: Başlangıç tarihi Hz. Muhammed’in hicretini kabul eden, hicreti başlangıç olarak alan takvim.

Hidiv: Osmanlı Devleti’nde Mısır’da ki yerel yöneticilere verilen isim.

Höyük: Bir yerleşme veya yapı kalıntısının üzerinde oluşmuş yassı, yapay toprak tepe.

Hutbe: Minberde okunan dua ve verilen öğüt. Hutbe okutmak Türk- İslam devletlerinde hükümdarlık sembollerinden biridir.

I-İ

Ir:  Eski Türklerde beste

Irk : Kalıtımsal olarak belli, ortak fiziksel ve fizyolojik özelliklere sahip insanlar topluluğu.

Islahat: İyileştirme işleri, düzeltme, bozuk düzeni yeniden yoluna koyma.

Islahat Fermanı: 1856’da Sultan Abdülmecid’in çıkarmış olduğu yenilik emirleri.

İdadi: Osmanlı Devleti’nde lise derecesindeki okullara verilen ad.

İkta: Devlete ait topraklardan belirli parçaların hizmet ve maaşlarına karşılık olarak asker ve sivil memurlara verilmesi.( Bakınız Dirlik).

İhtilal: Bir devletin ekonomik, sosyal ve politik yapısını birden bire değiştirmek için çıkan zorlayıcı eylem.

İhtisas: Uzmanlaşma, Uzmanlık

İltizam:  Ürün ve vergileri toplamak için kurulan sistem. Açık artırma sistemi ile vergi gelirlerin toplanması

İmaret: Eskiden yoksullara, kimsesizlere ve medrese öğrencilerine yemek dağıtmak için kurulan hayır kurumu.

İmtiyaz: Başkalarına tanınmayan özel, kişisel hak veya şart, ayrıcalık, kapitülasyon, imtiyaz-ı mahsusa.

İnkılap: Bir durumdan başka bir duruma geçiş, devrim, dönüşüm,

İttifak: Uyuşma, birleşme, anlaşma

İskan: Yapılandırma, bayındır hale getirme, Yerleşme

İstibdat: Yönetimdeki güçlülük, monarşi. baskı

İstihkam: Düşmanın saldırısını karşılayıp savunmak için düzenlenmiş yer.

İstiklal: Bağımsızlık

K

Kabile: Boy, aynı kökten olan büyük ailelerin bir araya gelmesi.

Kadı: Türk- İslam devletlerinde evlenme, boşanma, nafaka, miras davalarına bakan mahkemelerin başkanlarına verilen ad.

Kakmacılık: Üzerine açılan yuvalara sedef, gümüş, altın gibi maddeleri kakılıp oturtularak yapılan sanat.

Kam: Eski Türklerde din adamlarına verilen ad.

Kamdu: Göktürklerde kullanılan ipek bez üzerine hükümdar mührü basılarak kullanılan para

Kanuni Esasi: 1876’da çıkarılan ilk Türk anayasası

Kaime: Abdülmecid zamanında basılan kağıt para

Kast: Ayrıcalıklar bakımından yukarıdan aşağı doğru kesin ölçüler ile sınırlanmış bulunan, en koyu biçimde Hindistan’da görülen toplumsal sınıfların her biri.

Kervansaray:  Anayollarda, kervanların, yolcuların konakladığı büyük han.

Koloni: Sömürge

Kopuz: Eski Türk şairlerin kullandıkları saz.

Köni: Eski Türklerde iyilik

Kurgan: Eski Türklerde görülen oda biçiminde ki mezarlar. Bu mezarlar aynı zamanda ahiret inancını da gösterir.

Kurultay: Toy, Kengeş. Eski Türklerde devlet işlerinin görüşüldüğü organ.

Kut: Tanrı tarafından bir sülaleye  verildiğine inanılan  yönetme yetkisi.

Küg: Sazlarla çalınan melodi

Külliye: Merkezinde camii bulunan yapılar topluluğu.

Kült: Tanrıya, ilahi kabul edilen veya tanrının özel sevgisini kazanmış varlıklara gösterilen saygı.

Kümbet: Damı kubbe biçiminde olan yapı. Beylikler ve Anadolu Selçuklularında damı kubbe biçiminde olan anıtsal mezar.

L

Lağımcı: Osmanlı’da kale kuşatmalarında tünel kazan, savaş zamanında siper kazan askeri birlik.

Lala: Osmanlı’da şehzadelerin yetiştirilmesinden sorumlu öğretmen.

Latin: Eski Roma’nın civarında Latium bölgesi halkından olan.  Latin halkları ( İtalyanlar, İspanyollar, Fransızlar.)

Lahit: Taş veya mermerden oyma mezar. Özel tabut.

Levent: Osmanlı’da deniz kuvvetlerinde görev yapan asker.

Liberalizm: Ferdi hürriyetleri konu alan ekonomik ve siyasi görüş.

Liva: İl ile ilçe arasında kalan Osmanlı yönetim birimi.

Liyakat: Layık olma, uygunluk.

Lonca: Osmanlı Devleti’nde esnaf ve sanatkarların bağlı bulunduğu kuruluş.

M

Maarif:  Eğitim ve öğretim sistemi.

Mancınık: Topun kullanılmadığı dönemlerde büyük taşları fırlatmaya yarayan silah.

Maveraünnehir: Aral Gölü’ne dökülen Seyhun ve Ceyhun ırmakları arasında kalan verimli topraklar. İki nehir anlamında kullanılır.

Mecelle: Osmanlı’da İslam hukukuna göre hazırlanmış medeni kanun. Abdülaziz zamanında Ahmet Cevdet Paşa tarafından hazırlanmış II. Abdülhamit zamanında yürürlüğe girmiş ve 1926 yılında kadar yürürlükte kalmıştır.

Mecmua: Dergi

Medrese: İslam ülkelerinde eski yöntemlere göre eğitim öğretim yapan kurumlar. Hem akli hem dini bilimlerin okutulduğu yüksek okul. Fakülte.

Megola İdea: Büyük Yunanistan, Yunanlıların Bizans İmparatorluğu’nu canlandırma ülküsü.

Melik: Selçuklularda sultan tarafından bir eyaleti yönetmekle görevlendirilmiş hanedan mensubu. Hükümdarın erkek çocukları.

Menşur: Padişah tarafından verilen vezirlik, beylerbeyilik veya başka bir unvanı gösteren bir ferman türü.

Menzil: Yolculukta dinlenmek amacıyla durulan yer, konak.

Meşrutiyet: Bir hanedanın başta bulunduğu ve meclisinde görev yaptığı rejim

Meşveret: Danışma

Mevali: Emevilerin Arap olmayan Müslümanlara verdikleri isim.

Millet-i Sadıka: Osmanlı Devleti’nde yaşayan Ermeni topluluğuna bir dönem verilen isim.

Minyatür: Türk tarihinde Uygurlardan itibaren kullanılan çoğunlukla eski yazma kitaplarda görülen , ışık, gölge ve hacim yansıtılmayan küçük renkli resim sanatı.

Miri: Devlete ait olan.

Muhtesip: Esnafı denetleyen, ticari hayatın işleyişini kontrol eden kişi. Zabıta.

Muid: Müderris yardımcısı.

Mukataa: Geliri doğrudan devlet hazinesine aktarılan vergi ve gelir kaynakları.

Mutlakiyet: Hükümdarın, siyasi iktidarı kayıtsız şartsız elinde bulundurduğu rejim.

Müderris: Medresede ders veren hoca ( Profesör)

Mültezim: Devlete ait vergilerden birinin tahsilini götürü olarak üzerine alan kişi.

Mürfeze: Bir asker birliğinden ayrılan kol.

Müsadere: İşlenen bir suç karşılığı olarak, suçlunun malının bütününü veya bir bölümü üstündeki sahipliğine son verilmesi, bu sahipliğin bir başka kuruluşa devredilmesi.

Mütevelli: Bir vakfın yönetimi kendisine verilmiş kimse. Vakıf yöneticisi.

N

Naima: Osmanlı Devleti’nin resmi tarih yazarı ( Vakanuis)

Naip: Tahta hükümdar olmadığı zaman veya hükümdarın çocukluğu sırasında vekalet eden, devleti yöneten kimse.

Narh: Zaruri ihtiyaç maddelerinin azami satış fiyatını devletin belirlemesi

Nemçe: Osmanlıların Avusturyalılara, Almanlara verdikleri ad.

Nevbet: Davul, sarayda çalınan askeri müzik.

Nezaret: Bakanlık

Nutuk: Söylev, konuşma, söz. Atatürk’ün 1919 – 1927 yılları arasındaki olayları anlattığı eseri. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı ile başlar. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile biter.

Nüfuz:  Etkili olma, söz geçirme, güçlü olma.

Nizam-ı Alem: Osmanlı Devleti’nin izlediği gaza ve cihad anlayışına verilen ad.

Niyabeti Saltanat: Selçuklularda vezirden sonra gelen yönetici, görevi Sultan başkentte olmadığı zaman ona vekalet etmektir. Bu divana niyabet-i Saltanatta denir.

Nizam-ı Cedid: III. Selim döneminde yapılan ıslahatlara verilen genel ad.    Nizam-ı Cedid adlı ile kurulan Avrupa tarzı ordu.

Nota:  Bir devletin başka bir devlete veya elçisine yaptığı yazılı bildiri.

O

Okka: 1283 gram ağırlığında ki eski bir ağırlık ölçüsü. 1931’de çıkarılan bir kanunla bu ölçü birimin kullanımına son verilmiştir.

Osmanlıcılık: 19. yy’da etkili olan bir düşünce sistemi. Osmanlı toprakları içinde yaşayan herkesi eşit sayan, kanunlar önünde eşit sayan fikir akımı. Öncüleri arasında Ziya Paşa, Mustafa Reşit Paşa, Namık Kemal gösterilebilir. Bu fikir akımı gayrimüslimlerin devletten kopması sonucu çökmüştür.

Oligarşi:  Siyasi iktidarın birkaç kişilik bir grubun elinde toplandığı yönetim biçimi. Aristokrasinin daralmış biçimi. Takım erki.

Ordugah: Ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için konakladığı yer.

Orta: Yeniçeri Ocağı’nda bugün ki bölük dengi olan birliklere verilen ad.

Orta Asya:  Türklerin anayurdu. Doğuda Kingan Dağları’nın, Batıda Hazar Denizi’nin, güneyde Hindikuş Dağları’nın, Kuzeyde Altay Dağları ve Sibirya’nın arasında kalan bölge.

Otacı: Eski Türklerde sağlıkla ilgilenen doktor. Eczacı.

Otağ : Büyük süslü çadır. Türk devletlerinde hükümdarlık sembollerinden biri.

Otorite:  Yetki,  sözü geçerlilik.

Ö

Örf: Kanun olmadığı halde, halk tarafından alışkanlık olarak uyulan, bulunulan yere ve hallerin icabına göre oluşan, akla aykırı olmayan, dine ters düşmeyen davranış, töre, adet

Öşür: İslam devletlerinde Müslümanlardan alınan onda bir oranında alınan vergi. ( Aşar)

Ötüken: Kırgızlara kadar eski Türk devletlerinde siyasal ve dinsel merkez.

Özerklik: Geniş bir bütün içinde bir kuruluş ya da ilkenin belirli koşullar altında kendi kendini yönetme hakkı.

P

Patrona Halil İsyanı: Ekonomik kaynaklı, toprak sisteminin bozulmasına bağlı olarak çıkan halk ayaklanması. Ayaklanma şiddet ile bastırılmış ayaklanma sonucunda III. Ahmet tahtan indirilmiştir.

Pakt: Antlaşma

Parlamento :  Halk tarafından seçilmiş temsilcilerin devlet işlerini görüşmek üzere toplandığı yer.

Payitaht:  Taht şehri, hükümet merkezi, hükümdarın oturduğu şehir.

Pantürkizm: Osmanlı’nın son dönemlerinde çıkan bir fikir akımı. Amaç Türklerin birliğini sağlamak.

Pençik: Asker yetiştirmek üzere, savaş esirlerinden beşte bir oranında ayrılan acemioğlan adaylarına verilen ad.

Pervane: Selçuklularda has, zeamet, tımarla ilgili padişah buyruğu.

R

Rasathane: Gözlemevi, uzayı gözleme yeri.

Reaya: Osmanlı Devleti’nde vergi ödeyen halk. Teba

Reform: Dinde yenilik anlamına gelir. Yeni Çağ’da Katolik Kilisesi’nde meydana gelen değişikliklere denir. Bir kurumun işleyişini düzenlemek amacıyla yapılan köklü değişiklik.

Rejim: Yönetme, düzenleme biçimi, bir devletin yönetim biçimi.

Resm: Vergi

Risale: Belirli bir konuya ayrılmış hacimce küçük kitap, mektup, broşür. Koçi Bey Risalesi gibi.

Rokoko: XVIII. Yüzyılın başında Fransa’da çok geçerli olan, kavisli çizgileri bol, gösterişli bir sanat üslubu. Osmanlı’da lale devrinden itibaren etkili olmaya başlayan mimari akım.

Rönesans: Kelime anlamı yeniden doğuş demektir. XVI. yüzyılda İtalya’da başlayan Roma ve Yunan sanatına dönüş hareketi.  Edebiyat, sanat, müzik, resim gibi alanlarda gelişme ve yenilik yapma.

Rubai: Divan edebiyatında dört dizeden oluşan ve belirli bir aruz kalıbı ile yazılan şiir. Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşayan Ömer Hayyam’ın rubaileri ünlüdür.

Rükneddin: Dinin direği anlamında Selçuklu Sultanlarının kullandığı unvan. Bu unvanı ilk kez Abbasi halifesi Tuğrul Bey’e vermiştir.

Rüştiye: Osmanlı’da ortaokul düzeyinde eğitim veren kurumlar.

Rölyef: Kabartma

Rumeli: Osmanlı’nın Avrupa’da ki topraklarına topluca verilen ad.

Ruzname: Osmanlı’da gelir ve giderlerin günlük olayların kayıtlarının tutulduğu el defteri; saymanlık kalemi

S –Ş

Saban: At , öküz ya da manda tarafından çekilen toprak sürmede kullanılan ilkel tarım aleti. Bakır Çağı’ndan bu yana kullanılır.

Sadaret: Osmanlı’da şuan ki başbakanlık mevkisi  veziriazamlık mevki.

Sadrazam:  Osmanlı’da padişahtan sonra gelen  yetkili devlet adamı.

Sahn-ı Seman Medresesi: Fatih Sultan Mehmet zamanında inşa edilen medreselerdendir. Bu medreselerde en yüksek dersler okutulur.

Sahn-ı Süleymaniye Medreseleri: Kanuni zamanında Süleymaniye Camii’nin yanında yaptırılan medreselerdir.  Burada fen dersleri, tabiplik, göz hekimliği doğal bilimler okutulurdu.

Saltanat: Babadan oğula geçen yönetim şekli.

Salyane:  Bir yıllık olarak toptan ödenen ulufe; yılda bir alınan vergi.

Salname: Osmanlıda yıllık olarak alınan vergi

Sanayi-i Nefise: II. Abdülhamit zamanında açılan müdürlüğüne Osman Hamdi Bey’in getirildiği güzel sanatlar okulu.

Sancak: Osmanlı Devleti’nde il ile ilçe arasında yer alan yönetim birimleri ya da kenarları yazı işlemeli ve kenarları saçaklı bayrak.

Sarnıç: Yağmur suyunu biriktirmeye  yarayan yeraltı su deposu.

Sanskrit: Hint- Avrupa dil grubundan olan klasik, Hint dil ve edebiyat dili. Bu dille yazılmış olan.

Setre: Düz yakalı,önü ilikli bir tür ceket.II. Mahmut döneminde devlet memurlarına setre,pantolon giyme zorunluluğu getirilmiştir.

Selçuklular: Oğuzların Kınık boyundan olan, başlarında bulunan Selçuk Bey’den adını alan, Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devleti’ni kuran Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan aile.

Sened-i İttifak: 1808’de II. Mahmut ile ayanlar arasında yapılan sözleşme. Bu sözleşme Osmanlı’da demokrasinin ilk adımı sayılır.

Serasker:  Sadrazamlık görevi ile yükümlü olmayan ve Osmanlı Ordusu’nun komutanlığını yapan vezire verilen san. Asakir-i Mansure-i Muhammediye Ordusu Komutanı

Seriye : Küçük atlı birlik.

Seyyit: Peygamber soyundan gelen

Slav: Rus, Beyaz Rus, Ukraynalı, Leh, Çek, Sırp, Sloven ve Hırvat halklarına dillerindeki yakınlıktan dolayı verilen ortak ad. Slav halkına özgü olan.

Slavlaştımak: Slav olmayanlara bu ırkın özelliklerini vermek.

Sikke:  Altın ve gümüş gibi değerli maddelere vurulan damgadır.  Ayrıca, madeni paralara ve Mevlevilerin giydikleri keçe külaha da bu ad verilir.

Sipahi: Atlı asker

Siyasetname: Siyasi bilgiler veren eser. Nizamül Mülk’ün eseri.

Siyasi Birlik: Bir bölgede ki parça yönetimleri birleştirme, merkezi yönetim.

Skolastik düşünce: Orta Çağ’da bilim, teknik, sanat, edebiyat ve dinin kilisenin baskısı altında tutulmasına dayanan düşünce.

Subaşı:  Osmanlı’da kentlerin özellikle kasabaların güvenliğini sağlayan kişi.

Sühte: Softa, medrese öğrencisi

Süryani: Bir Hristiyan topluluğu ve bu topluluktan olan kimse.

Şamanizm: İyi ve kötü ruhların var olduğu eski bir Türk inancı. Bu inanışta esas olan: iyi ruhların desteğini almak.  Kötü ruhlardan arınmaktı. Şaman ise insanlar ile ruhların bağlantısını sağlayan din adamları idi.

Şark :  Doğu

Şark Meselesi: Doğu meselesi, Avrupalı devletlerin Osmanlı Devleti’nin toprak bütünlüğünü sağlamak amacı ile kullandıkları ortak terim.  Avrupalı devletler bu terimi 19.yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı Devleti’ni paylaşmak için kullanmıştır.

Şehzade: Padişahın ve oğullarının erkek çocuklarına verilen ad. Çelebi.

Şehzade Sancağı: Osmanlı şehzadelerinin yetiştirilmek üzere sancak beyi olarak gönderildikleri sancaklardır. Bu sancaklara paşa sancağı da denirdi. Amasya, Trabzon, Kütahya, Manisa, Bolu, Konya gibi.

Şeriat: Kuran- ı Kerim’e uygun hukuk kuralları

Şeyhülislam: Osmanlı’da sadrazamdan sonra gelen, din işlerine bakmakla beraber dünya işlerinin dine uygunluğunu kontrol eden üye.

Şimal: Kuzey

Şifahane: Hastane

Şura: Danışma kurulu.

Şura-yı Devlet: 1867’de Meclis-i Vala’nın kaldırılması ile kurulan bugünkü Danıştay ve Yargıtay’ın ilk biçimi.

T

Tabl:  Türk- İslam devletlerinde hükümdarlık sembolü davul.

Tabgaç:  Saygıdeğer, ulu.

Taht:  Hükümdarın oturduğu büyük, süslü koltuk.

Tahrir: Osmanlı Devleti’nde yeni fethedilen toprakların yazım işi.

Tamgacı: Eski Türklerde dış işlerine bakan görevli.

Tamu: Eski Türklerde cehennem.

Tarikat: Aynı dinin içinde, tasavvufa dayanan bazı ilkeler ile birbirinden ayrılan, tanrıya ulaşma arzusu ile tutulan yollardan her biri.

Tasavvuf:  Tanrının niteliği ve evrenin oluşumunu varlık birliği anlayışı ile açıklayan dini ve felsefi bir akım.

Tasvir: Tasarlama, bir şeyi sözle ve yazılı ile anlatma, göz önünde canlandırma, betimleme.

Tekfur: Anadolu’da ki Bizans valisi ve beylerine verilen unvan.

Tekke:  Tarikat adamlarının toplandığı, tarikatının gereklerinin yapıldığı yer.

Teokratik: Dine dayalı yönetim şekli.

Teoloji: İlahiyat, tanrı bilimi.

Tetimme: Fatih Sultan Mehmet zamanında öğretime açılan orta dereceli medreseler.

Tezhip: Yaldızlı süsleme. Bir yazı veya kitabı yaldız veya boya ile süsleme.

Tiğin: Eski Türklerde hükümdarın erkek çocuğu. Prens.

Topuz: Ucu top biçiminde eski bir silah.

Totem: Bir aşiret bölümünün, kendine ata saydığı ve adını alarak ona taptığı bir hayvan veya bitki.

Toy: Eski Türklerde kazançlı bir seferden sonra ülke ileri gelenlerine verilen ziyafet ve bu ziyafet sırasında toplanan meclis.

Töre: Eski Türklerde, yazılı olmayan hukuk kuralları.

Tudun:  Eski Türklerde vergi ve denetim sorumlusu memur, vali.

Tuğ : At kılından süpürge bicinde yapılıp bir sırığa takılan, Osmanlılarda padişah, vezir, beyler beyi, sancak beyi gibi kişilerce kullanılan belirti ve nişan.

Tuğra:  Türk devletlerinde hükümdarın imzası olarak kullanılan imza veya damga.

Turan:  Turancıların dünyadaki bütün Türkleri birleştirerek kurmak istedikleri devletin adı.

Turancılık: Osmanlı Devleti’nin son yıllarında ortaya çıkmış olan Osmanlıcılık ve İslamcılık akımları karşısında bütün Türklerin tek vatanda tek bayrak altında birleştirilmesini amaçlayan akım.

Türbe: Genellikle ünlü bir kimse için yaptırılan ve içinde o kimsenin mezarının bulunduğu yapıt.

Türkmen:  Arapların Müslüman Türklere verdikleri unvan.

Tüz: Eski Türklerde eşitlik.

U-Ü

Uçbeyi: Selçuklularda batı sınırında kendisine toprak verilen bey.

Uçmağ: Eski Türklerde cennet.

Ulema: Bilginler, alimler.

Ulusçuluk:  Her ulusun kendine özgü kültür ve geleneklerine bağlı , kendi varlığını her şeyin üstünde tutarak yaşaması gereğine inanan görüş. Ulusçuluk akımı Osmanlı Devleti’ni 19. Yüzyılın başından itibaren etkilemeye başlamıştır.

Uzluk: Törenin değişmez hükümlerinden faydalık.

Üs: harekatın yürütülebilmesi için gerekli birliklerin, her türlü gereçlerin tamamlandığı, teçhizatın toplandığı ve dağıtıldığı yer.

Üzengi: Eyerin iki yanında asılı bulunan ve ayaklarının basmasına yarayan altı düz demir halka.

V

Vakıf: Bir hizmetin sürekli olarak yapılabilmesi amacıyla, bir kimsenin belirli koşullarda ve resmi yollardan ayrılan hayır amaçlı mülk veya para.

Vaka: Olay

Vakanüvis: Osmanlı Devleti’nde resmi tarih yazarı.

Vaka-i Hayriye: Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılması olayı. ( 1826)

Vaka-i Vakvakiye: 1656’da IV. Mehmet zamanında çok sayıda devlet adamının Sultan Ahmet Meydanı’nda asılması olayı

Vakayiname:  Olayları kaydeden belge

Valide Sultan:  Hükümdarın annesi.

Veliaht: Hükümdardan sonra yerine geçecek kişi.

Veraset: Kalıtım, mirasta hak sahibi olmak.

Vitray: Renkli cam parçalardan meydan gelen saydam cam süsleme sanatı.

Voyvoda: Osmanlıların Eflak ve Boğdan beylerine verdikleri şan. Belirli bir kesime verilen ve bir yerin vergilerini toplamakla görevlendirilen kimse. Vezirlerin haslarının yıllık gelirlerini toplamak için gönderdikleri görevli.

Y

Yabgu: Eski Türklerde kağandan sonra gelen en yetkili kişi, üst düzey yönetici. Eski Türklerde ikinci derecede ki hükümdarların unvanı.

Yakın Çağ: Fransız İhtilali’nden günümüze dek uzanan tarih.

Yalvaç: Eski Türklerde elçi.

Yargu: Eski Türklerde yargı, mahkeme

Yarlığ: Eski Türklerde ferman.

Yavuz Sultan Selim: 1512- 1520 yılları arasında Osmanlı Devleti’ni yöneten padişah.  Çaldıran, Turnadağ, Mercidabık, Ridaniye Savaşları’nı kazanmıştır. Halife unvanı alan ilk Osmanlı padişahıdır.

Yaylak:  Yazın barınılan yer. Orduların, göçebe oymakların hayvanları ile birlikte yaylaya çıkarak konakladığı yer.

Yedi Vahid: Tekel

Yeniçeri Ağası: Yeniçerilerin başıdır.

Yeniçeri Ocağı: I. Murat zamanında devşirmelerden oluşturulan kapıkulu piyade birlikleri. II. Mahmut zamanında kaldırılmıştır.

Yerleşik Hayat:  İnsanların avcılık ve toplayıcılıktan ve göçebelikten sürekli olarak yaşadıkları bir yaşam şekline geçmesi.

Yersub: Eski Türklerde kutsal yer. Vatan.

Yiğitbaşı: Esnaf birliklerinde disiplin, ham madde dağıtımı ve anlaşmazlıkların giderilmesiyle görevli olan kimse.

Yörük: Yarı yerleşik Türk toplulukları

Yuğ: Yas. Ölü gömme töreni.

Yuğruş: Karahanlılarda vezir ve divan başkanlığı yapan kişi.

Yurtluk: Geliri sınır boylarında görevli askerlere verilen topraklar.

Z

Zabit: Subay

Zadegan: asilzadeler, soylular.

Zanaat:  Deneyim, ustalık, el ustalığı isteyen işler. 


Zaptiye:  Osmanlı Devleti’nde toplum güvenliğini sağlamakla görevli askeri polis kuruluşu.

Zaviye: Tekkenin küçüğü

Zeamet: Geliri 20 bin akçe ile 100 bin akçe arası olan dirliklerdir.

Zimmi:  Osmanlı Devleti’nin sınırları içinde yaşayan gayrimüslim halk.

Züyuf:  Sahte ya da ayarı düşük para.

————-ATATÜRK HANGİ SÖZÜ NEREDE SÖYLEDİ—

Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum. (Çanakkale Savaşında)

Geldikleri gibi giderler. (Mondros sonrası 1918’de İstanbul’a gelen İngiliz zırhlılarını görünce yaveri Salih Bozok’a dönerek bu sözü söylemiştir.)

Ya istiklal ya ölüm! (Sivas Kongresi konuşması)

Artık Anadolu İstanbul’a değil, İstanbul Anadolu’ya tabi olacaktır. (Amasya Genelgesinden sonra)

Ordular! Hedefiniz Akdeniz’dir, ileri! (Başkomutanlık savaşı)

Siz orada yalnız düşmanı değil bu milletin makus talihini de yendiniz. (2.İnönü zaferi sonrası İsmet İnönü’ye yazdığı telgraf)

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. (İzmir Suikastı sonrası, 1926)

Bu bir din olayı değil dil olayıdır. (Bursa olayı diye tabir edilen ezanın Türkçe okunmasına karşı çıkan olaylar sonucu yaptığı yorum)

Hattı müdafa yoktır sathı müdafa vardır. O satıh bütün vatandır. (Sakarya Savaşı)

Ölü doğmuş bir antlaşmadır. (Sevr barışı)

“Cehaletle savaş düşmanla savaştan daha az önemli değildir.”(1. Maarif Kongresi)

Atatürk’ün şahsi meselem (bazı kaynaklarda namus meselem) dediği olay (Hatay sorunu)

23 Ocak 2015 Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud yaşamını yitirdi.Ürdün 40 gün Türkiye ise 3 gün yas ilan etti.

Nobel ödüllü Alman yazar Günter GRASS 87 yaşında hayatını kaybetti.1999’da Nobel ödülünü alan yazarın eserleri arasında Kedi ve Fare, Teneke Trampet,Köpek Yılları,Lokal Anestezi,Dişi Fare yapıtları bulunuyordu.Berlin duvarının yıkılmasını Uzak Tarla kitabında anlatmıştır.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi İsveçli şair Tomas Tranströmer’in hayatını kaybettiği bildirildi.İsveç resmi haber ajansı TT İsveçli şair Tomas Tranströmer 83 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu. ‘Hüzün Gondolu’ ve ‘İzmir Saat Üç’ isimli Türkçeye çevrilmiş iki eseri de bulunan şair, insan aklının gizemleriyle ilgili sürrealist eserlere imza atmıştı. Tranströmer’e, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyanın en önemli İskandinav şairlerinden biri olarak dünya çapında ün kazanmıştı.

Ülkemizde ‘Uzay Yolu’ olarak yıllarca yayınlanan Star Trek dizisinin efsane karakteri Mr. Spock’u canlandıran Leonard Nimoy, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

Amerikan tarihinin popüler romanlarından ‘Ragtime’ ve ‘Billy Bathgate’ yazarı Edgar Lawrence Doctorow, 84 yaşında hayatını kaybetti.

 

“Akıl Oyunları” adlı filmde hayatı beyazperdeye aktarılan Nobel ödüllü matematikçi John Nash, New Jersey’de geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi.Nash, 1994’te Oyun Teorisi’yle Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanmıştı.

1970’li ve 80’li yıllarda Türkiye’de de yakından tanınan ünlü müzisyen James Last, 86 yaşında Florida’daki evinde öldü.Pan flütle çalınan Lonely Shepherd/Yalnız Çoban adlı bestesi Türkiye’de bir dönem radyo ve televizyonda en sık çalınan parçalar arasındaydı.

Dünyanın en ünlü orkestra şefleri arasında yer alan ve 26 kez Grammy ödülüne layık görülen Fransız müzisyen Boulez hayatını kaybetti.

 

Efsanevi İngiliz müzisyen David Bowie, 69 yaşında yaşamını yitirdi. İngiliz şarkıcının son albümü “Blackstar”, doğumgünü olan 8 Ocak’ta piyasaya çıkmıştı.David Bowie, 1969 tarihli ”Space Oddity” adlı şarkısıyla dünyaca üne kavuşmuştu.Bowie’nin 1977’de kaydettiği ”Heroes” adlı şarkısı ise ABD’de 11 Eylül saldırılarından sonra bir marş gibi benimsenmiş, hemen her anma töreninde bu şarkı söylemişti.

ABD’nin ünlü müzik grubu Eagles’ın kurucu üyesi Glenn Frey, 67 yaşında hayatını kaybetti. Grubun web sitesinden yapılan açıklamada, Frey’in, ABD’nin New York kentinde pazartesi günü hayatını kaybettiği bildirildi.

İtalyan sinemasının dünyaca ünlü senarist ve yönetmeni Ettore Scola, tedavi gördüğü klinikte yaşamını kaybetti. Kariyeri boyunca 40’a yakın film çeken yönetmen Scola, yapıtlarında genellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemdeki İtalya’nın siyasi ve sosyal yaşamını konu edindi.

ALİ FUAT CEBESOY : Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ile Harp Okulu yıllarında sınıf arkadaşı idi. Türkiye’nin işgali sırasında İzmit’ten Ankara’ya ilerleyen İngiliz birliklerine ateş açma emrini vererek, şimdiki adı Alifuatpaşa tren istasyonu olan mahalde durdurması nedeniyle Kurtuluş Savaşı‘nı fiilen başlatan ilk komutan oldu ve savaş boyunca önemli görevler üstlendi. Yine Kurtuluş Savaşı yıllarında üstlendiği Moskova Büyükelçiliği görevini başarıyla yürüttü ve Türkiye’nin kuzeydoğu sınırlarını belirleyen Moskova Antlaşması‘nı imzaladı. Milletvekili olarak başladığı siyasi yaşamında Türkiye’nin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası‘nın kurucularından birisi oldu, ve sonrasında İzmir Suikastı sanığı olarak Orgeneral rütbesindeyken İstiklal Mahkemeleri tarafından yargılandı. 1931’de siyasete dönerek TBMM başkanlığı, Bayındırlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı yaptı. 1948‘den itibaren siyasete Demokrat Parti’de devam etti. 27 Mayıs Darbesi’nden sonra Yassıada Mahkemeleri’nde yargılandı.16 Mart 1921 tarihinde TBMM sefiri olarak Sovyetler Birliği ile Moskova Antlaşması‘nı imzaladı; böylece hem TBMM ilk defa bir yabancı devlet tarafından tanınmış oldu, hem de Türkiye‘nin kuzeydoğu sınırları tespit edildi.

ESERLERİ:

-Birüssebi – Gazze Meydan Muharebesi ve 20. Kolordu (1938)

-Milli Mücadele Hatıratı (1953)

-Moskova Hatıraları (1955)

-Siyasi Hatıralar (I. cilt: 1957, II. cilt: 1960)

-Mektep Arkadaşım Atatürk (1967)

-Mustafa Kemal – Milli Lider

OKUMALI:  Mülakatta Başarılı Olmanın Yolları...

CELAL BAYAR: Mahmut Celâleddin Bayar Türk siyasetdevlet adamı ve Cumhurbaşkanı. Çağdaş Türkiye’nin siyasi yaşamının çeşitli dönemlerinde önemli roller oynamış olan Bayar, Meclis-i Mebusanüyesi, Cumhuriyet döneminde iktisat vekilli, Mustafa Kemal Atatürk‘ün son başbakanı ve 1950-1960 arasında Türkiye Cumhuriyeti‘nin üçüncü ve asker kökenli olmayan ilk cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.1907’de İttihat ve Terakki‘nin Bursa’daki gizli kolu olan “Küme” adlı örgüte girdi.İttihat ve Terakki poltikalarının başlıca uygulayıcılarından oldu. Partinin propaganda ve örgütlenme çalışmalarını yürüttü; “Halka Doğru” cemiyetini kurdu, parti görüşlerini yansıtan yine aynı adlı bir dergi çıkardı, bu dergide Turgut Alp takma adıyla yazılar yazdı. “Milli İktisat” politikasının uygulamaya geçirilmesi için çalıştı. Yörenin ekonomisine egemen olan gayrimüslim azınlıkların yanı sıra Türk halkının da ekonomik etkinliğinin artırılması çabalarına girişti. 

ESERLERİ:

1965 ile 1972 arasında Ben de Yazdım adıyla 8 cilt halinde anılarını yayımladı. 1969’da Başvekilim Adnan Menderes (derleyen İsmet Bozdağ) adlı bir kitabı yayımlanmıştır. 

MEHMET CEVAT ABBAS GÜRER: Türk asker, siyasetçi, Mustafa Kemal Paşa’nın Başyaveri,Meclis-i Mebusan ve TBMM I., II., III., IV. ve V. dönem Bolu milletvekili.I. Dünya Savaşı seferberliğinde açılan İhtiyat Zabit Talimgâhı’nda ek görev olarak bölük komutanlığı yaptı. 16 Nisan 1915’te Anafartalar Grubu Kurmayı’na verildi. 13 Aralık 1916’da yüzbaşı oldu. 16. Kolordu Komutanı Mustafa Kemal Paşa’nın yaverliğine tayin edildi. Savaş süresince yaver olarak Mustafa Kemal Paşa‘nın maiyetinde bulundu. Mütarekeden sonra Yıldırım Ordular Grubu‘nun lağvı üzerine Harbiye Nezareti emrine verilen Mustafa Kemal Paşa ile birlikte 13 Kasım 1918’de İstanbul‘a geldi.İşgal altındaki İstanbul’un hazin manzaralarını Mustafa Kemal Paşa ile birlikte gördü. İstanbul limanında demirli işgal donanma gemilerinin arasından geçerken, Mustafa Kemal Paşa’nın “”Geldikleri gibi giderler!.” sözünü söylediği kişi, yaveri Cevat Abbas Gürer’di. 30 Nisan 1919’da 9. Ordu Müfettişliği’ne atanan Mustafa Kemal Paşa’nın yaveri olarak Bandırma Vapuru‘yla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı.İşgal altındaki İstanbul’un hazin manzaralarını Mustafa Kemal Paşa ile birlikte gördü. İstanbul limanında demirli işgal donanma gemilerinin arasından geçerken, Mustafa Kemal Paşa’nın “”Geldikleri gibi giderler!.” sözünü söylediği kişi, yaveri Cevat Abbas Gürer’di. 30 Nisan 1919’da 9. Ordu Müfettişliği’ne atanan Mustafa Kemal Paşa’nın yaveri olarak Bandırma Vapuru‘yla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı.Atatürk’ün işaretiyle Türk Tayyare Cemiyeti’ni kurdu (Türk Hava Kurumu) ve cemiyetin başkanlığını bir yıl süreyle üstlendi.

ESERLERİ:

Anıları “Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer, Cepheden Meclise Büyük Önder ile 24 yıl” Başlıklı kitapta toplanmıştır.

FALİH RIFKI ATAY:  Türk gazeteci, yazar, milletvekili.Cumhuriyet döneminin en etkin gazetecilerindendir. İzmir‘in kurtuluşundan sonra Mustafa Kemal ile tanışıp dostluğunu kazanan Falih Rıfkı Bey, özellikle Atatürk’ü yakından tanıtan anılarıyla ünlendi. 19231950 yılları arasında milletvekili olarak siyasette yer aldı. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ e yakınlığı nedeniyle çok önemli olaylara tanıklık etmiş ve kişisel tarihi cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiştir.Ayrıca Atay, Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde düzenlenen Basın Bayramı‘nın tarihini ortaya atmıştır.

  1. Dünya Savaşı’nda yedek subay olarak Suriye‘ye gitti ve Cemal Paşa’nın özel kâtipliğini yaptı. Suriye ve Filistin‘deki savaş anılarını Ateş ve Güneş (1918) kitabında topladı.Cemal Paşa‘ nın Bahriye Nazırı olması üzerine Kalemi Mahsusa müdür yardımcılığına getirildi.1918’de Ali Naci (Karacan)Necmettin Sadık (Sadak)ve Kazım Şinasi (Dersan)ile birlikte Akşam Gazetesi’ni kurdu. Gazetede, Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen yazılar yazdı.Damat Ferit Paşa hükümetinin vatanseverleri yargılamak üzere kurduğu, halk arasında Kürt Nemrut Mustafa Divanı diye anılan mahkemede Kurtuluş Savaşı’ nı destekleyen yazıları nedeniyle idamı istenerek yargılandı. İkinci İnönü Muharebesi’nin kazanılması üzerine Divan-ı Harp tutumunu değiştirince idamdan kurtuldu.Kurtuluş Savaşı’ nı destekleyen yazılarını Tanin ve Hakimiyet-i Milliye gazetelerinde sürdürdü. Savaşın ardından Tetkik-i Mezalim Heyeti ‘nde görevlendirilen Falih Rıfkı, Halide EdipYakup KadriMehmet Asım ile birlikte Yunan ordusunun yakıp yıktığı yerleri saptamak üzere tüm Batı Anadolu’yu dolaştı.Atay, sağlam, çekici anlatımı ve duru Türkçesiyle basının en usta kalemlerinden biriydi. Türkçeyi süssüz, sanatsız ama etkin kullanmayı amaçladı. 

Ekim 2014’te 41.425 m yükseklikten atlayarak serbest atlayış rekorunu kıran kişi kimdir?

Google’un üst düzey yöneticisi Alan Eustace, 41 kilometre yükseklikten yeryüzüne atlayarak Felix Baumgartner’ın bu alandaki rekorunu kırdı ve yeni bir rekora imza attı.New Mexico eyaletinin Roswell kasabasında helyum dolu bir balonla 41 kilometre yüksekliğe çıkan 57 yaşındaki Eustace, giydiği özel uzay giysisi sayesinde sorun yaşamadan yere ulaşmayı başardı.

Türkiye’de modern cerrahinin kurucusu sayılan ve kendi adıyla anılan bir gösteri merkezi bulunan doktor kimdir?

Cemil Topuzlu (18 Mart 1866 – 25 Ocak 1958), Türkiye‘de modern cerrahinin kurucusu hekim.

Hangisi, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin banknotlarında Mandela’nın olduğu yüzün arkasındaki “Beş Büyük” olarak anılan hayvanlardır?

Afrika kıtasının Beş Büyük hayvanı olarak adlandırılan Afrika mandasıAfrika leoparıaslan , Afrika fili ve kara gergedanı.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun hem Kurtuluş Savaşı’nı hem de aydınlarla halk arasındaki çatışmayı anlattığı 1932 tarihli romanı hangisidir?

YABAN

Yeni yıldan itibaren yürürlüğe girecek uygulamaya göre, yeni ehliyetlerin statüsü ilk başta hangi isimle anılacaktır?

STAJYER

Dünya Savaşı’nda esirlerin, çok iyi bakıldıkları için, savaştan sonra ülkelerine dönmek istemediği, sonrasında vatandaşı oldukları ülke hangisidir?

KANADA

“Zeytin Ağaçları” tablosu yaklaşık 5 bin metrekarelik bir tarlaya çizilen ressam kimdir?

VİNCENT VAN GOGH

“Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum” cümlesiyle başlayan Orhan Pamuk romanı hangisidir?

MASUMİYET MÜZESİ

Rakamlarla yazılmaya çalışıldığında evrene sığması mümkün olmayan ve Guinness Dünya Rekorları’na giren sayının adı nedir?

GRAHAM SAYISI

Oxford üniversitesindeki bilim adamları insan sağlığı açısından mesai saatinin kaçta başlaması gerektiğini açıklamıştır ?

SAAT 10’DA

Bilim adamları hangi yazarın kitaplarındaki katili kitabın sonuna gelmeden bulmayı sağlayan bir formül geliştirmişlerdir?

AGATHA CHRİSTİE

Üç bölgede toprağı bulunan ilimiz hangisidir?

SİVAS

1923’te Los Angeles’ta bir dağın üzerine 3 kelime olarak yerleştirilen, son kelimenin kaldırılmasıyla Hollywood halini alan tabelada ilk ne yazıyordu?

HOLLYWOODLAND

Hangi ülke, resmi “Twitter” sayfasını yönetmesi için her hafta rastgele bir vatandaşını seçmektedir?

İSVEÇ

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın, Ekim 1995 tarihinde, uzayda yetiştirmeyi başardığı ilk bitki hangisidir?

PATATES

Osmanlı’da matbaayı kuran kişi olan İbrahim Müteferrika ilk olarak hangisini basmıştır?

LÜGAT

Dünyada tek “At Bakanlığı”nın bulunduğu ülke hangisidir?

TÜRKMENİSTAN

Türkiye’de, referandum yöntemine, ilk defa hangi Anayasa’nın kabulünde başvurulmuştur?

1961 ANAYASASI

Türk Lirası’ndan altı sıfırın atıldığı tarih hangisidir?

2005

Günümüzün en popüler sosyal paylaşım sitelerinden birinin adı olan “Twitter”ın kelime anlamı nedir?

CIVILTI

Osmanlı Devleti’nin kendisini tanımlamak için kullandığı unvan hangisidir?

DEVLET-İ ALİYYE

İnternet sitelerinin adreslerinde yer alan “com”un açılımı hangisidir?

COMMERCİAL

“Tanrı Parçacığı” olarak bilinen teoremiyle, 2013 Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan fizikçi kimdir?

PETER HİGGS

Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında onbaşı rütbesiyle görev alan, “Mor Salkımlı Ev” romanının yazarı kimdir?

HALİDE EDİP ADIVAR

Kanuni ile dost olan, sürgün edilip “Bu dünya sana da kalmaz” hatırlatmasını yapan, padişah öldükten sonra “Kanuni Mersiyesi”ni yazan şair kimdir?

BAKİ

28 yaşında profesör unvanını alarak Batı’nın 300 yıldaki en genç öğretim üyesi olan “Bye Bye Türkçe” kitabının yazarı bilim adamı kimdir?

OKTAY SİNANOĞLU

Osmanlı İmparatorluğu’nda ilk fethedilen ada hangisidir?

İMRALI

Bugün bilinen bir çok petrol sahasını 100 yıl önceden tahmin eden bilgilerin yer aldığı petrol haritasını hazırlatan Osmanlı padişahı kimdir?

II.ABDÜLHAMİT

200 TL’nin arka yüzünde Yunus Emre’nin hangi dizesine yer verilmiştir?

SEVELİM SEVİLELİM

Türkiye’de üretilen ilk uçağın adı nedir?

VECİHİ

12 Eylül 1980 darbesinden sonra Kenan Evren’in talimatıyla birinci lige yükseltilen futbol takımı hangisidir?

ANKARAGÜCÜ

Davos’ta düzenlene Dünya Ekonomik Forumu’nda verilen ödüllerin adı nedir?

KRİSTAL ÖDÜLLERİ

Kendilerine sığınan Mültecilerin kollarına bileklik takma uygulamsıyla tepki çeken ülke hangisidir?

GALLER

Çağımızın hastalığı diye bilinen insanların doktordan önce hastalığını internetten araştıranlara verilen ad nedir?


SİBERKONDRİA

1 Ocak 2016 tarihinde Cern Genel direktörlüğünü üstlenecek olan ilk kadın başkan kim olacaktır?

İtalyan Fizikci FABİOLA GİANOTTİ

En çok zaman diliminde toğrağı bulunan ülke hangisidir?

FRANSA

Siyasal liberalizmin babası sayılan kişi kimdir?

JOHN LOCKE

Hat sanatının İnkilapçısı olarak tanınan,batılı anlamda resim yapan ilk ressam olan,yaptığı kuş(papağan) resmi Türk resim sanatının ilk realist resmi olarak kabul edilen kişi kimdir?

MUSTAFA RAKIM EFENDİ

Nobel ödülünü alan ilk Müslüman bilim adamı kimdir?

MUHAMMED ABDUSSELAM

Batı’nın islamlaşmasına karşı çıkmak amacı ile 2014’de kurulan 2016’da eylemleriyle kendinden söz ettiren Alman siyasi hareketin adı nedir?

PEGİDA(Patriotic Europeans Against the Islamization of the West)/TÜRKÇESİ(Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar).

İngiltere’de yayımlanan “Times Higher Education” dergisinin “Dünyanın En İyi Küçük Üniversiteleri” listesinde ilk 10’a Giren Türk üniversiteler hangileridir?

KOÇ ÜNİVERSİTESİ(8.)-SABANCI ÜNİVERSİTESİ(10.)

Nobel tıp ödülünü ilk kez kazanan ülke hangisidir?

ALMANYA

İlk TSE belgesi hangi padişah devrinde çıkarılmıştır?

YILDIRIM BAYEZİD

Uzaya çıkan ilk kadın kozmonot kimdir?

Rus VALENTİNO KRESKİVO

Çin 2016’da hangi yılı kutlayacaktır ?

MAYMUN

İstanbulun içinde Türk sarığını görmek,Kardinal külahı görmekten daha iyidir sözünü söyleyen kişi kimdir?

Bizanslı LUKAS NOTARAS

İsviçre merkezli bir vakfın 2007 yılında yaptığı oylama sonucunda Dünyanın Yedi Harikası seçilen yerler neresidir?

Ürdün’deki PETRA Antik Kenti,ÇİN SEDDİ, Brezilya’daki KURTARICI İSA HEYKELİ, Peru’daki MACHU PİCCHU Antik Kenti, Meksika’daki CHICHEN ITZA Piramidi, İtalya’nın Roma kentindeki KOLEZYUM ve Hindistan’daki TAC MAHAL anıtmezarı.

Diyarbakırlı Seyyid Kasım Gubari tarafından yazıları yazılan ve 1.Ahmet tarafından yaptırılan caminin adı nedir?

SULTAN AHMET CAMİ

XVII. Yüzyılın sonunda birçok deneme sonunda ilk buhar makinesini yapmayı başaran kişi kimdir?

DENİS PAPİN

Arap Birliği zirvesi başkanı Nebil El Arabi

BM Genel sekreteri Ban Ki-moon

IMF başkanı Christine Lagarde

Dünya Bankası başkanı Jim Yong Kim

İslam İşbirliği Teşkilatı başkanı İyad Amen Madani

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilat başkanı José Ángel Gurría

Ekonomik İşbirliği Örgütü başkanı Şamil Aleskerov

Nato Genel Sekreteri John Stoltenberg

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker

Unesco başkanı Irina Bokova

Unicef başkanı Anthony Lake

D-8 başkanı Seyed Ali Mohammad Mousavi

Avrupa Parlemontosu başkanı: Martin Schulz

Avrupa Merkez Bankası başkanı: Mario Draghi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başkanı: Guido Raimondi

Dünya Sağlık Örgütü başkanı: Margaret Chan

DÜNYA MİRASI LİSTESİ

İstanbul’un Tarihi Alanları
 [1985]

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas) [1985]

Hattuşa (Boğazköy) – Hitit Başkenti (Çorum) [1986]

Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta) [1987]

Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla) [1988]

Safranbolu Şehri (Karabük) [1994]

Troya Antik Kenti (Çanakkale) [1998]

Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) [2011]

Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) [2012]

Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir) [2014]

Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa) [2014]

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri (2015)

Efes (2015)

kültürel olarak;

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir) [1985]

Pamukkale-Hierapolis (Denizli) [1988]

hem kültürel, hem doğal miras olarak listeye alınmıştır.

DÜNYA MİRASI GEÇİCİ LİSTESİ

Karain Mağarası (Antalya) [1994]

Ahlat Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları (Bitlis)  [2000]

Alahan Manastırı (Mersin) [2000]

Alanya (Antalya) [2000]

Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri (Şanlıurfa) [2000]

İshakpaşa Sarayı (Ağrı) [2000]

Konya Selçuklu Başkenti (Konya) [2000]

Mardin Kültürel Peyzaj Alanı (Mardin) [2000]

Selçuklu Kervansarayları Denizli-Doğubayazıt Güzergâhı [2000]

St. Nicholas Kilisesi (Antalya) [2000]

St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi (Mersin) [2000]

Sümela Manastırı (Trabzon) [2000]

Afrodisias Antik Kenti (Aydın) [2009]

Likya Uygarlığı Antik Kentleri (Antalya ve Muğla) [2009]

Perge Antik Kenti (Antalya) [2009]

Sagalassos Antik Kenti (Burdur) [2009]

Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa) [2011]

Beyşehir, Eşrefoğlu Camii (Konya) [2011]

St. Pierre Kilisesi (Hatay) [2011]

Ani Tarihi Kenti (Kars) [2012]

Aizanoi Antik Kenti (Kütahya) [2012]

Beçin Ortaçağ Kenti (Muğla) [2012]

Birgi Tarihi Kenti (İzmir) [2012]

Gordion (Ankara) [2012]

Hacı Bektaş Veli Külliyesi (Nevşehir) [2012]

Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı (Muğla) [2012]

Niğde’nin Tarihi Anıtları (Niğde) [2012]

Mamure Kalesi (Mersin) [2012]

Odunpazarı Tarihi Kent Merkezi (Eskişehir) [2012]

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi (Gaziantep) [2012]

Zeugma Arkeolojik Siti (Gaziantep) [2012]

Laodikeia Antik Kenti (Denizli) [2013]

Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri (Manisa)  [2013]

Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri [2013]

Anavarza Antik Kenti (Adana) [2014]

Kaunos Antik Kenti (Muğla) [2014]

Korykos Antik Kenti (Mersin) [2014]

Arslantepe Arkeolojik Alanı (Malatya) [2014]

Kültepe Arkeolojik Alanı (Kayseri) [2014]

Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları (Çanakkale) [2014]

Eflatunpınar: Hitit Su Anıtı (Konya) [2014]

İznik (Bursa) [2014]

Mahmutbey Camii (Kastamonu) [2014]

Ahi Evran Türbesi (Kırşehir) [2014]

Vespasianus-TitusTüneli (Hatay) [2014]

Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup Kilisesi (Mardin) [2014]

Anadolu Selçuklu Medreseleri (Erzurum, Sivas, Kayseri, Konya ve Kırşehir) [2014]

Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi) (Van) [2015]

Dağlık Frigya Vadisi (Kütahya, Afyon ve Eskişehir) [2015]

Antik Aspendos Kenti Tiyatrosu ve Su Kemerleri (Antalya) [2015]

Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları (Amasya) [2015]

Yıldız Saray Kompleksi (İstanbul)[2015]

Stratonikeia Antik Kenti (Muğla) [2015]

Uzunköprü (Edirne) [2015]

Eshab-ı Kehf (Kahramanmaraş) [2015]

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti (Bolu) [2015]

İsmail Fakirullah Türbesi (Siirt) [2015]

Kültürel olarak;

Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı (Antalya) [2000]

Kekova (Antalya) [2000]

Karma olarak;

Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Alanı [2013]

Doğal olarak listede yer almaktadır.

Gökmen Bacı adıylada tanılan Türkiye’nin ilk kadın pilotu Bedriye Tahir Gökmen

Türkiye ve Dünya’nın ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen

Sahneye çıkan ilk Türk Müslüman oyuncu Afife Jale

Türkiyede en az nüfusa sahip ilimiz Bayburt

Türkiyede en küçük yüzölçümüne sahip ilimiz Yalova

Avrupa ve Türkiyenin en büyük barajı Atatürk barajı

Enaz ilçesi bulunan şehrimiz Bayburt

Türkiyenin en derin gölü Van Gölü

Türkiyenin en derin tatlı su gölü Salda Gölü

Ticari havayollarındaki ilk Türk kadın pilot Alev Kılıçkeser Hottin

İlk Türk kadın romancı”Muhadarat” isimli eseriyle Fatma Aliye Hanım

TÜSİAD ilk kadın başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ

Anayasa Mahkemesinin ilk kadun başkanı Tülay Tuğcu

Türkiyenin üç ülkeyle sınır olan tek ili Iğdır

Dünyanın en büyük Türkiyenin ilk Geofit bahçesi Yalova’da

Türkiye’nin ilk entegre akıllı şehir projesi Karaman’da başladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarihinde ilk kez bir Türk yargıç mahkeme yönetimine girdi.Türk yargıç Işıl Karakaş, Strasbourg’da yapılan oylamada, oy çoğunluğuyla mahkemenin 5 bölüm başkanından biri seçildi. 

Olimpiyatlara katılan İlk Türk kadın sporcu Halet Çambel

İlk kadın milli maç hakemi Lale Orta

İlk kadın bakan Türkan Akyol

Türkiye Eurovision’a İlk 1975 yılında katılmıştı.Semiha Yankı’nın seslendirdiği “Seninle Bir Dakika” isimli şarkıyla katıldı.

Türkiye’de ilk devlet sanatçısı ünvanını alan Ahmet Adnan Saygun.

Türkiye’de ilk olimpiyat madalyası 1936’da yapılan Berlin Olimpiyat oyunlarında Yaşar Erkan ve Ahmet Kireçci tarafından güreş alanında kazanılmıştır.

Abd’ yi Müslümanlar keşfetti diyen 2014 Cumhurbaşkanlığı ödülünü alan ünlü bilim adamımız Fuat Sezgindir.

Osmanlının katıldığı ilk ve tek olimpiyat Stockholm Olimpiyatları’dır.

Kars Havalanının adı Horokani-

Ağrınınki Ahmet Hani-

Yüksekovanınki Selahattin Eyyübi.

28 Ocak 2012’de hayatını kaybeden Türkiye’nin ilk dünya güzeli Keriman Halis Ece

Türkiye’nin ilk güneş enerjili aracının adı KOMAGENE’dir.

12 Mart Muhtırası Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın dönerminde verilmiştir.

 

İkinci Cumhuriyet tanımını yapan kişi Cemal Gürsel. 

Anıtkabirin mimarları Emin Onat ve Orhan Arda tasarlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları

Mustafa Kemal Atatürk (29 Ekim 1923- 10 Kasım 1938): TBMM’de 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilirken, Mustafa Kemal de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’deki ölümüne dek arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.Mustafa Kemal 23 Nisan 1920’de Meclis ve Hükümet Başkanı seçilmişti. 

İsmet İnönü (11 Kasım 1938 – 22 Mayıs 1950): Atatürk’ün ölümü üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi İsmet İnönü’yü cumhurbaşkanı seçti. İnönü aynı zamanda CHP Genel Başkanlığı’na da getirildi. CHP’nin 26 Aralık 1938’de toplanan I. Olağanüstü Kurultayı’nda partinin değişmez genel başkanı seçilerek Millî Şef unvanını aldı.

Celal Bayar (22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960): Çok partili siyasî yaşamın başlaması üzerine 1946’da Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte Demokrat Parti’yi kurdu ve başkanlığa getirildi. Partisinin 1950 seçimlerini kazanmasından sonra 22 Mayıs 1950’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Türkiye’nin üçüncü cumhurbaşkanı seçildi. 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle görevden alınan Bayar, olağanüstü Yassıada  mahkemelerinde yargılandı.

Cemal Gürsel (27 Mayıs 1960 – 28 Mart 1966): 27 Mayıs 1960 günü gerçekleştirilen askerî darbeden Milli Birlik Komitesi’nin (MBK) başına getirildi. 28 Mayıs’ta devlet ve hükümet başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilerini üstlenerek yeni hükümeti kurdu. Halkoyuna sunulan ve kabul edilen bu Anayasa gereğince 10 Ekim 1961’de yapılan seçimlerden sonra oluşturulan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin dördüncü cumhurbaşkanı seçildi.1966 yılında başlayan rahatsızlığının, görevini yapmasına engel olacak duruma gelmesi üzerine,TBMM kararıyla cumhurbaşkanlığı görevine son verildi.

Cevdet Sunay (28 Mart 1966 – 28 Mart 1973): 1960 yılında Genelkurmay Başkanlığı’na atandı.1966’da emekliye ayrılmasının ardından Cumhuriyet Senatosu kontenjan üyeliğine getirildi. Sunay, Gürsel’in rahatsızlığı sebebiyle cumhurbaşkanlığı görevinin sona ermesi üzerine 28 Mart 1966’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde beşinci cumhurbaşkanı seçildi. Yedi yıllık görev süresini tamamlayınca 1973’ten 1980’deki askeri darbesine kadar Cumhuriyet Senatosu üyesi idi.

Fahri Korutürk (6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980): Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 1960’ta emekli olduktan sonra Moskova ve Madrid büyükelçiliklerinde bulundu. 1968’de Cumhuriyet Senatosu üyesi oldu. 1973’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce cumhurbaşkanı seçildi.1980’de yedi yıllık hizmet süresi tamamladıktan sonra 12 Eylül 1980 askerî darbesine kadar Cumhuriyet Senatosu tabii üyesi idi. 

Kenan Evren (9 Kasım 1982 – 9 Kasım 1989): 7 Mart 1978’de Genelkurmay Başkanlığı’na atandı. Bu görevi sırasında 12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askerî darbeyle diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi.7 Kasım 1982’de halkoyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye’nin yedinci cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. 9 Kasım 1989’da görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığından ayrıldı.

Turgut Özal (9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993): 2 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982’de istifa etti. 1983’te Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi. 31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ncecumhurbaşkanı seçildi. 17 Nisan 1993 günü geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etti.

Süleyman Demirel (16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000): 20 Ekim 1991 genel seçimler sonrasında Doğru Yol Partisi ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin oluşturduğu koalisyon hükümetinde başbakan olarak görev aldı. 16 Mayıs 1993’te, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce cumhurbaşkanı seçildi. Demirel, 16 Mayıs 2000’de görev süresi sona erdi. 

Necdet Sezer (16 Mayıs 2000 – 28 Ağustos 2007): 1988’de Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine atandı. Sezer, Anayasa Mahkemesi Kurulu’nca da 6 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçildi.5 Mayıs 2000’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce ortak aday olarak cumhurbaşkanı seçildi. 16 Mayıs 2000’de başladığı görevini 28 Ağustos 2007’de tamamladı.

Abdullah Gül (28 Ağustos 2007-28 Ağustos 2014): 2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşunda rol alanlardandı. Siyasî ve Hukukî İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 18 Kasım 2002’de Başbakan oldu.  2003 – 2007 yıllarında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanıydı.  28 Ağustos 2007’de  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Cumhurbaşkanı seçildi, 28 Ağustos 2014’te görev süresini tamamladı. 

Recep Tayyip Erdoğan (28 Ağustos 2014-Görevde): Devam ediyor.

En uzun süre Mustafa Kemal Atatürk (15 yıl), en kısa süre de Turgut Özal (3 yıl 159 gün) cumhurbaşkanlığı yaptı. Atatürk’ten sonra en uzun süreli cumhurbaşkanı İsmet İnönü (12 yıl) oldu.

Celal Bayar 10, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Süleyman Demirel,Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül de yedişer yıl Çankaya’da kaldılar.Cemal Gürsel’in görev süresi ise altı yıl oldu.

Cemal Gürsel 27 Mayıs 1960, Kenan Evren 12 Eylül 1980 askeri darbelerinden sonra başa geçtiler. 

Atatürk ve Özal görevleri sırasında hayatlarını kaybettiler. Cemal Gürsel’in görevine hastalık nedeniyle TBMM’nce son verildi.Celal Bayar 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle görevinden alındı. 7 Nisan 1980’da süresi dolduğu için görevinden ayrılan Fahri Korutürk’ün yerine  yenisi seçilemediği için Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil’in vekil cumhurbaşkanlığına 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle son verildi. 

12 Cumhurbaşkanının altısı askerdi; Atatürk (mareşal), İsmet İnönü (orgeneral), Cemal Gürsel (orgeneral), Cevdet Sunay (orgeneral), Fahri Korutürk (oramiral), Kenan Evren (orgeneral).

İlk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk 1923’te oy birliğiyle seçildi, dört dönem cumhurbaşkanlığı yaptı. İsmet İnönü de dört, Celal Bayar üç, kalanlar birer kez cumhurbaşkanlığına seçildiler. 

Göreve en genç başlayan Atatürk (42), en yaşlı başlayan ise Fahri Korutürk (69) idi. 

Nikolas Kopernik: Rönesans matematikçisi ve Dünya yerine Güneş‘in merkezde bulunduğu Güneş merkezli evren modelini formülleştiren astronom.1543 yılında ölümünden kısa bir süre önce yayımlanan kitabı De revolutionibus orbium coelestium (Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine) bilim tarihinde önemli bir olay olarak kabul edilmektedir. Bu kitap Kopernik Devrimini başlatmıştır ve bilimsel devrime önemli ölçüde katkı sağlamıştır.Kopernik, 1466 yılından beri Polonya Krallığı’nda bir bölge olan Royal Prussia’da doğmuş ve ölmüştür. Kopernik’in kilise hukuku üzerine doktorası vardı ve aynı zamanda diplomasız olarak bir doktor, polyglot (çok dil bilen insan), klasik âlim, vali, diplomat ve ekonomide günümüze kadar temel bir kavram olan Miktar Teorisi’ni yazıya döken ve Gresham Yasasının bir versiyonunu Gresham’dan önce 1519 yılında formülleştiren bir ekonomistti.Aynı zamanda bir rahip olan Kopernik kilise baskısına rağmen o zamana kadarki inanışlara ters olan bu teorisini, yazdığı kitaplarıyla tüm dünyaya anlatmıştır.

Galileo Galilei: İtalyan astronom, fizikçi, mühendis, filozof ve matematikçi idi. Rönesans’ın bilimsel devrimine büyük katkıda bulunan bilim adamına “gözlemsel astronominin babası”, “modern fiziğin babası” ve “bilimin babası” gibi isimler takılmıştır. Gözlemsel astronomiye katkılarının arasında Venüs’ün evrelerinin teleskopik kanıtı, Jüpiter’in en büyük dört uydusunun keşfi (Galileo’nun uyduları adı verilmiştir) ve güneş lekelerinin gözlemi ve analizi bulunmaktadır. Galileo ayrıca uygulamalı bilim ve teknoloji alanında da çalışmış ve geliştirilmiş bir askeri pusula ve başka aletler icat etmiştir.Galileo’nun güneş merkezciliği ve Kopernikçiliği yaşadığı dönemde daha çok dünya merkezcilik ve Tycho sistemi yaygın olduğu için tartışma konusu olmuştur. Astronomlar ona sık sık karşı çıkmış ve güneş merkezli bir sistemin yıldızsal paralaks gözlemlenmediği için mümkün olmadığını savunmuşlardır. Bu konu 1615 yılında Roma engizisyonu tarafından soruşturulmuştur ve bunun yalnızca bir olasılık olduğu sonucuna varılmıştır. Galileo daha sonra ‘İki Ana Dünya Sistemi Üzerine Diyalog’ kitabında bu görüşünü savunmuştur. Kitabın Papa 8. Urban’a ve Cizvitler’e bir saldırı niteliğinde olduğu düşünülmüş ve Galileo itibar kaybetmiştir. Engizisyon tarafından yargılanan Galileo’nun dalalet suçu işlediğinden şüphelenilmiş ve Galileo hem yazdıklarından caymaya zorlanmış hem de hayatının geri kalanını ev hapsinde geçirmeye mahkum edilmiştir. Ev hapsindeyken en başarılı çalışmalarından olan İki Yeni Bilim’i yazmış ve bu kitapta kırk yıl öncesinde yaptığı kinematik ve maddelerin kuvveti ile ilgili çalışmalarına yer vermiştir.

Bacon:  İngiliz filozof, bilim adamı, avukat, hukukçu, devlet adamı ve yazar.Bacon’ın felsefesinin merkezinde bilim vardır. Bilimin insanları aydınlatma ve geliştirme işlevini öne çıkarmıştır. O’na göre bilim, doğanın özüne yönelmelidir. Doğayı deneyle kavramaya çalışmıştır. Pragmatizm ile sonuçlanacak olan deney temeline dayanan İngiliz felsefesinin ilk tohumlarını atmıştır. Bacon’a göre bilimin başlıca yöntemi tümevarım yöntemidir.Bacon yapıtlarıyla bilimin ve felsefenin, gelişimini göstermiş, doğa ve akıl arasında bir bağ kurulabileceği fikrini yerleştirmiştir.Aynı zamanda, ötanazi kavramını günümüzdeki anlamına yakın içerikte ilk kez Francis Bacon kullanmıştır. Hekimin görevinin, acısına son vererek hastayı tedavi edip iyileştirmekle sınırlı olmadığını, bunun başarılamadığı durumlarda ona rahat ve kolay bir ölüm sağlamayı da içerdiğini savunmuştur.Hayatı boyunca üzerinde duracağı felsefi fikirlerinin temelini attığı bu eser, Bacon’ın ilk felsefi çalışmasıdır.Eserin ismi belki de eserin mühtevasını en güzel özetleyen kalıp “Bilimin İlerlemesi” (The Advancement of Learning), zira eser çok geniş bir alanı kaplıyor birçok farklı bilim dalı için yeni yaklaşımlar geliştirilmesini ısrarla savunuyor, tıbba, fizyolojiye değiniyor, psikolojik yorumlarda bulunuyor.İnsan, doğanın yöneticisi ve yorumcusu olarak, doğa düzeni üzerindeki gözlemlerinin izin verdiği kadar eylemde bulunabilir ve nedenleri anlayabilir. Daha ötesini ne bilir, ne de bilebilir.” Hiç kuşkusuz, Novum Organum’un bu cümleleri Bacon’un görüşlerini, deneyselciliğini, gözlemciliğini ve insan ile doğaya bakış açısını güzel bir şekilde özetlemektedir. Eserin adından da fark edilebileceği gibi, karşımızda yeni bir Organon vardır, Aristo’ya ve eski yöntemlere karşı, yeni bir yöntem, yeni bir bilim ve mantık sistemi.Yeni Atlantis (The New Atlantis) Bacon’ının düşüncelerindeki (ve düşüncelerinin sonucu olduğunu varsaydığı) ideal toplum düzenini yansıttığı eseridir. Felsefi, ütopyacı roman geleneğinin en güzel örneklerinden biri olduğu gibi, eser Bacon’ının özellikle Novum Organum’da belirttiği yöntemlerin sonuçlarının kurgulanışı olarak da ele alınabilir.Bacon’ının kafasında tasarladığı şaheseridir, “Magna Instauratio”, yani “Büyük Yeni Düzen”. Teoriden çok pratik bir yaklaşımla ele alacağı konulara titizlikle karar vermişti. Sadece birkaç bölümünü bitirebilmiştir bu eserin, ve eseri bitiremeden vefat etmiştir.

Johannes Kepler: Alman matematikçiastronom ve bir gökbilimci‘dir. 17. Yüzyılın bilimsel devriminde, “Astronoma Nova”, “Harmonik Mundi” ve “Kopernik Astronomi Özeti” adlı çalışmalarına bağlı olarak, şahsen ortaya çıkardığı Kepler’in gezegensel hareket yasaları ile tanınır. Ayrıca bu çalışmalar Isaac Newton’un evrensel yerçekimi kuvveti teorisine dayanak sağlamıştır.Bunların yanında, optik biliminin temel bilimsel prensipleri üzerinde çalışmalar yaptı; “Kepler-tipi teleskop” adıyla anılan bir “kırıcı teleskop“un geliştirilmiş bir tipini icat etti ve kendi ile aynı dönemde yaşamış olan Galileo Galilei nin teleskopik buluşlarında da ismen bahsedildi.Kepler “astronomi” ve “astroloji” arasında net bir ayrımının olmadığı fakat “astronomi” (beşeri bilimler içinde matematiğin bir dalı) ve “fiziğin” (doğa felsefesinin bir dalı) belirgin bir şekilde ayrıldığı bir dönemde yaşadı.Dönemin ünlü astronomu Brahe ile çalışmalar yaptı. Rudolf’un cetvelleri adlı kitabında gezegenlerin temel tablolarını yayınladı.

Pascal: En bilinen temel eseri Düşünceler‘dir. 16 yaşındayken konikler üzerine bir inceleme yazdı. 1642’de 19 yaşında iken vergi tahsildarı babasının işini kolaylaştıracak, dişliler ve tekerleklerden oluşan mekanik bir hesap makinesi tasarladı.Pascal, bilimsel yöntemi savunmuştur.654 yılının sonlarına doğru dini tecrübelerini kullanarak felsefe ve teoloji alanında etkileyici çalışmalarda bulunmuştur. En çok bilinen ve Jansenizm müridi ile Cizvitler arasındaki çatışma hakkında olan iki eseri Lettres provinciales ve Pensées o döneme aittir. Aynı yıl aritmetik üçgen üzerine de önemli bir bilimsel eser yazmıştır. 1658 – 1659 yılları arasında sikloit ve katıların hacmini hesaplamakta kullanımı üzerine yazı yazmıştır.

Isaac Newton: İngiliz fizikçimatematikçiastronommucitfilozofhristiyan ilahiyatçı.1687’de yayınlanan kitabı Philosophiæ Naturalis Principia Mathematicaklasik mekaniğin temelini atmıştır ve tarihte en önemli bilimsel kitaplardan biridir. Bu çalışmasında Newton evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu ortaya koymuş ve sonraki üç yüzyıl boyunca bu bakış açısı bilim dünyasına egemen olmuştur. Newton dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin aynı doğal yasalar ile yönetildiklerini kendi kütle çekim kanunu ile Kepler’in gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir. Newton ilk yansıtmalı teleskobu geliştirmiş, beyaz ışığın bir prizmaya tutulduğunda farklı renklerden bir tayf yapması gözlemi sonucu bir renk kuramı oluşturmuştur.Newton bilim insanları tarafından tarihin en etkili insanlarından biri kabul edilmektedir. 1999’un sonlarında 100 ileri gelen fizikçiyle gerçekleştirilen milenyum oylamasında Newton, tüm zamanların en iyi fizikçileri arasında Albert Einstein‘dan sonra 2. sırayı almıştır.Newton’un matematikte neredeyse her dalda katkıları olmuştur. Özellikle analitik geometride eğrilerin teğetleri (diferansiyel) ve eğrilerin oluşturduğu alanları (integral) hesaplamada yöntemler geliştirmiştir

Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan

Genelkurmay Başkanı: Hulusi Akar

Anayasa Mahkemesi Başkanı: Zühtü Arslan

Yargıtay Başkanı: İsmail Rüştü Cirit

Danıştay Başkanı: Zerrin Güngör

Kara Kuvvetleri Komutanı: Salih Zeki Çolak

Deniz Kuvvetleri Komutanı: Bülent Bostanoğlu

Hava Kuvvetleri Komutanı: Abidin Ünal

Jandarma Genel Komutanı: Galip Mendi

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı: Prof.Dr.M.A.Yekta Saraç

Sayıştay Başkanı: Recai Akyel

Hazine Müsteşarı: Cavit Dağdaş

Rtük Başkanı: Prof.Dr.İlhan Yerlikaya

Merkez Bankası Başkanı: Doç.Dr. Erdem Başçı

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı: Dr. Vahdettin Ertaş

Diyanet İşleri Başkanı: Prof.Dr. Mehmet Görmez

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı: Birol Aydemir

Mit Müsteşarı: Dr.Hakan Fidan

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı: Dr. Mehmet Selim Bağlı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu: Mehmet Ali Akben

Kamu Başdenetcisi: M.Nihat Ömeroğlu

Tübitak Başkanı: Mehmet Çelik

Ösym Başkanı: Ömer Demir

Yargıtay Cumhuriyet Baş Savcısı: Mehmet Akarca

BAKANLIKLAR

Başbakan: Ahmet Davutoğlu

Başbakan Yardımcıları: Mehmet Şimşek-Numan Kurtulmuş-Yalçın Akdoğan-Tuğrul Türkeş-LütfiElvan

Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ

Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz

İçişleri Bakanı: Efkan Ala

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

Maliye Bakanı: Naci Ağbal

Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Fatma Güldemet Sarı

Sağlık Bakanı: Dr. Mehmet Müezzinoğlu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Binali Yıldırım

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak

Kültür ve Turizm Bakanı: Mahir Ünal

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Dr. Sema Ramazanoğlu

Avrupa Birliği Bakanı: Volkan Bozkır

Ekonomi Bakanı: Mustafa Elitaş

Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkci

Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz

Orman ve Su İşleri Bakanı: Prof.Dr.Veysel Eroğlu

Festivalin onur konuğu Türkan Şoray, Demet Sabancı’dır.

Sinemanın devlerine Onur Ödülleri: Ayşen Gruda, Aytaç Arman, Sezen Cumhur Önal, Türker İnanoğlu.

En İyi Film – Abluka (Yön: Emin Alper / Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk)

Yılmaz Güney Ödülü – Kar Korsanları (Yönetmen ve Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu)

En İyi Yönetmen – Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

En İyi Senaryo – Senem Tüzen (Ana Yurdu) – Oy çokluğuyla

En İyi Kadın Oyuncu – Nihal Koldaş (Ana Yurdu)

En İyi Erkek Oyuncu – Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)


                    TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci, 12 Eylül 1963 yılında Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu ile ortaklık anlaşması(Ankara Anlaşması)imzalamasıyla başlayan ve 1987 yılında tam üyeliğe başvurmasıyla ivme kazanan süreçtir. 1999 yılında AB üyeleri tarafından aday olarak kabul edilen Türkiye, 2005 yılında tam üyelik müzakerelerine başladı. 2006 yılında Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, üyelik sürecinin en az 2021 yılına kadar süreceğini belirtti.

AB ile üyelik müzakerelerinde 17 numaralı Ekonomik ve Parasal Politika faslı Brüksel’de açıldı.(Aralık2015)

Ekonomik ve Parasal Politika faslının açılması ile Türkiye’nin katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 15’e yükseldi.

Söz konusu faslı temel olarak; üye devletlerin merkez bankalarının bağımsızlığı, kamu sektörünün merkez bankaları tarafından finansmanının yasaklanması ve kamu kesiminin finansal kurumlara imtiyazlı erişiminin önlenmesi konularını kapsıyor. Fasıl ayrıca pek çok alanda daha güçlü bir ekonomik yapı oluşturulmasını ve üye ülkeler arası ekonomik koordinasyonu güçlendirmeyi amaçlayan düzenlemeleri içeriyor.

Şimdiye kadar açılan fasıllar şunlar:
“Sermayenin serbest dolaşımı (4. fasıl), şirketler hukuku (6. fasıl), fikri mülkiyet hukuku (7. fasıl), bilgi toplumu ve medya (10. fasıl), gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı (12. fasıl), vergilendirme (16. fasıl), istatistik (18. fasıl), işletme ve sanayi politikası (20. fasıl), trans-Avrupa ağları (21. fasıl), bilim  ve araştırma (25. fasıl), çevre (27. fasıl), tüketicinin ve sağlığın korunması (28. fasıl) ve mali kontrol (32. fasıl),Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu (22.fasıl).”

66.ULUSLARARASI BERLİN FİLM FESTİVALİ

ABD’li oyuncu Meryl Streep’in jüri başkanlığını yaptığı festivalde “Altın Ayı” ödülünü İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin, İtalya’nın Afrika’ya en yakın noktası Lampedusaadasındaki sığınmacıların durumunu anlatan “Fuocoammare” adlı filmi layık görüldü.

En iyi film (Altın Ayı): Gianfranco Rosi/”Fuocoammare”

Jüri Büyük Ödülü: Danis Tanovic/”Smrt u Sarajevu”

En iyi yönetmen: Mia Hansen-Love/”L’avenier”

En iyi kadın oyuncu: Trine Dyrholm/ “Kollektivet”

En iyi erkek oyuncu: Majd Mastoura / “Inhebbek Hedi”

En iyi senaryo: Tomasz Wasilewski/”United States of Love

2015 BALLON D’OR ÖDÜLLERİ (FUTBOL)

Dünya futbolunun en prestijli ödüllerinden olan Ballon d’Or’da 2015’in galibi Zürih’te yapılan ödül töreninde açıklandı. Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi, 5. kez Ballon d’Or ödülünün sahibi oldu.

Yılın en iyi kadın futbol takımı teknik direktörü: Jill Ellis ( Amerika)

Dünyada yılın en iyi teknik direktörü: Luis Enrique ( Barcelona)

FIFA Fair Play Ödülü: Göçmen sorununa duyarlılık gösteren bütün futbol organizasyonlarına verildi.

FIFA Dünyada yılın en iyi kadın futbolcusu: Carli Lloyd 

İlk ödül töreni 10 Ocak 2011 tarihinde Zürih, İsviçre’de gerçekleştirilmiştir.Cristiano Ronaldo bu ödülü 2 kez almıştır.

 

G-20 TÜRKİYE

 15 16 Kasım tarihlerinde Antalya‘nın Serik ilçesinin Belek mahallesinde düzenlendi. Zirve Regnum Carya Hotel Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Zirveye 24 Lider Katıldı.(Arjantin,Avustralya,Brezilya,Kanada,Çin,Fransa,Almanya,Hindistan,Endonezya,İtalya,Japonya,Meksika,Rusya,Suudi Arabistan,Güney Afrika,Güney Kore,İngiltere,Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği, Abd, Türkiye).

G20ye damgasını vuran gelişme Paris Katliamı’dır.

G20ye Davet Edilen Konuklar:İspanya-Azerbaycan-Malezya-Senegal-Singapur-Zimbabve.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner 22 Kasım 2015’te yapılacak genel seçimler nedeniyle zirveye katılamayacağını, Dışişleri Bakanı Héctor Timerman‘ın Arjantin’ı temsil edeceğini açıkladı. Ayrıca, 13 Kasım 2015’te Paris saldırıları sonrası François Hollande G-20 için yapacağı ziyareti iptal etti.

Dünyanın en büyük mağarası Son Doong (Vietnam)

Dünyanın en uzun savunma duvarı Çin Seddi

Dünyanın en büyük ormanı Amazon Ormanları(Güney Amerika)

Dünyanın en büyük şelalesi Angel(Venezuela)

Dünya üzerinde bilinen en derin nokta Mariana Çukuru(Büyük Okyanus)

 Dünyanın en büyük gölü Hazar Gölü

Dünyanın en yüksek dağı: Everest-Asya-8.848 m.

Dünyanın en güneyindeki yerleşim birimi 55.1 derece güneyde olan Şili’nin Puerto Williams kenti

Dünyanın en kuzeyindeki yerleşim birimi 78.5 derece kuzeyde olan Norveç’in Ny Alesond kenti

Dünyanın en alçak yerleşim birimi deniz seviyesinin 54 m. altında olan ABD’nin California eyaletine bağlı Calipatria kenti

Dünyanın en yüksek yerleşim birimi deniz seviyesinden 5.090 m. yukarıda olan Çin’in Webzhuan bölgesi

Dünyanın en uzun kesintisiz sınırı ABD – Kanada arası

Dünyanın en çok ülke ile sınır komşusu olan ülke Çin

Dünyanın en geniş ülkesi Rusya

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin

Dünyanın en büyük sodalı gölü Van Gölü

Dünyanın en derin gölü Baykal Gölü(Sibirya)

Dünyanın en büyük sıcak çölü Büyük Sahra Çölü(Afrika)

Dünyanın en büyük soğuk çölü Antarktika

Dünyanın en büyük adası Grönland

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan

Uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin

Ay’a ilk ayak basan insan Neil Armstrong

Dünya yörüngesine çıkan; aynı zamanda orada ölen ilk canlı olma özelliğini taşıyan Sovyet uzay köpeği(Sputnik 2)aracı ile

Dünyada ilk plastik para uygulamasına geçen ülke Kanada

Ermeni soykırımını ilk tanıyan ülke Uruguay

 Atmosferin yere temas eden en alt katmanı Troposfer,en üst katmanı Ekzosfer

Güney Afrika’da 3 tane başkent bulunmaktadır.Güney Afrika’da yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein’dir.

Abhazya Cumhuriyeti(Asya Kıtası)‘nde bulunan Krubera mağarasının dünyanın en derin mağarasıdır. 2.191 metre derinliği bulunan mağaranın uzunluğu ise 13.432 km’dir.

Dünyanın en yüksek gökdeleni Dubai’deki Burç Halife.Cidde’de inşa edilen Kingdom Tower 1 kilometrelik yüksekliğiyle Burç Halife’nin rekorunu kıracak. İnşaat 2018’de bitecek.

Dünyada televizyondan canlı izlenen ilk savaş Körfez Savaşı’dır.

Ölü deniz olarak ifade edilen göl Lut Gölü’dür.

Ermeni soykırımını tanıyan ülkeler

Vatikan, Arjantin, Fransa, Kanada, Avusturya, Yunanistan, Cyprus, Uruguay, Almanya, Belçika, Şili, İtalya, Litvanya, Lübnan, Hollanda, Polonya, Rusya, Slovakya, İsviçre, Venezuela, Bolivya, Galler, Bolivya, Çek Cumhuriyeti, Suriye.

Ermeni soykırımını reddeden ülkeler

Azerbaycan
Birleşik Krallık
Danimarka
Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti
Kazakistan
Tacikistan
Türkmenistan
Özbekistan
Arnavutluk
Kırgızistan
Bosna-Hersek
Kosova
Pakistan
İsveç
İspanya

 

Bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesi BELİZE.

              Dünyada Yapılan ve Yapılacak Olan Zirve ve Konferanslar

Dünya İklim ve Zirve Konferansı 30 Kasım – 11 Aralık 2015 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşti.

G-7 Zirvesi  7-8 Haziran 2015’de Almanya’da gerçekleşmiştir.

EXPO 2015 Milano’da gerçekleşti.

EXPO 2020 Dubai’de gerçekleşecektir.

2015 Avrupa Yeşil Başkenti Ödülünü İngiltere’nin Bristol şehri kazandı.

2015 AB Dönem Başkanları Letonya ve Lüksemburg’dur.2016 ise Hollanda ve Slovakya’dır.

Bm İklim Değişikliği Konferansı 2015’de Fransa’nın Paris şehrinde düzenlendi.

    İCATLAR

Johannes Gutenberg:

1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa’da başlatan,kuyumcu,matbaacı ve yayıncıdır.Gutenberg’in buluşu modern dönemin en önemli olayı ve matbaa devrimini başlangıcı, kendisi de modern matbaacılığın babası kabul edilir.

John Napier: Merchiston Baronu ve İskoçyalı bir matematikçi olan Naiper,logaritmanın kurucusu olarak bilinir.

Evangelista Torricelli: İtalyan bir fizikçi ve matematikçidir.Barometreyi bulmasıyla ünlüdür ancak optik alanında yaptığı önemli çalışmalarla’da bilinmektedir.

Thomas Savery: 1698 yılında buharla çalışan, madendeki suyu dışarı atmak için kullanılan bir tulumba yaptı.Tulumba yüksek basınçla  çalıştığından o günün teknolojisine göre bu tip bir buharı güvenli biçimde kullanacak düzeyde değildi. Ayrıca gerekli buharı oluşturmak için suyu ısıtmada çok fazla yakıt kullanılıyordu. Bu tip makinaların öncülü olan Savery’nin buhar makinası verimsiz olduğundan fazla kullanılmadı fakat kendinden sonra gelen makinalar için temel teşkil etti.

Richard Trevithick: Dünyanın ilk buharlı otomobilini  ve lokomotifini yapan İngiliz mucit ve maden mühendisi.

Joseph Niepce: Fransız mucit.1826 yılında,tarihteki ilk fotoğrafı çekmiştir.

Samuel Colt: ABD’li kaşif ve sanayici. Tek dolumla çok sayıda kurşun atabilen altıpatlar cinsi tabancayı keşfederek silah sanayiinde çığır açmış ve silah kullanımını yaygınlaştırmıştır.

Samuel Morse: Morse, ilk elektrikli telgraf denemesini 1844 senesinde Washington ile Baltimore arasına 65 kilometrelik bir hat çekimiyle yaptı. Osmanlı Devleti ilk defa 1855 senesinde Kırım Savaşı esnasında Morse telgraf sistemini kullanmıştır.Morse 1837’de elektrikli telgrafı icat etti.

Thomas Edison: 1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı; çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.Edison’un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey’deki ilk endüstriyel araştırma laboratuvarıydı.Fonografı icat etti.

Alexander Graham Bell: 1876’da telefonun icadı ile tanınan Alexander Graham Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 135 yıl önce 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yaptı.

Heinrich Rudolf Hertz: Alman Fizikci 1888’de kendisinin en önemli başarısı olan radyo dalgalarını keşfetti.

George Eastman:  Eastman Kodak firmasını kuran ABD’li iş adamı.1888 yılında müşteriye ilk kez basit bir fotoğraf makinası sunarak büyük bir ticari atılım yapmıştır. 

Wright Kardeşler: İlk motorlu uçağın uçuşunu gerçekleştirdi. 

John Logie Baird: 21.yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun tarihi,75 yıl önce,İskoç mucit John Logie Baird ’in keşfiyle başladı.Baird,21.yüzyılda insanları saatlerce karşısında oturtabilen televizyonun babasıydı. 

Chester Carlson: ABD’li fizikci.Eloktrostatik kuru basım yöntemi olan kserografinin diğer bir deyişle fotokopinin mucidi.

Enrico Fermi: İtalyan fizikçi. En çok Chicago Pile-1 (ilk nükleer reaktör) ile ilgili çalışmaları ve kuantum teorisi, nükleer ve parçacık fiziği ve istatistiksel mekanik alanlarına katlıları ile tanınır. “Atom bombasının babası” adı verilen birkaç insandan biridir.

John Mauchly ve Presper Eckert: Elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayar II. Dünya Savaşı esnasında Abd ‘li bilim adamları tarafından inşa edilen ENIAC ilk çıkan bilgisayardı.

Theodore Maiman: 1960 yılında dünyadaki ilk ‘lazer’i icat etmesiyle tanınır.

            AVRUPA BİRLİĞİ YOLUNDA BATI BALKANLAR

SLOVENYA: Eski Yugoslavya’nın parçalanması sürecinden en az hasarla çıkan Slovenya, Almanya’nın da güçlü desteğiyle AB’ye üye olan ilk bölge ülkesi oldu. Yugoslavya döneminde de refah seviyesi en yüksek bölge olan Slovenya, 10 ülkenin üyeliğe kabul edildiği 2004 yılındaki genişleme dalgasında AB üyesi oldu.

HIRVATİSTAN: Slovenya’nın ardından AB’ye üye olan ikinci bölge ülkesi ise Hırvatistan. AB üyeliğine 2003 yılında başvuran ve 2004 yılında “aday ülke” statüsü alan Hırvatistan, Türkiye ile birlikte 2005 yılında başladığı katılım müzakerelerini tamamlayarak, 1 Temmuz 2013’te AB’nin 28. üyesi oldu.

KARADAĞ: AB üyelik sürecinde açtığı fasılların yanı sıra geçen aralık ayında NATO üyeliği için de davet alan Karadağ, Avrupa-Atlantik entegrasyonu sürecinde bölgenin en hızlı ülkesi konumunda. Diğer bölge ülkelerine kıyasla etnik sorunlarını nispeten kolay çözmeyi başaran Karadağ, bu özelliğiyle de yeni bir genişleme dalgasında AB’nin kabul edeceği ilk ülke olma yolunda önemli avantaja sahip.

SIRBİSTAN: AB katılım müzakerelerine devam eden bir diğer Batı Balkan ülkesi ise Sırbistan. AB’ye 2009 yılında üyelik başvurusunda bulunan Sırbistan, “aday ülke” statüsünü 2012 yılında aldı.Sırbistan’ın üyelik sürecinde, AB arabuluculuğunda devam eden Belgrad-Priştine müzakereleri kilit rol oynuyor. Katılım müzakerelerine 2014 yılında başlayan Sırbistan, müzakerelerdeki ilk iki faslı ise geçen aralık ayında açtı.

ARNAVUTLUK: AB üyeliğine 2009 yılında başvuran Arnavutluk, 2014 yılında ise “aday ülke” statüsü alabildi. Arnavutluk’un aday ülke statüsü almasındaki en önemli gelişme, 2013 yılında yapılan genel seçimin, uluslararası toplum tarafından “başarılı” olarak nitelendirilmesi oldu. Her ne kadar “aday ülke” statüsü almış olsa da hala katılım müzakerelerine başlayamayan Arnavutluk, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nda öngörülen 12 maddelik reform paketini uygulamaya devam ediyor.

MAKEDONYA: Bir diğer “aday ülke” Makedonya da üyelik başvurusunu 2004’te yaptı. 2005 yılında “aday ülke” statüsü alan ve 2009 yılında Avrupa Parlamentosu’nun “müzakerelere başlanabilir” tavsiyesinde bulunduğu Makedonya’nın üyelik yolculuğu, Yunanistan ile yaşadığı “isim sorunu” nedeniyle yaklaşık 7 yıldır duraklamış durumda.

BOSNA-HERSEK: İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nı 2008 yılında imzalamasına rağmen, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Bosna Hersek aleyhine verdiği ve ülkedeki azınlıkların seçilme haklarına ilişkin kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören “Sejdic-Finci” kararının uygulanmaması, üyelik sürecinde Bosna Hersek’in ilerlemesini engelledi.AB üyeliği sürecinde altı yıl boyunca bir adım dahi ilerleyemeyen Bosna Hersek’in önü, geçen yıl Almanya ve İngiltere’nin girişimleriyle kısmen açıldı.

KOSOVA: Bosna Hersek gibi potansiyel aday ülke konumundaki Kosova, 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan edip Sırbistan’dan ayrıldıktan sonra AB ülkelerinin büyük çoğunluğunca tanındı. Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi, Romanya, Slovakya ve İspanya olmak üzere 5 AB üyesi ise, genellikle bağımsızlığının emsal oluşturmasından duydukları kaygı nedeniyle bu ülkeyi tanımamakta ısrar ediyor.

İlk insansı ticari robotu AKINCI-2

İlk yerli savaş helikopteri ATAK

İlk yerli tanksavar füzesi Roketsan UMTAŞ

İlk mayına dayanıklı askeri araç KİRPİ

İlk yerli yapım yer gözlem uydusu RASAT

İlk milli savaş gemisi TCG HEYBELİADA

İlk muharebe tankı ALTAY

İlk yerli savaş uçağı FX/TX

İkinci yerli savaş gemisi BÜYÜKADA

İlk yerli keskin nişancı tüfeği BORA

Dünyada zırhlı ve yüzme özelliğine sahip tek istihdam dozeri AZMİM

İlk yerli uçak TÜRK KUŞU

İlk yerli mini haberleşme uydusu TÜRKSAT-3USAT

İlk tam donanımlı zırhlı araç URAL

İlk sismik araştırma gemisi BARABAROS HAYRETTİN PAŞA

İlk temel eğitim uçağı HÜRKUŞ

İlk milli gemi projesi MİLGEM

Askeri itfaiye aracı ASTEVO

Deniz karakol uçağı MELTEM

Milli piyade tüfeği MPT

Milli seyir füzesi SOM

Milli keşif uydusu GÖKTÜRK

İlk özgün tasarım yerli piyade tüfeği SAR223

İlk acil müdahele gemisi NENE HATUN

Yerli füze KASIRGA TR-300

Zırhlı muharebe aracı PARS

Keskin nişancı tüfeği BORA-12

Fırtına Obüsü T-155

Milli torpido AKYA

Milli gemisavar ATMACA

Zırhlı muharebe aracı ARMA

Zırhlı tekerlekli araç COBRA

Mini insansız hava aracı GÖZCÜ

İnsansız deniz aracı İDA

İnsansız kara aracı PERİ

BAZI ÖNEMLİ TARİHTEKİ OLAYLAR

2002-Euro banknot ve bozuk paraları Avrupa Birliği üyesi ülkelerde kullanılmaya başlandı.

2002-Almanya’da düzenlenen 18.Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda,kadınlar 1500 metrede Süreyya Ayhan,Türkiye’ye atletizmde ilk altın madalyayı kazandırarak tarihe geçti.

 

2002-Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi kuruldu.

 

2002-Hollanda’da ötenaziyi yasallaştıran karar yürürlüğe girdi.Hollanda ölümcül durumdaki hastalara hayatlarını sona erdirme hakkı veren ilk ülke oldu.

 

2003-Letonya’nın başkenti Riga’da gerçekleştirilen 2003 Eurovision Şarkı Yarısması’nın galibi.Sertab Erener’in seslendirdiği Eweryway That I Can şarkısıyla 167 puan toplayan Türkiye oldu.

 

2006-Türk Televizyon ekranlarında Akıllı İşaretler uygulamasına geçildi.

 

2006-Karadağ referandum sonucu Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etti.

 

2006-Uluslararası Astronomi Birliği’nin Prag’da yapılan kongresinde,Plüton’un gezegen statüsünden çıkarılmasına karar verildi.1930’da keşfedilen Plüton,cüce gezegen grubuna dahil edildi.

 

2008-Kosova bağımsızlığını ilan etti.Avrupa’nın bağımsız 49. ülkesi oldu.İlk tanıyan ülkeler; ABD ve AB ülkeleri.

 

2008-Türkiye’de sigara içme yasağı resmen uygulanmaya başladı.

 

2009-YTL’nin Y’si atıldı.Türk lirasının ismi TLoldu.

 

2009-Türkiye genelinde cep telefonlarında 3G uygulanmaya başlandı.

 

2012-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,Alman Meclisi’nden sonra ilk defa Avrupa Parlamento’sunda kutlandı.

 

2013-Sibel Siber,KKTC’nin ilk kadın başbakanı oldu.

 

2014-Türksat 4A Türkiye saaati ile 23:09’da başarıyla uzaya fırlatıldı.

 

2015-ABD ile Küba arasında 15 yıl aradan sonra ilk kez doğrudan telefon hattı kuruldu.

 

2015-Kuzey,Orta ve Güney Amerika’dan 35 ülkenin temsilcileri Panama’da gerçekleştirilen zirvede bir araya geldi.Bu zirvede gerçekleşen Barrack Obama,Raul Castro görüşmesi 56 yıl sonra ilk kez bu kadar üst düzeyde gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri-Küba teması oldu.

 

2015-Avrupa Parlamentosu 1925’te yaşanan Ermeni kırımı olaylarını ”Soykırım” olarak nitelendirilen karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

 

2015-ABD ile Küba arasında ilk kez doğrudan uçak seferi New York-Havana arasında gerçekleşti.

 

2015-Flacon 9 roketi Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı.Özel olarak tasarlanmış bir espresso makineside bu sevkiyatla ilk kez uzaya gönderildi.

 

2015-Thanou-Christophilou Yunanistan’ın ilk kadın başbakanı oldu.

 

2015-Sinagpur’da Çin Halk Cumhuriyeti devlet başkanı Şi Cinping ile Tayvan Cumhurbaşkanı Ma Ying-jeou görüştü.Bu görüşme iki ülke arasında devlet başkanları arasında 60 yıl sonra yapılan ilk görüşme oldu. 

İSTİKLAL MADALYALARI

İstiklâl Madalyası,Kurtuluş Savaşı’nda yararlılık gösteren askerlere ve sivillere, o dönemde milletvekili olanlara, savaşa katılan alayların sancaklarına, Erzurum ve Sivas kongrelerine katılanlara, İstiklâl Madalyası Kanunu adlı özel bir yasaya göre verilen madalyadır.

İstiklâl Madalyası’nın şeklinin belirlenmesi konusuyla Mustafa Kemal tarafından İstiklâl Madalyası yasa tasarısını hazırlamak için görevlendirilen Mustafa Necati Uğural ilgilenmiştir. Darphane tarafından bir tasarım yarışması açılmış, yarışmayı 9 Ocak 1923’te heykeltıraş Mesrur İzzet Bey’in yaptığı tasarım kazanmıştır.

Türkiye’de ayrıca İstiklâl Madalyası sahibi iki şehir ve bir ilçe bulunmaktadır. Bunlar Kahramanmaraş(5 Nisan 1925),Gaziantep ve İnebolu(9 Nisan 1924)’dur. Gaziantep 2008 yılında istiklal madalyasını alabilmiştir.

Ölen son İstiklâl Gazisi ve İstiklâl Madalyası sahibi Gazi Mustafa Şevki Yakut’tur. Hatay ilinin Dörtyol ilçesinde 1989 yılında vefat etmiştir. Mustafa Şevki I. Dünya Savaşında Yemen Cephesinde kahramanca savaşmış, fakat Arapların İngilizlerle birlikte olması üzerine esir düşmüştür. 5 yıl esir kalan Mustafa Şevki Mondrosla beraber yeniden Dörtyol’a dönmüştür.

Kırmızı-yeşil şeritli İstiklâl Madalyası Türk Kurtuluş Savaşı sırasında hem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hem de cephe hattında üstün hizmet göstermiş kişilere verildi.

21 Kasım 1923 tarihli kararı ile Kırmızı-yeşil şeritli İstiklal Madalyası verilen kişiler şunlardır;

Müşir Gazi Mustafa Kemal Paşa(Atatürk) (Ankara)

Müşir Fevzi Paşa (Çakmak) (Kozan)

Birinci Ferik Kazım Karabekir Paşa (Karabekir) (Edirne)

Birinci Ferik Ali Fuat Paşa (Cebesoy) (Ankara)

Ferik İsmet Paşa (İnönü) (Edirne)

Ferik Kazım Paşa (Özalp) (Karesi)

Ferik Fahrettin Paşa (Altay) (Mersin)

Mirliva Refet Paşa (Bele) (İzmir)

 

 

 

 


ATATÜRK’Ü ZİYARETE GELEN DEVLET ADAMLARI

Milli Mücadele döneminden Türkiye Cumhuriyetine yapılan ilk resmi ziyarete kadar olan dönem:

İtalyan Kont Sforza

Amerikalı General James Harbord

Fransız Bakan Franklin ve Binbaşı Sarou

Ukraynalı Komutan Michael Frunze

Bulgar General Markov

Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammet Veli Han

Türkiye Cumhuriyeti Dönemi :

Afganistan Kralı Amanullah Han

İngiltere Filosu Kumandanı (İngiliz Elçisi ile beraber)

Sovyet Dışişleri Bakan Yardımcısı Karahan

Macaristan Başbakanı Cont Bethlen

Yunan Başbakanı Venizelos ve Dışişleri Bakanı  Mihalakopulos

Japon Prensi Takamatsu

Irak Kralı Faysal

Irak Başbakanı Nuri Paşa ve Sovyet Dışişleri Bakanı Litninov

Bulgar Başbakanı M.Mauchanoff

İran Dışişleri Bakanı Faruki Han

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Douglas Mc Arthur

Fransa eski mebuslar başkanı M.Herriot

Yunan Başbakanı Çaldaris,Dışişleri Bakanı Maksimos,Ekonomi Bakanı Pesmazoğlu

Yugoslav Kralı Alexander

Romanya Dışişleri Bakanı Titulesco

Macar Başvekili  Jules Gömböş ve Dışişleri Bakanı M.DE KAYNA

SSCB Savunma ve Deniz Kuvvetleri Komiseri Voroshilov

Yang Şiyeh başkanlığındaki Çin Heyeti

Yugoslavya Hariciye Nazırı M.Jevtitch

İran Şahı Rıza Pehlevi

İsveç Veliahtı Gustav Adolf

Afganistan Dışişleri Bakanı  Feyz Muhammet

İngiltere Kralı VII.Edward

Irak Dışişleri Bakanı Nuri Sait Paşa

Yugoslavya Devlet Konseyi Başkanı M.Stoyadinavich

Alman İktisat Bakanı Dr. Schacht ve Romanya Dışişleri Bakanı Victor Antenesco

Şarki Ürdün Emiri Abdullah

Yunan Başbakanı Metaksias

Romen Başbakanı Tatarescu

Yugoslav Harbiye Nazırı Orgeneral Mariç

Romanya Kralı II.Carol

TÜRK TARİH TEZİ: Atatürk ün tarih tezi doğrultusunda, Gazi’nin direktifleri ile araştırılmış, geliştirilmiş, türk ırkının kökeni ve türklerin medeniyete olan katkıları hakkında önemli bulgular elde edilmiş çalışmadır.Bu çalışmaların ışığında 1930 yılında yüz adet basılan Türk Tarihinin Ana Hatları isimli eser Türk tarih tezi’nin en önemli ürünü olup 1931-1941 yılları arasında okullarda ders kitabı olarak okutulmuş ve türkçülük ideolojisinin gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır.

Güneş Dil Teorisi: Osmanlı döneminde farsça ve arapça’nın gerisinde kalmış, ikinci plana itilmiş olan Türkçe’ye yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra eski itibarını kazandırmak amacı ile Atatürk ün tarih tezi doğrultusunda türk tarih tezi çalışması kapsamında geliştirilmiş teoridir.Türkçe’nin dünya tarihindeki ilk dillerden biri olduğunu savunan dilbilim teorisidir.Teori,1930’lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk tarafından desteklendi ve bizzat geliştirildi,ancak dilbilimciler tarafından kabul görmedi ve kısa sürede önemini yitirdi.

Doktor Nazım: 1872 selanik doğumlu ittihat ve terakkinin önde gelenlerinden.2. abdülhamit’in baskısıyla fransa’dan sınırdışı edilerek belçika’ya yerleşti.Faaliyetlerine burada devam etti ve ittihat ve terakki’nin yayın organı meşveret dergisini çıkardı.Belçika’dan da sınırdışı edilerek isviçre’ye yerleşti.“Tütüncu yakup aga” kimliğinde İzmir’e yerleşti.

Türk Denizciliğindeki Bazı Gemilerimiz:

Nusrat:Çanakkale boğazı’na mucizevi bir şekilde döşediği mayınlar sayesinde hem savaşın, hem dünyanın gidişatını değiştirmiştir.

Bandırma: Gazi’nin samsun’a çıktığı gemidir.

Rusumat no 4:İşgal altındaki istanbul’dan anadolu’ya, sscb’den anadolu’ya milli mücadele için silah kaçakçılığı yapmış, pek az kişinin bildiği kamuflaj batırılması tarihe geçmiştir.

Hamidiye:Komutanı rauf orbay ile birlikte hasta adam osmanlı’nın akdeniz’de tekrar eski ihtişamlı günlerini yaşamasına sebep olmuştur.

Ertuğrul:Bugün türk-japon dostluğundan bahsedebiliyorsak onun sayesindedir.

Mahmudiye:Kırım harbi’nde sivastopol önünde gösterdiği kahramanlıklarla bugün dahi anılan osmanlı’nın sancak gemisidir.

Mesudiye:1897 osmanlı-yunan savaşında gösterdiği kahramanlıklarla, yunan donanmasına verdirdiği ağır kayıplarla kahraman sıfatına nail olmuştur.

Sultanhisar:Ufak bir torpidobot olmasına karşın avustralya denizaltısı ae2’yi kullanılamaz hale getirmiş, mürettebatını esir alıp denizaltıyı batırarak bir zaferin altına imza atmıştır.

Muavenet i milliye:Çanakkale savaşları sırasında ingiliz goliath zırhlısını batırarak önemli başarılar kazanmıştır.

Gazi alemdar gemisi:İstanbul-inebolu arasında mekik dokumuş, milli mücadeleye önemli katkılarda bulunmuştur.

Gülcemal:Türk denizciliğine uzun seneler hizmet etmiş, milletimizin her türlü emrine amade olmuştur. kah yolcu taşımış, kah cephane…kah asker taşımış, kah göçmen…hastane gemisi de olmuştur.

Mecidiye kruvazörü:Osmanlı donanmasının en başarılı gemilerinden biri olarak denizcilik tarihimize adını altın harflerle yazdırmıştır.

Manas Destanı: Kırgız türkleri’ne ait olan 400.000 mısradan müteşekkil dünyanın en uzun anlatısıdır.Alp er tunga önderliğindeki iskitler hazar denizi’nin kuzeyinden güneyine akınlar yapmış, iran’ı bir dönem yönetmiştir.Hatta bugünkü iran’da bulunan “kazvin” şehri İskitler tarafından kurulmuştur.

Mısır Kıpçak ordusu Dünya’da Moğolları yenen ilk ordu olmuştur.

Codex CumanicusKaradeniz’in kuzeyindeki Kıpçak Türklerinden (Kumanlar) italyanlar ve Almanlar tarafından 14. yüzyılda derlenmiş iki bölümlük bir eserdir.(italyan bölümü, alman bölümü).El yazması,Sözlük-metinler derlemesi olarak sayılabilecek eserin adı Latincedir ve Kuman Kitabı olarak Türkçeye çevrilebilir.Codex Cumanicus’un amacı kuman türkleri arasında hristiyanlığı yaymaktır.Netice itibariyle kuman türkleri her ne kadar hristiyanlığı kabul etse de dillerini unutmamış,sonraki yüzyıllarda dahi kıpçak türkçesi konuşmuş ve eserler meydana getirmişlerdir.

Tomris Hatun hükümdarlığı süresince pers’lerle savaşmış, doğu anadolu ve kafkaslar’a hakim olmak için perslerle kıyasıya bir mücadeleye girmiştir.(Pers kralı büyük kiros).

Türkiye’de İstiklâl Madalyası sahibi iki şehir ve bir ilçe bulunmaktadır. Bunlar Kahramanmaraş,Gaziantep ve İnebolu(Kastamonu’ya bağlı ilçe)’dur. Gaziantep 2008 yılında istiklal madalyasını alabilmiştir.İnebolu ise 9 Nisan 1924 tarihli TBMM kararıyla İnebolulu kayıkçıların gayretleri ve başarıları nedeniyle beyaz şeritli İstiklâl Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Madalya, İnebolu Belediyesi’nde muhafaza edilmektedir. Her yıl 9 Haziran’da tören alanında istiklal madalyası ile birlikte verilen berat açılıp okunur.

Büyük Hun İmparatorluğu: Çinliler tarafından “xiongnu” olarak adlandırılan altay-bozkır türkleri tarafından kurulan devlet.

Pazırık Kurganı: Altaylar’da MÖ 3. yüzyıl olarak tarihlenen bu kurganda; Arkeolog Sergei Ivanovich Rudenko’nun keşfettiği MÖ 5. yüzyıla ait eserler İskitlerin İran, Hindistan, ve Çin ile güçlü ticaret bağlantıları olduğunu sergilemektedir.

Alpamış Destanı: Öntürklere ait,daha ziyade Kıpçak Türkleri tarafından anlatılan,lakin Özbek Kongrat versiyonları da bulunan Türk destanı.Bu destan islamiyet sonrası Türk edebiyatında Alpamık destanı olarak da bilinir ve Dede Korkut hikayelerinde de anlatılır.Burada Alpamış “Bamsı Beyrek” olarak betimlenir.

“Atatürk tarihten hakiki dersler almış nadir büyüklerden biridir.Bütün çaba ve uğraşmaları yalnız kendi ulusu içindir.” Prof. Herbert MELZIG.(alman tarihçi) tarafından söylenmiştir.

Eugene Pittard: Türk antropolojik yapısı konusunda Atatürk’ü en fazla etkileyen bilim adamıdır.İsviçreli’dir, antropolog ve tarihçi’dir.Hint Avrupa odaklı tarihçilik anlayışına esir olmayan, tarihsel bulguları tarafsızca yorumlayan ender aydınlardan biridir Eugene Pittard.Atatürk tarafından 1937’de tertiplenen ikinci Türk Tarih Kongresi‘ne davet edilmiş ve hatta kongrenin açılış nutkunu okumuştur.Atatürk, Pittard’ın “Irklar ve Tarih, tarihe etnolojik giriş” adlı eserini dikkatle okumuş, üzerinde etraflıca düşünerek birtakım notlar almıştır.Pittard’ın batı merkezli tarih tezine aykırı görüşleri tüm dünyada yankı bulmuştur. hatta “Eugenisme” adıyla yeni bir bilim dalı olarak Avrupa’yı ve Türk aydını’nı etkilemiştir.Pittard, 1931 yılında Türklerin Avrupa’daki kötü imajını düzeltmek amacıyla, “Küçük Asya’ya Seyahat” adlı bir kitap yayımlamıştı. 1935’te, isviçre’de doktora yapan Atatürk’ün manevi kızı Afet inan‘la tanışmasından sonra, 1937 yılında Türkiye’ye gelip ikinci Türk Tarih Kongresi‘nde onur başkanı olmuş, Türk Tarih Tezi‘ni savunan konuşmalar yapmış ve Türkiye’de büyük bir saygınlık kazanmıştı.Afet inan, antropoloji alanındaki doktora tezini 1939 yılında Cenevre‘de onun gözetimi altında hazırlamıştı.

TÜRK ANTROPOLOJİ KURUMU: Irk incelemeleri yapabilmek ve Türk ırkına dair somut veriler elde edip Tarih Tezi’ni güçlendirmek için Atatürk’ün direktifleri ile 1925 yılında kurulan kurum.

TÜRK ANTROPOLOJİ MECMUASI: Irk incelemeleri yapabilmek ve Türk ırkına dair somut veriler elde edip Tarih Tezi’ni güçlendirmek için Atatürk’ün direktifleri ile 1925 yılında kurulan Türk Antropoloji Kurumu‘nun çalışmalarını pabliş edip geniş kitleleri haberdar etmek amacıyla ekim 1925 tarihinde çıkarılan mecmuadır.

Brookwood Türk Hava Şehitliği: İngiltere’nin başkenti Londra’daki ebedi istirahatlerinde olan şehitlerimizi barındıran şehitliktir.Pilotlarımızdan 12’si uçuş esnasında alman uçakları tarafından düşürülerek şehit edilmiş, diğer ikisi ise İngiliz kayıtlarına göre trafik kazasında hayatlarını kaybetmiştir.

Man Adasındaki Türk Şehitliği: İngiltere ve İrlanda arasında bulunan İrlanda Denizi’ndeki Man Adası’nda (isle of mann) ebedi istirahatlerinde olan şehitlerimizi barındıran şehitliktir.Birinci Dünya Savaşı döneminde evlerini, ailelerini, yurtlarını bırakıp vatan savunmasına katılmak amacıyla orduya girmiş, çeşitli cephelerde savaştıktan sonra İngilizlere esir düşmüş ve esaret döneminde getirildikleri bu uzak coğrafyada vefat ederek şahadet şerbetini içmişlerdir.Uzun süre ilgi bekleyen yedi Türk askerinin mezarlarının bulunduğu Man Adası’ndaki mezarlığa 1972 yılında “şehitlik” statüsü verildi.

Kurtuluş Savaşındaki Kadın Kahramanlarımız:

Kara fatma(fatma seher erden): 300 kişilik kuvayi milliye çetesi ile izmit, bursa, adapazarı, bilecik dolaylarında işgalci yunan ordusuna büyük kayıplar verdirmiş, bursa’nın düşman işgalinden kurtulmasında büyük katkıda bulunmuş, 1. ve 2. inönü, sakarya meydan muharebesi, büyük taarruz ve başkomutanlık meydan savaşında bulunarak kurtuluş savaşımızın her merhalesinde yer almış yiğit gazi kadınımız.

Onbaşı halide edip adıvar: Kah cephede karargahta, kah hastanede yaralı bir askerin başında, kah tbmm’de evrakların arasında. ama kurtuluş savaşımızın verildiği her cephede atatürk ve ismet paşa’nın yanında yer alan kahraman gazi ve yazarımız.

Şerife bacı: İnebolu’nun gururu, türk kadını denildiğinde akla gelen imgedir şerife bacı.Defalarca inebolu’dan ankara’ya silah ve mühimmat taşıyan konvoyların en önünde üzerine düşen vazifesini ifa etti.Yine bir başka seferde top mermisi yüklü kağnısında donarak şehit oldu.

Kamacı fatma: Adana yöresinin kuvvacı kahramanlarındandır.

Çete emir ayşe: Aydın’ın işgali ile birlikte küpelerini bozdurup tüfek alarak dağa çıkan ve yörük ali efe’ye katılan kahraman kuvvacı kadın.

Gördesli makbule: Kocası ile birlikte işgale karşı çete kurarak dağa çıkmış, bir çarpışmada şehit düşerek hakka yürümüştür.

Tayyar rahmiye: Adana yöresinde kurduğu müfreze ile kuvvayi milliye kuvvetlerine katılmış hasanbeyli muharebesinde fransızlara karşı kahramanca çarpışmış, osmaniye’nin işgalden kurtarılmasında yararlılık göstermiş olan kahramanımız.

Ayşe hatun(binbaşı ayşe): İzmir’in yunan işgali sonrası dağa çıkan ve kuvvayi milliyeye katılan kahraman kadın. 1. ve 2. inönü savaşları ve sakarya savaşına katılmış bu savaşlarda iki evladını şehit vermiş, kendisi de yaralanarak gazi olmuştur.(ÖZELLİKLE BUNA DİKKAT EDELİM.)

Kılavuz hatice: Adana yöresinden çıkan bir başka kahraman.Fransız birliklerine kılavuzluk yapmış, onları aldatarak kuvayi milliye’nin pususuna yöneltmiş ve ağır kayıplar almasına sebep olmuştur.

Satı Çırpan: Cepheye sırtında silah taşıyan fedakar kadın. tbmm’ne giren ilk 18 kadın milletvekilinden biridir.

Domaniçli habibeDüşmanla işbirliği yapan oğlunu inegöl’ün orta yerinde vurmuş sonra dağa çıkmış kahraman kadın.

HOCALI KATLİAMI:Hocalı katliamı,Karabağ savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ Bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşayan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.İnsan Hakları İzleme Örgütü olayı Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak nitelendirmiştir.Azerbaycan Parlamentosu 1994’te Hocalı’da yaşanan katliamı ”Soykırım” olduğunu ilan etti.

Soykırım olarak tanıyan ülke ve kuruluşlar:

-Azerbaycan

-Meksika

-Pakistan

-Kolombiya

-Çek Cumhuriyeti

-Bosna Hersek

-Peru

-İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği

-Honduras

-Sudan

Yurt dışında Hocalı Katliamı anısına anıtlar inşa edilmeye başlandı.Bu anıtların ilki Hollanda’nın başkenti Lahey’deki(Den Haag) kentinde dikidi.Türkiye’deki ilk Hocalı Katliamı anısına anıt başkent Ankara’nın Keçiören belediyesi tarafından 2005 yılında dikildi.

Mehmet Akif Ersoy: Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı’nın yazarıdır.”Vatan Şairi” ve ”Milli Şair” unvanları ile anılır.İstiklal Marşı’nın yanısıra ”Çanakkale Destanı”,”Bülbül” ve 1911-1933 yılları arasında yayımladığı yedi şiir kitabındaki şiirleri bir araya getiren ”Safahat” en önemli eserlerindendir.II.Meşrutiyet döneminden itibaren Sırat-ı Müstakim(daha sonraki adıyla Sebil’ür-Reşad) dergisinin başyazarlığını yapmıştır.Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekili olarak 1.TBMM’de yer almıştır.

Şairin ”Safahat” adı altında toplanan şiirleri 8 kitaptan oluşmuştur.Şair,İstiklal Marşı’nı Safahat’a koymamıştır.Nedeninin ise şöyle açıklar:”Çünkü ben onu milletimin kalbine gömdüm”:

ESERLERİ:

 

Kitap: Safahat-(1911) 

Kitap: Süleymaniye Kürsüsünde-(1912) 

Kitap: Hakkın Sesleri (1913) 

Kitap: Fatih Kürsüsünde-(1914) 

Kitap: Hatıralar-(1917) 

Kitap: Asım-(1924)

Kitap:Gölgeler-(1933)

Kitap: Safahat (Toplu Basım) (ilki 1943) – 6 Safahatını bir araya getirir.

 

Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 75. ve İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 90.Yılı olması nedeniyle 2011 yılı T.C. Başbakanlığı tarafından ”Mehmet Akif Ersoy Yılı” olarak ilan edilmiştir.Yıl boyunca yapılacak çalışmaların sorumluluğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmiştir.

  1. OSCAR ÖDÜLLERİ (2016)

En İyi Film: Spotlight

En İyi Yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu – Diriliş

En İyi Erkek Oyuncu: Leonardo DiCaprio – Diriliş 

En İyi Kadın Oyuncu: Brie Larson (Room)

II.Abdulhamit Döneminde Yurt Dışındaki Jöntürk Gazeteleri:

Meşveret Gazetesi: Ahmet Rıza tarafından 3 aralık 1895’te Paris’te Türkçe ve Fransızca olarak yayınlanmıştır.

Mizan Gazetesi: 21 Ağustos 1886’da haftalık mizan gazetesi çıkarılmıştır, bu gazeteyi Mizancı Murat adıyla anılan Murat Bey çıkarmıştır. Gazetede iç ve dış politika konularına, ekonomi, eğitim, maliye ile ilgili çeşitli problemlerin çözümüne yer verilmiştir.

Osmanlı Gazetesi: Mehmed Murat’ın Mizan Gazetesi 1897’de Cenevre’de kapatıldıktan sonra, İttihat ve Terakki Cemiyetinin ilk kurucularından olan İshak Sukuti ile Dr. Abdullah Cevdet, 1 Aralık 1897’de Osmanlı adıyla Türkçe ve Fransızca olmak üzere bir gazete yayımlamıştır.

Şurayı Ümmet Gazetesi: Paris’te Türkçe basılan bu gazeteyi çıkaran Ahmet Rıza’dır.

OKUMALI:  Kurum sınavları klasik sınav örnekleri

Abdülhamit döneminde yazılı basında kullanılması yasaklanan siyasal içerikli sözcükler:

İhtilal (devrim), istibdat, inkılap,oligarşi, parlamentalizm, parlamento, cemiyet (dernek), cumhur(halk) cumhuriyet, hürriyet, demokrasi, demokrat, diktatör,sansür, sansürcü, avam (halk),meclis-i ayan (senato), meclis-i umumi (millet meclisi), mutlakiyet.

YABANCILARIN AÇTIĞI ÖZEL OKULLAR

Yabancı okullar XIX. yüzyılda büyük bir gelişme gösterdi. Fransızların açtığı okullara katolik,Amerikan ve İngilizlere ait olanlara protestan okulları denir. Bunların yanı sıra İtalyan, Alman,Avusturya, İran ve Rusların açtığı okullar da vardı.Çocuklarını yabancı okullarına gönderen ilk Türk,Müşir Fuat Paşa’dır (1835 – 1931). O, sekiz oğlunu da Kadıköy’deki Fransız Saint – Joseph Koleji’nde okutmuştur.

KATOLİK OKULLARI: Bu okullar dinî örgütler, misyonerler ve kişiler tarafından açılmıştır. 1839’da İstanbul’da 21 erkek,19 kız okulu bulunuyordu. İlk ve orta öğretim düzeyinde eğitim veriyorlardı. En tanınmışları, SaintBenoit, Saint – Louis, Saint – Joseph erkek okulları ile, Nötre Dame de Sion kız okuludur.

PROTESTAN OKULLARI: Taşrada çok sayıda açılan bu okullardan İstanbul’daki en önemlileri şunlardı:

ROBERT KOLEJİ: New Yorklu bir tüccar olan Mr. Robert’in girişimi ile, Rumeli Hisarı’nın üzerindeki arazide kurulmuş ve 16 Eylül 1863’te açılmıştır. Okulun yöneticileri, uzun vadeli hesaplar yaparak en çok Bulgar ve Ermeni öğrencileri almış, bunların siyasi bakımdan bilinçlenmeleri ve OsmanlıDevleti’niparçalamaları amacını gütmüşlerdir.Özerk Bulgaristandaki Amerikan misyonerleri, Bulgar gençlerini bu okula gitmeye yöneltmişlerdir. 1879’da toplanan Bulgar Parlamentosu, yetiştirdiği Bulgar aydınları, Bulgar çetecileri ve devlet adamları için Robert Koleji’ne teşekkür etmiştir.

KIZ KOLEJİ: 1871’de açılmıştır. Sonradan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji adını almıştır.

İstanbul, 1453’teki fethinden itibaren hiçbir zaman ezansız kalmamıştı ama bir gün hariç: 1730’un Cuma gününe rastlayan 29 Eylül’ünde şehirde ezan okunması yasaklandı, cuma namazı kılınmadı ve hiçbir cami açılmadı.Bu olayın sebebi Patrona Halil ayaklanması’dır.

Avar, Peçenek, Kuman Türkleri, o zamana kadar devlet kuramamış olan Romenleri  ve  Balkan Ulahlarını  teşkilatlandırarak tarih sahnesine çıkmalarına ön ayak olmuşlardır.

Türkler, Çin, Afganistan, Belucistan, Hindistan,Rusya, Macaristan ve Bulgaristan gibi ülkelere teşkilatlanma konusunda örnek olmuştur.

Bizans  tarihçisi Priskos,Avrupa Hun Devleti’ne giden Doğu Roma elçilerinin Attila’nın huzuruna çıkmadan önce karısı Arıkan tarafından karşılanıp  ağırlandığını söylemiştir.

Tekirdağ’da yazdığı mektuplarıyla  Macar edebiyatında önemli yer edinen Mikes Kelemen, 1725’te şöyle diyordu: “… Başka  hiçbir  memlekette  sığıntıya bu kadar yardım edilmez.Hiçbir yerde buradaki gibi sakin ve rahat olamayız.Tanrı’ya şükür şimdiye kadar aramızda en küçük bir kırgınlık  olmadı.Türklere nerede rastlasak bizi hep iyilikle karşıladılar, çünkü Türkler en çok Macarları severler.”

1821-1829 yılları arasındaki Yunan ayaklanması ve Mısır meselesi (1830-1841) askerî ıslahatları oldukça güçleştirdi.

II.Meşrutiyetin ilanında basılan kartpostallarda Osmanlıca hürriyet, adalet, müsavat(eşitlik), uhuvvet (kardeşlik) ve Fransızca olarak özgürlük, adalet, eşitlik ve yaşasın anayasa ifadeleri yer almaktadır.

Güreş  sözcüğünün  kökeni, Özbek  ve  Başkurt  Türklerinin “kures” sözcüğünden gelmektedir.

Fatma Aliye Hanım: 1864’te İstanbul’da doğdum. İlk romanım 1892’de “Muhaderat” adıyla yayınlandı. Farklı alanlarda yazılar ve eserler yazarak başladığım yazı hayatım II. Meşrutiyet ve mütareke yıllarında da devam etti.Kadınlara mahsus gazetede kadın sorunlarına ilişkin makaleler yazarak kadın haklarını savundum. 1892’de yayımlanan Nisvan-ı  İslam adlı kitabımda Avrupalı kadınlara İslam’da  kadının  durumunu anlattım.İlk Türk kadın yazarı olarak tanındım. Hayatım 1936’da İstanbul’da son buldu.

Dünyanın ilk yazılı kanunu :MÖ.2375 yılında Lagaş Kralı Urukagina tarafından yapıldı. Bu kanunlar ile özel mülkiyet ve aile hukuku düzenlenmiş, kimsesizler ve  güçsüzler korunmuştur.  Sümer  kanunlarından  esinlenen  Babil  Kralı Hammurabi MÖ.1700’lerde daha sert kanunlar  hazırlamıştır. Günümüz Avrupa 

Hukuku’nun  temelini oluşturan Roma Dönemine ait 12 Levha Kanunları on kişilik bir  komisyon tarafından  MÖ. 450’de hazırlandı.

DİVAN-I MEZALİM’İN GÖREVLERİ: İdareciler  ve  memurlar  hakkındaki şikâyetlerin incelenmesi,Divan kâtipleri ile vakıfların denetlenmesi,Kadı mahkemelerinde verilen kararların uygulanması,Muhtesibin yerine getiremediği kararların uygulanması.

AHMET CEVDET PAŞA: “Tarih-i  Cevdet” namıyla şöhret  bulan kıymetli eserinin üç cildini 1854 yılında bitirip Sultan Abdülmecit’e sundu.Eseri çok beğenen Sultan,rütbesini yükseltti. Bir sene sonra da devletin resmî tarihçisi oldu.12 ciltlik bir Osmanlı tarihi yazmış,Mecelle’nin hazırlanmasında önemli rol oynamıştır. Kadılık ve Divan-ı Ahkâm-ı Adliye Reisliği yapmıştır. “Mecelle-i Ahkâmı Adliye” isimli hukuk metnini oluşturanların başında gelmiştir.Divan-ı Ahkâm-ı Adliye Reisliği, bakanlığa çevrilince adalet bakanı olmuştur.Daha sonra eğitim, evkaf, dâhiliye, ticaret ve ziraat bakanlıklarında görev almıştır.“Tarih-i Cevdet” en önemli eseridir.Kısas-ı Enbiya adlı eserimde ise peygamberlerin hayatı, halifeler dönemi ve II. Murat’a kadarki Osmanlı tarihinden bahsettim.

Türk İslam Devletleri döneminde Avrupa’da Gild ve Hansa birlikleri ticaret ve ekonomide oldukça etkili olmuş ve ticaretin daha organizeli yapılmasında  ve gelişmesinde  büyük  rol oynamıştır. Bunlar  iktisadi  birlikler  olduğu kadar  dinî  birliklerdi. Zira kilisenin gücü nedeniyle birlikler bütün kadrosuyla  dinî  tören ve merasime katılıyorlardı.

Merkantalizm,  XVI.  yüzyılın ortasından  XVII.  yüzyılın  sonlarına kadar Batı Avrupa’da etkili  olmuş bir ekonomik anlayıştır. Bu anlayışa göre bir  ülkenin zenginliği sahip  olduğu altın, gümüş gibi değerli madenlerin miktarıyla  ölçülebilir.Merkantalizme göre, yönetim ekonomide korumacı bir rol üstlenmeli, dış satımı desteklemeli ve dış alımı sınırlandırmalıdır.

AVRUPA’DA İLK YAZILI BELGELER: Almancanın en eski yazılı metinleri  750’lerden sonraya ait olan “Merseburg Büyü Tekerlemeleri” olarak adlandırılan iki küçük metindir.İngilizcenin ilk yazılı belgeleri,750’lerden sonraya ait küçük şiir parçalarıdır.842 tarihli antlaşma, Fransızcanın en eski yazılı belgesidir.

Kadızade-i Rumi: 1337-1421  yılları arasında yaşadım. Bursa’daki ilk eğitimimden sonra ilim tahsili için Horasan ve Maveraünnehir’e gittim. Semerkant’ta Uluğ Bey’in kurdurduğu medresede müderrislik,rasathanede müdürlük yaptım.Uluğ Bey, Ali Kuşçu ve Fethullah şirvânî öğrencilerim arasındadır.

Sabuncuoğlu  Şerafeddin: 1386-1470  yılları arasında yaşadım. Amasya  Darüşşifasında  hekimlik yaptım.Fatih Sultan Mehmet’e  ithaf ettiğim Kitâbü’l Cerrâhiyyetü’l-Hâniyye adli eserimde hasta tedavi metotlarini en ince ayrıntılarına kadar fminyatürlerle destekleyerek anlattım. Mücerrebname adlı eserimde hayvanlar  ve  kendi üzerimde denediğim ilaçlar ile tedavi metotlarına yer verdim.

Seydi Ali Reis: 1498-1563 yılları arasında  yaşadım. Bir Osmanlı denizcisiyim. Hint deniz seferlerinde bulundum. Mir’atü’l-Memâlik  adlı eserimde bu seferi ve dönüşümü anlattım.Kitâbü’l-Muhit’te ise yön tayini,büyük fırtınalar, limanlar, rüzgârlar, zaman hesabı gibi denizcilikle ilgili bilgiler verdim.

XII.  yüzyılda  Fransa’da  başlayıp tüm Avrupa’ya yayılan Gotik sanatı Rönesans Dönemine kadar etkisini sürdürmüştür.Gotik mimarisi özellikle dini alanda etkili olmuş ve bu dönemde sivri çatı ve kuleleriyle göğe doğru yükselen dev boyutlu katedraller yapılmıştır.

XIII. yüzyılın önemli minyatürlerinden bazıları El Cezeri tarafından yazılmış Otomata adlı kitapta yer almaktadır.

II.Bayezit Dönemi ile başlayan klasik dönem aynı zamanda “Büyük Külliyeler Devri” olarak adlandırıldı.Bu dönemde Avrupa’da Rönesans sanatı  görülmektedir. Rönesans mimarisinde kilise,katedral  gibi  dinî yapıların yanında köşk, saray  ve  ev gibi sivil yapılar da görülmektedir. Gotik dönemde kullanılan sivri kemerin yerini yuvarlak kemerler almıştır.Eserlerde görsel denge  ve uyumlu oran dikkati çeker. Yapı yüzeylerinde süslemeye önem verilmiştir.

Osmanlı  padişahlarından  da  önemli  musikişinaslar yetişmiştir: II. Murat, II. Bayezit, IV. Murat, II. Mustafa, III. Ahmet, III. Selim, II. Mahmut bunlara örnek verilebilir. III. Selim “Suzi dilara” makamını keşfetmiş ve besteler yapmıştır.

Mimar Kemalettin Bey: Mimarlık akımını temsilen  Ankara  Gazi  İlk  Muallim  Mektebi, İstanbul Bebek  ve Bostancı camilerini inşa ettim.

Kübizm, XX. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir sanat akımıdır. XX. yüzyıl başlarında dünyada etkili olan bu anlayışa göre nesneler parçalanıp ayrıştırır, yeni bir anlam ve görünüm kazanır.Sanatı objeyi tek noktadan bakarak resmetmek yerine, pek çok noktadan bakarak objeyi daha geniş bir bağlamda gözler önüne serer.En ünlü temsilcileri Pablo Picasso ve Georges Braque’dir.

Genç  Osmanlılar : Fransa’daki  Conseil 

d’Etat (Konsil Datoı)’yaya benzer bir müessese  oluşturmak  istemiştir.

yüzyıl Türk toplumunun milli yemeği olarak tabir edebileceğimiz ”tutmaç” bugün Anadolu’da Ramazan aylarında özel olarak yapılan yemekler arasında önemli bir yer tutmaktadır.Meyve suyu ve İtil Bulgarlarının baldan imal ettikleri bir içecek olan ”sücüv” gibi içeceklerde Türkler tarafından tüketilmekteydi.

 

 

Osmanlı Devleti’nde XVIII. yüzyılın sonlarından itibaren nüfus yapısında değişiklikler oldu.Savaşlara bağlı olarak Kırım ve Kafkasya’dan Anadolu’ya göçler yoğunlaştı.1860’ta ”Muhacirin Komisyonu” kurularak göçmenlerin nakli,iskanı ve yer-yurt sahibi olmaları sağlandı.

 

İNKİLAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

Mustafa Kemal Atatürk’ün hastalığının artması üzerine Fransa’dan doktor Fiessinger (Fisinger) davet edildi.

1 Kasım 1938’de Mustafa Kemal Atatürk TBMM toplantısının açılış konuşmasını bizzat kendi yapmak ister fakat hastalığı ilerlediği için onun yerine konuşma metnini Başbakan Celal Bayar okur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün  özel doktoru Prof. Dr. Neşet Ömer İrdelp’tir.

1.Dünya Savaşı’nın galip devletleri (İngiltere, Fransa, Sovyetler Birliği), yapılan antlaşmalarla sağlanan durumun korunmasına çalışarak “statükocu grub”u oluşturmuşlardı. Buna karşılık I. Dünya Savaşı’nın galip devletlerinden olmasına rağmen umduğunu bulamayan İtalya, Japonya ve savaştan ağır yenilgiyle ayrılan Almanya, kaybettiklerini tekrar alma çabasına girerek “değişikliği savunan grub”u oluşturmuşlardı.

19 Mayıs 1919’da Fatih’te ve 23 Mayıs 1919’da Sultanahmet’te iki büyük miting yapıldı. Mitinglerde Halide Edip (Adıvar), Nakiye Hanım, Selim Sırrı (Tarcan), Sait Bey ve Mehmet Emin (Yurdakul) millî duyguları coşturan ve işgalleri protesto eden konuşmalar yaptılar.

 

Millî Mücadele’de İnebolu – Kastamonu – Ilgaz ve Çankırı güzergâhı daha o dönemde İstikâl Yolu olarak isimlendirilmişti.Bu yol Batı Cephesine cephane taşıma hattı olarak kullanılmış ve Ankara’ya Mustafa Kemal ile görüşmeye gelenlerin de kullandıkları yol olmuştur. Bu nedenle Kurtuluş Savaşın’da İtilaf Devletleri bu yolu kesmek için ellerinden geleni yaptılar.

Kurtuluş Savaşı hakkında yazılmış eserlerde göğüs göğüse çarpışmış pek çok Müslüman Türk kadınlarından bahsedilir. Kara Fatma, Onbaşı Halide, Tayyar Rahmiye, Kılavuz Hatice, Gördesli Makbule isimleri pek sık zikredilen şahsiyetlerdir.

Halide Edip, Kurtuluş Savaşı üzerine yazılan romanların ilki ve hâlâ en değerlilerinden biri olan ATEŞTEN GÖMLEK adlı eserini 1922’de kaleme almıştır.

Ayrıca Halide Edip Kurtuluş Savaşı yıllarında onbaşı, çavuş,başçavuş, rütbelerinde ordu hizmetinde çalıştığı dönemde yaşadıklarını TÜRK’ÜN ATEŞLE İMTİHANI adlı anı kitabında anlatmıştır.

İkdam ve Akşam’da yazdığı makale ve hikâyelerle Millî Mücadele’yi destekleyen Yakup Kadri de Anadolu’ya,Mustafa Kemal’in yanına gelerek TBMM üyeliği ile bizzat Millî Mücadele’nin içinde bulundu. O, Sakarya Savaşı’ndan sonra Yunan ordusunun yakıp yıktığı bölgelerle Yunan mezalimini tetkik heyetiyle  birlikte yaptığı incelemelerinde gördüklerini DÜŞMANINI YAKTIĞI KÖYLER AHALİSİNE adını taşıyan hikâye ve makalelerle anlattı. Yine 1932’de yayımladığı YABAN adlı romanında bir Anadolu köyü üzerinden Millî Mücadele yıllarını anlatmıştır.

Falih Rıfkı ise birkaç arkadaşı ile birlikte kurduğu Akşam gazetesinde Kurtuluş Savaşı aleyhinde olanlara karşı şiddetli bir mücadeleye girişti. O da Anadolu’ya   geçerek Mustafa Kemal’in yanında yer aldı. Cumhuriyet devri ile ilgili anılarını kaleme aldığı ÇANKAYA’yı 1961’de yayımladı.

Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla sonuçlanmasında büyük katkıları olan komutanlar da yaşananları sonradan kaleme almışlardır. Bunlardan en önemlileri: Atatürk’ten Anılar-Kemal Arıburnu, İstiklal Harbimiz-Kâzım Karabekir, Millî Mücadele Hatıraları-Ali Fuat Cebesoy olmuştur.

Kurtuluş Savaşı ortamı ressamların tuvallerine de yansımıştır. Onlar yaptıkları resimlerle savaşın hüznünü, yıkıcılığını yansıtmakla kalmamış, savaşın ne zor şartlarda kazanıldığını da belgelemişlerdir.Bu konuda Ruhi Arel, Üsküdarlı Cevat, Ali Sami Boyar, Arif Kaptan, Hikmet Onat, Nejat Çelik, Ercüment Kalmık, Halil Dikmen,Cemal Tollu, Ali Çelebi, Zeki Kocamemi,İbrahim Çallı, Sami Yetik gibi sanatçılar tarzları farklı olsa da aynı duygularla hareket etmiş ressamlarımızdır.

Millî Mücadele heykel sanatçılarına da ilham olmuş, onlar da yaptıkları heykel ve kabartmalarla Kurtuluş Savaşı’nı eserlerine yansıtmışlardır. Özellikle Zühtü Müridoğlu,Nusret Suman, Hüseyin Özkan ve İlhan Koman Anıtkabir kabartma ve rölyeflerinde Kurtuluş Savaşı’nı işlemişlerdir.

Kemal Atatürk; Türk milletinin,Kur’an’ı ve İslam’ı okuyup anlamasını ve cehaletten kurtulmasını istiyordu.Aydınlanma ve kalkınmanın gerçekleşmesi için bu şarttı. Sırf bu amaçla Kur’an’ın mealini Türkçe bastırarak halka ücretsiz dağıttı. Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’a Hak Dini Kuran Dili adıyla Kur’an’ın bilimsel tefsirini yaptırarak halka ücretsiz dağıttırdı.

 

8 Ağustos 1928- İstanbul’da Taksim Cumhuriyet Anıtı törenle açıldı.

28 Kasım 1928- Dil Encümeni tarafından 25 bin kelimeden oluşan yeni imla kılavuzu hazırlandı.

7 Şubat 1929- Hilaliahmer (Kızılay) Günü ilk kez kutlandı.

23 Nisan 1929- 23 Nisan ilk defa çocuk bayramı olarak kutlandı.

1 Temmuz 1929- Ankara ile İstanbul arasında telefon konuşmaları başladı.

15 Temmuz 1929- Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği kuruldu.

30 Ağustos 1929- Dumlupınar’da Meçhul Asker Anıtı törenle açıldı.

12 Kasım 1929- Yeni Türk harfleriyle basılan ilk posta pulu kullanıma girdi.

17 Şubat 1930- Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.

18 Temmuz 1930- Ankara Etnografya Müzesi ziyarete açıldı.

25 Temmuz 1931- Cumhuriyetin ilk basım yasası olan Matbuat Kanunu kabul edildi.

26 Eylül 1933- Dil Bayramı ilk kez kutlandı.

Mustafa Kemal,Namık Kemal’i Türk milletinin yüzyıllardır beklediği ses olarak nitelendirmiştir,özellikle onun meşrutiyet sisteminin gerekliliği ve hürriyetin önemi üzerine görüşlerinden etkilenmiştir.Mustafa Kemal,Türkçü şair Mehmet Emin Yurdakul’un şiirlerini ilk defa yine bu okulda öğrenci iken okumaya başlamıştır.Toplumsal içerikli şiirleriyle tanınan Tevfik Fikret, Mustafa Kemal’in çağdaş ve inkılapçı kişiliğinin oluşmasında büyük bir etkiye sahiptir. Fikret’in SİS,FERDA VE RÜCU adlı şiirlerini çok sevdiğini söyleyen Mustafa Kemal, bu şiirleri zaman zaman ezbere okurdu.Mustafa Kemal’in düşünce hayatının oluşumunda etkili olanlardan biri de Ziya Gökalp’tir. Türk tarihinin bir bütün içinde değerlendirilmesi gerekliliği, uygulamalarda halkın yararının gözetilmesi, eğitim ve öğretimin birleştirilmesi,dilin sadeleştirilmesi, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, millî kültürü koruyup geliştirerek çağdaşlaşmanın sağlanması gibi konularda Ziya Gökalp’in etkileri belirgindir.Mustafa Kemal yabancı düşünür ve yazarlardan da etkilenmiştir. Olayları akılcı bir biçimde değerlendirme konusunda Rasyonalizmin (akılcılık) önde gelen temsilcilerinden Descartes ve Kant etkili olmuştur. Fransız İhtilali’nin fikrî hazırlayıcılarından olan J. J. Rousseau ise özgürlükçü ve cumhuriyetçi fikirleriyle Atatürk’ü etkilemiştir. Yine Fransız düşünür Montesquieu’nun cumhuriyetin erdemlerine dair fikirleri ile eserleri onun özgürlüğe dair düşüncelerinin gelişmesine katkı sağlamıştır.

Paris’te yayımlanan Petit Parisien gazetesi Bursa’daki muhabiri vasıtasıyla Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa ile bir mülakat yapmıştır.

1929’da Sabiha Rifat bayanlar voleybol takımı olmadığı için Fenerbahçe’nin erkek voleybol takımında oynadı. Aynı zamanda Sabiha Rifat Yüksek Mühendis Mektebini bitirerek ülkemizin ilk kadın mühendisi oldu. Cumhuriyet döneminde Türk bayanları sosyal hayatın her alanında yer aldı. Hiç şüphesiz bu alanlardan biri de spordur. Önce atletizm ve tenis sporuna başlayan bayanlar daha sonra kürek, eksrim ve yüzme dallarında da kendilerini göstermeye başladı. Leyla Asım Turgut (1920) ilk bayan millî yüzücümüz oldu. 1927’de Azize Hanım Yunanistan’ın dünyaca ünlü Akropol Rallisi’ne katılarak yarıştığı erkek rakiplerini geride bırakarak birinciliği kazandı.

1930’lardan itibaren Almanya’da ırkçılık temeline dayanan Nasyonel sosyalizm güçlenmeye başlamıştır. Hitler’e göre Cermen ırkı, uygarlık kuran üstün ırktır.  

İnsanlar ve milletlerarasında eşitlik yoktur.Alman devletinin üstünlüğü Alman ırkının yüceliğinden gelir. Millî birlik kan birliğine,Cermen ırkının saflığına dayanır.

 

Atatürk dönemi ilk önemli sosyal kanunların da kabul edildiği dönemdir. I. TBMM’nin kabul ettiği ilk kanunlardan birisi de kömür havzasında çalışan işçilerin sosyal hakları ve güvenlikleriyle ilgilidir.Atatürk döneminin, sosyal haklar ve sosyal güvenlik bakımından çalışanlara en büyükarmağanı iş kanunu olmuştur. Bu kanun Türk işçisine önemli hak ve güvenceler kazandırmıştır.

Türkçeye Fransızca ”LAİQUE”kelimesinden gelen laik kelimesinin aslı Yunanca ”LAİKOS”tur. Halka,kalabalığa ait anlamına gelen bu kelime başlangıçta din adamı olmayanları belirtmek için kullanılmıştır. XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Fransa’da siyasi iktidarın kaynağı, kullanılması ve düzenlenmesi konusunda kilise ile devlet arasında yaşanan çatışma sonucunda laiklik kelimesinin anlamı değişmiştir. Bu tarihten sonra toplumun ve devletin niteliğini gösteren felsefi, siyasi ve hukuki    bir kavrama dönüşmüştür. 

 

Türkiye’ye laiklik kelimesi ilk kez meşrutiyet döneminde girmiştir. İslamiyet’te bir ruhban sınıfı olmadığı için bu kavram ”LADİNİ”şekliyle kullanılmıştır.Ancak laik kelimesinin günümüzdeki anlamıyla hayatımıza girişi Gülhane Hattı Hümayunu’nda din ve mezhep hürriyetinden bahsedilmesiyle olmuştur.

Türkçeye Fransızcada kullanılan ”REVOLUTİON”(revuleyşın) kelimesinin karşılığı olarak giren inkılap kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Sözlük anlamı; toplum düzenini ve yapısını daha iyi duruma getirmek için yapılan köklü değişikliktir.

Mustafa Kemal’in “Gençlik hayatımın en heyecanlı günlerini yaşadım. 

Yaşımın küçük olmasına rağmen bu savaşa katılmayı çok istemiştim.” dediği savaş 1897 Osmanlı-Yunan savaşıdır.

Mustafa Kemal 1910’da Fransa’da düzenlenen  

Picardie (Pikardi) Manevraları’na katılacak heyete  seçildi.Batı Avrupa ile ilk temasıdır.

Sigara içme yasağı: 19 Mayıs 2008 Kamu alanlarında ve kapalı alanlarda sigara içme yasağı yürürlüğe girdi.9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü.

E-devlet: 18 Aralık 2008 tarihinde ise Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “e-devlet kapısı” hizmete açılmıştır.

E-okul: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içerir.

Meb Ücretsiz Ders Kitap dağıtımı: 2003 yılında başladı.

E-vize: 17 nisan 2013 de hizmete girdi.

E-nabız: 13 mayıs 2015 de hizmete girdi.


T.C Kimlik Numarası:22 Ekim 2000de her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına tek bir Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verilerek uygulamaya alınmıştır.

T.C Kimlik numaraları: 1 Temmuz 2006 tarinden itibaren vergi kimlik numaraları yerinede kullanılmaya başlanmıştır.

F Klavye Zorunluluğu: 2013 yılından itibaren kamu kurumlarında kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Çipli pasaport: 1 Haziran 2010’da başladı.

Umuma Mahsus Pasaportlar (BORDO), Hizmet Pasaportları(GRİ),Hususi Pasaportlar(YEŞİL),Diplomatik Pasaportlar(SİYAH).Parantez içinde renkleri belirtilmiştir.

Aile Hekimliği: Aile Hekimliği uygulaması Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından “Sağlıkta Dönüşüm Programı” çerçevesinde 15 Eylül 2005 tarihinde pilot il olarak Düzce’de başlatıldı. 2010 yılı sonu itibariyle tüm Türkiye’de uygulanmaya başlayan Aile Hekimliği Sistemi, 2010 yili Kasım ayı itibariyle de İstanbul’da devreye girdi.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi(MHRS): AB nin kabul ettiği 20 temel Kamu hizmetlerinden biri olan MHRS, 2010 yılında Erzurum ve Kayseri illerinde pilot uygulama olarak başlatılmıştır.İstanbul’da 2012 yılında devreye girmiştir.ALO 182.

12 Yıllık Zorunlu Eğitim Sistemi: (4+4+4 eğitim sistemi) 20122013 döneminde Türkiye‘de başlayan eğitim sistemidir.

12 Mart Günü İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü: olarak 2007’den itibaren kutlanılmaya başlanmıştır.

Kayıp Alarmı Projesi: İçişleri Bakanlığı, 7 Kasım 2014’te, hissedar müesseselerle imza adan protokolle “Kayıp Alarmı Projesi” başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü, bilhassa 0-6 yaş grubu çocuklar, yaşlılar ve engellilerden kaybolan kişilerin bulunması için büyük bir çabayla çalışıyor. 

 

BİRKAÇ GENEL KÜLTÜR BİLGİSİ

 

Dünya’da ilk cep telefonu: Cep telefonunun mucidi Amerikalı Martin Cooper’dır.Motorola şirketinde mühendis olarak çalışırken 1973’te ilk cep telefonunu geliştirmiştir.1 temmuz 1991 tarihinde Finlandiya Başbakanı Harri Holkeri, Nokia tarafından sağlanan ekipmanlarla ilk GSM görüşmesini yerel GSM operatörü Radiolinja üzerinden gerçekleştirdi.1992 yılında ilk seri üretim GSM telefonu olan Nokia 1011 piyasaya sürüldü. Aynı yıl ilk mobil kısa mesaj (SMS) Nokia marka telefon üzerinde gönderildi.

Türkiye’de ilk cep telefonu: Türkiye’de ise ilk cep telefonu görüşmesi 23 Şubat 1994 tarihinde 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile dönemin Başbakanı Tansu Çiller arasında gerçekleşti.Türkiye’deki ilk SMS 1995 yılında gönderildi. SMS’lerde Türkçe karakter kullanımı ise 2008 yılında başladı.

 

 

Türkiye’de ilk yüz nakli ameliyatı: 21 Ocak 2012 Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçeleştirildi. Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya’dan alınan yüz, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gebece köyünde yaşayan 19 yaşındaki Uğur Acar’a nakledildi.(Dr. Ömer ÖZKAN tarafından).

 

 

Türk lirasının yeni simgesi: 1 Mart 2012 TL’nin yeni simgesini hazırlayan tasarımcı Tülay Lale.Türk Lirası simgesindeki çift çizgi Doğu-Batı köprüsü ve istikrarını çıpa ise Yükselişi ve Güveni temsil eder.

 

 

Türkiye’de elektrik enerjisi: İlk kez 1902 yılında Tarsus’ta kurulan bir hidroelektrik santral ile üretilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. II.Abdülhamid sayesinde kurulmuştur.

 

Nazım Hikmet: 10 Ocak 2009  yeniden Türk vatandaşlığına kabul edilmesine dair Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi.

 

Nuri Bilge Ceylan: 56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi Uzak, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan filmin başrol oyuncuları Muzaffer Özdemir ve film tamamlandıktan hemen sonra bir trafik kazasında ölen Mehmet Emin Toprak da ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü paylaşarak Türk sinema tarihinin en parlak başarılarından birine imza attılar.

Ceylan’ın dördüncü uzun metrajlı filmi olan İklimler, 2006 Cannes Film Festivali‘nin yarışma bölümüne kabul edildi. Ceylan’ın o güne kadar çektiği en büyük bütçeli eser olan film, dijital görüntü teknolojisiyle kotarıldı ve görüntü yönetmenliğini Ceylan’ın kendisinin üstlenmediği ilk filmi olma özelliğini kazandı. Filmin bir diğer önemli özelliği ise, Nuri Bilge Ceylan’ın bu kez kamera önüne de geçerek, eşi Ebru Ceylan‘la başrolleri paylaşmış olmasıdır.

2008 Cannes Film Festivali’nde küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatan Üç Maymun filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı. Ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında “Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme…” dedi.64.Cannes Film Festivalinde Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Büyük jüri ödülüne layık görüldü.


Nuri Bilge Ceylan’in “Kış Uykusu” isimli filmi 2014 yılında 67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye’ye layık görüldü. Böylece Yılmaz Güney’in Yol filminin ardından ikinci kez bir Türk filmi bu ödülü kazanmış oldu.

 

 

2011’de Kurulan Yeni Bakanlıklar: 

Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanlığı yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kuruldu.

Avrupa Birliği Bakanlığı kuruldu.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kuruldu.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı kuruldu.

Ekonomi Bakanlığı kuruldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı kuruldu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının yerine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kuruldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kuruldu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan “Ticaret” alındı

Devlet Planlama Teşkilatı yerine Kalkınma Bakanlığı kuruldu.

Ulaştırma Bakanlığı’nın yerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kuruldu.

                                                                    İTHALAT-İHRACAT


2015 TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ülke Çin,en çok ihracat yaptığı ülke ise Almanya’dır.

2015 yılında en çok ihracat yapan iller İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Ankara.

DOĞUM

Doğurganlık hızının en yüksek olduğu il Şanlıurfa

En düşük olduğu il Edirne.


NÜFUS  

Türkiye nüfusu, 2015’te bir önceki yıla göre 1 milyon 45 bin 149 kişi artarak 78 milyon 741 bin 53 kişi oldu.

Yıllık nüfus artış hızı 2014 yılında % 13,3 iken, 2015 yılında % 13,4 oldu.

Türkiye nüfusunun % 18,6’sının ikamet ettiği İstanbul, 14 milyon 657 bin 434 kişi ile en çok nüfusa sahip olan il oldu.

Bayburt ili ise 78 bin 550 kişi ile en az nüfusa sahip il oldu.

Ortanca yaşın en yüksek olduğu il Sinop.En düşük olduğu il ise Şanlıurfa.

                                                                      YAŞAM ENDEKSİ

YAŞAM ENDEKSİ VERİLERİ                        

               EN YÜKSEK                                                         EN DÜŞÜK

Genel Yaşam Endeksi                                                 Isparta                        Muş

Konut Endeksi                                                              Sakarya                      Ardahan

Çalışma Hayatı Endeksi                                              Zonguldak                  Batman

Gelir ve Servet Endeksi                                              İstanbul                      Adıyaman

Sağlık Endeksi                                                              Isparta                        Ağrı

Eğitim Endeksi                                                             Tunceli                        Hakkari

Çevre Endeksi                                                               Kastamonu                Iğdır

Güvenlik Endeksi                                                         Artvin                         Muğla

Sivil Katılım Endeksi                                                    Sakarya                      Hakkari

Altyapı Hizmetlerine Erişim                                       İstanbul                     Hakkari

Sosyal Yaşam Endeksi                                                 İstanbul                     Şırnak

Yaşam Memnuniyeti Endeksi                                    Sinop                         Tunceli

                                                                    

                KONUT SATIŞLARI (YABANCILAR)

TÜİK verilerine göre, 2015 yılında yabancılara 22 bin 991 konut satıldı. Konut satışlarında ilk sırayı Irak vatandaşları aldı.

Irak vatandaşları, yaklaşık yüzde 70’i İstanbul, Yalova, Antalya ve Sakarya olmak üzere 44 ilde konut satın aldı.

Suudi Arabistan vatandaşlarının yaklaşık yarısı İstanbul’da olmak üzere Trabzon, Yalova ve Bursa’dan konut sahibi oldu.

Kuveytliler ise yaklaşık yüzde 40’ı Bursa olmak üzere 15 ilde konut satın aldı.

Rusya vatandaşlarının, yüzde 75,2’si Antalya’da olmak üzere İstanbul, Mersin ve Muğla dahil 19 ilde konut sahibi oldu.

İngiliz vatandaşları da yüzde 85,8’i Muğla, Aydın ve Antalya’da olmak üzere 16 ilden konut edindi.

ORTANCA YAŞ

Türkiye‘nin medyan yaş (ortanca yaş) verilerine göre, en genç il Şanlıurfa ve Şırnak olurken, en yaşlı il ise Sinop ve Balıkesir oldu. Medyan yaşı 31 olan Türkiye‘nin en genç illeri ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunuyor.

                                       GÖÇ

Türkiye’de 2014-2015 döneminde 2 milyon 720 bin 438 kişi yaşadığı şehri değiştirirken, rakamsal olarak en fazla göç alan ve veren şehir yine İstanbul oldu. Oransal olarak incelendiğinde en fazla net göçü binde 28,6 ile Kars verdi.Oransal olarak en fazla net göçü ise binde 22,1 ile Tekirdağ aldı.

                              KONUT SATIŞLARI

El Değiştirme:Konut satışları 2015 yılında bir önceki yıla göre %10,6 artış gösterdi. Konut satışlarında 2015 yılında, İstanbul 239 767 konut satışı ile en yüksek paya (%18,6) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 146 537 konut satışı (%11,4) ile Ankara, 77 796 konut satışı (%6) ile İzmir izledi. En az satış ise 139 konut ile Hakkari’de gerçekleşti.

Diğer Satış Türleri:Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre %11,8 oranında artarak 102_316 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 17 769 konut satışı ve %17,4 pay ile ilk sıraya yerleşti.Diğer konut satışının en az olduğu il 9 konut ile Ardahan oldu.

İlk Defa Konut Satışı:Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %0,4 azalış göstererek 68_567  oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 12 970 konut satışı ve %18,9 pay ile ilk sıraya yerleşti.

                    YAŞAM MEMNUNİYETİ

Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2014 yılında %56,3 iken 2015 yılında %56,6 oldu. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise %11,7’den %11,4’e düştü.

Kadınlar erkeklere göre daha mutlu.

Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyine bakıldığında, en yüksek mutluluk oranı 18-24 yaş grubunda, en düşük mutluluk oranı ise 45-54 yaş grubunda gerçekleşti.

Evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görüldü.

Bireyleri en çok aileleri mutlu etti.

Mutluluk kaynağı olan değerlerde sağlık ilk sırayı aldı.

Eğitimli insanlarda mutluluk düzeyi daha fazla.

Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2014 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 2,2 puan ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşti.

Bireylerin %74,4’ü kendi geleceklerinden umutlu.

    EVLENME VE BOŞANMA İSTATİSTİKLERİ

Yabancı gelinler arasında Suriyeli gelinler; yabancı damatlar arasında Alman damatlar ilk sırada yer aldı.

Evlenme hızının en yüksek olduğu il Kilis olurken, en fazla boşanma İzmir’de görüldü.

           TÜBA AKADEMİ ÖDÜLLERİ

Fen ve Mühendislik Bilimleri kategorisinde Linz Johannes Kepler Üniversitesi (Avusturya) Öğretim Üyesi Niyazi Serdar Sarıçiftçi. Avusturya Bilimler Akademisi tarafından aday gösterilen Sarıçiftçi, güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesinde en etkin yöntemlerden biri olan C60 molekülü ile iletken polimerleri etkileştirmek suretiyle geliştirdiği organik fotovoltaik piller alanındaki çalışmaları nedeniyle TÜBA 2015 Akademi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Sağlık ve Yaşam Bilimleri kategorisinde Toronto Üniversitesi (Kanada) Öğretim Üyesi ve Ağa Han Üniversitesi (Pakistan) Kadın ve Çocuk Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Zulfiqar Ahmad Bhutta. Pakistan Bilimler Akademisi tarafından aday gösterilen Bhutta; aile sağlığı alanında, yeni-doğanlar dahil, anne-çocuk sağlığı konusunda yürüttüğü epidemiyolojik araştırmalar ve sağlık politikalarının oluşturulmasına temel oluşturan çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.

Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Genç. TÜBA Üyesi Mustafa Çiçekler tarafından aday gösterilen Genç, geliştirdiği yöntem ve bakış açıları (iaşecilik, gelenekçilik ve fiskalizm üçlemesi) ve yaptığı keşif ve izahlar (iltizam, malikane, esham, yed-i vahid) ile Osmanlı iktisat tarihinin ve sisteminin anlaşılmasına yaptığı katkılar nedeniyle ödüle hak kazandı.

Arap Baharı olarak tanımlanan ayaklanmalar ilk olarak Tunus’da başladı.

Yunanistan 2015’de 3. kez sandık başına gitti.

AB Dönem Başkanları : 1 Ocak 2015-30 Haziran 2015 Letonya —1 Temmuz 2015-31 Aralık 2015 Lüksemburg—1 Ocak 2016-30 Haziran 2016 Hollanda—1 Temmuz 2016-31 Aralık 2016 Slovakya 1 Ocak 2017-30 Haziran 2017 Malta—1 Temmuz 2017-31 Aralık 2017 İngiltere 

2015’de Sırbistanın başkanlığını yaptığı Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatının 2016 dönem başkanı Almanya olmuştur.

Suudi Arabistan Şii din adamı Nimr el Nimr’in de aralarında bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin ardından tırmanan gerilimden dolayı İran`la olan diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı.

2015 yılı Arjantin de Atatürk yılı ilan edildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Amerika’nın öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak’ta terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlara “Doğal Kararlılık” adının verildiğini duyurdu. 

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Dünya Yoga Günü dolayısıyla, Başbakan Modi, yaklaşık 35 bin katılımcıya yoga yaptırdı. Başkentin Rajpath Caddesi’nde düzenlenen yaklaşık 30 dakikalık etkinlikte, halkın her kesiminden vatandaş başbakanın yoga hareketlerine eşlik etti.

 

Suudi Arabistan’dan sonra Bahreyn ve Sudan da İran’la ilişkisini kesti.

7 Ocak 2015 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te Charlie Hedbo adlı derginin binasına yapılan saldırıda 17 kişi yaşamını yitirdi. Saldırı tüm dünyada günlerce konuşuldu… Dergi’de Peygamberimizle ilgili karikatürler yayınlanmış ve tüm müslümanların tepkisini toplamıştı.

Mülteci krizi Avrupa’da serbest dolaşımın altını oymaya devam ediyor. Üye birçok ülke birlik politikalarıyla çelişen düzenlemeleri hayata geçiriyor. İsveç dün gece yarısından itibaren Danimarka sınırında kontrollere başladı. Bunun üzerine Danimarka da Almanya sınırında kontrollere başlayacağını açıkladı.

Myanmar’ın Arakan (Rohingya) bölgesinden 350 Müslüman Tayland yakınlarında denizde 4 gün mahsur kaldı.

Yunanistan seçimlerinde SYRİZA birinci parti olurken Alexsis ÇİPRAS başbakan oldu.

Ocak 2015’de Hırvatistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı Grabar KİTAROVİÇ oldu.

İtalya’nın yeni cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi hakimlerinden Sergio Mattarella oldu.

Hırvatistan ile Sırbistan arasında 7 kilometrekarelik bir alanda bir Çek Cumhuriyeti vatandaşının dört gün önce ‘kurduğu’ Liberland’a (Özgür Ülke) vatandaş olmak için binlerce kişinin başvuru yaptığı belirtiliyor.

Çin’in Yangtze nehrinde, içinde bulunan 458 yolcu ile birlikte batan geminin enkazında 431 kişinin cesedine ulaşıldığı, 11 kişinin ise halen kayıp olduğu ifade edildi.

Mayıs 2015 de Filistini tanıyan ülke Vatikan’dır.Avrupa Birliğinde ilk tanıyan ülke İsveç’tir.Filistini tanıyan son ülke Aralık 2015’de Yunanistan’dır.

25 Nisan 2015’de Nepalde meydana gelen depremde 6000’i aşkın insan hayatını kaybetmiştir.

Putin, Rusya’yı Kırım ile birleştirecek köprünün inşaatının da 2018’de tamamlanmasını beklediğini belirtti.İsmi KERÇ köprüsü.

 

Kosova Parlamentosu’nda bir haftada ikinci kez göz yaşartıcı bombalar patladı…

 

Kosova Meclisi’nde muhalefet milletvekilleri bir kez daha meclis çalışmalarını göz yaşartıcı bomba atarak tıkadılar.

 

Nepal’de cumhurbaşkanlığı mücadelesi Komünist Parti lideri Bidhya Devi Bhandari’nin zaferiyle sonuçlandı. Böylece Nepal tarihinde ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı oldu.

Avustralya’nın Melbourne şehri, üst üste beşinci kez “en yaşanılabilir şehirler” listesinin başını çekerken, sonuncu sırada Suriye’nin başkenti Şam yer aldı.

Endonezya (Bali)’den Amerika (Los Angeles)’a giden Çin Havayolları uçağında bulunan 7 aylık hamile bir kadın doğum sancılarının tutması sonucu 30 bin fit yükseklikte erken doğum yaptı. Pilot anne ve bebeğin kontrol amaçlı hastaneye götürülmesi için Alaska’ya acil iniş gerçekleştirdi.

Çin’in Henan eyaletinde köylüler ve iş insanları, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong’un 36 metrelik sarı yaldızdan heykelini inşa etti. Heykel, 312 bin pounda mal oldu.İzinsiz olduğu için geri yıkıldı.

Sri Lanka’da dünyanın en büyük safirinin bulunduğu bildirildi.BBC’nin haberine göre, Sri Lankalı gemologlar, safirin ağırlığının bin 404,49 karat ve piyasa değerinin 100 milyon dolar olduğunu belirtti.

ABD’nin Teksas eyaletinde 14 yaşındaki Ahmet Muhammed adlı Müslüman lise öğrencisi, evinde yaptığı ve öğretmenine göstermek için okula götürdüğü saatin bomba sanılması üzerine gözaltına alındı.

Dünyanın en fakir devlet başkanı’ olarak tanınan ve 2015 yılında emekliye ayrılan Uruguaylı sosyolist lider, José Mujica, Tekin Yayınevi’nden 27 Ekim’de çıkacak olan kitabı Saraysız Başkan’ın tanıtımı ve imza günlerine katılmak üzere 29 Ekim tarihinde Türkiye’ye geliyor.”Dünyanın en fakir devlet başkanı’ olarak tanınan ve 2015 yılında emekliye ayrılan Uruguaylı sosyolist lider, José Mujica, Tekin Yayınevi’nden 27 Ekim’de çıkacak olan kitabı Saraysız Başkan’ın tanıtımı ve imza günlerine katılmak üzere 29 Ekim tarihinde Türkiye’ye geliyor.

Tayland’da sokaklardan çöp toplayıp satarak hayatını kazanan 17 yaşındaki Khanittha Phasaeng ülkenin güzellik kraliçesi seçildi.

Finlandiya’da geçen ay yapılan seçimlerde, Yeşiller Partisi’ndenmilletvekili … Ozan Yanar, Finlandiya Parlamentosu’na giren ilk Türk oldu.

Rus Kogalımaviya Havayolu şirketine ait uçak Mısır’da düştü. Toplam 224 kişinin bulunduğu uçaktan kurtulan olmadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin taziye mesajı yayınlarken, 1 Kasım’ı milli yas günü ilan etti. Mısırlı yetkililer uçağın teknik bir arızadan dolayı düştüğünü açıkladı.Rusya’nın St. Petersburg kentine giden Rus Kogalımaviya (Kolavia) Havayolları’na ait uçakla irtibatın, Şarm El Şeyh kentinden kalkışından kısa süre sonra Sina Yarımadası üzerinde kesildiği belirtildi.

İzmit Körfez geçişi asma köprüsünde cumartesi günü Catwalk (Kediyolu) olarak bilinen halatın kopmasından kendisini sorumlu tutarak, Yalova’nın Altınova İlçesi’nde, bilek ve boğazını keserek intihar eden Japon Kishi Ryoichi’nin asma köprüler konusunda dünyanın sayılı uzmanlarından biri olduğu bildirildi.

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da yönetim, Türkiye ile kardeş şehir anlaşmalarını tek taraflı bitirdi.

1970’lerde 25 yaşında polis öldürme suçundan hapse atılan Otis Johnson, 44 yıl sonra New York’ta yeniden dolaştığında yeni teknolojiye oldukça şaşırdı. “Eskiden burada sadece yürürdük” diyen Johnson, artık her yerde dev ekranlar olduğunu, telefonları ve yeni teknolojiyi anlayabildiği ölçüde anlatmaya çalıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletinin San Bernardino kentinde bir sosyal hizmetler binasında silahlı saldırı gerçekleşti.Saldırıda 14 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

Adrealin bağımlısı Finli çılgın dublör Antti Pendikainen tam 4 bin metre yükseklikteki sıcak hava balonundan paraşütsüz atladı. Paraşütsüz olarak kendini balondan boşluğa bırakan çılgın dublör Antti Pendikainen´in nefes kesen bu atlayışını gösteren videoyu 2 milyona yakın kişi izledi.

BM Genel Kurulu’nda bugün yapılan oylamada, karşılarında başka aday olmayan Japonya, Ukrayna, Mısır, Senegal ve Uruguay gerekli oyu alarak BM Güvenlik Konseyi’ne seçildi.

Rusya, daha önce yakaladığı Estonya’nın istihbarat ajanı Eston Kohver’i Moskova adına ajanlık yapan Aleksey Dressen’le değişti. Ajan değiş tokuşu Rusya-Estonya sınırında Piuza nehiri üzerindeki köprüde yapıldı.

2015 Paris – Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21)’na katılan 38 ülkenin, küresel jeotermal enerjinin payını artırmak için Küresel Jeotermal İttifakı’nı kurduğu açıklandı.

15 Kasım 2015’de Abd’nin Utah çölünde Castle Vadisi’nde iki kayalığa bağlanan 500 metrelik ip üzerinde yürüyen kişi Theo Sanson’dur.

NATO’nun 29. üyesi olmaya davet edilen ülke Karadağ’dır.

İtalya’nın Sicilya adasında bulunan Etna yanardağı iki yıl aradan sonra yeniden uyandı.

 

Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı Etna’nın güneydoğu kraterinde 3 Aralık günü başlayan patlamalar sık aralıklarla devam etti. Önceki gün patlamalar sırasında lav ve kül bulutları 2 kilometre yüksekliğe ulaştı. 

Suudi Arabistan’da ilk kez kadınların da katılmasına izin verilen seçimlerde ülke tarihinde ilk kez bir kadın belediye meclisine seçildi.

 

Seçim komisyonu, Cumartesi günü yapılan yerel seçimde, Selma bin Hizab el-Uteybi adlı kadının Mekke’de belediye meclisine girdiğini açıkladı.

Helsinki İnsan Hakları Komitesi’nin Hırvat Başkanı Ivan Zvonimir Cicak, ülkesinin ilk kadın Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic ile başkent Zagreb’te bir etkinliğe katılmıştı. Etkinlik için fotoğraf çekimi sırasında başına talihsiz bir olay geldi.Helsinki İnsan Hakları Komitesi’nin Hırvat Başkanı Ivan Zvonimir Cicak’ın fotoğraf çekimi sırasında, pantolonu düştü.

 

Ukrayna Parlamentosu’nda hükümetin 2015 yılı faaliyet raporunu sunmak için kürsüye çıkan Başbakan Arseniy Yatsenük’ü, Poroşenko Bloku milletvekili Oleg Barna kucaklayarak kürsünden indirdi.

 

Başbakan Yatsenük’e çiçek takdim etme bahanesiyle kürsüye yaklaşan Barna, çiçeği verdikten hemen sonra Yatsenük’ü bacaklarının arasında kucaklayıp kürsüden uzaklaştırmaya çalıştı.

New York’ta Afrika kökenli Müslüman hakim Carolyn Walker-Diallo’nun başörtülü şekilde Kur’an üzerine yemin etmesi İslamofobi’nin arttığı ABD‘de ırkçı saldırıların hedefi oldu.Carolyn Walker-Diallo, Brooklyn 7. bölgede seçimleri kazanarak hukuk mahkemesine yargıç olma hakkı elde etti. Başörtülü kadın hakim, geçen hafta Brooklyn Belediyesi’nde düzenlenen törende Kur’an üzerine yemin etti. 

Yemen’de Suudi Arabistan’ın önderliğindeki koalisyonun başlattığı ”Kararlılık Fırtınası” adı verilen hava operasyonu, bazı kilit noktaları üzerinde yoğunlaşıyor.Sekiz Arap ülkesinin oluşturduğu (Suudi Arabistan’ın öncülüğünde Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, Ürdün, Sudan, Kuveyt ve Fas) koalisyonun Husilere yönelik hava operasyonu kararını almasında, Husilerle siyasi bir çözümden ümidin kesilmesi, bölgede DAEŞ tehdidi ve İran-ABD yakınlaşması gibi birçok nedenin etkili olduğu öngörülüyor.

Amerikan Time dergisinin “Yılın Kişisi” anketinin kazananı bu yıl Almanya Başbakanı Angela Merkel oldu.

Küba Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’daki büyükelçilik binası açıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, Küba(Havana)’daki büyükelçiliğini 54 yıl aradan sonra yeniden açtı.

Hindistan ve Bangladeş arasındaki toprak takası anlaşması kapsamında, iki ülke arasında toprak takas işlemlerine başlandı. Bu kapsamda Hindistan’a bağlı 111 yerleşim bölgesi Bangladeş’e, Bangladeş’e bağlı 51 bölgenin de Hindistan’a verilmesi planlandı.

Çin Halk Cumhuriyeti‘nin Tientsin kentindeki Binhai bölgesinde gerçekleşen patlamada 112 kişi hayatını kaybetti.

Üç ayrı Müslüman ülkede yılbaşı kutlamalarına yasak getirildi. Asya’da Brunei ve Tacikistan, Afrika’da ise Somali’de yeni yılkutlamaları yasaklandı.

30 Eylül 2015 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda ilk defa Filistin bayrağı göndere çekildi.

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde Hac görevini yapan hacıların üzerine vinç düştü. Kazada 107 kişi hayatını kaybetti. 238 kişi de yaralandı.

Suudi Arabistan‘ın Mekke kentinde Hac görevini yapan hacıların Mina‘da şeytan taşladığı esnada çıkan izdihamda 769 kişi hayatını kaybetti. 934 kişi de yaralandı.19 Ekim tarihinde Associated Press‘ten yayınlanan haberde ölü sayısının 2.110, 11 Aralık tarihinde ise 2.411 kişi olduğu iddia edildi.

ABD’ye Müslümanlar alınmasın diyen Abd başkan adayı Donald Trump.

OPEC’e üye olan 2008’de ayrılan ve 2015’de tekrar üyeliğe alınan ülke Endonezya’dır.

Afganistan’ın Hindistan ve Pakistan sınırına yakın Kuran ve Muncan ilçesinde meyada gelen 7.5 büyüklüğündeki deprem’de 398 kişi hayatını kaybederken 2.500’den fazla kişi yaralandı.

Çin, tek çocuk politikasına son vererek, her ailenin iki çocuk sahibi olabileceğini açıkladı.

Azerbaycan’da gerçekleştirilen seçimlerde İlham Aliyev liderliğindeki Yeni Azerbaycan Partisi birinci parti oldu ve 125 sandalyeli mecliste 70 sandalye kazandı.

İspanya Anayasa Mahkemesi9 Kasım‘da Katalonya düzenlenen referandum ile özerk yönetim parlamentosunda kabul edilen “bağımsızlık deklarasyonu”nu oy birliğiyle iptal etti.

Çin’in kuzeyindeki liman şehri Tiancin’de büyük bir patlama meydana geldi. Tehlikeli kimsayal maddelerin saklandığı depoda meydana geldiği belirtilen olayda, 50 kişi öldü, 700’den fazla kişi de yaralandı. Dünyanın en büyük 10’uncu limanı olan alandaki patlamada, nakliye konteynerleri kibrit çöpü gibi etrafa saçılırken, yüzlerce yeni otomobil de yanarak kullanılamaz hale geldi.

Nikaragua‘daki Momotombo Yanardağı 110 yıl sonra faaliyete geçti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, hidrojen bombası ürettiklerini açıkladı.

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da Cumhurbaşkanlığı Muhafızları tarafından darbe yapıldı.

 

Burkina Faso’da Cumhurbaşkanı Michel Kafando ve Başbakan Isaac Zida ile iki bakanı gözaltına alan Cumhurbaşkanlığı Muhafızları, ülkedeki siyasi kurumları dağıttığını açıkladı.

Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh, ülkesinin İslam Cumhuriyeti’ne dönüştürüldüğünü açıkladı.

Suudi Arabistan, teröre karşı savaşmak için Türkiye, Katar, Filistin, Mısır, Pakistan, Malezya, Bangladeş, Tunus, Ürdün ve Fas’ın da dahil olduğu yeni bir askeri koalisyonun kurulduğunu açıkladı.

Gazze’de meyve ve sebze üretiminin yapılacağı ‘Kütahya bahçesi’ oluşturuldu.

NATO uluslararası personelinden Burcu San  NATO Harekâtlar Bölümü Direktörü olarak atandı.

Fransa’da yapılan bölgesel seçimlerin ikinci turundaNicolasSarkozy liderliğindeki Cumhuriyetçiler %40, 24 oy oranı ile birinci parti oldu.

Çin’de ortaya çıkan “Yüz dansı” trendi ile gençler suratlarına çizdikleri figürleri kaşları ve çeneleri ile hareket ettirerek dans ediyorlar. 

Kuzey Kore’nin yer altında hidrojen bombası denemesinde bulunduğunu iddia etmesi üzerine acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Pyongyang yönetimini şiddetle kınayarak, yeni yaptırımlar uygulanması için çalışma başlatılması kararı aldı.

Franklin D. Roosevelt adına dönüşümlü olarak her yıl Hollanda ve ABD’de dağıtılan “Dört Özgürlük Ödülü”nün bu sene Almanya Başbakanı Angela Merkel’e verilecek.

Son iki haftada 3 binden fazla İzlandalı, Sümerlerin tanrılarına inanan Zuizm hareketine üye oldu. İzlandalıların “din değiştirmesinin” nedeni devletin topladığı din vergisine duyulan tepki.

Libya’nın kuzeybatısında yer alan Zlitan kentinde polis eğitim merkezine düzenlenen bombalı saldırıda en az 50 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Lübnan’da görev süresi 25 Mayıs 2014 yılında dolan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın yerine yeni Cumhurbaşkanı 20 aydır seçilemiyor. Lübnan Meclisi bugünkü oturumunda da cumhurbaşkanı seçimi için toplantı yeter sayısına ulaşamayarak, 35’inci kez toplanma kararı aldı.

Rusya ve Ukrayna pazarına 2016’da sıkıntı ile giren Amerikan içecek devi Coca-Cola, sosyal medyada yayımladığı Rusya haritasında ilhak edilen Kırım‘ı da gösterdiği için Ukrayna‘dan özür diledi. Bundan dolayı Coca Cola‘nın WashingtonOfisi yöneticisi Kate İrvin’in, ABD’deki Ukrayna elçiliğini ziyaret ederek şirket adına özür mektubunu sunduğu belirtildi.

Kosova’nın başkenti Priştine, son dönemlerin en geniş katılımlı protesto gösterisine sahne oldu. Göstericilerin attıkları molotoflar yüzünden başbakanlık binası alev aldı. Yangın kısa sürede söndürüldü.

ABD Başkanı Barack Obama, Temsilciler Meclisi’nde salı günü yapacağı “Birliğin Durumu” konuşmasına Suriye’den gelen bir mülteciyi davet etti.

Anayasa mahkemesinin, “bağımsız adayların seçiminin kanuna aykırı olduğu” gerekçesiyle 2012’de feshettiği parlamento, üç yıl aradan sonra en yaşlı üye Baha Ebu Şakka’nın (77) yönetiminde açıldı.(MISIR).

ABD’nin New Jersey eyaletine bağlı Paterson Belediye Başkan yardımcılığına bir Türk olan Derya Taşkın getirildi. 

Japonya’nın en kuzeyinde bulunan Hokkaido adasındaki Kami-Şirataki tren istasyonu bir zamanlar işlek bir yerdi. Ancak bu uzak yerleşime gidip gelenlerin sayısı son yıllarda hızla düştü. Ve sonunda sadece iki istasyonluk hattı düzenli olarak kullanan tek bir kişi kaldı: Lise öğrencisi bir kız.

Somali’den tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Somaliland açıklarında kaçak göçmenleri taşıyan bir feribotun batması sonucu 122 kişi yaşamını yitirdi.Somaliland Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Etiyopya, Eritre ve Somalili mültecileri taşıyan feribot, Somaliland’dan Yemen’e kaçak göçmenleri taşıyordu.

Türkiye’nin Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Rusya’nın Türkiye’ye karşı aldığı ekonomik yaptırımlara Abhazya Cumhuriyeti de katıldı.

İspanya’nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi’nin Başkanı seçilen Carles Puigdemont resmen görevini teslim aldığı törende yaptığı konuşmada Türk şairi Nazım Hikmet’in şiirinden bir mısrayı okudu.

ABD Temsilciler Meclisi’nde “hidrojen bombası denediği” iddia edilen Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar getirilmesini içeren tasarı oy birliğiyle kabul edildi.

 

Dünya Ekonomik Forum’un, geçen yıl sonbaharda Kuzey Kore’ye gönderdiği daveti, bu ülkenin geçen hafta hidrojen bombası denemesi yaptığını iddia etmesi üzerine geri çektiği bildirildi.

Belçika Maasmechelen’da Sultanahmet’teki terör saldırı sonrasında Türkiye ve Türk toplumuyla dayanışma için belediye binasına Türk bayrağı asıldı.

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, geçen yıl muhalefet parti liderleriyle imzaladıkları anlaşma gereği istifa etti.

 

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin “Nikah Kayıtları” ve “Aile” yasalarında yaptığı değişikliklere göre, Tacikistan’da 1 Temmuz’dan itibaren yakın akrabalar arasında evlilik resmen yasaklanacak.

Yasa değişikleriyle, çocuklara onur kırıcı isimlerin verilmesi de yasaklandı. Buna göre, Tacik ebeveynler bundan böyle çocuklarına Sang (Taş), Safal (Seramik), Zag (Serçe) gibi hayvan ve nesne isimlerini veremeyecek.

“Harry Potter”, “Zor Ölüm” ve “Robin Hood” filmlerindeki rolüyle geniş kitlelerin tanıdığı ünlü İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu Alan Rickman 69 yaşında vefat etti.

İran Suudi Arabistana misilleme olarak vatandaşların umreye gitmesini yasakladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın nükleer anlaşma kapsamında gerekli adımları tamamladığını onayladığını duyurdu. Buna göre ABD, AB ve BM, İran’a yönelik yaptırımları kaldıracak.

Mısır’da 150 yıllık parlamento tarihinde ilk defa elektronik oylama işlemi yapıldı. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasından sonra kapatılan parlamentonun yokluğunda çıkarılan kararnameler, bugün elektronik ortamda oylamaya sunuldu.

ABD, İran ile aralarındaki mahkum değişimi anlaşmasından bağımsız olarak Tahran yönetiminin bir Amerikalı öğrenciyi daha serbest bıraktığını duyurdu.

Tayvan’daki 19. dönem başkanlık seçimlerinden zaferle ayrılan muhalefetteki Demokratik İlerleyiş Partisi’nin başarısı, Tayvan siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı görülüyor.Tayvan’da öğretim üyeliğinden siyasete atılan ve Tayvan’ın ilk kadın lideri olan Tsai Ing-wen.

Sigara karşıtı politikalarıyla bilinen Türkmenistan’da tütün ve benzeri ürünlerin satışları ülke genelinde yasaklandı.Türkmenistan’da 2000 yılında, sigara içmek sokaklar da dahil olmak üzere tüm kamuya açık alanlarda yasaklanmıştı.Yasaklayan devlet başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov.

 

Her yıl küresel ekonominin en önemli aktörlerini İsviçre’nin Graubünden Kantonu’ndaki Davos kasabasında buluşturan Dünya Ekonomik Forumu 20 Ocak’ta başlıyor.

46.kez düzenlenen Davostoplantılarının bu yılki teması 4. Sanayi Devrimi.

Dünyanın en yaşlı erkeği kabul edilen Japon Yasutaro Koide, 112 yaşında hayatını kaybetti.Mısır İdare Mahkemesi üniversite rektörlüğü tarafından konulan peçe yasağını onayladı. Kahire Üniversitesi Rektörü tarafından açıklanan peçe yasağı kararı, halkın tepkisini çekmişti.

Azerbaycanlılar, tarihe “Kanlı Ocak” olarak geçen 20 Ocak Katliamı’nın 26. yıl dönümünde Bakü Şehitler Hiyabanı’na akın etti.Kara Ocak, Kara Cumartesi veya 20 Ocak faciası, 1990 Ocağında 19’unu 20’sine bağlayan gece Sovyet Ordusu’nun Azerbaycan SSC’nin başkenti Bakü’ye girmesiyle gerçekleştirilen katliam.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Milli Meclis’in feshedilmesini ve 20 Mart’ta erken seçimlerin yapılmasına ilişkin kararı onayladı.

Bulgaristan’daki Vatansever Cephe Koalisyonu, 800 bin Türk bulunan ülkede, Bulgarca dışındaki tüm dil tercihlerinin kaldırılması için girişimde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,Sovyetler Birliği‘nin çökmesinin nedenininLenin olduğunu iddia ederek, Lenin‘inRusya‘nın altına atom bombası yerleştirdiğini söyledi.

İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nda ilk kez ‘Dünyanın En İyi Ülkeleri’ başlıklı bir liste kamuoyuyla paylaşıldı.Anket çalışmasında Almanya 1.seçilirken, Kanada 2., İngiltere 3., ABD ise 4.oldu.Türkiye 30. olurken Cezayir ise sonuncu oldu.60 ülke arasında yapıldı.

Çin’de, 2 milyar 910 milyon kişinin seyahat etmesiyle dünyanın en büyük iç turizm hareketine yol açan 40 günlük yeni yıl tatili başladı.Bu nedenle, “Çunyün” olarak adlandırılan 24 Ocak-3 Mart tarihlerindeki yeni yıl tatilinde, 2 milyar 910 milyon kişinin yurt içi seyahati yapması bekleniyor.

İran, Rusya’nın yasakladığı Türk ürünlerinin İran üzerinden Moskova’ya ihraç edilmesine yasak getirdi.

Orta Asya ülkelerinden Tacikistan’da hükümet ülkeyi tehdit ettiğini düşündüğü radikal İslam’la mücadele bahanesiyle 13 bin erkeğin sakalını zorla keserken, bin 700 kadını da türbanlarını çıkarmaya “ikna etti”.Tacik parlamentosu geçen hafta yeni doğan çocuklara Arapça isim verilmesini yasaklamıştı. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkede geçen Eylül ayında tek İslamcı siyasi parti de kapatılmıştı. 1994 yılından beri iktidarda olan Devlet Başkanı Emomali Rahmon’un görev süresinin 2020’de sona ermesi bekleniyor. 

Portekiz’de oyların yaklaşık yüzde 53’ünü alan bağımsız aday Marcelo Rebelo de Sousa ilk turda Portekiz Cumhurbaşkanı seçildi.

Danimarka, mültecilerin bakım masraflarının karşılanması için değerli eşyalarına el konulmasına olanak sağlayan yasayı onayladı.

Linyi kentindeki alçı taşı maden ocağında 25 Aralık’ta meydana gelen göçük sonrası 17 işçi mahsur kalmıştı. Daha sonra bu kişilerden dördünün göçük altında sağ olduğu açıklanmıştı.Mahsur kalan dört işçi 36 gün sonra kurtarıldı.

Afrika Birliği 26. Dönem Liderler Zirvesi, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da başladı.”2016: Kadın Haklarına Odaklanılan Afrika İnsan Hakları Yılı” temasıyla başlayan zirvenin açılış konuşmasını Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Dlamini Zuma yaptı.

ABD Başkanı Obama, 3 Şubat’ta Baltimore’da İslam Toplumu Camisi’ni ziyaret edecek.

Médicis Ödülü (Fransızca: Prix Médicis), Gala Barbisan ile Jean-Pierre Giraudoux’nun 1 Nisan 1958’de başlattıkları bir edebiyat ödülüdür. Ödül, adını yeni duyurmaya başlayan ya da henüz hak ettiği üne kavuşamamış olan yazarların roman, öykü ya da öykü derlemelerini ödüllendirmek amacıyla kurulmuştur.

Dünyanın en prestijli edebiyat ödülleri arasında kabul edilen Medicis Yabancı Edebiyat Ödülü’ne Türk yazar Hakan Günday layık görüldü.

Dünyada en çok film üreten ülke Hindistan.

”Yeni Türkiye” Marşının  Güfte ve bestesi Hasan Celal Güzel’e ait’tir.

Avusturya‘nın başkenti Viyana‘da, bu yıl 27 ülkenin katılmıyla 60’ıncısı düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsveç temsilcisi Mans Zelmerlöw kazandı. Zelmerlöw, seslendirdiği “Heroes” isimli şarkısı ile 365 puan alarak birincilik kupasını aldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de her sene yapılan  “Young Euro Classic”  müzik festivali kapsamında verilen“Avrupa’nın en iyi bestekar ödülü” Sinem Altan‘a verildi

 

Avrupalı Gençlik Orkestraları Almanya Dostluk Grubu Derneğince başkent Berlin’de düzenlenen “Young Euro Classic” festivali çerçevesinde verilen ödülü Sinem Altan ”Hafriyat” adlı eseriyle aldı.

Gılgamış Destanı’nın 20 dizelik yeni bir bölümü Aralık 2015’te Irak’ta bulundu.

Irak’ta ilk kez güzellik kraliçesi seçildi. 2015 Aralık ayında düzenlenen yarışmanın birincisi Şeyma Kasım oldu.

Miss World Güzellik Yarışması Çin’in Sanya Adasında yapıldı.İspanyadan Mireia Lalaguna 1.oldu.Miss Turkey yarışmasında birinci olan ve bizi temsil eden manken Ecem ÇIRPAN.

2015 Yılı UNESCO tarafından Uluslararası Işık Yılı,2016 da Uluslararası Küresel Anlayış Yılı ilan edildi.

KUALA Singapur, UNESCO tarafından 2015’in Yaratıcı Tasarım Şehri seçildi.

Walt Disney’in 87 yıldır kayıp olan bir çizgi filmi bulundu. “Sleigh Bells (Kızak Çanları)” adlı çizgi film, Disney’in Miki Fare’den (Mickey Mouse) önce ortaya koyduğu kahramanı Şanslı Tavşan Oswald’ın macerasını anlatıyor. İlk kez 1928’de gösterilen, daha sonra kaybolan filmin gösterimi, 12 Aralık’ta İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak.

2015 Emmy Ödülleri Kazananları: Komedi dalında: En İyi Dizisi: Veep,En İyi Yönetmen: Jill Soloway (Transparent),En İyi Senaryo: Simon Blackwell, Armando Lannucci ve Tony Roche (Veep),En İyi Kadın Oyuncu: Julia Louis-Dreyfus (Veep),En İyi Erkek Oyuncu: Jeffrey Tambor (Transparent).Drama dalında: En İyi Dizi: Game of Thrones,En İyi Kadın Oyuncu: Viola Davis (How To Get Away with Murder),En İyi Erkek Oyuncu: Jon Hamm (Mad Men),En İyi Yönetmen: David Nutter (Game of Thrones),En İyi Senaryo: David Benioff ve D.B. Weiss (Game of Thrones).

Rönesans döneminin efsanevi ustası Leonardo da Vinci’nin “Mona Lisa” eserinin altında iki kadın portresi bulundu.Fransız optik mühendisi Pascal Cotte tarafından.

Adolf Hitler’in otobiyografisini ve fikirlerini kaleme aldığı Kavgam (Mein Kampf) kitabı,Almanya’da 70 yıl aradan sonra raflarda yerini aldı.

Yönetmenliğini Deniz Gamze Ergüven’in yaptığı “Mustang” filmi, Seminci Film Festivali’nde 4 ödül kazandı.Fransa’yı bu yıl düzenlenecek 88. Oscar Ödülleri’nde temsil edecek “Mustang” filmine, 68’inci Cannes Film Festivali’nde “Europa Cinemas Label”, 21. Saraybosna Film Festivali’nde “en iyi film” ve “en iyi kadın oyuncu” ödülleri verilmişti.

Rus yazar Leo Tolstoy’un başyapıtlarından Savaş ve Barış için 60 saatlik dört gün sürecek bir okuma maratonu yapılıyor. Maratona 1300 kişi katılacak.1869’da basılan Savaş ve Barış, Rus edebiyatının en büyük edebiyat eserlerinden biri.En önemli yapıtları “Savaş ve Barış” ve “Anna Karannina” dır.Bu eserler Tolstoy’un en önemli iki romanıdır.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nde bu tarihe kadar dünyadaki en eski Kur’an-ı Kerim’i olabileceği düşünülen kitaptan bazı bölümler bulundu. Kitabın en az 1370 yıllık olduğu iddia edildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)  Bosna Hersek’teki Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü’nde ki restorasyon çalışmasını tamamladı.

 

Köprü  Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden birisi olarak biliniyor ve Vişegrad şehrinde yer alıyor.

 

Köprü 1577 yılından inşa edildi  ve “Drina Köprüsü”  olarakta biliniyor.

 

Barcelona’nın en çok turist çeken merkezlerinden biri olan devasa Sagrada Familia Katedrali, yapımına başlanmasından 133 yıl sonra inşaatının son aşamasına girdi. Katderalin inşasına 1882 yılında başlanmıştı.Sagrada Familia’nın 2026 yılında tamamlanması hedefleniyor.

 

Macaristan Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga, Macaristan’da Türkçe’nin seçmeli ders olarak okutulmasının “tarihi bir an” olduğunu söyledi.

 

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yapılan 88’nci Oscar adayları açıklamasında, “The Revenant” (Diriliş) filmi 12 dalda aday gösterildi.Bugüne kadar hiç Oscar’ı bulunmayan ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio Diriliş filmindeki oyunuyla, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday gösterilirken, geçen yılın En İyi Yönetmeni ödülünü kazanan Alejandro Inarritu, Diriliş filmiyle bu yıl da aynı kategoride Oscar adayı oldu.Fransa adına Yabancı Dilde Ey İyi Film kategorisinde başvuruda bulunan Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini yaptığı Mustang, Oscar’da finale kalan filmler arasında açıklanırken, ilk kez bir Türk yönetmenin filmi ‘ilk beş’e girmiş oldu.

 

Fransa’nın son Kraliçesi Marie Antoinette’in, aile dostları İsveçli diplomat Axel de Fersen’e yazdığı mektupta üzeri karalanan paragrafın sırrı araştırmacılar tarafından aydınlatıldı.

 

ABD’li yönetmen Spike Lee ve aktris Jada Pinkett Smith, 88. Oscar Töreni’nini adayların çoğunluğunun beyaz olması nedeniyle protesto etme kararı aldı.

 

Los Angeles’ta 1929 yılından bu yana Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar ödülleriyle ilgili “beyaz”lardan yana ayrımcılık yapıldığına ilişkin yoğun eleştiriler, Akademi’nin yapısında değişiklik yapma kararı almasına neden oldu.Değişikliklerden en dikkati çekeni yeni ve mevcut üyelerin oylama statülerinin her 10 yılda bir gözden geçirilmesi kararı oldu.

 

ABD’nin ilk Türk İslam Merkezi olan “Amerika Diyanet Merkezi”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mart ayı sonunda gerçekleştireceği ABD ziyaretinde açılacak.

 

THY’nin sponsoru olduğu “Ertuğrul 1890” filmi, “Japonya’nın Oscar Ödülleri” olarak nitelendirilen 39. Japon Akademi Ödülleri’nde 10 dalda aday gösterildi.

 

2016 Eurovision Şarkı Yarışması İsveç’de yapılacaktır.

 

Medine kenti 2017, İran’ın Tebriz kentinin ise 2018 İslam dünyası turizm başkenti seçildiği belirtildi.2016 yılında Konya seçilmişti.

2016 Avrupa Kültür Başketleri Polonyanın Wroclaw ve İspanyanın San Sebastian şehirleridir.

Dünyanın ilk ekolojik şehri Abu Dabi’dir.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Mars’ta donmuş suyun dışında, en azından yaz aylarında görülen tuzlu su akıntıları bulduklarını açıkladı.

İngiliz gök bilimciler, yeni keşfedilen galaksinin merkezinde devasa bir kara deliği ortaya çıkardı. Olması gerekenden 30 kat daha büyük kara delik, gök bilimciler arasında şaşkınlığa neden oldu.

Kraliyet Astronomi Topluluğu’ndan yapılan açıklamada, “SAGE0536AGN” adı verilen galaksinin Keele ve Lancashire üniversitelerinin araştırmacıları tarafından Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Spitzer Uzay Teleskobu ile keşfedildiği belirtildi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından geliştirilen Rosetta uzay aracının taşıdığı Philae isimli modülün, izlediği 67P isimli kuyrukluyıldızı çevreleyen gaz bulutu içinde oksijen molekülleri keşfettiği bildirildi.

Yapılan çalışmlara sonucu Gök bilimciler Güneş sisteminde yeni bir gök cismi bulduklarını açıkladılar , ayrıca yapılan açıklamaya göder Plüton gezegeninin ötesinde bile keşfedilmemiş gezegenler olabileceğinden bahsettiler Bulunan yeni gök cismine  “V774104” adı verildi cisim güneşe  15,5 milyar kilometre uzaklıkta bulunuyor   Gök cismi Neptün gezegeninin ilerisinde Kupier Kuşağı’nda keşfedildi.

The James Webb Uzay Teleskobu (JWUT) eskiyen Hubble Uzay Teleskobu(Uzaya fırlatılan ilk)‘nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanan bir kızılötesi uzay teleskopudur.James Webb Teleskopu’nun 2018 yılının Ekim ayında hizmete girmesi bekleniyor.

Çinli bilim adamları 5,13 milyar megawatt (5,13 katrilyon watt) gücünde lazer ışını geliştirdi.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, bilim insanları ‘tarihin ve öğrencilerin sınırlarını zorlayacak’ bir keşfe daha imza attı. Rusya, ABD ve Japonya’dan bilim insanları 4 kimyasal element daha keşfetti.

Keşfedilen 113, 115, 117, 118 numaralı elementler ABD merkezli Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Laboratuvarı (IUPAC) tarafından 30 Aralık’ta doğrulandı. Böylece periyodik tablonun yedinci sırası da dolmuş oldu.

 

2006 yılında yolculuğuna başlayan Yeni Ufuklar(New Horizons) uzay aracı Pluton‘a 12 km mesafeden geçerek cüce gezegenin en yakın fotoğraflarını çekti.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatı, uzayda ilk kez yetiştirilen marul yapraklarını yedi.NASA astronotu Scott Kelly tarafından.

 

Hindistan’ın Kerala eyaletinde bulunan Cochin Uluslararası Havalimanı ihtiyacı olan enerjiyi güneş panellerinden sağlamaya başladı. Böylelikle Dünya’da enerjisini güneşten sağlayan ilk havalimanı oldu.

Kuzey Kore, saatleri standart saat diliminin 30 dakika gerisine alarak kendi zaman dilimine geçti.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda görev yapan üç astronot dünyaya geri döndü. Kozmonot Gennady Padalka uzayda 879 gün geçirerek dünya rekoru kırdı.

 

SpaceX’in Falcon 9 roketi, uzaya gönderilmesinin ardından dünyaya geri dönerek ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssüne başarılı bir iniş gerçekleştirdi.Falcon Dikey iniş yapan ilk insansız roket oldu.

 

Tunus’ta dünyanın bilinen en büyük tuzlu su timsahına ait fosil bulundu.

 

Uzay ortamının insan vücuduna uzun dönemli etkilerini ölçmek için 1 yıllığına Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşamaya başlayan ABD’li astronot Scott Kelly, uzayda yetiştirilen ilk çiçeğin (zinya) fotoğrafını kişisel Twitter hesabı üzerinden takipçileri ile paylaştı.Uzayda bitki yetiştirmek için kullanılan ‘Veggie’ isimli sistem 2014 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na  gönderilmişti. Bilimsel adı Zinnia Elegans(Kirlihanım çiçeği).

 

Gök bilimciler, Güneş Sistemi’nin dış kısmında Plüton’un ötesinde 9’uncu gezegenin olduğuna işaret eden “güçlü bir kanıt” elde ettiklerini açıkladı.

 

ABD’li matematikçi Cooper, 22 milyon 338 bin 618 basamaktan oluşan yeni asal sayıyı, 31 gün aralıksız süren çalışmalar sonucu hesapladı.

 

Gökbilimciler, bugüne kadar bilinen en büyük güneş sistemini keşfetti.Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup bilim adamının yürüttüğü araştırmada, uzun süredir yalnız olarak tanımlanan dev gaz gezegenin aslında bir yıldıza sahip olduğu ortaya çıktı.Bu yıldızın, “2MASS J2126-8140” isimli gezegene 1 trilyon kilometre uzakta olduğu görüldü.

 

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) “Bizim ‘X-Files’ dosyalarımıza göz atın” başlığıyla kamuoyuna açtığı yüzlerce belgenin, kurumun 1978 yılında “tanımlanamayan uçan cisimler” (UFO) ve “uzaylılarla” ilgili yaptığı araştırmalara dayandığı bildirildi.

 

Mezopotomya’da yaşayan eski bir uygarlık olan Babillilerin, matematiğin bir branşı olan geometriyi ilk kullanan topluluk olduğu ifade edildi.BBC’nin haberine göre, sonuçları Science dergisinde yayımlanan bir araştırma, Babillerin, geceleri gökyüzünde Jüpiter’in hareketlerini izlemek için geometri biliminden faydalandıklarını ortaya koydu.

İlk yorumu siz yapın

Yorum yapın

E-posta adresiniz başkaları tarafından gözükmeyecektir.