10 Ekim 1922- Mudanya Ateşkes Ant. (Türkiye-İng-Fr-İtalya)

resmin alt tagı

10 Ekim 1922- Mudanya Ateşkes Ant. (Türkiye-İng-Fr-İtalya)

Görüşmelere, İngiliz temsilci General Harrington, Fransız General Carpy, İtalyan General Monheili ve Türkiye adına İsmet paşa katılmıştır. Mudanya’daki görüşmelere Yunanistan’ında katılmasını isteyen İngiltere’ye İsmet Paşa “Biz onlarla konuşacaklarımızı savaş meydanında konuştuk” diyerek tepki gösterir. İmzalanan antlaşmaya göre; a 14 – 15 Ekim gecesinden itibaren çatışmalar duracaktır.

Yunanlılar, Doğu Trakya, Meriç Nehri’nin sol kıyısına kadar bir ay içinde boşaltılacak ve TBMM Hükümeti’ne teslim edilecektir. (Doğu Trakya savaş yapılmaksızın diplomatik başarı sonucunda kazanılmıştır.) Boşaltma işleminden sonra buranın güvenliğini sağlamak için Türkler 8.000 jandarma bulundurabileceklerdir.Türk ordusu antlaşma yapına kadar Çanakkale’de ve Kocaeli’de belirtilen çizgide duracaktır.

İstanbul ve Boğazların yönetim i Türkiye’ye bırakılacaktır. (Osmanlı Devleti’nin başkentinin TBMM’ye bırakılması Osmanlı Devleti’nin hukuken sona erdiğini gösterir.)Mudanya Ateşkes Antlaşması’yla, Kurtuluş Savaşı’nın askeri süreci sona erer, diplomatik süreç başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir