Zarif Sözcüğüne Etraflıca Bir Bakış

Zarif Sözcüğünün Anlamları

Zarif sözcüğü arapça kökenli bir sözcüktür. Zarif sözcüğünün temel anlamı, güzel, hoş, albenilidir. Bu kelimenin bahsedilen temel anlamları insanlar, nesneler, durumlar karşısında birçok farklı anlama bürünerek de karşımıza çıkmaktadır. Sözcük, özünü korumakla birlikte süslediği sözcüğe bağlı olarak bir miktar anlam farklılıklarını da içermektedir.  

Zarif Sözcüğünün Sıfat Olarak Anlamları 

Arapça kökenli zarif sözcüğü, Türkçe cümlelerde daha çok sıfat görevini üstlenerek karşımıza çıkmaktadır. Sıfat olarak kullanılan zarif sözcüğü, ilk olarak çekicilik, görünüş, biçim, durum, konuşma ve davranışlarıyla hoşa giden, beğenilen, zarafetli anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, “Zarif yüz hatlarıyla beni ilk görüşte kendisine hayran bıraktı.” cümlesindeki zarif sıfatı, biçim ve görünüş bakımından beğenilen, hoşa giden, zarafetli yüz çizgilerini ifade etmektedir. Bir başka örnek vermek gerekirse, ” Beni sergide tanıştırdığı Fransız ressam gerçekten çok zarif bir kadındı.” cümlesinde ise kadını niteleyen bir sıfat olarak, kadının konuşma ve tavırlarıyla kibar, beğenilen, hoşa giden ve çekici bir yanı olduğu vurgulanmaktadır. Çekiciliğin kapsamına, kadının dış görünüşündeki etkileyicilik de eklenebilir.

Sıfat olarak kullanılan zarif sözcüğünün, zarif ne demek? sorusuna cevap arandığında karşımıza farklı anlamları da çıkmaktadır. Bunlardan biri de, nükteli ve beğenilir manasını ifade eden biçimidir. Tümce içinde kullanmak gerekirse, “Ağzından çıkan çok zarif bir sözdü ve bu sözden çok etkilendim.”
Sıfat olarak kullanılan zarif nedir? sorusuna alınabilecek bir başka yanıt da, hoşa gider bir şekilde konuşan ve davranan anlamındaki zariftir. Zarif sözcüğünün bu anlamı en çok karşılaşılan anlamlarından biridir ve bu anlamı, daha çok insanlar için kullanıla gelmiştir. Bir tümce içerisinde kullanarak örnek vermek gerekirse, “Ne kadar zarif bir bey, beni bu akşamki yemeğe davet etti.’’

 Zarif Sözcüğünün Mecazi Anlamda Anlamları 

Mecaz anlam, kelimenin sözlükte karşımıza çıkan ilk anlamından yani temel anlamından tamamen ayrılarak, yeni anlamlar kazanmasıdır. Mecazi olarak zarif ne demek? diye düşünüldüğünde çok farklı kullanımlar karşımıza çıkmaktadır. Bizler zarif nedir? diye anlamlar sepetini karıştırırken, Türk Dil Kurumunun sözcüğün anlamına ilişkin açıklamalarına yoğunlaşırken dolayısıyla mecaz anlamı göz ardı etmekteyiz. Mecaz anlam, kelimenin günlük hayatta kullanımında zaman zaman karşımıza çıkabildiği için önemle dikkate alınması gereken bir husustur.

Zarif Sözcüğü Nerelerde Kullanılır?

Zarif sözcüğü çoğunlukla kadın ve erkeklerin davranışlarına yönelik kullanılmaktadır. İnsanlar kendilerine karşı, kibar ve hoş bir tavır takınan kişilere zarif sözcüğünü kullanmayı yeğlemektedir. Bu sözcük karşıdaki kişinin ne kadar ince birisi olduğunu belirtmek amacıyla kullanılır. Bir bakıma asaletin göstergesi olan bu sözcük yalnızca insanlar için değil aynı zamanda nesneler için de kullanılmaktadır. Beğenilen bir eşyaya karşı da ne kadar zarif cümlesi sarf edilebilir, bu sebeple göze hoş gelen her şey için zarif kelimesinin kullanılabileceğini belirtmekte fayda vardır. Herhangi bir kullanım kısıtlılığı yoktur.

Kaynak : https://www.zarif.net 

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir