Sınav Korkusu Nedir?

Sınav Korkusu

Bir yüksek okula veya koleje girememe korkusu nasıl giderilebilir? Tabii ki, korkuyu yenerek… Çünkü korku, insanda panik duygusunu doğurur. Korku, normal değildir. Bu normal olmayan duygunun giderilmesi esastır.

Diyelim ki, onlarca ameliyata girmiş, artık bu konuda belli bir tecrübe kazanmış olan bir operatör, kendi çocuğunun ameliyatını yapamaz. Korkar; eli titrer. Tıpkı bunun gibi, sınava girmeden önce yüzlerce test çözmüş bir öğrenci, asıl sınavda korkabilir. Başarısız olma korkusu onun elini bağlar: bir türlü yapamaz.

İşte korku, insanda panik, heyecan doğurur; insan yapabileceği şeyleri de bu yüzden yapamaz hale gelir.

Öğrenci önce, bu rahatsız edici duygudan kurtulmalıdır. Korku kalkmazsa kişi, bir yüksek okula veya koleje girebilecek bilgi düzeyine sahip olsa bile hata yapar.

Öğrenci önce bütün imkanlarını, yeteneğini ve çalışma gücünü kullanarak bilgi yönünden kendisini güzelce hazırlamalıdır. Sonra da sınav psikolojisine kendisini hazır hissetmelidir. Sınav süresini soru sayısına bölerek, bir soruya ne kadar zaman ayırabileceğini hesaplamalıdır. Öğrenci, bilmediği soruyla kesinlikle vakit kaybetmemeli, hemen diğer soruya geçmelidir. Bunu yapmazsa, ilk dakikaların heyecanı ile bütün soruları bir anda yapmak ister ve tabii hata yapar. İlk dakikaların heyecanı ile ya aşırı hızlanacak veya çok yavaş kalacaktır. Demek ki bir soruya ne kadar zaman ayırabileceğini hesaplaması şarttır. Sınav, her insanda rahatsız edici duygular uyandırmaktadır. Öğrenciler sınavları hiç sevmezler. Ne var ki hayat sınavlarla doludur. Bizzat hayatın kendisi de bir sınavdır. Bundan kaçmak mümkün olmadığına göre en sağlıklı yol, insanın kendisini hem bilgi yönünden, hem de psikolojik yönden iyice hazırlamasıdır. Bu iki yönden birisini ihmal etmek başarıyı engeller.

 

 

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir