Saldırgan Çocuk ve Televizyon İlişkisi

Saldırgan Çocuk ve Televizyon

Çocuk sosyal bir yaratıktır. Onu etkileyen faktörler, anne ve babasının yanısıra arkadaş grubu, okul çevresi, basın yayın organları ve bilhassa televizyondur. Bazı televizyon programlarının olumsuz etkisi, ailenin verdiklerini silip yokedecek güçtedir. Ama çocuğun, ailesiyle son derece güçlü bağlar içerisinde olması ve ailenin ikna gücü bu olumsuz etkiyi azaltabilir. Aile, televizyondaki her programın çocuklara yönelik olmadığı hususunda çocuğu ikna etmelidir. Aile çocuğa şöyle diyebilir: “Televizyonu seyredenler sadece çocuklar değil; herkes seyrediyor.

Televizyon programları çeşit çeşittir. Bunlardan bir kısmı çocuklara yöneliktir. Sen çocuk olduğun için şu programları izleyebilirsin, ancak şu programlar da büyükler içindir. Bunları senin izlemen doğru olmaz”. Burada mühim olan çocuğun ikna edilmesidir. Aile bu sözleri çocuğa belki defalarca söylemek zorunda kalabilir. Unutmamalıdır ki, çocuk eğitiminde sabır çok önemli bir faktördür. “Sabırla koruk, helva olur.” Denilebilir ki: “Bu diziler madem çocukların yetişmesinde, terbiyesinde olumsuz etki yapıyor. O halde bunlar hiç yayınlanmasa daha iyi olmaz mı?

Bazen çocuklar için zararlı olan bir program, yetişkinlere faydalı olabilmektedir. Televizyonda toplumun her kesimi için program yayınlanmaktadır.. Televizyon izleyicisi, seçmeci bir tutumla hareket etmelidir. Kumanda, izleyicinin elinde olduğu sürece bir sorun çıkmaz.

Bugün 24 saat aralıksız yayın yapılmaktadır. Hepsini izlemek hem imkansızdır, hen de doğru değildir. En sağlıklı yol, önceden plan yapmaktır. Anne ve baba: “Çocuğumuz şu programı seyretmelidir; biz de şunu izleyebiliriz” diyebilmelidir. Kumanda eden insan değil, televizyonun kendisi ise bu endişe verici bir haldir.

 

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir