Sağlıklı Evliliğin Sırları Nelerdir?

Sağlıklı Evliliğin Sırları Nelerdir?

Bir evliliğin, gerçek bir evlilik olabilmesi için öncelikli şart; her iki tarafında kendi rızasının olmasıdır. Bir aile kurulduğunda ise bireyler birbirine saygıyla yaklaşmalı, olası bir olumsuzlukta dahi saygı sınırını aşmamalı, karşısındakinin sevgiyle bağlı olduğu kişi olduğunu unutmamalı ve eş olmanın birbirine köle olmak demek olmadığının farkında olmalıdır. Kişiler sorunlar karşısında öfkelerini kontrol etmeyi öğrenmeli, gerekirse evlilik terapistlerine başvurmalı, çözüm odaklı hareket etmelilerdir.

Bunun için öncelikle eşler arasındaki iletişim çok önemlidir. Birbirlerinin düşüncelerine önem vermeleri, saygıyla dinlemeleri ve birbirlerinin özgürlüklerine müdahale etmemeleri gerekir. Sonuçta 2 kuşu birbirine bağlasak 4 kanat eder ama uçamazlar. Bu yüzden evliyiz diyerek eşler birbirlerinin özgürlüklerine karışmamalıdır. Empati yapabilen ve saygıyı koruyan bireylerin evlilikleri her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Eşlerin evlilik öncesi tanışma evresi evlilik hayatı için ipucudur. Her iki taraf da öncelikli olarak karşısındaki adayı iyi tanımaya çalışmalı, evliliğe ve eşine dair beklentilerini doğru iletmelidir. Kişiyi en iyi yakın çevresi tanıyacağı için mutlaka iki taraf da aile büyükleriyle istişare etmelidir. Evlilik boyunca ise tanışma evresinde kabullendiğiniz kişiyi, eksik yönlerinden ötürü eleştiri yağmuruna tutmak yerine, yapıcı davranarak tamamlamaya çalışılmalıdır. Eşler tartışmaların sonunda mutlaka oturup uzlaşmalı, küsüp uzaklaşmamalıdır. İki taraf için de mutlaka aile büyüklerine saygı esas olmalı, ilgiden, sevgiden vazgeçilmemeli ve nikâh memurunun da dediği gibi iyi günde ve kötü günde eşler birbirinin yanında olmalıdır.

Evlilik ailenin başlangıcı, aile ise bildiğimiz gibi toplumun en küçük yapı taşıdır. Bu yüzden evliliğin sağlam, ahlaklı ve düzgün olması toplumun da ahlaklı ve düzgün olması demektir. Ailedeki en önemli kriterler saygı, sevgi, sadakat, hoşgörü ve anlayışlılıktır. Bunlar olursa huzurlu bir evlilik mutlaka olur. Eşler birbirlerine karşı anlayışlı olmalı, tartışmalarında bile birbirlerini incitmemelidirler. Sinirli zamanlarda öfkelerinin dinmesini bekleyip sakinleşince sorunlarını konuşmalıdırlar. Aralarında geçen ufak tefek sorunları başkalarına ifşa etmemeli, özellerini kendilerine saklamalıdırlar. Zor zamanlarda birbirlerinin elinden tutup, her daim desteklemelidirler. Ortak kararlar çerçevesinde hareket edilmelidir. Eşler birbirlerinin değer verdiği şahıslara karşılıklı saygı gösterilmeli, empatik kararlar verilmeli, bütçe konusunda fikir danışmanlığı yapılmalı ve çocuk bakımında iki tarafın da sorumluluklarının bilinmesi gibi kriterler sağlıklı bir evliliğin temelidir.

Sağlıklı bir aile ortamında sevgi ve saygı ile yetişen bireylerin daha sağlıklı evlilik yürütebildikleri gerçektir. Hatta eskiler bu konu ile ilgili soyu sopu belli aile kızı tanımlaması yaparlar. Fakat her şey elbette genler değildir. Eğitim de oldukça önemlidir. Okuyan, soran, sorgulayan bireyler sevgilerini saygılarını ve tartışmalardaki düşüncelerini daha seviyeli ifade ederler. Sorun değil, çözüm odaklı olmak da önemlidir. İki farklı dünyanın aynı çatı altında yaşaması elbette her zaman kolay olmayacaktır. Hele ki hayat kişiyi zorlamaya başladığı zaman sabır göstermek daha zorlaşacaktır. Anlayış, sevgi, merhamet bu zamanlarda ihmal edilmemelidir. Evlilik kararı vermeden önce de bir takım rasyonel tedbirler alınmalıdır. Kültürel farklılıklar ne kadar az olursa, mutlu evliliklerin sayısı da o kadar çok olacaktır.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir