Renklerin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

resmin alt tagı

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi nedir?

Renkler; insanları olumlu olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı renkler insana enerji verirken, bazıları stres sıkıntıya sokar ruhunu daraltır. Bu yüzden özellikle eğitim kurumlarında seçilen renklere dikkat edilir. Okul öncesi, çocukların eğitime başladığı ilk kademedir. Bu yüzden de sınıflar dikkat çekici ve rengârenktir. İlköğretim ve diğer kademelerde ise açık sarı, açık mavi gibi enerji veren ruhu rahatlatan renkler tercih edilir. Biz çocukların yaptığı resimlere bakıp kullandığı renklere göre bile yorumlar yapabiliyoruz. Renkler insan yaşamında bu kadar önem arz ediyor. Koyu renklere yer vermesi sıkıntı durumunu, saldırganlığı ifade ederken canlı renkler kullanması mutlu bir ruh haline sahip olduğunun sinyallerini veriyor bize. Buna göre çocuğa resmi yorumlatıp bazı durumların farkına varabiliyoruz. İnsanların günlük yaşamında da seçtiği renkler onun kişiliği hakkında bize fikir verebiliyor. Renkler bizim ruh halimizi başkalarına yansıtır ve aynı zamanda bizi etkiler. Simsiyah bir oda içinde kendimizi düşünelim bir an önce oradan kaçmak isteriz, daralırız. Bir de sarı ya da mavi bir oda içinde düşünelim boğmaz orası bizi, belki oturur düşlere dalarız.

Renkler insan psikolojisi üzerinde doğrudan etkilidir. Yapılan bazı psikolojik test ve çalışmalarda mutlu insanlar canlı ve açık renkleri tercih ederken karamsar ve depresif insanlar daha çok koyu renkleri tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Renkler bazı duyguları simgeler. Örneğin; lacivert ciddiyeti simgeler, sarı mutluluğu, kırmızı tutkuyu. Hatta günlük hayatımızda bazı insanlar bunu ticari yaşamda olumlu getirisi bakımından kullanmaktadır. Örnek verecek olursak; kafe gibi insanların sosyal yaşam alanlarında, kahverenginin konuşma muhabbet etme isteğini artırdığı bilindiğinden sık sık kullanmaktadır. Sevgililer gününde kırmızı güller daha çok satılmaktadır.

Renkler insan psikolojisini etkileyen önemli bir faktördür. İnsanlar içinde bulunduğu duygulara göre bir renk yakıştırmışlardır. Mesela mavi renk insanları rahatlatan, yeşil huzur veren, sarı enerji veren, beyaz şeffaflık ve saflığı simgeleyen renklerdir. Siyah gam ve kederi simgeler. Aslında bu renkler bu özelliğini doğadan alır. Mavi gökyüzü, sarı güneş, yeşil orman… Yani kısacası renklerle doğayı bağdaştırdığımız için bunlar duygularımızı da etkiliyor.

Renklerin insan ilişkilerinde bir dili olduğu düşünülmektedir. Mesela; sarı, ölümü ve geçiciliği, pembe romantikliği, mavi ve yeşil güveni anlatmaktadır. Kahverengi, hareket hızlılığını anlatır.

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi yok sayılmayacak kadar çoktur. İnsanların evine, kıyafetine vb. o an ki ruh halleri hem yansır hem de çevredeki renklerden ruh halleri etkilenir. Yani karşılıklı bir etkileşim vardır. Bunları göz önünde bulundurarak özellikle eğitim ortamlarında seviyeye uygun açık renkler tercih edilmeli hatta mümkünse öğrencilerle birlikte karar verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir