Ramazanda nasıl ders çalışılır? Oruçluyken ders çalışmak…

Ramazanda nasıl ders çalışılır? Oruçluyken ders çalışmak…

Ramazan ayının 3.gününü geride bıraktık. Önümüzdeki süreç içerisinde KPSS, LGS, TYT,YKS ve daha birçok sınav var. Malum sınavlar ülkesiyiz. Peki oruçlu iken sınava nasıl çalışılır, ramazan ayında sınavlara nasıl çalışmalıyız?

Herşeyden önce eğer bir de nikotin bağımlılığınız varsa çok daha farklı bir çalışma metodu seçmelisiniz. Ayrıntılarını aşağıda açıklayacağım.

Ramazan Ayı İçerisinde Çalışma Verimliliği İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayı içerisinde oruç tutulduğu için ve maalesef şu dönemlerde yaz ayına denk geldiği için günler çok uzun. İftar ve sahur arasında ise sadece 6-7 saat gibi bir zaman dilimi kalıyor. Beslenme uzmanları ve eğitim uzmanları çok güzel açıklamalar yapıyor.

Peki nedir ramazan ayında ders çalışabilmenin formülü?

-Herşeyden önce iftar zamanında çok fazla yemek yemekten kaçınmalıyız. Midemizi yediklerimizi hazmetmek için çok fazla yormamalıyız. Çok fazla yemek yediğimiz zaman Vücudumuzdaki bütün kan sindirim sistemini çalıştırmak için harcanır ve beyne yeteri kadar kan gitmez.

– Sınav öncesi hastalıklar ile de ayrıca mücadele etmek gerekebilir. Bu nedenle Ramazan ayını çok çok dikkatli geçirmelisiniz. Hem diyetisyenlerin hem de eğitim uzmanlarının ortak noktası abur cuburdan ve gazlı içeceklerden uzak durulması yönünde. Üstelik Ramazan ayında ve bir de ders çalışıyorsanız kesinlikle bu gıdalara yaklaşmamanız gerekiyor.

– Peki ne kadar su içmeliyiz? Uzmanlar iftar ve sahur arasında maksimum 2 litreye kadar su içilmesinin yeterli olacağı görüşünde. Ayrıca 1.5 litreden az su içmemelisiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi vücuttaki kanı sindirim ve böbreklerimiz için tüketmekten ziyade beynimize yeteri kadar kan gitmesi daha çok önemli.

-Bir diğer konu tatlılar. Aman ha çok fazla tatlı tüketiminden kaçının. Hem gün içerisindeki susuzluğunuzu artırır hem de oruçlu iken kan şekerinizi düşürür. Tadımlık olarak bir küçük porsiyon tatlı alabilirsiniz. Ayrıca hurma yemeyi de çok abartmayın.

-Sadece ders çalışanlar için değil tüm oruç tutanlar için ortak bir diğer öneri ise iftarda çorba ile başlamak ve sonrasında ara verip diğer yemekleri az az ve zamana yayarak tüketmek. Meyve özellikle çok önemli. Yaz ayındayız ve bütün meyveler taze taze ulaşıyor. Bol bol çilek, erik, kiraz tüketebilirsiniz.

-Uzmanlardan ziyade benim de bazı önerilerim olacak. Mesela yukarıda bahsettiğim gibi nikotin bağımlısı iseniz işiniz gerçekten zor. Bu konuda şöyle önerilerim olabilir. Eğer okula gitmiyor iseniz yani Ramazan ayını evde geçirip ve ders çalışıyor iseniz sahurdan sonra birkaç saat hem nikotin anlamında hem gıda anlamında en zirvede olacağınız için çok verimli olacaktır. Mesela sahurdan sonra 6’ya kadar hatta 7’ye kadar ders çalışmanız mükemmel verim verecektir.

-Siz kendiniz nasıl bir yaşam içindesiniz bilmiyorum. Lise son sınıf ve 8.sınıf öğrencileri ayrıca okula gitmek zorundalar. Bu durum onları daha da stresli bir duruma sokabilir. Ama herşeyden fedakarlık yapmak gerekiyor. Yukarı da verdiğim örneği bu öğrenciler de uygulayabilir.

-Mesela çok hafif ve sağlıklı bir iftardan sonra birkaç saat çalışıp sonra sahura kadar uyuyabilir ve yine hafif ve sağlıklı bir sahur yaptıktan sonra yine birkaç saat ders çalışabilirsiniz.

-Yukarıdaki son iki paragrafta bahsettiğim tavsiyeler gündüzleri ve oruçlu iken asla ders çalışamıyorum diyen öğrenciler içindi.

-Peki ramazan ayını biraz daha hafif şiddetle atlatabilecek kapasitede öğrenciler nasıl ders çalışmalı? Özellikle tavsiyem yine sabah erken saatlerde ve öğlen olmak üzere tamamen konsantrenizi toplayıp sessiz bir ortama çekilerek ve çok fazla oruçlu olduğunuzu aklınıza getirmeden sakin sakin çalışmanız şeklinde olacaktır. İftara saatler kala çalışmak hiç mantıklı ve doğru bir yöntem değildir. Hem vücudunuz çok halsiz olacak hem de siz normalden daha stresli ve gergin olacaksınızdır.

-Bir diğer tavsiyem ise öğle uykusu. Kesinlikle gece uykusu kadar verimli ve gereklidir diyebilirim. Hiç olmadı yarım saat şekerleme yapmak kendinizi çok çok iyi hissettirecektir.

Ramazanda nasıl ders çalışılır? Oruçluyken ders çalışmak konularında elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığımı düşünüyorum. Siz kendi iradeniz ile herşeyin üstesinden gelebileceğinize inandığınız sürece bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Hepinize başarılar diliyorum…

Benzer Yazılar:

Yorumlar 2

  • Merhaba. Oruç tutmamak hakkında da bir açıklama istiyorum. Önemli bir sınav öncesi oruç tutmamak caiz midir? Daha sonra ödesek borçlarımızı?

    • Bu konu tamamen senin tercihine kalmış ozan. Tabi fetva verecek konumda değilim. Bu konuda bir din işleri uzmanından görüş isteyebilirsin:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir