Protein Tozu Özellikleri

Nedir Bu Protein Tozu?

Kaliteli ve sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olan spor ile hem zinde hem de estetik görünümlü bir vücuda sahip olmanız hiç zor değil! Ancak spor aktiviteleriniz kadar beslenme ve diğer takviye besin ya da ürünlerin de sağlıklı bir şekilde gelişim göstermenize katkısının azımsanamayacak derecede büyük olduğunu kabul etmek gerekir. 1950’li yıllarda yumurtayla yapılan bir ürün olarak kullanımı başlayan ve özellikle kas gelişimini desteklemek amacıyla kullanılan protein tozu, vücut geliştirme ve fitness başta olmak üzere, dövüş sporları, yüzme, basketbol, voleybol, koşu gibi pek çok spor dalında başarı ve gelişim gösteren sporcular tarafından tercih edilmektedir. Vücudumuz proteinleri hem gelişmek hem de hasar gören yerleri onarmak için kullanır. Hücrelerinizin yenilenmesi, kaslarınızın gelişmesi, vücudunuzun hastalıklara karşı korunması, saç ve tırnaklarınızın sağlıklı uzaması gibi durumlar vücudunuzda bulunan protein sayesindedir. İnsan vücudunun sağlıklı kalabilmesi için günde ortalama 60-80 gram protein tüketmesi gerekmektedir. Protein tozu, protein tüketimini ihtiyacı olduğu seviyede gerçekleştiremeyen ya da tükettiği besinlerden aldığı protein yetersiz olan kişiler tarafından tercih edilebilir. Protein eksikliği vücutta pek çok farklı rahatsızlığın meydana gelmesi ile sonuçlanabilir. Özellikle yoğun bir şekilde yapılan sporların sonrasında vücudunuz yediklerinizden yeterli proteini alamazsa kaslarınızda yıpranmalar meydana gelebilir. Aynı zamanda protein tozu gerekli görüldüğünde bazı hastalıkların tedavi sürecinde de kullanılabilen bir takviye üründür. Protein tozu, genç ya da yaşlı, kadın ya da erkek fark etmeksizin geniş kitlelere hitap eder ve kolay ulaşılabilir olması sebebi ile de sıklıkla tercih edilir. Pek çok farklı kullanım alanı olan protein tozu genellikle kilo kontrolü, kas gelişimi kontrolü, sağlıklı beslenmede yeterli protein alımı gibi alanlar başta gelmek üzere tercih edilmektedir.

Bana Uygun Protein Hangisi?

Protein tozlarının içerik ve kullanım amacı açısından pek çok farklı çeşidi mevcuttur. Bu protein tozları arasındaki farklılıklar elde edildikleri ham maddelere ve hangi teknikle üretildiklerine bağlı olarak ortaya çıkar. Sağlamak istediğiniz faydaya yönelik protein tozu tercihi yapmanız ve kullanmadan önce marka ve içerikleri iyice araştırmanız gerekir. Doğru protein tozu ve doğru dozda ürün kullanımı sayesinde hedefinize çok daha kısa sürede ve doğru bir şekilde ulaşmayı başarabilirsiniz. Doğru protein tozunu bulabilmek için uzman birinden destek almanız gerekebilir. Piyasada tercih edilebilecek çok sayıda protein tozu çeşidi ve markası mevcuttur. En çok tercih edilen protein tozu çeşitleri whey proteini, kazein proteini, soya proteini, yumurta proteini ve et proteinidir. Whey proteininin sıklıkla tercih edilenler listesinde yer almasının nedeni en çabuk etki eden protein türü olmasıdır. Kana karışma hızı oldukça çabuk olan bu protein türü, ağır sporlar sonrasında bile vücudun ihtiyacı olan protein miktarına hızlıca ulaşmasını sağlayacaktır. Sütte de bulunan bu protein türü zengin içeriği sayesinde kas kütlesi oluşumuna da büyük fayda sağlar. Kazein proteini de whey proteini gibi sütte mevcut olan, hatta sütün %80’lik kısmını oluşturan bir protein çeşididir. Kana karışma hızı whey proteininden daha yavaş olan bu protein de içerik bakımından oldukça zengindir. Soya fasulyesinden elde edilen soya proteini ise laktoz içermediği için laktoz duyarlılığı olan kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Bu protein türü whey proteinine göre daha geç, kazein proteinine göre daha çabuk kana karışmaktadır. Bunların yanı sıra et ve yumurta proteinleri besinlerden alabileceğiniz en faydalı proteinlerdir. Et proteini ette bulunan birtakım proteinlerin işlenmesi sonucu elde edilirken yumurta proteininin üretiminde yumurtanın beyazı kullanılmaktadır.

Nasıl Kullanmalı?

Protein tozu kullanmaya başlamadan önce profesyonel bir yardım almak kesinlikle faydalı olacaktır. Spor hocanızdan ya da diyetisyeninizden size en uygun protein tozunu önermesi için yardım isteyebilirsiniz. Protein tozu kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemi nokta mutlaka sağlığınız olmalıdır. Hedefinize daha kısa sürede ve en verimli şekilde ulaşmaya çalışırken sağlığınıza da zarar vermemeye dikkat etmeniz gerekir. Vücudunuzun ihtiyacı olan belli bir protein miktarı vardır. Sağlıklı bir kişi protein ihtiyacını eksik almaması gerektiği gibi dozundan fazla da almamalıdır. Protein tozlarının dozundan fazla kullanılması sizi hedefinize daha çabuk ulaştırmayacaktır. Bu nedenle ürünlerin kullanım talimatlarına uymanız gerekmektedir. Protein tozlarının kesinlikle ilaç olmadığı, yalnızca besin takviyesi oldukları da unutulmamalıdır. Her protein tozunun kullanım amacı ve şekli farklıdır. Sıklıkla tercih edilen whey protein tozu için doğru kullanım sabahın erken saatleri olmalıdır. Bu sayede vücudunuzda bulunan ve gece boyu proteinsiz kalan kasların hızlı bir şekilde ihtiyacını tamamlayıp tekrar aktif bir şekilde çalışmaya başlaması sağlanabilir. Kazein protein tozu ise gece yatmadan önce kullanılmaktadır. Bunun sebebi gün boyu aktif bir şekilde çalışan kasların gece dinlenirken proteinsiz kalmamasını sağlamaktır. Spor sonrası whey proteini ve kazein proteinini birlikte kullanmayı tercih edebilirsiniz. Soya protein tozları spor öncesi ya da spor sonrası kullanımlara uygundur. Bu protein tozu ürünlerinin düzenli olarak kullanılması en az düzenli olarak gerçekleştirilen spor aktiviteleri kadar önemlidir. Başlangıç için ihtiyacınız kadar ve ihtiyacınız olan içeriklere sahip bir ürünle temel oluşturup daha sonra bunu yine vücudunuzun istek ve ihtiyaçlarına göre çeşitlendirme yoluna gidebilirsiniz. Çeşitli meyve ya da çikolata lezzetleriyle tatlandırılan protein tozlarını diyet listenize güvenle ekleyebilir ve vücudunuzun gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Fiyatlar ve Daha Fazlası

Piyasada pek çok farklı protein tozu çeşidi olduğu gibi marka çeşitliliği de söz konusudur. Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan protein tozlarının üretimi geniş bir yelpazede gerçekleştirilmekte ve kitlelerin beğenisine sunulmaktadır. Markalar farklı kullanım alanları için farklı içeriklerde protein tozu üretimi gerçekleştirmektedir. Başlangıçta protein tozu tüketiminde küçük de olsa sorunlar yaratan ve bazı sporcu ya da çeşitli kullanıcıların kullanma isteğini düşüren tat konusunun da günümüzde Weider protein tozu gibi markaların tarçınlı, meyveli, çikolatalı, vanilyalı vb. olarak çeşitlendirilmiş seçenekleriyle karşımıza çıkması ile büyük ölçüde çözümü sağlanmıştır. Weider protein tozu markası fiyat ve performans açısından da sporcuların ve tüm diğer kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği bir marka haline gelmiştir. Gerçekten emek veren tüm sporculara bu ürünlerle gerekli efor desteği sağlanmakta ve yine bu ürünlerin düzenli kullanımı halinde sporcuların mevcut fiziksel aktivitelerinde ciddi bir verim artışı söz konusu olmaktadır. Daha çok internet üzerinde satışı gerçekleştirilen protein tozlarının çeşitli marketlerde de bulunabilir olması ürünün ulaşılabilirliği açısından da kullanıcılara fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda tükettiği besinlerden yeterince protein sağlayamayan kişilerin bütçe dostu olan bu ürünlere ulaşabiliyor olması toplum sağlığı açısından da büyük bir gelişme olarak yorumlanabilir. Spor aktivitelerinden daha kısa sürede en yüksek verimin alınmasını sağlayan bu ürünler sayesinde bireyler spora korkmadan ve zorlanmadan yaklaşma özelliği geliştirmiş ve gelişim kaydettiklerini gördükçe kendi potansiyellerinin farkına varmaya başlamışlardır. Özellikle düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz belli bir spor aktivitesi olması durumunda vücudunuzun gelişiminde önemli bir yardımcı denge rolü sağlayan protein tozları sayesinde kişiler hem çeşitli spor aktivitelerine ve diğer bedensel aktivitelere daha istekli yaklaşmaya başlamış hem de daha sağlıklı ve zinde bir hal almışlardır.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir