Öğrenciler Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmelidirler?

Öğrenciler üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmelidirler?

Kişi öncelikle sevdiği istediği bölümü tercih etmelidir. Başkasının istediği değil kendi istediği bölümü seçmelidir. Çünkü okuduğu bölüm kişinin yaşamı boyunca hayatının her anını etkileyecektir. Bu yüzden seçilecek bölüm kişinin sevdiği bölüm olmalıdır. İstediği bölümü tercih eden kişi mutlu, üretken bir birey olur. Böylelikle topluma yararlı olur.
Öğrenciler mesleki tercihini yapabilmesi için yeterli mesleki olgunluğa sahip olmalıdır. Kendi yetenek, ilgi ve değerlerinin farkında olmalı bunları yaşam şartları ile karşılaştırıp karara bağlamalıdır.

Öğrencilerin var olan mevcut potansiyellerini inceler ve araştırırdım. Çeşitli anketler uygular, bu konuda bilgi sahibi olmaya çalışırdım. Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramını temel alır ve bu şekilde yönlendirmelerde bulunurdum. Örnek verecek olursak; İçsel zekâya sahip olan bireyler yalnız kalmaktan hoşlanırlar. Her şeyde kendilerinden bir şey ararlar. Kendisinin ve başkalarının duygu ve düşüncelerinin farkındadırlar. Kendilerini çok iyi tanırlar. Dolayısıyla başkalarını da çok iyi tanırlar. Kendilerini farklı tarzlarda ifade edebilirler. Yaşam felsefelerini oluşturmaya yönelik bir arayış içindedirler. Bireysel çalışmaktan hoşlanırlar.

Meslek alanları ; * Yazar * Şair * Filozof, felsefeci * Araştırmacı * Teorisyen * Psikolog gibi olabilir.

Öncelikle seçilecek olan bölüm iyice araştırılmalı, seveceği ve gelecekte vaadi olan bir bölüm olmalıdır. Şehir olarak da puanına göre en iyi yeri seçmeli ve yolların aktarmasız, maddi manevi sıkıntı vermeyecek şekilde olmasına özen gösterilmelidir.

Üniversite tercihi kişinin geleceğine yön veren önemli tercihlerden biridir. Bu yüzden seçim yaparken üniversitenin bulunduğu ilin iklimi, üniversitenin prestiji, öğretim veren kadronun kalitesi, mezun kadronun aktif şekilde iş hayatında yer alma durumu, konaklama imkânları, şehrin kültürü gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Kişi seçimini yaparken tüm bunları kendine göre önem sırasına koymalı ve tercihini buna göre yapmalıdır.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir