Korona (Corona) Virüsü ve Gripten Kaçınmak için Cerrahi Maskeler Takmalı Mısınız?


      

Çin’den yayılan Korona virüsü nedeniyle endişeler büyümeye devam ediyor. Ve bazı ülkelerde insanlar tek kullanımlık maskelerin tükendiğini ve hiçbir yerde bulamadıklarını belirtiyorlar. Örneğin bu maskeler ABD’deki eczanelerde satılıyor ki bu muhtemelen resmi olarak eyaletlere ulaşan korona virüsü hakkında ki haberler ile ilgili. Seattle’daki eczaneler ABD’de teyit edilen ilk koronavirüs vakasından birkaç saat sonra cerrahi maskeler satmaya başladı ve BBC’nin bildirdiğine göre insanlar New York ve Los Angeles’ta çok miktarda maske satın almaya başladılar. Bir markanın cerrahi maskeleri Amazon’un güzellikte en çok satanlar listesinde yedinci sıraya yükseldi ve son 24 saat içinde satış sıralamasında yüzde 400 artış oldu.

       Açıkçası birçok insan yüz maskelerinin değerli bir satın alma olduğuna ikna olmuş. Ve şu anda bu koronavirüs türü için bilinen bir tedavi veya aşı olmadığı için insanların hastalıktan kaçınmak için bu maskelere güvenmek istemeleri şaşırtıcı değil. Ama gerçekte bir fark yaratıyorlar mı?

       Kesinlikle kusursuz değildirler. New York Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve eski tıp memuru Robert Amler kağıt cerrahi bir yüz maskesi takarak çoğunlukla kendinizi korumak yerine etrafınızdakileri koruyabildiğinizi belirtmiştir. Yüz maskeleri ve özellikle ameliyatlarda kullanılan maskeler onları giyen insanları korumak için tasarlanmamıştır bunun yerine öksürdüklerinde veya tükürdüklerinde kendi damlacıklarını başkalarına bulaştırmaktan korurlar.

       Sorun şu ki kağıt cerrahi yüz maskeleri biraz gözenekli ve kenarlarda hava sızıntısına izin verebilir. Ama bununla birlikte bu temel cerrahi maskeler daha büyük partiküllerin ağzınıza ve burnunuza ulaşmasını engelleyebilir ve yüzünüze dokunmamanızı hatırlatabilir.

       Koruma için maske takmak istiyorsanız yüze daha sıkı oturan ve daha sert olan maskeleri tercih etmelisiniz. Ancak artan korumanın bir bedeli var çünkü bu maskeler daha rahatsız edicidir ve nefes almayı zorlaştırabiliyor.

        Açıkçası her iki yüz maskesi de ortalama bir kişi tarafından düzenli kullanım için resmen tavsiye edilmez. Örneğin bu kalın maskeleri grip veya diğer solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan ciddi hastalık riski olan kişiler kullanmalıdır. Yani doktorunuz size uygun görmediği sürece koruyucu önlem olarak takmaya başlamak zorunda hissetmeyin.

       Günün sonunda stokta hala maskeleri olan bir eczane avlamak zorunda kalmadan virüs kapma riskinizi azaltmanın birkaç yolu vardır. Öneriler sık ​​sık ellerini yıkamak ve öksüren insanlarla yakın temastan kaçınmak ve bol sıvı tüketmektir.

        Ancak virüsün bulunduğu ülkelere seyahat edeceksenizde uygulayabiliceğiniz bazı şeyler var. Bu adımları takip ederek virüs kapma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

1.) Nefesini tut!

     Soğuk algınlığı ve grip virüsleri kirli bir doku veya yüzeyden mukus gibi damlacıklar ile bulaşır ve gribe yakalanmış insanları hapşırtır ve öksürtür. Ve bu damlacıklar altı metreye kadar ulaşabilir. Yani koruyucu bir maske takmıyorsanız ve hapşırmış veya öksürmüş birinin yanından geçmek zorunda kalırsanız nefesinizi tutmak iyi bir çözümdür.

2.) Burun spreyi

      Uzmanlar her iki burun deliğine de uçuştan önce ve uçuş sırasında ksilitol burun spreyi sıkmalısınız diye uyarıda bulunuyor. Bu sayede mikroplar, soğuk algınlığı ve diğer hava kaynaklı hastalıklar gibi enfeksiyonlar ksilitole yapışamaz.

3.) D Vitamini takviyesi

      Bağışıklık fonksiyonu için süper önemli bir vitamin olduğu için vücudunun D vitamini rezervlerinin iyi stoklandığından emin olmalısınız. Bir çalışma D vitamini seviyesi düşük olan yetişkinlerin, D vitamini seviyeleri daha yüksek olanlara kıyasla gribe yakalama olasılığının iki katı olduğunu bulmuştur. Alınacak en iyi doz net değildir bu yüzden doktorunuza başvurmalısınız.

4.) Şapkalı sweatler giyin

     Koltuk arkalıklarının uçaklarda veya otobüslerde ne kadar temiz olduğunu bilmenin bir yolu yoktur ve yüz veya ağız teması enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle şapkanızı takıp uyumak sizi mikroplardan korumaya yardımcı olabilir.

5.) Ellerinizi yıkamadan yüzüne dokunma

     Grip mikropları maruz kalan ciltte 15 dakika kalabilir. Çok uzun bir zaman gibi görünmeyebilir ancak bu 15 dakika içinde yüzümüze çok kez dokunabiliriz. Sadece ellerinizi değil aynı zamanda bileklerinizi de yıkamalısınız.

6.) Tazelen!

     Seyahat için yaygın bir bilgi olmayabilir ancak yolculuktan sonra dişlerinizi fırçalamak çok önemlidir. Bunu özellikle uzun bir uçuştan sonra yapmak mikropları ağzınızdan temizlemenize ve gizlenen hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olabilir. Benzer şekilde seyahat ettikten sonra duş almak her zaman iyi bir fikirdir veya en azından kıyafetlerinizi değiştirmelisiniz.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir