İrade Zaafı Nedir?

İrade Zaafları

İnsanda sekiz akıl ve ruh sağlığı melekesi olduğunu, bunlardan birisinin de irade olduğunu biliyoruz.

İrade zaaflarının birinci nedeni, irade melekesinin bozuk olmasıdır. İkinci neden ise, irade melekesi bozuk değildir ama, yanlış eğitim nedeniyle randıman verememektedir.

İrade melekesi bozuk ise, psikopatlık denilen bir hastalık oluşur. Psikopatlarda üç türlü belirti görülür. İmpulsyonlar, obsesyonlar, fobiler.

İmpulsyonda kişi, saçma olduğunu bildiği halde kafasından atamadığı parazit fikirlere sahiptir. Mesela kişi elini yıkar; temizlendiğine iyice kanaat getirdiği halde yine yıkar; elini yıkamaktan kendisini alıkoyamaz.

Obsesyonda bu saplantı daha kuvvetlidir.

Fobi ise, en ileri düzeyde saplantılar, korkulardır.

Bunlar tıbbi hastalıklardır ve tedavisini ancak bir uzmanlar kurulu yapabilir.

İrade meleksinin bozulmasıyla doğan bir rahatsızlık da psikonevrozlardır. Bunlar akıl ve ruh hastalığı değildir; hayatı tatsızlaştıran sıkıntılar, üzüntüler, buhranlardır.

Bu tip hastalıklara “psikasteni” denir. Bunlar, telkine çok müsait hastalardır. Bu hastalık telkinle olur; telkinle geçer. Bu rahatsızlıklar teknik konulardır. Tedaviyi ancak uzmanlar yapabilir.

İrade zaaflarına karşı, irade temrinleri önerilir. Yani çeşitli irade egzersizleri yaptırılır. Korktuğu şeyin içyüzü anlatılarak korkuyu yenmesi için telkin ve teşvik edilir.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir