Kolay Ezber Teknikleri…


Kolay Ezber Teknikleri 

Ezber yapma konusunda sıkıntılar çekiyorsanız ilk olarak bulunduğunuz ortamı ezber yapmaya uygun hale getirin. Yapılan araştırmalara göre sessiz ortamlarda daha verimli ezber yapıldığı tespit edilmiş. Ezber yapmak zorundaysanız bulunduğunuz ortamın sessiz olmasını sağlamalısınız. Ezber yapmak için bir diğer koşul zihinlerinizin boş olması. Hayatın doluluğunu bir kenara bırakıp sadece ezber yapacağınız konuya odaklanmanız gerekiyor. Düşsel sorunlarınız varsa bu durumda kısa süreliğine ezber yapmaya ara vermeniz faydanıza olacak çünkü bu durumda beyniniz sizi devamlı olarak bu sorunlarınızı düşünmeye itecektir ve bu da ciddi anlamda adaptasyon sorununa neden olacaktır.

Ezber yapacağınız konuyu seçerken ilk zamanlar basit ve kısa metinleri seçmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Bu metinleri ezberlemek suretiyle beyninizi ezber yapmaya alıştırabilirsiniz. Ezber yapabilme konusunda kendisini ispatlamış bir çok kişi ezber yapmaya başlamadan önce mutlaka dua ezberlenmesi gerektiğini belirtiyor. Dua ezberleyen kişilerin beyni çok kısa bir süre içerisinde gelişiyor ve ezber yapmaya uygun hale geliyor. İki farklı grup arasında yapılan araştırmaya göre metin ezberlemeye çalışan kişi ile dua ezberlemeye çalışan kişiler karşılaştırılıyor ve dua ezberleyen kişilerin daha kısa süre içinde ezber yapmaya adapta olduğu saptanıyor. Bu da gösteriyor ki dua kesinlikle başlangıç için en güzel yöntem.

Beynimizin gelişmesini sağlayan bir çok besin bulunuyor. Kuru üzüm ve ceviz bunların başında geliyor. Bu besinleri daha çok tüketerek beyninizin kısa sürede ezber yapmaya uygun hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Fındık, balık ve protein açısından zengin gıdalar mutlaka daha çok tercih edilmelidir.

Ezber yapmak için bir diğer önemli kriter ezber yapılacak zaman olsa gerek. Sabah saatlerinde beyin en yüksek derecede zindedir. Gün içerisinde beyin yorulur ve ilerleyen saatlerde daha da yavaşlamaya başlar. Bir çok öğrencinin gece çalışması ne yazık ki hiç verimli bir teknik değildir.

HAFIZA GÜÇLENDİRME TEKNİKLERİ

Kalemi Ters El ile Tutmak

Sadece kalem değil. Yaratıcı olun ve neleri ters el ile yapabileceğinizi düşünün. Bu sayede beyin jimlastiği yapmış olursunuz ve beyninizin diğer kanallarını çalıştırarak ezber yapabilme kapasitenizi artırmış olursunuz.

Tekrar Yapmak

Her gün bir kaç defa ve haftada birkaç defa çıkarmış olduğunuz notlarınızı veya küçük kartlarınızı okuduğunuzda zamanla ne kadar çok faydalı olduğunu göreceksiniz. İlk bir kaç okumada zorlansanız bile sonraki tekrarlarda sadece göz atmanız bile yeterli olacaktır. Bu sayede okunan tüm bilgilerin birbirleri ile bağ kurduklarını da göreceksiniz.

Notlarınızı okumanız veya göz gezdirmeniz için en uygun zaman sabah saatleridir. Sabah erken saatlerde yapılan tekrarlar çok yüksek seviyede akılda kalıcı olmaktadır.

Hipnoz Alıştırması Yapmak

Hepimizin stresli olduğu zamanlar elbette oluyor. Bu gibi durumlarda mutlaka sizin için olumlu izlenim bırakan kelimelerden destek almalısınız. Bu kelimelerle olumsuz olan düşünceleriniz yok olur ve amaçlarınızı daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Mesela sizin için önemli olan bir toplantıdan önce, hafızanızın sizi yanıltabileceğini düşünüyorsanız daha önceden belirlediğiniz bir cümleyi gözlerinizi kapatarak tekrar edin. Bu sizi oldukça rahatlatacaktır. Mesela “ben güçlüyüm, sakinim ve bu işi başaracağım” cümlesini tekrar edebilirsiniz.

Şifreleme Tekniği Kullanmak

Ezber yapmanız gereken bilgileri daha kolay hatırlayabilmek için bir çok farklı yöntem var. Ezber yapacağınız kelimeleri kafiyeli bir şekilde aşağı doğru dizmek, bir cümle içinde birbiriyle bağlantılı konuları veya başlıkları veyahut öğrenilmesi gereken isimleri yerleştirmek, harflere sayılar vermek ve ezber yapılacak kelimelerin baş harflerini barındıracak şekilde yeni bir kelime türetmek gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Bunların haricinde hafızanızda yer edebilecek başka yöntemlerde bulabilirsiniz. Bu sayede çok uzun süre sonra bile bu bilgileri hatırlayabilme imkanınız olabilecektir.

Şifreleme tekniği ile ezber yapmaya örnek olabilecek ders notu örneği için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bir diğer şifreleme ders notu için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Otobiyografi Alıştırması Yapmak

Farz edelim ki hayat hikayenizi kaleme almanız gerekiyor. Bu noktada, ilk iş olarak ilkokulunuzdan başlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için en ilk okuldaki en yakın arkadaşınızın adını, yüzünü ve görüntüsünün nasıl olduğunu hatırlamanız gerekiyor. Ayrıca bulunduğunuz sınıfın düzeni görüntüsü de önemli. Bir diğer örnek sınıfınızın penceresinden nerelerin göründüğünü hatırlamaya çalışın, hayalinizde canlandırın. Bu gibi alıştırmalar sayesinde hafızanızı taze tutabilir ve ezber yapma konusunda bir adım önde olabilirsiniz

Dedektif Alıştırması Yapmak

“İki gün önce akşam saat 20:00’da ne yaptım, neredeydim?” tarzında alıştırmalar yapmak hafızanızı güçlü tutabilmek için çok önemlidir. Sorduğunuz polisiye soruların cevabını mutlaka vermeye çalışın. Bu şekilde birkaç hafta alıştırma yaptığınız zaman hafızanızın güçlendiğini fark edeceksiniz. Ayrıca yaşamın her alanında yaptıklarınızın ne olduğu, ne anlama geldiği gibi konulara dikkat geliştirme sayesinde daha da başarılı olabileceksiniz.

Çocuk Oyunu Alıştırması Yapmak

İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Çiçek açan ağacın kokusunu keşfetmeye çalışın. Fırında satılan taze ekmeklerin kokularını algılamaya çalışın. Yürüdüğünüz zeminin özelliklerini hissedin. Caddede duyduğunuz sesleri ayrıştırın. Yanınızdan geçen insanların tek tek konuşmalarını dinleyin. Evinizde gözlerinizi kapatarak bir yerlere ulaşmaya çalışın. Kısacası, duyularınızı alışık olmadığınız tarzda kullanın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini arttırırsınız. Eğer bu yaptıklarınızdan zevk alır ve insan veya olayları detaylı algılamayı sürdürürseniz, hafızanız her zaman canlı kalmaya devam eder. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, unutmak istemedikleriniz o kadar sağlam kalır.

Harf Alıştırması Yapmak

Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Örneğin, çift t ve m’lerin üzerini işaretleyin. Bir sonraki aşamada, kelime içinde birden fazla geçen harflerin üzerini çizin. Alıştırmayı yaparken, kelimelerin üzerinde fazla düşünmeyin ve hemen işaretleyin. Böylelikle konsantrasyon gücünüzün ne kadar uyarıldığını hemen hissedeceksiniz. Başarılı olma isteğiniz ve aldığınız zevk zihnin canlanmasını arttırır.

Yürüyüş Alıştırması Yapmak

Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Bu esnada o kadar esnek hareket edin ki, bacağınızı indirirken, kolunuz başınızın üzerine gelecek kadar yükselmeli. Bu hareketleri birkaç kez tekrarlayın. Bunu yaparken sadece kan dolaşımınız hızlanmaz, aynı zamanda koordinasyon yeteneğiniz de artar. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafını kullanmış olursunuz.

Ressam Alıştırması Yapmak

Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu hareketi gevşek ve dengeli yapın. Kendinizi Leonardo da Vinci veya sevdiğiniz bir başka ressamın yerine koyun. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.

Polisiye Alıştırması Yapmak

Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksınız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece, sadece sıkışık trafiğin eğlenerek çabuk geçmesini sağlamaz, aynı zamanda kelime hazinenizi geliştirir ve beyninizi canlandırırsınız. Bu alıştırma, acil plaka ezberlemeniz gerektiği durumlarda çok işinize yarayabilir.

Resim Alıştırması Yapmak

Bu alıştırmayla alışveriş listelerini çok kolay ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kalem kağıt alın ve kağıdın üzerine bir tane mum, bir kuğu, üç kollu bir kaktüs, üç yapraklı bir yonca, beş parmaklı bir el, hortumunu yukarı kaldırmış bir fil, sola dalgalanan bir bayrak, saatli bir yumurta, sapının üzerinde duran bir pipo, davul yanında duran bir adam, iki deniz feneri ve bir saat çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Örneğin, mum biri, kuğu ikiyi, kaktüs üçü ifade ediyor. Bu sıralamaya hakim olduğunuzda, sembollere aklınızda tutmanız gereken bir listeyi koyabilirsiniz. Eğer bu bir alışveriş listesiyse, mumun süt şişesinin üzerinde durduğunu, kuğunun boynunda portakal filesinin asılı olduğunu hayal edebilirsiniz. Bu alıştırmayla, zihninizde listeler oluşturmayı daha kolay başarırsınız.

Bilgi kartları Kullanmak

Eskiden beri kullanılan bilgi kartları, özellikle kelime ve formül ezberlemede sıklıkla kullanılan bir yöntem. Ders çalışırken aldığın notları küçük kağıtlara şifreleyerek aktarabilir ve bu kağıtları gün içinde sürekli yanınızda gezdirerek her fırsatta göz atabilirsiniz. Göreceksiniz ki bu bilgi kartları oldukça hızlı bir şekilde hafızanızı güçlendirecek ve ezber yapabilmeniz kolaylaşacak. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda da bu konuda güzel programlar ve uygulamalar olduğunu bilmenizde fayda var.

Benzer Yazılar:

Yorumlar 6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir