Eğitim Kredisi Nedir?

Günümüz teknoloji çağında eğitimin önemi her geçen gün artmakta. Herkes iyi bir iş bulup hayatını rahat ve istediği bir şekilde sürdürebilmek için eğitime yatırım yapıp iş olanaklarından fazlası ile yararlanmaya çalışmaktadır. Özellikle de üniversite öğrencileri için eğitim ne kadar önemli ise finansal destek de o kadar önem taşır. Bankalar her türlü kurs, okul, dershane ve diğer eğitim ihtiyaçları için finansal destekler sağlamaktadır. Öğrencilerin her türlü eğitim faaliyetlerini karşılamak için velilere ya da öğrencinin kendisine verilen, bankadan özel olarak alınmış krediye eğitim kredisi adı verilmektedir. Aynı zamanda eğitim kredisi ihtiyaç kredisinin bir alt dalı olarak da geçer.

Birçok banka 36 ay vadeli olarak ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Öğrencinin velisi ya da eğer öğrencinin belgeleyeceği bir gelir kaynağı varsa, alacak eğitimine ait bir kayıt belgesi ya da faturayı göstererek eğitim kredisinden yararlanabilir.

Eğitim Kredisi Şartları

Son yıllarda düzenlemelerin tekrar elden geçmesi ile her ne kredi olursa olsun, bankalardan bu ihtiyacı karşılayabilmek için maaşlı ve belgelenebilir bir gelire sahip olunması şart koşulmuştur. Gelire gösteren maaş bordrosu ve eğitim görülecek olan kayıt belgesi ile bankalara giderek öğrenim kredisi için başvuru gerçekleştirilebilir.

Bankalar kredi başvurularını sık ve detaylı bir şekilde inceleyip ardından sonuçlandırırlar. Gelir belgesi olmadan yapılan başvurular reddedilebilir. Ancak eğitim kredisi için farklı yöntemler ile yararlanmak olanaklıdır.

  • İlk yöntem kefil göstermektir. Birçok öğrenci herhangi bir işe sahip olmayabilir. Ancak velisi ya da kefil gösterebileceği bir kişi ile başvuru yapıp, kefil kişiye ait gelir belgesi ve öğrencinin okul kaydı ile birlikte başvuru yapılması olanaklıdır. Kefil gösterilen kişinin maddi durumu incelendikten sonra onay çıkacaktır.
  • İkinci yöntem ise banka hesaplarında gerçekleşen hareketler ve maddi varlıklar. Hesapta çekilmek istenen kredi tutarının en az iki katar miktar varsa, hesap hareketlerinde ve ödemelerde herhangi bir problem yoksa bankalar var olan bu geliri teminat olarak görüp, eğitim kredi başvurusu için onay verebilirler.
  • Son yöntem ise kullanılan kredi kartı ya da banka kartı gibi ürünlerin kullanım performansı ve kişinin sahip olduğu kredi notundan oluşur. Kredi notu kişinin ya da kurumun banka ile finans kuruluşları arasındaki tüm finans geçmişini analiz edip ardından özetleyen bir puan sistemidir. Eğer öğrenci kredi kartı kullanıyorsa ve kredi notu yüksekse bankalar bunu göz önüne alarak kredi verebilirler.

Eğitim Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Bankalar öğrenci kredi başvurusu için bazı belgeler ister. Nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi, kira geliri varsa  kira kontratı ve tapu fotokopisi, eğitim görülecek kurumdan alınan kayıt belgesi ve eğitim ücretini gösteren faturadan oluşmaktadır. Fakat bazı bankalar belirtilenlerden ayrıca ek belge isteğinde bulunabilir. Bu durum başvuru gerçekleştirilecek bankaya göre değişkenlik gösterebilir.

Kaynak: https://www.bankalar.org/krediler/ihtiyac-kredileri/egitim-kredisi/

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir