Çocuklarda Parmak Emme, Tırnak Yeme Halleri Nasıl Giderilir?

Parmak Emme, Tırnak Yeme Halleri Nasıl Giderilir?

Bu tür psikolojik belirtilerin nedenlerini yukarıda açıklamaya çalıştık. Nasıl giderileceği konusuna gelince:

1-Çocuğa, faydalı ve üstün olduğunu gösterebilmesi için anne-baba zemin hazırlamalıdır. Mesela alışverişlerde, sofranın kurulmasında, kaldırılmasında, çeşitli işlerinde çocuğa yapabileceği görevler vermek faydalı olur. Çocuk kendi kendisine: “Ben bakkaldan ekmeği almasaydım, annem babam yemek yiyemeyecekti; ben anneme babama yardımcı olabiliyordum; ben olmasaydım onlar bu işi zor yaparlardı” diyebilmelidir.

Bu ona güç kazandıracak, öz güven duygusu gelişecektir.

2-Çocuğun evde kardeşi varsa, anne-baba evde çocuklar arasında adalete riayet etmelidir. Çocuklara alınan hediyelerde, verilen işlerde yaş, cinsiyet gibi farklılıklara dikkat etmelidir. Mesela ev işlerinde kız çocuğun yardımı istenirken; alışverişlerde erkek çocuktan yararlanılabilir.

3-Çocuklara bir boş zaman faaliyeti verilmelidir. Kız çocuğa güzel sanatların bir dalı öğretilirken; erkeğe, fiziksel enerjisini aktarabileceği bir spor dalı öğretilebilir. Çünkü erkek çocuğun fiziksel enerjisi, kız çocuğa nazaran daha fazladır. Bu fazla enerjinin boşalması şarttır.

4-Çocuğun mümkünse ayrı bir odasının olması faydalıdır. Ayrı oda verilemiyorsa, ayrı köşeleri olmalıdır. Hiç değilse kilitli bir dolapları mutlaka olmalıdır. Çünkü çocuklar kendilerine göre kıymetli eşyalarını bu dolaplara kilitlemekle iç dünyalarında bir gelişme gösterirler. Bir rahatlık hissi duyarlar.

5-Anne-baba, çocuk üzerinde yaptıkları etkiyi ihtiyatlı ve iradeli bir şekilde kullanmalıdır. Anne-baba, çocukla yüzgöz olmuş ise, artık bir otorite tesisi mümkün olmayacaktır.

6-Anne-baba, çocuğa karşı açık kalpli olmalıdır. Çocuğun kalbine, düşüncelerine girmenin yolu bulunmalıdır. Onun güveni kazanılmalıdır. Esasen çocuk bakışı, gülüşü ile bize karşı hissettiklerini ele verir.

Anne babasından bahsederken: “Benim annem, benim babam” diyorsa, bundan gurur duyuyorsa, ilişkilerin iyi olduğu söylenebilir. Parmak emme, tırnak yeme gibi saplantıların giderilmesi için temelden üç şey gereklidir ki bunlar: Sevgi, ilgi ve şefkattir. Anne baba çocuğa bunlarla yaklaşmalıdır. Tecrübelerimiz göstermiştir ki, bu saplantılar küçük yaşlarda giderilemezse aratarak çoğalır. Anne baba bu konuda gayretli olmalıdır.

 

 

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir