Çocuklar Ne İzlemeli?

Elbette tüm ebeveynler çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek istiyor. Kimi bunun için fazlaca çaba sarf ederken, kimi de o kadar duyarlı olamayabiliyor. Aslında bu çağda çocuk yetiştirmek o kadar zor ki. Ne yapmayacağımızı biliyoruz ama ne yapacağımıza dair hiçbir fikrimiz yok.

Örneğin çocuğumuzun telefon veya tablet gibi cihazlardan uzaklaşmalı mı, yoksa teknolojiyle iç içe mi büyümeli? Bu cihazlar bir şekilde sağlığa zararlıyla bunun günlük kullanım süresi ne kadar olmalı. Peki, biz kendimiz bu cihazlarda kopamıyorken, çocuğumuzu bu cihazlardan ayırdığımızda onu ne ile ve nasıl meşgul etmeliyiz? Zamanı ne ile doldurmalıyız? İşte bu soruları cevaplarını vermek gerçekten çok zor.

Burada iki yol karşımıza çıkmakta. Birincisi çocuğu teknolojiden mahrum etmeden, ancak teknolojiyi hayatının merkezine de koymayarak yaşamına devam etmek ve kontrollü bir şekilde buna izin vermek. İkincisi de onun zamanını farklı aktivitelerle doldurmak. Ona oynamak ve merakını gidermek için farklı alternatifler sunmak.

Biz burada birinci seçenekle ilgili bir Youtube kanalını size göstereceğiz. Çocuğunuzun çeşitli videolar izleyerek kendini geliştirebileceği, en azından internette geçirdiği vakti boşa harcatmayacak videoların olduğu bir kanal. Bu videolar, ayrıca ikinci alternatifle ilgili de sizlere ve çocuğunuza seçenekler sunacak, farklı alternatiflere yönlendirebilecek.

Tanıtacağımız kanal Çiçek Böcek. Kanalda her hafta çeşitli oyunlar, deneyler, çeşitli çocuk aktiviteleri, zekâ, beceri ve dikkat oyunları yer almakta. Bu haliyle hem öğretici hem de yönlendirici olmaktadır. Aşağıda bu kanalda yer alan çeşitli eğitici ve eğlenceli videolardan örnekler verelim.

Deneyler

Bu listede çeşitli deney videoları yer alıyor. İtiraf etmeliyim ki hepsi ilgi çekici deneyler, bu yaşta beni bile şaşırtan deneyler var. Suyun içinde kendi kendine dalıp çıkan dalgıç mı dersiniz, basıncın etkisiyle kendi kendine yukarı çıkan su mu dersiniz, çeşitli deneyler burada.

Eğlenceli Oyunlar

İşte çocuğunuzun hem eğlenerek izleyeceği hem de sonrasında arkadaşlarıyla oynayacağı çeşitli oyunlar. Bu videolarda iki kardeş birçok çekişmeli ve eğlenceli oyunla birbirleriyle yarışıyorlar. Çocuğunuzun ilgiyle izleyeceği ve evdeki basit malzemelerden nasıl oyunlar çıkarabileceğini göreceksiniz.

Eğitici Oyunlar

Çocuğum oyun oynarken aynı zamanda da bir şeyler öğrensin ya da çeşitli yeteneklerini kuvvetlendirsin istiyorsanız, burada çeşitli hafıza geliştirici, dikkat güçlendirici oyunlar ile birlikte İngilizce kelime oyunları bulacaksınız.

Zekâ Oyunları

Mangala, üç taş, tangram, solo test gibi zekâ gerektiren oyunlar bu kategoride yer alıyor. Buna benzer adını belki de hiç duymadığınız ilginç oyunlar da var. Daha çok video olmasını isteyeceğiniz bir liste, bakmanızda fayda var.

Kendin yap videoları

Evet, işte çocuklar kadar büyüklerinde takip edeceği bir liste. Burada çeşitli oyuncak yapım videolarından tutun, evdeki basit malzemelerden yapılan bir “nasıl yapılır” bölümü var. Bazen bir kâğıt, bazen de bir plastik şişeden çeşitli ilgi çekici şeylerin yapıldığını izlemeniz mümkün.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir