Çocuğa Okumayı Sevdirmek İçin Neler Yapılabilir?

Çocuğa okumayı sevdirmek için neler yapılabilir?

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren çeşitli kitaplar verilebilir. Yaşlarına uygun daha çok resimli kitaplarla çocukların resimlere bakarak size hikâyeyi tahmin ederek anlatmaları istenebilir. Kitap fuarlarına, kitapçılara geziler düzenlenebilir. Çocuklardan sırayla her hafta birisinin kitap getirmesi istenebilir. Ve bu kitap çocuklara okunabilir. Çocuklarla beraber seçilen bir konu üzerinde ya da başlatılan bir hikâyeyi devam ettirmeleri sağlanarak bir kitap yazılabilir. Çocuklardan bu kitabı resimlemeleri istenebilir. Çocuklar tanıdıklarına kendi kitaplarını anlatır. Aile katılımı ile ailelerin çocuklarıyla kitapçılara gitmeleri istenebilir. Çocuklarının orada zaman geçirmeleri için onlara fırsat vermeleri istenir. Her gece uyumadan önce onlara kitap okumaları istenebilir.

Çocuklar sıkı gözlemcilerdir. Biz yanlarında kitap okumalıyız ki örnek olalım. Onları okumaya zorlamamalıyız ki bu onlarda ters tepecektir. Çocuklar muhatap alınmayı severler. Onlar bir kitap okuduğunda onlardan bize anlatmalarını isteyip dikkatlice dinlemeliyiz. Bu onların hoşuna gidecektir. Kitapları çocuklarla birlikte seçmek de bir yol olabilir. Çocuklar akıl vermeyi de severler. Onlardan kitap tavsiyeleri isteyebiliriz. Onların sahiplenme duygularını harekete geçirmek adına isimlerine özel kitap mühürleri de yaptırılabilir. Eğlenerek okumayı seveceklerdir. Onların ilgisini çekecek tarz kitaplarla okumaya başlanmalıdır. Bunun için bireysel farklılıklar da göz önünde bulundurulmalıdır. Sınıf kitaplığı uygulaması da çocuğa okumayı sevdirmek için güzel bir yöntemdir.

Çocuklara okumayı sevdirmek gerçekten çok kolay, sadece biraz çaba göstermeniz ve sabırlı olmanız gerekiyor. Bir çocuk kitap okumayı sevdikten sonra büyüdüğünde de kitap okumaya devam edecektir. İşte tam da bu yüzden ağacı yaşken eğmek lazımdır. Çocuklara çok erken yaşta kitap okumaya başlamalıyız. Çoğu insanın çocukluklarına dair en güzel anıları arasında anne babalarının onlara kitap okuduğu anlar yer alıyor. Çocukların odasını kitaplarla doldurmalıyız. Etrafında bolca kitapla büyüyen çocukların kitapsız büyüyen çocuklardan hayli farklı olacakları belirtiliyor.

Çocuklar için iyi bir örnek teşkil etmeli ve onun yanında bolca kitap okumalıyız. Çocuklarınız büyüdükçe onların ilgisini çekecek kitaplar bulmaya özen göstermeliyiz. Sürekli aynı türde kitapları okumak bir süre sonra çocukların kitaplardan sıkılmalarına sebep olabilir. Farklı türlerde kitaplar okumaları için onları ara ara değişik kitaplarla tanıştırabiliriz. Çocukların okumak isteyebilecekleri kitapları kendilerinin keşfetmesi için onlara destek olmalıyız. Kendi keşfedecekleri güzel kitapların zevkini aldıktan sonra yeni maceralara atılmak için sabırsızlanacaklardır. Çocuklara kütüphane kartı çıkartmalıyız. Arada sırada kütüphaneye yapacağımız ziyaretlerde keşfedeceği kitaplar da okuma alışkanlığına büyük katkıda bulunacaktır. Küçük bir ödül sistemine başvurabiliriz.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir