Boşanmaların Artma Sebebi Nedir?

Günümüzde boşanma oranlarının artmasının nedenleri neler olabilir?

Geçmiş yıllara oranla 1990’lı yıllar sonrasında boşanma oranında büyük bir artış görülmeye başlamıştır. Bunun nedenlerini söyleyecek olursak; kadının iş hayatına girmesi, ekonomik özgürlüğünü elde etmesi, ebeveynlerin her ikisi de çalıştığı için günün getirmiş olduğu stres, sıkıntı, yorgunluk, eşler arasında iletişim sorunları oluşturabilir. Bunun getirdiği bir başka sonuç ise eşlerin birbirlerine tahammülsüzleşmeleridir. Boşanmanın geçmiş zamandaki gibi sert bir şekilde algılanmaması yumuşak, normal, kabul edilebilir bir şekil alması da nedenlerinden biridir. Ayrıca eşler arası statü farkı, kadının erkeğe göre daha üst kademede çalışıyor olması da boşanmalara yol açabilir. Bence boşanmanın artmasının en önemli sebebi ise eşlerin birbirine vakit ayırmamasıdır.

Geçmişte insanlarda daha çok sabır ve hoşgörü vardı. Zamanla insanlar birbirine katlanamaz hale geldi. Çabuk tükenen her şey gibi verilen saygı ve sabır da çabuk tükenir hale geldi. Evdeki en ufak bir soruna bile sabır gösterilemeyecek duruma geldik. Ayrıca günümüzde bayanlar çalışma hayatında daha aktifler. Artık erkek maaşına mecbur değiller. Kendi ayakları üzerinde durabiliyorlar ve evdeki sorunlara yanlış eş seçimlerine katlanmak zorunda kalmadan yasayabiliyorlar. Bu ve daha birçok sebepten dolayı her geçen yıl boşanma oranları artmaktadır.

Günümüzde boşanma oranları giderek artmaktadır. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Sebeplerinden biri ekonomik sıkıntılardır. İnsanlar geçim sıkıntısında oldukları zaman sevgi ve saygıyı unutup öfkelerine yenik düşmektedirler. Böylece yollarını ayırmaktadırlar. Bir sebebi de insanların birbirlerine tahammül sınırlarının giderek azalması ve bencilleşmeleridir. Tüketim çağında insanlar paylaşımcılığı unutmaktadır. Buradaki paylaşmak, küçücük bir eşya veya bir hayattır. Eşyalarını bile paylaşamayan insanların hayatlarını paylaşması beklenemez maalesef. Her şeyden önemlisi saygı ve sevgiyi unutmamalıyız, doğru seçimler yapmaya özen göstermeliyiz, çocuklarımızı sıcak, mutlu yuvalarda yetiştirmeliyiz.

Günümüzde boşanmanın birçok sebebi vardır. Bunların bazıları maddi bazıları duygusal olarak açıklanabilir. Maddi nedenler ailenin parasal gücünün az olmasıdır, işsizliğin fazla olmasıdır. Evin erkeği yeteri kadar para kazanamayınca ya kendi psikolojisinden dolayı ailesine baskı yapıp onlara bu durumu kötü yansıtır ya da ailede kadın bu durumu kaldıramayınca adama yüklenip huzursuzluk yaşayabiliyor. Duygusal açıdan ise artık insanların birbirine bağlılıkları eskiye oranla azalmaktadır. Sevgi ask diye nitelendirilen duygular bitince aileler bunları kaldıramayıp boşanmaya kadar gidebiliyor. Yine erken ve geç yaşta yapılan evlilikler de boşanmalara neden olabiliyor.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir