Bilgisayar Oyunlarının Çocukların Zihinsel Gelişimine Ne Gibi Etkileri Vardır?

Bilgisayar oyunlarının çocukların zihinsel gelişimine ne gibi etkileri vardır?

Bu soruya cevap verirken öncelikle bilgisayar oyunlarının türünü kalitesini konuşmak gerekiyor. Eğer eğitici programlarla yapılmış bir bilgisayar oyunu ise çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlar. Özellikle programlı öğretimin ilkelerine (KEBAB) uygun bir yöntemle hazırlanmış bir oyunsa çocukların ciddi anlamda gelişimini destekler. Fakat gelişigüzel şekilde yapılmış amaçsız şiddet içeren ya da boş yere zaman öldüren oyunlar çocuğa zarar verir.

Eğitim hayatı devam eden öğrenciler için bilgisayar oyunları tam bir çeldirici oluyor. Zaman, gereksiz uğraşlarla akıp gidiyor. Günü planlı bir şekilde geçiremeyen öğrenci, uzun sürelerini ekran karşısında tükettiği için yeteri kadar dinlenememekte. Uykusunu derinleştiremediğinden yarar sağlayamamaktadır. Ertesi gün okula gittiğinde dersleri takip edememekte ve dikkat eksikliği yaşamaktadır.

Çocuklar, bilgisayar oyunlarındaki karakterlerle özdeşleşmekte; olumsuz özdeşleşme vurucu, kırıcı, zarar verici davranışlara neden olmaktadır.

Çocuklar, kendilerine dayatılan karakterlerin düşünce yapısına sahip olmakta; kendileri edebi, felsefi herhangi bir düşünce üretememektedirler. Bu da zihinsel tembellik demektir ki toplumların geleceği üreten, düşünen, sağlıklı bireylerin varlığı ile mümkündür.

Günümüzde aileler, bilgisayar oyunlarını genellikle çocukları susturmak için zaman geçirsin diye veriliyor. Bir veli, çocuğuna eğitim amaçlı ya da öğrenciye çok araştırma yapsın, eğitici oyunlar oynasın diye değil de çocuk evde rahat dursun diye bilgisayar başına geçiriyor. Veli bilgisayarı çocuğuna verirken bir sınırlama veya bir şart getirmeli. Oyun saati ile ders saatlerini iyi ayarlamalı bir de çocuğun oynadığı oyunları dikkatli seçmelidir. Bir rehber öğretmenine danışarak hangi oyunların eğitim amaçlı ya da hangi oyunlar çocukları şiddete yönlendiriyor rehber öğretmeninden öğrenmelidir. Bilgisayar başında sürekli oturan çocuklar hem aşırı öfkeli oluyor hem de aşırı içine kapanık oluyorlar. Aynı zamanda çevre ile iletişiminde de kopukluk yaşıyor. Ve bu oyun sorununu genelde okulda veya mahallede arkadaşları ile etkileşim içerisinde iken de gösterebiliyor. Bütün bu sebeplerden dolayı çocuklarımızı bilgisayar başında her zaman kontrol etmeliyiz.

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir