Anne veya Babanın Ölümü Çocuğu Nasıl Etkiler?

Anne veya Babanın Ölümü Çocuğu Nasıl Etkiler?

Ölüm kavramı, küçük veya yetişkin ayırmadan bütün insanları tesir altında bırakan bir olgudur. Ancak hasta ruhlu insanlar ölüm kavramını kayıtsızca karşılar. Ölüm, kişiye kendisinin sonunu da hatırlatır; daha önce ölen yakınlarını da. Yetişkinler ölümden bu kadar etkilenirken acaba çocukların durumu nedir? Şüphesiz onların etkilenmeleri daha fazladır. Çünkü bu konuda bilgisi pek azdır ve insan genellikle bilmediği şeylerden korkar. Çocuğun etkilenme şiddeti, yaşı ve aldığı eğitimle yakından ilgilidir. Biz burada 1-2 yaş dilimini inceliyoruz. Çocuk, “Ölüm nedir, insanlar neden ölür, mezar ne demektir, hayatın hikayesi nasıldır” gibi soruların cevabını biliyorsa etkilenmesi hafifleyebilir. Aile, bu kavramı anlatmak için fırsat kollamalıdır.

Mesela bir kuşun veya kedinin ölümü, bu konunun anlatılmasına güzel bir zemin teşkil eder. Aile bunları örnek vererek çocuğu bu konuda aydınlatmalıdır. Ona ölümün doğum kadar doğal bir olgu olduğu, insanların da doğup büyüyen ve nihayet ölen bir yaratık olduğu, münasip bir dille anlatılmalıdır.

Anne veya babası hayatta iken, mesela ikisinden biri hastalanınca ölüm kavramı çocuğa yavaş yavaş verilmelidir. Bazı örneklerde anne baba, çocuk korkar diye, ona bu konulardan hiç bahsetmezler ki, bu son derece yanlış bir tutumdur.

Çocuk, ölüm kavramıyla ilk defa annesinin veya babasının yada her ikisinin birlikte ölümü sırasında tanışmışsa, elbette bu onun için büyük bir yıkım olacaktır. Çocuk, ölüm olayına önceden hazırlanmışsa, maruz kalacağı etki çok daha az olacaktır.

 

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir