1.Sınıf Dikte Metinleri


SEMA KÖYDE

        Sema köyde kendine arkadaş buldu. Ayşe, Ali, Kemal ve Can ile tanıştı.Beş çocuk birbirleriyle kaynaştı.

        Bir sabah ormana gittiler. Orada Kemal’in şapkası kayboldu. Şapka peşinde dolaşırken koca bir günü geride bıraktılar.

1-Kemal ’ in şapkası nerede kayboldu ?

          

BİSİKLET

        Mehtap’ın babası yeni bir bisiklet aldı.Mehtap bisikleti görünce çok sevindi.Okula gidince bunu Sevil,Bahar ve  Ömer’e söyledi.Okul çıkışı Sevil,Bahar,Ömer birlikte bisikleti görmek için Mehtap’ın evine gittiler.Bisikleti çok beğendiler.

1-Kimin babası bisiklet almış ?

          

NE YAPMALI ?

        Zeynep pastel boyalarını getirmeyi unutmuştu.Zeynep’in sıra arkadaşı Hülya ise boyalarını getirmişti.Zeynep pastel boya ile resim yapmak için ne yapmalı?

SAMET

        Samet bugün okula gelmemişti. Arkadaşları onu merak ettiler. Hacer , Murat, Derya Samet’i ziyarete gittiler.Samet’in durumunu görünce çok üzüldüler.Meğer Samet ağaçtan düşüp kolunu kırmış.

1-Samet okula neden gelmemiş ?

          

ZİYARET

        Dayımın oğlu Hasan yanına kardeşi Hüseyin’i almış Karabük’ten gelmiş.Birlikte çeşitli oyunlar oynadık.Oynarken Hasan’ın ayağı takılıp düştü.Hasan’ın burnu kanadı.

1-Misafirler nereden gelmiş ?        

SAMET’İN DOĞUM GÜNÜ

        Samet’in bugün doğum günüydü.Arkadaşlarını da çağırdı.Okuldan sonra Tamer,Vedat,Narin, Furkan onlara gelmişti.Annesinin yaptığı güzel pastalardan yediler. Samet ,Ayşe ve Sedat’ın neden gelmediğini merak etti.

        1-Doğum gününe kimler gelmemiş ?

          

KISA PARAGRAFLAR

1

         Bayramda Caner,İpek ve Enes şiir okudu.Zeynep tek kişilik gösteri yaptı.Zeynep’in gösterisi çok beğeni topladı.Arkadaşları Zeynep’i başarısından dolayı kutladılar.

2

        Aslı annesiyle pazara gitti.Pazardan elma,portakal,ıspanak ve havuç aldılar.Orada Kemal’in annesi ile karşılaştılar.Kemal’in annesine  Kemal’i sordular.

3

         Ferda’nın en yakın arkadaşı Nejla, ona :”Babanın cebinden para al,getir.” dedi. Ferda bunun yanlış bir davranış olduğunu biliyordu.Nejla’yı da kırmak istemiyordu. Ferda sizce ne yapmalı?

4

         Annem,babam ve ben alışverişe gittik.Peynir,zeytin,yumurta aldık.Ben bir tane de test kitabı aldım.Eyvah, kalem almayı unutmuşum! Siz de benim gibi unutkan mısınız?

5

         Kerim,arkadaşı ile gittiği Etnografya Müzesi’ni  annesine şöyle anlatmıştır :  ”Müzeyi gezerken kendimi geçmişte yaşıyor gibi hissettim.Kazılarda çıkarılan birçok tarihi eseri gördüm.Ayrıca,Müzeler Haftası olduğu için müzeye girerken hiçbir ücret ödemedim.”

6

         Furkan dağınık bir çocuktu.Odasını toplamayı hiç sevmez, bu yüzden annesi ile sürekli tartışırdı.Odasını kendisinin değil de başkalarının toplamasını isterdi.Bir gün odasını toplayan,her şeyini yerine koyan,çöpleri atan bir robotun yapılacağını düşledi.Acaba bu konuda ne yapabilirdi? Nasıl bir robot yapabilirdi? Karar vermişti.Artık annesinin söylediklerine fırsat vermeyecekti.Hemen internete girerek  araştırma yapmaya başladı.

7

Murat sınıfa girdiğinde bütün öğrenciler ona dikkatle bakmıştı.Çünkü Murat’ın önlüğü,çantası,ayakkabıları çok eskiydi.Teneffüste bazı öğrenciler onunla dalga geçerken bazıları da bakmakla yetiniyordu.Ama Cemre Murat’ı görür görmez sevmiş,onunla tanışmak için yanına gitmişti.Murat’ın derslerinde çok başarılı olduğunu öğrenmiş, buna da çok sevinmişti.

8

         Eda ,Murat,Aslı ve Levent koşa koşa mavi sulara attılar kendilerini.Arda kumsalda durmuş,çevresine bakıyordu.Güzelim kumsal;poşetler,eski ayakkabılar,çürümüş sebze ve meyvelerle çöplük gibi göründü gözüne.

9

         Ay’ın değişik görünüşlerinin bulunduğu resimleri inceleyiniz.Siz Ay’ın bu görünüşlerinden hangilerini biliyor sunuz?Ay’ın bu görünüşlerine verilen farklı adları araştırıp yazınız.Bayrağımızdaki Ay’a Ay’ın farklı görünüşlerinden hangisi daha çok benziyor?

10

         Reşat Nuri GÜNTEKİN’in yazar,Mimar Sinan’ın mimar,Barış MANÇO’nun müzisyen,İbrahim ÇALLI’nın ressam,Orhan Veli’nin şair olduğunu bilyor muydunuz?

Benzer Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir