11. Sınıf Dil Ve Anlatım Ders Notu

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

31 Tem 2018 14:08

Mektupta kullanılacak anlatım, bunu okuyacak kişinin kültür düzeyine göre ayarlanır. Arkadaşa yazılacak bir mektupta kullanılacak dil, büyüğe yazılacak mektuptaki dilden elbette farklı olmalıdır. Edebiyatımızda mektup türü, Tanzimat Edebiyatı döneminde gelişmeye başlar. Özellikle Abdülhak Hamit TARHAN ile Namık Kemal’in birbirlerine yazdıkları mektuplar, bu gelişmenin önemli ve tipik örnekleridir. Bilim, edebiyat ve siyaset adamlarının mektupları, ayrıca çağının özelliklerini yansıttığı için, birer “belge” niteliği de taşırlar. Mektuplar, dört grupta sınıflanmaktadır: 1. Özel Mektuplar 2. Edebî Mektuplar 3. Resmî ve İş Mektupları 4. Açık Mektuplar 1. Özel Mektuplar Akraba ve dost gibi yakın çevredeki insanlara yazılan mektup çeşididir. Bu tür mektuplarda doğal ve samimi anlatım ön plândadır. Sanatçı ve edebiyatçıların, daha çok genel konular üzerinde yazdıkları özel mektuplara “edebî mektup” da denmektedir. Özel mektupları yazarken dikkat edilecek özellikler şunlardır: a. Mektup yazılacak kâğıt, şekil yönünden düzenli ve temiz olmalıdır. b. Mektup, mürekkepli ya da tükenmez siyah renkli kalemle yazılmalıdır. c. Mektubun sağ üst köşesine “tarih”, yanına da yazıldığı “yerin adı” konmalıdır. d. Mektubu göndereceğimiz kişinin genel özelliklerine göre (yaşı, kültür düzeyi, yakınlık derecesi vb.) “hitap cümlesi” bulunmalıdır. e. Mektubun sağ alt köşesine “ad-soyad” yazılmalı ve “imza” atılmalıdır. f. Mektubun sol alt köşesine “adres” yazılmalıdır. 2. Edebî Mektuplar: Edebî mektuplar; yazarları, içerikleri ve ifade şekilleri ile özel mektuplar içinde ayrı yer tutar ve ayrı şekilde ele alınırlar. Edebî mektuplarda, mektubun yazıldığı dönemin edebiyat ve düşünce olayları yer alır. Yazar, karşısındakine öğüt verir, yol gösterir. Eski dönemlerde, bu tür kişisel edebî mektuplar, “Mektûbât = Mektuplar” adı altında toplanır ve geniş kitlelerin de okuyabilmesi için yayımlanırdı.DEVAMI…
11.sınıf dil ve anlatım ders notu.pdf
Dosyaları indirebilmeniz için BURADAN kayıt olmanız gerekiyor.
Donatospek
İletişim:

08 Ağu 2018 17:31

Teşekkür ederim bir sorum daha olacak seçmeliyle normal ders in arasında bir fark varmı