Asya Hun Devleti Konu Anlatımı Kısaca

Cevapla
piytu
Mesajlar: 1
Kayıt: 27 Haz 2018 16:09
İletişim:

27 Haz 2018 16:11

İlk Türk devletlerinden biri olan Asya Hun Devleti Milattan Önce kurulmuştur. İlk Türk devleti olma özelliği ile sıkça sorularda ve sınavlarda karşımıza çıkmaktadır. Asya Hun Devleti’ni Sakalar(İskitler) ile karıştırmayın. Sakalar yani İskitler ilk Türk topluluğudur. Asya Hun Devleti ise ilk Türk devletidir. Asya Hun Devleti MÖ 220 yılında kuruldu ve M.S. 216 yılında yıkılmıştır. Bu konumuzda Asya Hun Devleti’nin krucusu, nerede kurulduğu, özellikleri, ilklerini madde şeklinde kolayca öğreneceksiniz. Asya Hun Devleti hakkında aklınızda soru kalmayacak.Asya Hun Devleti’nin Özellikleri

Hun sözcüğünün anlmaı: Türkiye halkı ve insandır.
Asya Hun Devleti İslamiyet öncesi kurulan İlk teşkilatlı Türk devletidir. Ayrıca Orta Asya’da kurulan ilk Türk devletidir.
Devletin merkezi Ötüken‘dir.
Asya Hun Devleti’ni Teoman Han kurmuştur. Başka kaynaklarda Tu-man diye de geçmektedir.
Devletin en parlak dönemleri Mete Han, Ki-ok ve Cün-çin gibi hükümdar dönemlerinde yaşamıştır.
Kendilerinden toprak talep eden Tun-hu’lara ”Toprak milletindir onu kimse veremez!” diyerek ilk kez vatan bilincini ortaya koydular.
Atlı-göçebe yaşam tarzını benimsemişler ve yerleşik hayata asla geçmediler.
Çok tanrılı bir inanca sahip olmuşlardır. Yer, su, ay ve güneşi kutsal olarak kabul etmişlerdir.
Şamanizm inancı vardır.
Mete Han döneminde kurultay kurulmuş ve devlet artık Doğ-Batı şeklinde yönetilmiştir.
Oğuz Kağan Destanı‘nı oluşturmuşlardır. (Bu destanda bahsedilen Oğuz, aslında Mete’dir.)
Çinlilerle ilk antlaşmayı imzalamışlardır. (Bu antlaşmanın adı: Kuzey Şansi Antlaşmasıdır.) Ayrıca Pei-Teng Savaşıyla Çin’i vergiye bağlamışlardır.
Çinlilerle İpek Yolu konusunda büyük çekişmeler yaşamalarından dolayı, Çinliler Asya Hun Devletinden korunmak amacıyla Çin Seddini yapmışlardır.
Asya Hun Devleri çoğu kez Çin devletini yendiler ancak Çin’e yerleşmediler bunun nedeni Çin nüfusunun kalabalık olmasıdır. Türkler Çinlilerin kalabalık nüfusundan dolayı asimile olmaktan çekinmişler ve Çin’e yerleşmekten daima vazgeçmişlerdir.
Mete Han ilk kez orduda onluk sistemini getirmiştir. Bu onluk sistem bile halen günümüzde ordu temelinde kullanılmaktadır. Bu nedenle Mete Han’ın tahta çıkış tarihi olan MÖ. 209 yılı Türk Kara Kuvvetleri komutanlığının kuruluş tarihi olarak kabul edilir.
Yerleşik hayata geçmediler ama tarımla uğraşıp, su kanalları yapmışlardır, madencilik ve dokumacılıkta ileri gitmişlerdir.
Asya Hun Devleti; Mete Han’dan sonra Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Doğu bölümünü Kağan yönetti. Batı bölümünü ise Yabgu unvanı ile Kağan’ın kardeşi yönetti. İlk kez ikili teşkilat Asya hun Devletinde uygulandı.
Mete Han Türkleri ilk kez bir boy altında toplamıştır.
Çinliler tarafından yıkılmışlardır.
Hunlar Orta Asya’da Asya hunları, Orta Avrupa’da Avrupa Hunları, Kuzey Hindistan’da ise Ak Hun devletini kurmuşlardır.
Cevapla
 • Benzer Konular
  Cevaplar
  Görüntü
  Son mesaj

“Üniversite Ders Notları” sayfasına dön

 • Bilgi
 • Kimler çevrimiçi

  Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir