SMMM SGS konuları

ase
İletişim:

15 Haz 2019 02:14

SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları Nelerdir ?

Staj sınavında çıkacak konulara ve soru sayılarına bakalım:

Genel KültürTürkçe – 7Matematik – 8 Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi – 5Yabancı Dil – 10Alan BilgisiFinansal Muhasebe – 26Maliyet Muhasebesi – 8Mali Tablolar Analizi – 8Denetim – 16Ekonomi – 6Maliye – 6Meslek Hukuku – 6İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku – 6Vergi Hukuku – 6Ticaret Hukuku – 6Borçlar Hukuku – 6

Sorular bu şekilde dağılmaktadır. Yabancı dil olarak İngilizce, Almanca veya Fransızca seçilebilmektedir. Sınav başvurusu sırasında, stajyer adayının yabancı dil tercihini yapması gerekecektir.

SMMM Staja Giriş Sınavı Konularından Hangisi Önemlidir ?

Soruların dağılımı böyleyken, size tavsiye verecek olanlar, Alan Bilgisi bölümüne ve daha ziyade Finansal Muhasebe dersine ağırlık vermenizi söyleyeceklerdir. Sevgili arkadaşlarım, ben de size naçizane şunu söyleyeceğim: hiç bir dersi ihmal etmeyin. Önemli ders, önemsiz ders yok. Ne yaparsanız kârdır. Bu sınava giren her 5 kişiden 1’i kazanır.

Yalnız şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Ülkemizde yabancı dil konuşan ciddi bir nüfus var ve dünya ortalamasının üstünde. Ancak bir şekilde bizim meslektaşlarımızda bu oran düşük. Eğer ki bu 3 yabancı dilden herhangi birine hakim değilseniz, bu konuya ciddi eğilin derim. Sınavda “çan eğrisi” uygulanır. Nedir bu çan eğrisi derseniz şöyle izah edeyim. Herhangi bir sorunun puan değeri, genel toplamda ne kadar doğru cevaplanıp cevaplanmadığına göre değişir. Fazla doğru cevaplanamayan soruların puanı daha yüksekten hesaplanır. Bu sistemde adaylar birbirinin rakibidir. Yani “herkes 60’ı geçsin” olmuyor. Yani Polyanna olmaya gerek yok. Ya sen kazanacaksın kardeşim, ya da senin kontenjanından başkası kazanacak. Hal böyleyken, yani yabancı dil bilen azken, doğru cevapları da az olur. Yani neymiş? Yabancı dil sorularının puanı yüksek olacakmış.

Uzun lafın kısası bütün SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları için çok iyi çalışın ve yabancı dile ayrıca önem verin. İngilizce soruları zor değil, diğerlerini bilmiyorum çünkü onları konuşamıyorum. Hızlandırılmış kursa gitseniz bile yaparsınız, alim olmanıza gerek yok.

Staja Başlama Sınavına Nasıl Çalışmak Gerekir ?

Bununla ilgili belki ayrı bir makale kaleme alırım. Ama şimdi kısaca değineyim. Bu sınava hazırlanmanın en iyi yolu soru çözmektir. Son bir kaç yılın sınavlarına da bakmanız çok önemli. Ne kadar çok soru çözerseniz, gerçek sınava girdiğinizde sorular size o kadar tanıdık gelir. Sınav kağıdına bakınca akrabanızı görmüş gibi sevinirsiniz 

Bu konuda ben size nasıl yardımcı olabilirim, biliyor musunuz? Sizler için tamamen geçmiş sınavlarda çıkmış, 1100+sorudan fazla bir havuzdan seçmece, nizami (130 soru) süreli ve süresiz sınavlar hazırladım. SMMM Staja Giriş Online Deneme Sınavlarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnternette biraz araştırdım. Geçmiş sorular PDF halde var, bir kaç tane de online sınav var ama gerçekten yetersiz. Çünkü bunu hazırlamak zahmetli bir iş (öyleymiş, öğrendim). Gerçekten faydalı olacağına inanıyorum.

Bu sınavı kazandıktan sonraki süreç hakkında SMMM Stajı Nerede ve Nasıl Yapılır, girilecek olan yeterlilik sınavı konuları hakkında SMMM Yeterlilik Sınavı Konuları isimli yazımı okuyabilirsiniz.

SMMM Staja Giriş Sınavı Konuları hakkında yalın bilgiler vermeye çalıştım. Faydalı olduğunu umarım.