MALİYE BAKANLIĞI A GRUBU UZMAN VE MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI MÜLAKAT SORULARI VE CEVAPLARI

zübeyir
İletişim:

24 Mar 2017 17:07

benim beş dk bile sürmedi biraz hızlı bir mülakat süreci olucak üstünüze alınmayın dedi:) kendimi tanıttım soru soralım mı arkadaşlar dedi kimsenin soru sormaya niyeti yoktu:) ben bir tane sorayım dedi biri erkler ayrımı nedir denetim yolları nelerdir dedi..bir tane de bölümünüzle alakalı soralım dedi (bölümüm iktisat) üçlü açmaz nedir diye sordu.
kendini tanıt ? neden bu meslek ? normlar hiyerarşisi? alacak senetlerine reeskont ayrılıyorsa borc senetlerine de ayrılmalı mı? 7 dk sürmüş.
kendini tanıt.. ombustman nedir ne iş yapar? kamu harcmalarının artış nedenleri- muhasebenin fonksiyonları
ombudsman enflasyon hedeflemesı muhasebının ılkelerı malı kar tıcarı kar hos olmayan monetarıst arıtmetık
Parlamenter sistemde erkler ayrımı ilkesi, temel devlet organları arasında bir işbölümü
yapılmasının ötesinde yasama, yürütme ve yargı erklerinin bağımsız bir statüye sahip olmaları
ve birbirlerini dengeleyerek devlet yönetiminin kötüye kullanımının engellenmesini
amaçlamaktadır. soru gensoru genel görüşme meclis araştırması meclis soruşturması.
22 Alacak Senetleri Reeskontu Hesabı: Dönem sonunda bilançoda uzun vadeli senetli alacakların tasarruf değeri (peşin değerleri) ile gösterilmesi halinde nominal değer ile peşin değer arasındaki fark, bir başka ifadeyle alacak senetleri için ayrılan reeskont tutarlarının izlenmesinde kullanılan hesaptır. Pasif karakterli bir hesaptır.
422 Borç Senetleri Reeskontu Hesabı: Bilanço gününde, senetli borçların tasarruf değeri ile değerlemesini sağlamak üzere borç senetleri için ayrılan reeskont tutarlarının izlenmesinde kullanıldığı hesaptır.
arkadsım iktisat bölümü mezunu sorulan sorular : büyüme oranı ? ihracat oranı? cari açık ? sence dolara müdahale edilmeli mi? gsmh kalemleri nelerdir? 7 eylülü gectin mi ? hakkariye göndersek gider misin ? niçin vergi müfettişliği?
arkadasıma sorulan sorular fırksıyonel ıssızlık yedek akce(formullerı) olıgopol ve monopol pıyasa nedır ornekle ozun oncelıgı nedır dıye sorulmus
Kendini tanitma.... Verginin entegrasyonu. .. maastricht kriterleri.. dovuz kuru hakkinda bilgi tr de doviz kurlarinin su anki durumu... hukuk devletinin özellikle ri turkiyenin en buyuk sorunu nedir.? Cevap cari acik... cari acik hakkinda bilgi veriniz.. kitap okuyor musunuz. Hngi kitaplri okudunuz...hobileriniz... nediir.
toplam 11 komisyon var,girdiğim komisyonda 5 kişi vardi:6. komisyonda girdim..bölüm uluslararası ilişkiler..azerbaycan türkiyeye vize uyguluyor mu?türkiyenin son dönemde vizeleri kaldırmasındaki amaç?..bm güvenlik konseyi kaç üyeden oluşur?veto yetkisine sahip ülkeleri say..komşuyu fakirleştirme politikasını duydun mu,nedir?
Holdingler varlıklarını neye göre değerler-kaydeder? Halka açık şirketler -spk bağlantılı bir soru vardı . Vdk nın maliye teşkilatı içerisindeki yeri nedir?(müsteşara-bakana bağlılık) vdk dan başka, maliye bakanına bağlı olan kuruluş var mı? Nelerdir? GİB nasıl bir kuruluş?(bağlı, ilgili, ilişkili) enflasyon muhasebesi? Ekonomiyi düzenleyen kurumlar? Kamu gözetimi kurumu ne iş yapar? Tfrs- uluslararası denetim standartlarını kim belirler? Kamu gözetimi bunun neresinde yer alır? Vs... DMO nasıl bir kuruluştur? Da vardı
amortisman yöntemleri ve aralıklı-sürekli envanter verginin entegrasyonu nedir?
9. Komisyon. Bilanço nedir. Gelir tablosu nedir. Oyun teorisi. Nash dengesi. Edgeworth modeli. Iptal ve tam yargı davaları. Olağan ve olağanüstü khk. Suan maliye Bakanı olsan suriye konusunda Başbakana ne gibi uyarıların olurdu mali anlamda.
Uclu arbitraj? iki ulusal para arasinda dolayli yoldan elde edilen capraz kur ile dolaysiz kur arasindaki farkliliktan kaynaklanan arbitraj imis uclu arbitrajdiğer ismi çapraz kur farklılıklarına bağlı arbitraj mış
90 li yillar tc ekonomik durumu
Kanun yararına bozma
7 komisyon, kendini tanit, yasama dokunulmazligi, hangi durumlarda kaldirilir, sence yasama dokunulmazliginin olmasi iyi birsey midir? Mustahsil Makbuzu nedir, Gider Pusulasi nedir, Arasindaki fark nedir? A kisisi gidip kuyumcudan altin alirsa, kuyumcu hangi begleyi duzenler? Fed nedir? Baskani kimdir? Sinekli bakkal kimin eseridir? Neden Mufettislik? Genel olarak orta ve kolay dereceli sorular, 17 dk surdu. Defter tutan işletmecilerin, defter tutmayan kişilerden (çiftçiler hariç) satın aldıkları mal veya hizmetler karşılığında düzenledikleri ticari belge gider pusulası. fark çiftçiler çok doğru MÜSTAHSİL MAKBUZU ÇİFTÇİLER VARSA
iktisat nedir, gider ve maliyet nedir aynı kavramlar mıdır, özkaynak sermaye nedir aynı şeyler mi, hatır senedi nedir?
Cumhurbaşkanının Yasama ile ilgili görevleri. 2-son üç tane c.başkanını say 3-kasa noksanı ve fazlasını yevmiye kaydı ile açıkla 4-aktif pasif hesap nedir nasıl çalışır. 5-peçeleme nedir 6-verginin yansıması nedir ve aşamaları 7- başabaş noktasını açıklayınz gibi sorular geldi.
maliye politikasi araclari neler. Turkiye butcu acigi ve cari acik veriyor uygulamasi gereken politikalar nelerdir. Ve bunun turevi iki uzun soru daha. En son olarak ise bankadan doviz kredisi kullandik. Kur arti nereye kaydederiz dedi bende finansman giderlerine dedim. cari açığın temel sebebi mal hesabındaki dengesizliktir yani ihracatın ithalatı karşılayamamasıdırTürkiyedeki sorun ihracatın ithal edilen ara mallarına olan bağımlılığıdır ihrac ettiğimiz ürünlerin ara mallarını bir şekilde türkiyede üretebilirsek ithalatı bir nevi azaltmış oluruzbunu dışında Türkiyenin çok önemli bir ithal kalemide petrol petrol türevi ürünler doğalgaz vs dir burada da yerli enerji üretimine ağırlık verilirse (rüzgar santralleri termik santralleri jeotermal santraller ) orta ve uzun vadede ithalat bağımlılığını azaltır ve cari açık sorununa çözüm sunabilirDoğal büyüme potansiyelimiz olan yüzde 5 lik büyüme oranı üzerinde büyüme hedefi ve ona yönelik politikalardan uzak durulmalı. Çünkü ihraç mallarının büyük bir kısmı ithal girdi gerektiriyor, ithalatın yaklaşık üçte biri enerji sektörüne gidiyor. Enerji ithal eden bir ülkenin cari açığını azaltması için ya enerji kaynakları bulması gerekir ya da üretimini ona göre ayarlamalı ve aşırı büyüme aşırı işsizliğe sebep olduğu için potansiyelini aşmamalıdır. Bütçe açığının azaltılması için kayıtdışı ekonomi ile mücadele adaletli vergi sistemi, vergi ahlak ve bilincinin yüksek olmalı ve kamu harcamalarının denetimi daha yoğun bir şekilde yapılmalıdır.

rüşvet, irtikap, mal alışı ile ilgili muhasebe kaydı.. Herkese başarılar benim bildiğim irtikap; hakkın olan bir işi memurun yapmaması- para talep etmesi ya da yapmak için menfaat talep etmesi iken rüşvet hakkınız olmayan bir işin yaptırılması için talep sağlanan menfaat. Orneğin tapu işleminiz var ama memur para istiyor imza için bunun adı irtikap, bir sınav var komisyonda sizi secsinler diye verdiğinz para rüşvet rüşvet ile irtikap arasındaki fark rüşvet de memur ve 3. kişi bunu biliyor nacak irtikap ta ise 3. kişi durumu bilmiyor irtikap örnek: normalde herhangi bir para talep edilmeyen bir işi memurun vatandaşa para karşılığında yapması doktorların bıçak parası irtikap örneğidir. yapması gereken bir iş için para talep edilmesi.
Turklerin kullandigi ilk alfabe serbest bolge nedir faydalari nelerdir.monopolun nedir arz egrisi varmidir.haksiz fiil nedir unsurlari nelerdir.
bolum iktisat yasama asilligi,cok elyaflilar anlasmasi,hondral etkisi ,borc deflasyonu,7 a grubundaki hesaplari say
normlar hiyerarşisi mali kar, ticari kar, net satışlar nasıl bulunur
skolastik düşünce hakkında bilgi verir misin dediler? Ve adını hiç duymadıgım bır temsilcisini sordular. öteki soru devlet memurlarının yapamayacağı işlemleri sordular.
maliyet ile gider arasındaki farkı sordu bi taşıt alsan. ÖTV maliyete mi gidere mi eklersin dedi KDV sini maliyete mi gidere mi eklersin diye sordu binek otomobillerde kdv de ötv de maliyete eklenir. tabi uğraştığın iş araç kiralama vb. faaliyetler olmadığı sürece Maliyet bir hizmet sağlamak için katlanılan toplam fedakarlık, harcama toplamıdır. Gider ise gelir elde emek amacıyla yapılan faydalı tüketimdir.Bence ötv de kdv de maliyete eklenir. Duran varlıklarda değeri arttıran bir harcama maliyete eklenirken, rutin ödemeler,bakım vs. kdv gibi vergiler bir gider hesabında muhasebeleştirilir
sorular:1.ecrimisil nedir ve kiralamayla farkı nedir 2.alametifarika nedir ve markayla farkı nedır 3.şerefiye nedir(malıye ve muhasebedekı ıkısnde sordular) 4.monopol nedir devlet monopol olblr mi çay piyasası monopol mu ve monopolcu karını nasl azamıleştrır 5.özel tkenmeye tbı varlık ndir. ecrimisil : işgalci tarafından ödenen ve idarece talep edilen, belediye tarafından tahsil edilen tazminattır.
bölümüm maliye ve ilk soru olarak bu soruldu önce bi şirket kurdum hayali nakit sıkıntısına girmişim tahvil ihraç edip sermaye artırımına gidicem yada borçlanıp sermaye artırımına gidicem nasıl kayıt yaparsın vs. çıkarılmış tahvillerin hesap kodu kaç örümcek ağı teoremini, her arz kendi talebini doğurur mu ? klasikler talep yetersizliği durumunda ne yapar? parafiskal gelir nedir? sonra bi örnek verdi bu parafiskal gelirmidr dedi. bide kurumlar vergisi oranı kaçtr diye sordular her arz kendi talebini yaratmaz çünkü bazı kişiler gelirlerini tasarruf etme yoluna gideceklerdir ve arz fazlası ortaya çıkacaktır
faiz nedir risk nedir enflasyon spirali somut norm denetimi vergiyi doğuran olay gibi sorular geldi. enf.spirali enflasyonun girdi fiyatlarını yükseltmesi ile maliyeti artan ürünlerin fiyat artışının daha hızlı gerçekleşmesi enflasyon spirali; fiyatlar gebel düzeyinin bir kez yükselmeye başlamasıyla çeşitli gelir gruplarının yarattığı gelir çekişmesi nedeniyle maliyetlerin artması, maliyetlerin artması sonucunda da fiyatlar genel duzeyinin daha da yukselmesi biciminde ortaya cikan ve iktisadi karar birimlerinin beklentilerinin de degişmesiyle birlikte kendi kendini buyuterek gelisen enflasyon surecine krş. ücret fiyat sarmalıdır.
bireysel başvuru kanun yolları tam yargı ve iptal davası varyans standart sapma tip Hata parametre sınaması regresyon eviews ve spss programları finansal kiralama yevmiye kaydı. Bölüm ekonometri.
karine nedir? butlan nedir yokluk nedir? bolum kamu 6.komisyon döviz kuru yükeslirse ülke ekonomisine etkisi ne olur? dolar neden yükseliyor? van depremi gibi bir deprem oldu aile babalarına ulasamıolar miras için ne yapmaları gerekir?
"1" rakamı marka olarak tescil edilebilir mi? rüçhan hakkı nedir? faiz nedir? bankaların görevi nedir? bana sorulan sorular da bunlardı.
iz bedel nedir
merkez bankası konut kredisi kullandırır mi kullandıramaz diyorum emin misin diyor evet diyorum kullanamam mi şimdi diyor kesinlikle kullanmazsniz diyorum , teşekkür ediyor ve çıkıyorum
stanley fisher irving fisher farkı, hangisi yaşıyor? istanbul boğazının uzunluğu, fatih sultan mehmet köprüsüyle boğaz köprüsü farklı mı? uygurların destanları nelerdir? yedek akçe formülleri, yedek akçe zarar olsada ayrılır mı? gmsi istisna haddi? gecikme faizi gecikme zammı farkı? gelirin unsurları? ıs lm den as ad nin elde edilişi (şekil çizdirmişler)? iktisat ekollerinin birbirinden farkları, en geçerli ekol hangisi? ayrıca muhasebede yevmiye kaydı da yaptırmışlar.
maliyet ile gider arasındaki farklar ve bununla ilgili muhasebe soruları
kdv neye göre alınır vuk a tms na göre mi falan gibi bi soru
imza devri yetki devri
zilyetlik ve türleri
asli kurucu anayasa tali kurucu anayasa şuan hazırlanan anayasa tali mi asli mi
hakkın kazanım yolları aslen devren
şuan bunlar aklıma gelyor ama genel olarak kendi alanından soruluyor faslı pek yalan oldu bugun kamucuların kimine iktisat sormuslar kimine maliye alper tunga destanı nedir 3. köprünün uzunluğu nedir gibi sorularda vardı yani cok kasmayn cevaplara değil usluba dikkat ediyorlar
Temsili demokrasi, maltus, zamanasimini kesen durduran neden, karsilastirmali ustunlukler teorisi, bm guvenlik konsey uyeleei, tr nin ortadogu politikasi, abd Dışilişkiler de kotu niyetlimi, finansal kiralama islemi
8.komisyonda arkadaşlar:vergi müf ne iş yapar,kdv nin genel yapısı nasıldır,kdv oranları kaçtır,her çeşit maldan kdv alınır mı,kıst amortisman nedir,hak nedir,hukuk devleti nedir.bölümüm kamu yönetimi.
1-kırgızistanın başkenti neresidir Bişkek 2-cumhurbaskanının yürütmeye ilişkin görevleri 3-tahvilin getirileri nelerdir?
5.komisyon.. bölüm işletme.. sorular ; ilanen tebliğ nedir anlatır mısın ?
e-fatura ? devalüasyon ? stagflasyon ? 2013 büyüme oranı ? OPEC nedir bilir misin ? açılımı ? üye devletleri ?
vergi mahk.idare mahk.bölge idare mahk.danıştay görevleri ve BİM ile Danıştay arasındaki farklar...sonra bi olay soyledi hangi mahkeme busorunu çözer dedi...Tek Fiyat kanunu...satın alma gücü paritesi...Med.Kanun. Hısımlık nedir Türleri? hatrılayamadığım bir soru daha vardı.tabi kendini tanıtma hobiler en son okuduğun kitap?falan filan sordular...9.komisyonda bana sorulanlar bölüm işletme
merkez bankası bilançosu kalemlerini say, tcmb de niye cumhuriyeti değil cumhuriyet, bankalarla ilgili sorular, somut norm , üçlü açmaz, üçlü açmazda bağımsız para pol sabit döviz kuru olur mu, enflasyon ataleti, faiz koridoru, darphane nedir göreleri nelerdir neleri basar, faiz koridoruyla ilgili bir olay sorusu dahada vardıda aklımda kalan bunlar.
tobin vergisi nedir?king kanunu, kıyasın medeni hukuk ve ceza hukukunda örneklerle karşılaştırılması,cari hesap sözleşmesi
Ekonometri mezunyum bana sorulan ilk soru 9 adet bilye var birtanesi ağır digerleri eşit agırlıkta hassas terazi var sadece iki kere teraziyi kullanabilirsin ağır olan bilye nasıl bulursun anlat dedi bende olasığını bulmaya çalıştım yok oyle degil bana anlatmani istiyorum dedi biraz düşündum yapamayacagimi soyledim bir an önce alan sorularini gecmeleri icin idare hukukuyla aran nasil dediler iyi dedim sonra sorular pat pat geldi İdari işlev Adli idare İdari rejim
Meclisin rtük uyelerini secmesi idari islem mi yasama islemimi diye sordu meclisin verdigi idari kararlara karsi yargi yolunu sordu bu sorularin %30 una anca cevap verdim bilindik cevaplara girmeye calistim izin vermedi sadece sorduguma cevap ver tarzinda en sonda en borcun parasallaşmasını duydun mu hiç dedi
hükümetin malıye polıtıkası aracları fınansal kıralama
bır kac tane daha muhasebe( muhasebelerı bılmemedım dıgerıne cevap verdım vergı ve borclanma dıyerek) arkadaslar baska hangı malıye polıtıkası aracları vardı vergi borçlanma bütçe kamu harcamaları özelleştirme gelirler politikası
üçüz açık ( üçlü açmaz deil özellikle sordum hayır dendi) sendikasyon kredisi - şirketler sermaye artırımını nasıl yaparlar . üçüz açık cari işlemler açıgı butce acıgı ve tasarruf acıgıın toplamıdırAnonim Şirketlerde Sermaye Artırma Yolları: Anonim şirketler, yukarıda sayılan nedenlerle sermaye artırımına gidebilir. Sermaye artırımı iç ve dış kaynaklardan yararlanmak suretiyle çeşitli şekillerde olabilir.
- Yeni hisse senedi çıkartmak
- Mevcut ortakların sermaye paylarını artırmak
- Yedekleri ve dağıtılmamış kârları sermayeye dönüştürmek
- Değer artış fonlarını sermayeye eklemek
- Şirket borçlarını sermayeye dönüştürmek
- Çıkartılmış tahviller karşılığı hisse senedi çıkartarak sermaye artırımını gerçekleştirmek
- Başka şirketlerle birleşmek
2.komisyondaydım 5 dakikadan bile az sürdü gayet soğuklardı.vergi ve harç arasındaki farklar,kooptasyon,kıst amortisman,fevkalede amortisman ve fazile ilgili yorum isteyen sorular
mortgage krizi nedir ?
kriz türkiyeyi teğet ğeçti mi ?
FED in en favori başkan adayi kimdir ?
QE nedir (FED le alakalı soruyorum dedi) ?
yasama sorumsuzluğu nedir ?
yasama dokunulmazlığı nedir ?
2008 dubai krizinin türkiyeye etkileri nedir ?
2008 krizinde bankalarda nakitte bi daralma oldu mu ?
bölümüm işletme,mülakat sorularım;
1.2008 krizinin ülkemize etkisi
2.en fazla ihracatını yaptığımız kalem
3.taylor kuralı nedir
4.parlemento kararı nedir,bir kaç örnek verebilirmisin,parlemento kararları soyut norm yoluna konu olabilirmi
5.kaç gigabyte 1 trabyte eder
6.format attığımız zaman,c ve d sürücülerinin akıbeti ne olur?
.kanunsuz emir nedir,likidite tuzağı nedir mb likidite tuzağı durumunda ne yapmalı.yasama dokunulmazlığı,g8 g20 ,karşılaştırmalı üsütnlükler teorisi ile ilgili sorular sordular
acente ve ticari mumessil soruldu.aralarindaki fark nedir denildi.sermaye nedir dendi.kdv tahakkuk kaydi yaptirdilar.hazine nereye baglidir dendi..basbakan yardimcilari soruldu..yonetim kurulunun gorevleri nedir denildi
Bölüm maliye. Stagflasyonla mucadld kullanlck polıtıka . Hedgıng. Lıbor. Ergın kılma. Kısıtlılık. Butce ,cold turkey
fikri içtima, tobin vergisi- kim alır- nasıl alınır, şüpheli ve değersiz alacak tanımı, şüpheli alacaklar ilgili kayıt, bir sonraki donem daha yüksek fiyattan satılırsa dedi (kon kal karşılık kaydı). Soyut ve somut norm denetimi.
bölüm maliye.kendini tanıtmayla başladı gini katsayısı, reeskont, amortisman tanımları ve olay yorumu, şüpheli ticari alacaklar, tam mükellef dar mükellef,ecrimisil aktif geçişli hesaplar ve daha bi çok soru vardı 20 dk kadar sürdü
maliye((bütçe nedir? bütçe çeşitleri nelerdir? türkiyede hangi bütçe sistemi uygulanmakta?bütçe ilkeleri nelerdir?))iktisattan rostovun aşamaları,hukuktan ttk daki kıymetli evraklar nelerdir ve konşimentoyu açıkla. muhasebeden de gelir tablosu grup başlıkları ve stmm tablpsu...3 komisyon da girdim ben.
non bis idem(ceza hukukuna göre yanıtla),1 tane icra iflas sorusu rehinli alacaklı bişi özellikle belirti üstat icra iflas hukukuna göre yanıtla diye,G8-G20 ülkeleri nelerdir aralarındaki farklar,fevkalade amortisman yöntemi nedir,bütçeleme ilkeleri nelerdir,kusursuz sorumluluk nedir, kusursuz sorumlulara örnek verin(idareve borçlar hukukuna göre cevapla dedi),ceza hukukuna göre kesinleşmiş suçlara hangi cezalar uygulanabilir,İbni-Haldun kimdir iktisata neler katmıştır bana bunlar soruldu (bölüm maliye)
bölüm maliye kendini tanıt dedi arkasından mali anestezi nedir örnek ver,maktu vergi nedir örnek ver,para politikası araçlarını say, api nedir neden yapılır kim yapar,tcmb hangi yollarla yapar tek tek say sonra repo ters repo sorusu geldi tabi bu bankalarla TCMB işlemleri arasında fark ne dedi,bide arada dibs dedim o nedemek dedi,fizyokratları anlat kapsamlı şekilde,iştiraklerden alacaklar iştiraklerden temettü hesapları nasıl işler,maliyet ve gider farkı,bide olay sorusu sordu muhasebeden ama çok anlayamadım mal ihraç ediyoruz dedi yada ithal ediyoruz hangi kalemler var nasıl işler gibi bir olay sorusuydu,güzelce tek tek anlat dedi.
Spk ile halka açık anonim şirket arasında nasıl bir ilişki var ? Denetim vb standartları belirler desek, kamu gözetimi muhasebe ve denetim standartları kurumu ne güne duruyor. Ben çıkamadım bu işin içinden.
İltibas kARŞIKLIĞA MAHİYET YARATMAK DEMEK ÖZELLİKLE TİCARET HUKUKU ÇERÇEVESİNDE HAKSIZ REKABET UNSURU OLARAK DEĞERLENDİRLEBİLİR örnek SONY -------------------SQNY
likitide tuzağı, istisnai memurluk nedir, vali olmak için gerekli şartlar,gelir vergisini anlat..
2500 yıllık tarihi olan ve yakin zamanda suyun altında kalan değerimiz.. ptotokol siralamasını say demisler.protokol sıralaması Meclis baskani... Basbakan ... Aym baskani ... Diye gidiyor. guclu devlet zayif dewlet modelini sordular kamu mezunuyum diye ayrica iktisatin tanimini sordular vakitleri daralmisti diye aceleye gedi biraz 5-6 dakika surdu aslinda benim acimdan da iyi oldu cunnku terse gidiyolardi hep zorluyolardi yani cabuk bitmesi iyi oldu protokol siralamasi vardi bi de niye ikinci sirada meclis baskanini soyledin dedile rcumhurbaşkanı protokolde sırası yoktur. 1. sırada meclis başkanı diye geçer kanunda cumhurbaşkanının sırası yoktur o protokolün başıdır.
Lmt her isi yapar mi dedi yapamaz dedim. isletme mallarini nasil alir dedi. borclanmanin maliyeti. bi de zeka sorusu varya ampulu hangi anahtar yakiyo diye Kapalı bir odada ampul var 3 adet anahtar var bir kere odaya girip bakmaya hakkın var hangisi yakar.

1. Anahtarı yakıp 2-3 dk beklersin , daha sonra 2.yi yakıp içeri girersin yanıyorsa 2.'dir. Yanmıyorsa ampulü ellersin sıcaksa birincidir , değilse 3.dür.
9. komisyon mülakata girdim ..iktisat mezunusun diyip sorulan sorular .. bono nedir özellikleri.. tebliğ usulleri..neye göre tebliğ yaparız. zincirleme suç.. bileşik suç.. işlenemez suç (örnekli ) .. maktu vergi nedir.. maktu nispi vergi farkı. damga vergisi ,, tüccar çeşitleri .. 1.- 2. sınıf tacirlerin tutmakla zorunlu olduğu defterler .. boş zamanlarını nasıl değerlendirisin.. okuduğun kitaplar..
doların yükselmesinin ülkemize zararı,özel maliyetler hesabını işleyisi ve kaydı,elinde 2 senelik hisse senedi var nereye kaydedersin ve döviz arbitirajı.
idare nedir? idarenin başı kimdir? idare yönetim demekmiş.2 tür idare varmış 1kamu idaresi 2 özel idareymiş. en basitinden apartman yöneticiliği bile idareymiş.bizi ilgilendiren kamu idaresiymiş.kamu idaresi de merkezi idare ve yerel yönetimler idaresi olmak üzere 2 ye ayrılıyormuş . merkezi idarenin başı cumhurbaşkanıymış...
sermaya işletme ortaklarının şirket kuruluşunda getirdikleri değerlerdir,statiktir öz kaynak ise işletmenin belli bir tarihte değerlenen varlık ve borçları arasındaki farktır buna kar yedekleri,geçmiş yıllar karları dahildir,dinamiktir
3.komisyon:suçun unsurları,taksir olunca suç olurmu,genel uygunluk bildirimi nedir,kim hazırlar,sayıştayı kim denetler,iç denetimi dış denetimi,harcama tahakkuku nedir kim yapar,ilfa...adını hatırlamıyorum uluslararası standart belgemiymiş neymiş nedir anlat,iştiraklerden elde edilecek karın tahakkuk kaydı,öz sermaye sermaye farkı örnekle,kar yedeği hangisine girer,risk nedir,risk türleri nelerdir.
10.komisyon; homoeconomicus ve onun tersi olan kavram,istinaf mahkemeleri,maliye politikası araçları, 2009 yılında kullanılan mal. pol. araçları, rasyonel beklentileri açıkla, sürekli gelir hip. kimindir, gelecek aylara ait giderler hesabının numarası, fiyat değişmelerinden yararlanmak için alının hisse senedi ve yarısı fiyat değişimi yarısı iştirak amacıyla alınan hisse senetlerinin kaydı, ıs-lm de maliye politikasının nasıl işlediği, okuduğum en son kitap ,takip ettiğim yazarlar, okulda katıldığım klüp faaliyetleri
Bölüm isletme 7. Komisyon
amortisman nedir cesitleri nelerdir. Tasitim war ekonomik òmrü 5 yil ddegeri 5. Yilda sifir oluyor ama diger sene kullanmak istiyorum naparim. Hak ehliywti fiil ehliyeti fiil ehliyetinin unsurlari donen warlik alt hesaplari neler. Bide fisher denklemi. Fisher denklemini duyunca istem disi merwe petek desim. Bayagi bi gūldûler. 7. Komisyon sûperdi.
Router nedir?,seni neden alalım?,fed nedir başkanı kimdir?,verginin kanuniliği kanuniliği ilkesinin dayanağı nedir?,advolerem vergi spesifik vergi bir de örnek üzerinde sordular?,kusursuz sorumluluk?idari davalarda süreler?
5. komisyonda girdim tobin vergisi vergi cenneti yoklama nedir kimler kapar işlemci rem hard disk nedir özkaynak hesaplama problemi sordular
kıst amortisman ,birşeyin aktiflerştirmesi deyince ne anlıyorsun ,analitik bütçeleme teknikler, nurkse kısır denge ,performans program bütçe ,Türkiyede hangisi uygulanır ,bütçeleme esasları ,sendikasyon kredisi
Bölüm. İşletme 7.komisyon kayıtdışı ekonomi..ne yapılabilir..fisher dengesi..dönen varlıklar hesap kalemi başlıkları .negatif faiz.vergi istisna muafiyet .vergi harcaması
2.komisyon: -maliye politikasının araçları nelerdir, bunlardan en önemlisi hangisidr? -konversiyon nedir neden başvurulur?
-konsolidasyon nedir? -İnhisar nedir hiç duydunmu dedi
*Hak ehliyeti nedir? Fiil ehliyeti nedir? Hapisteki bir insanın fiil ehliyeti var mıdır?
*Faiz dışı fazla denir? Hangi ülkeler için faiz dışı fazla verilmesi önemlidir? Türkiye açısından nasıl? BÜtçe dengesi? Ülkemizde bütçe dengesi ne durumda?
*Kıst amortisman? fevkalede amortisman? Şüpheli ticari alacak nedir? şüpheli ticari alacak sayılması için gerekli şartlar var mı? örnek ver
*Şu an yaptığın meslek sana neler kazandırdı?
bölüm iktisat.kendini tanıt,firma kapanma noktası,enflasyonda bütçe politikası nasıl olmalı vergi politikası nasıl olmalı,varlığa dayalı menkul kıymet nedir,gelir ortaklığı senetleri alındığında nasıl muhasebeleştirilir...
4. komisyonda girdim önce genel kültür sorularıyla başlayalım dediler türklerin kullandığı ilk alfabe nedir dediler sonra ilk nobel ödülü alan türkü sordular. alan sorularına geçtik ticari iş nedir tanımla dediler tanımlarda ttk da sayılan ticari işlerdir diye devam ederken onlar nelerdir 5 tane say dediler 1 tane söyledim gerisini hatırlayamadım. sonra devletin ekonomik adaleti sağlamak için neleri kullandığını sordular sonra poliçenin zorunlu unsurlarını sordular alan sorularında biraz takıldım toparlayamadım cümleleri falan kamu mezunuyum kamu hukukundan soru beklerken en zayıf oldğum ticaret hukukundan geldi sorular 7 dk falan sürdü
tüketici kredisi alıcağınzda neden sizen önce faiz isterler ? kar eden şirket için devreden kdv nedemektir? yorumla devreden KDV olması kar eden firmada faaliyet dışı kazancın olduğunu duymak ister gibi firma kar edıorsa satış vardır ve hesaplanan KDV buyuk çıkmalı ama buna rağmen küçük cıkıosa bi üsülszlık var yada faaliyet dışı gelr var Faiz sorusunda anapara taksitleri odendikce uzerinden hesaplanan faiz de haliyle giderek duser, ilk taksit odenirken en yuksek faiz hesaplanmis olur ve bu insanlarda ilk once faizi oduyorum gibi bir algi olusturur.
Tbmm başkanlık divanı tarafından seçilen denetim konusunda yetkin bir komisyon denetler Sayıştayı
Gayri iradi kredi mundel fleming kartel tröst konsorsiyum
1:Swot Analizi nedir*
2:Kaldor Kriteri nedir*
3.Plasman nedir,Plasmanın Milli gelire etkisi varmıdır?
4:GİB teşkilat yapısı daire başkanalrı nasıl teşkilatlanmıştır?
5:Başbakan yardımcıları kaç tane say
6:Maliye Bakanı kim
7:Ekonomi bakanı kim
8:Damping nedir?
9:Hisse senedi ve özel kesim tahvil nedir,getirisi nedir,farkları nedir*
10:Amartisman türleri nedir
11:Normal amortismandan azalana geçiş varmıdır,azalan bakiyeler nasıl hesaplanır*
12:Alamet-i farika nedir*
13:2020 Olimpiyatları nerde*finale kim kaldı?
piksel, cep telefonu işletim sistemleri, hard disk, ram
7. komisyon 20.09.2013 tarih mülakat soruları parafiskal gelir,fisher denklemi,temside adalet yönetimde istikrar nedir,faiz dışı fazla nedir, ülkemizdeki seçim sistemi.
isletmeye alinan catal, kasik in muhasebe kaydi nasil olur bu sorunun cevabı degısebılır eger ısletme otel yurt lokanta vs gıbı yerlerse 255 demirbaşa kaydedersin arkadaşın dediği gibi işletme bunu hizmet verirken kulanacaksa demirbaştır. ama herhangi bir birim için aldıysa o birime kaydını yaptırır. mesela genel yönetimdeki godamanlar için alınmışsa 770 gyg yapar. emekçi arkadaşlara yemek verirken kullanılma amacıyla alınmışsa 730 genel üretim giderlerine kaydedilir.
excel formullerı,okun yasası,crowdıng out,harddısk ıle rem arasındakı fark,kdvden ındırılmeyecek ıkı sey sole demısler
1-likitide tuzağı nedir? 2-neden faiz oranları en düşük seviyede kalmış?
3-nominal faiz oranları(nominal oldugunu ozellikle belirtti) sıfır olabilir mi?
4-insanlar neden yastıl altına para koyarlar?
5-risk faktörünü istisna tuttugunda bankanın herhangi bir getirisinin olmadığını varsaydığımızda neden insanlar bankaya para yatırırlar?
Not: bana gelen soruların tamamında yorum yapmam istendi likitide tuzağı dışında sorular hep benim söylediklerimle bağlantılı geldi yani arkadaşlar söylediklerinize dikkat edin ayrıca sizi aşırı derecede inceliyorlar oturmanıza kalkmanıza kapıdan çıkışınıza dahi bakıyorlar.
11. Komisyom- nasilsin fln demeden direkt kendini tanit- hangi alanlarda iyisin(hukuk iktiaat dedim) digeri fiili yol nedir dedi, tanimin basi guzel gtti sonunda kisitlamadir deyince kisitlamadir mi?dedi. Soylicek bisy bulamadim evet kisitlamadir dedim( mudahale etmedir olucakmis sanirim) sonra fiili memurluk nedir dedi.tanim yaptim ornek istedi.orman yangininda itfaiyeciolmayan birinin yangini sondurmesi dedim. Zorunlu degil mi zaten dedi bi vatandasin sondurmesi.bnde zorunlu desem ornegime uymicak diye kararsiz bi tavirla kendisi icin zorunludur dedim.devlet icin dedi.orman kanunlatinda falan nasildir dedi.orman kanunu hk. Bilgim yok dedim.zorunlu degildir heralde dedim..
Baska biri reeskontu aciklamami ne zaman kullanicami sordu. Ona cvp vermeye calistim devami grlmedi.hatirlayamiyorum dedim ama yine soruyo.bnde guldum artik gercekten suan hatitlayamiyorum dedim tmm dedi. Baska biri kucuk bakkal isletmen var herhngi biri senin vergi beyannameni verebilirmi dedi. Hayir dedim.vergi mukellefi o kisi ol.icin o verebilir sadece dedim. Vergi mukellefi kim dedi.sonra vergi sorumlusunu sordu. Sonra vergu hukukunda en iyi oldugum konuyu sordu dusundum dolayli dolaysiz vergiler dedi. Bahset dedi. Az bucuk bahsettim.( bu arada dolayli vergiler tersine artan oranli degil mi?) baskasi gumrukte calisiyomussnz mevzuatl araniz nasil dedi. Egitim almadigimiz icin hunuz pk ii degil dedim. Gumrukte ithalatta hangi vergiler aliniyo dedi. Dusundum bilmiyorum demek zorunda kaldim.kdv otv bunlar hk. Bilginiz varmi dedi. Evet dedim kdv nin harcamalar uzerindrn otv nin maliyt uzerinden alinan vergi oldugunu soyledim. Bi baskasi 7 eyluldeki sinava ndn girmedin dedi. Bi baskasi ulkede deflasyon var borlaniyorsun neler yaparsin o ortamda nerden borclanirsin dedi, kisilerden mi bankalardanmi uluslararasi piyasalardan mi dedi. DeflAdyonda durgunluk vardir eko.yi canlandirmak icin harcama yapilmali harcamalar icinde devlet borclanir dedim bankalardan serm. Piyalarindan borclanir dedim uluslararasi piyasadanda borclanabilir dedi.( deflasyonda - enf.da farkli yerlerden borclanildigini unutmusum uzun suredr tekrar etmedigim icin) nasil yani ikisindn de mi borclanir dedi. Evet amabirinde butce acigi sorunu olur birinde cari acik dedim.cari acik ne dedi. Uretimin tuketimi karsilamamasi dedim.pk begnmedi ,ihracat glirlerinin ithalat giderlerini karsilamamasi dedim onuda pk bgnmedi. Bu soruda sacmaladim biraz.
1)iflasın erteleme halleri 2)kamu denetçiliği kurumu ve görevleri hakkında bilgi 3)muhasebe ile ilgili bir olay sordular yorum sorusu 4)kayıtlı sermaye tanımlayın 5) döviz kurundaki yükselmenin ekonomiye etkısı nedir
1. Soru futbolcu alış kaydı haklar
2. Soru çiftlik sahibi buzagıları yetişene kadar olan giderleri nereye kaydeder futbolcu kaydı maddi olmayan duran varlıklar -haklar hesabında gösteriip sözleşme süresi içinde amorti edilmesi gerekiyormuş
Hayvancılık işletmelerinde buzağılar, doğduğu gün değil doğmadan önce maliyetlendirilmeye başlanmalıdır.

Şöyleki;

İnek doğumuna iki ay kala kadar kuruya çekilir. Bu dönemde süt alımı durur, bu andan itibaren sadece süt veren ineklerden farklı yem verilmeye başlanır, İşte bu yemler 258 hesap altında ineğin kulak numarası referans verilerek açılacak bir alt hesapta toplanarak buzağımaliyeti oluşturulmaya başlanır.

Buzağı doğduğunda canlı ise hesap kodu buzağının kulak numarasıyla değiştirilir. Ölü doğmuşsa gider hesaplarına intikal ettirilir,
uluslararası faaliyette bulunan iş adamlarının tuttuğu bir defter var ne defteri o dedi..sonra esnaf ı tanımla khk nin içeriğinde neler var bir de sermaye şirketleriyle alakali şeyler sordular
1.Kıst amortisman yöntemi
2.Negatif faiz oranı
3.Kayıtlı sermaye-esas sermaye sistemi farkları
4.D.sonunda gider d.başında gelir olarak çalışan hesap gibi bi şey
5.Finansal kaldıraç oranı yorumlaması
Bölüm maliye ufrs nedir(uluslararası finansal standartlar sistemi) tam yargı iptal davası farkı ticaret hukuku borçlar hukuku farkı önceki dönem gelir ve karları hakkında bilgi ver geçmiş yıl zarar kaydedilen hesap bu yıl tahsil edilse nasıl ksydedilir değersiz alacak şüpheli alacak farkı nedir değersiz alacağın tahsil edilmesi halinde nasıl kayıt olur işletme binasına ısıtma tesisatı taktırırsa nasıl kayıt olur binanın dışı boyanırsa nasıl kayıt olur işletme hisse senedi almış banka hesabından ödediği 100 tl hisse senedi fiyatı 1 tl banka komisyonu vardır kayıt nasıl olur parafiskal gelir nedir bütçe sistemleri nedir hatırladıklarım bunlar
1.komisyonda girdim hayatımdaki en değişik mülakattı. komisyon başkanı mali tevzinle ademi tahsisi sordu. ademi merkeziyet kararını kim verir dedi.daha sonra sınavlara hazırlanıyomusun dedi puanın kaç dedi. bende ziraat bankasında çalıştığımı şu anda sosyal güvenlik denetmen yardımcısı olduğumu söyledim.3 kere elendim guy dan dedim. daha sonra 3 kere mülakattan elendiğimi duyan diğer komisyon üyesi üzerime gelmeye başladı. sosyal güvenlik mevzuatından sormaya başladı ama sorduğu soruyu anlamak zaten vaktimi aldı.ben onu sormuyorum diye sürekli uyardı.aslında sorduğu sorular çok ayrıntıydı.sosyal güvenlikte emeklilik sisteminin devam etmesi için kaç işçinin kaç emekliyi karşılaması gerekir gibi bişey sordu.prim kaybını önlemek için ne gibi düzenlemeler yapıldı diye sordu, ama sorduğu soruların cevabı uzundu,beklemedi yarıda kesti. en sağda birisi daha vardı. dilenci sana geldi yemek param yok dedi 5 lira verdin,daha sonra ilerde başka birinden daha istedi oda 5 liralık yemek yedirdi,bunu kayıtsızlık eğrisini çizerek açıkla dedi. hakkımızda hayırlısı olsun..
1.komisyon, işletme. swap, çeşitleri nelerdir? opsiyon, forward nedir? muhasebe kaydı. likidite tuzağı (detaylı) para pol araçlarıyla likidite tuzağı durumuna müdahale et. araçları say. günümüz ekonomisinde likidite tuzağı yaşanır m?
vergi harcaması, vergi erozyonu, g8 ve g20 ülkeleri, vergi gayreti, verginin tabana yayılması ve birkaç daha soru vardı hatırlayamıyorum
Maliyet muhasebesi ve finansal yönetimden ilk defa duyduğum iki tane terim sordular onları hatırlamıyorum. Birleşik arap emirliklerinin başkentini sordular. Maliye politikası nedir araçları nelerdir. Dışa açık ekonominin olduğu ve esnek döviz kurunun uygulandığı ülkede genişletici para politikası uygulandığında değişkenler nasıl değişir ?
bölüm maliye öncelikle oturur oturmaz soru yağmuruna tutuldum 3. Komisyondu uluslarası firmalar nasıl defter tutar devlet bütçe sistemleri yorumla performans bütçe 5018 le yorumla duymadığım bi adam ve tanım enflasyon serbestleşmesi nedir bunların hepsi 5-7 Dakika sürdü mülakat sonucu bekliyo musun dedi
7. Komisyon ; Dünya kupasından girdik yılını sordu 2002 diyeceğime 2001 çıktı çift yıllar değil mi dedi 2000 dedim sonra 2002'ye bağladık. Kime elendik dedi Brezilya dedim . Brezilyaya bir gol atmıştık kim attı dedi Hasan Şaş dedim. Kimi yenip 3. olduk dedi Güney Kore dedim. Tabi tarihler konusunda biraz sıkıntılıyım dedim (demez olaydım sürekli tarih sordular)

Tabi bunlar rahatlatmak için sorular. Tavır muhteşemdi bu arada. Çok güler yüzlüler.

İlk sorum Ticari kâr mali kâr.
İkinci sorum Fisher Denklemi ve niye bulmuş bulmuşta olayı ne yani dedi :s apışıp kaldım miktar teorisi dedim başka da bişey söyleyemedim. MV=PT dedim tek tek M'i V'yi P'yi T'yi açıkladım para arzı var mı dedi M dedim.
Üçüncü soru Lozan antlaşması ne zaman dedi bizi kim temsil etti dedi kaldım öyle :S 1930'lar dedim , ama emin değilim flan dedim.
İlk kez referandumla başa gelen C.başkanı kim dedi. Ezbere bildiğim Kenan Evren'i (Adaşım) diyemedim aklıma 2006'daki C.başkanı seçimine gitti Abdullah Gül dedim tabi baya baya yanlış :S
Sonra satın alma gücü paritesi dedi hatırlamıyorum dedim.
Telafi edici bütçeyi sordu çok iyi açıkladım
5. komisyondum para politikası araçları hard diskmi ram mı daha güvenilirdir belge saklamak için 1 terabayt kaç gigabyte monarşi meşruti monarşi malikar ticari kar sermaye özsermaye
bölüm maliye 8. komisyon kıymetli evrak deyince aklına ne geliyor? 153 ticari mal kıymetli evrakmıdır? tüzel kişilerin ceza ehliyeti hakkında neler biliyorsun? acenta nedir? tacir adına her işlemi yapabilirmi? muhasebe ilkelirini say tutarlılıga örnek ver( reeskontu verdim) borç sentlerine reeskont ayırırsan alacak senetlerinede ayırmak zorundamısın? ticari mümessil nedir ? orta gelir esnekliği nedir gibi bir soru vardı birde ayrıca laffer ikame gelir etkisi ve vergiden kaçınmayı orta gelir tuzağı olabilir orta gelir esnekliği sorusu
2. Komisyonda girdim Baskent grup baskani ve vdk baskan yardimcisi vardi komisyonda. Muhasebeden olay sorusu geldi... 100kasada cok fazla para var 335cok borclu,isletmenin faaliyet alani şu bu... stok devir hizi cok dusuk, bilmem ne orani şu vs... bi suru oran verdi. Isletmenin kasadaki paralar fiilen yok... sence neden boyle dedi? soruyu sormasi iki dk surdu. Dilimiz dondugunce cvp verdik diger sekiz dokuz soruyu soylemiyorum bile... zorladilar biraz.. herkesin hakkinda hayirlisi olsun,emekler ziyan olmasin
Bende 2. komisyondaydım.Anayasa nasıl yapılır, sterilizasyon,ödemeler bilançosu kalemleri. Kendini tanıt dendi 5 dk dan fazla kalmadım..sanırım kötü geçti, zorlamamaları tatmin edici bir bilgi çıkmayacağını düşündüklerinden olabilir..
faiz koridoru,mb politikası amacı neden sabit döviz kuru uygulamıyor,piyasa faizi nasıl belirleniyor gelir tablosu hesapları nelerdir, faaliyet karı nasıl hesaplanır, somut norm denetimi nedir anayasa mahkemesi iptal ederse ne olur
Türkiyenin en çok ihraç ettiği ilk 3 ürün ve ithal ettiği ilk 3 ürün ve en çok ithal edilen ülke ile ihraç edilen ülke sorulmuş.
dün girdim 8.komisyon kamu yönetimi
cb sorumsuzlugu(hukuki,siyasi,cezai)
konsinye mal,mülkiyet kimde kalır
üçlü açmaz açıkla
bağımsız para polikitası nedir
muhabe işlemi 125.000 iş makinesini 120000 bina alarak satıyoruz muhasebe kaydı
kıst amortisman
damping nedir
elbirliğiyle mülkiyet
repo ters repo
tam rekabet piyasasını anlat
üretici satış miktarını neye göre belirler
Mulakata dün girdim komisyon 9 kameral sistemi anlatiniz. Sermayenin itfasi nedir. Müşterek kararname. Sorular bunlardi
Arkadaşlar az önce çıktım bana kendimden bahsettirdi bi de maliyet ile gider arasındaki farkı sordu bi taşıt alsan. ÖTV maliyete mi gidere mi eklersin dedi KDV sini maliyete mi gidere mi eklersin diye sordu.bölüm kamu yönetimi binek otomobillerde kdv de ötv de maliyete eklenir. tabi uğraştığın iş araç kiralama vb. faaliyetler olmadığı sürece http://www.alomaliye.com/nisan_06/talha_apak_binek_oto_kdv_otv.htm
maliye politikası araçları. idari fonksiyon.istimval. gümrük vergisinin uygulanması enflasyonu düşürürmü. en etkin maliye politikası aracı.aval
faiz nedir reel ve nominal faiz özel maliyetler türkiyenin bağlı oldugu kuruluşlar farksızlık egrisinin şekli ve orjine göre durumu
7. Komısyon.. Satın alma gucu parıtesı nedır..neyı ölcer ? Suc nedr..sucun unsurları ? Unescoyla alakalı bı soru.. Topkapı saraynda sergılenen harıta.. kazaı rust..esya musaderesı nedr anlat..degersız alacak nedr ? Gorevden uzaklastrmaya kımler yetkılı.. Dun almanyadakı secım sonucu? Ceza hukuku ıle galıba ılk defa duydgum suan unuttgum 2 tanım gecıkme zammı nedır ?.
Avrupa birliği nihai senedini sordu 11. Komisyon
5.komisyon
Kendini tanitma.Yunanistandaki krizin nedenleri neden enflasyon var çözümu nedir. enflasyonu neden arttiramadi.enflasyon nasil bir olgu iyi mi kotu mu peki neden kotu. Enflasyon vergisi nedir.yumusak kazuistk anayasa nedir farklari neler. 61 anayasi kacinci anayasa 21 anayasasiyla farki.Bilgisayar alcam pes 13 oynuycam dedi ne tavsiye edersin ozellikleri konusunda bilgi istedi.ekran karti markasi hangisi olsun baska hangi markalar var fln hangi marka bilgisayari onerirsin.muhasebe ile ilgili verileri hizlica yazdırdi ozkaynak hesaplamasi yaptırdı odenmemis sermaye bunun neresinde dedi.sasirtmak icin ugrasiyorlar dikkat edin.soğukkanlı olun sakin konusun bide bunlarda tavsiyelerim
vergi nedir? vergi harcaması nedir? a.smıth vergileme ilkeleri açıkla? haksız rekabet nedir açıkla? kanunı hakim güvencesi ? kanun ve u.arası anlasma karşılaştır?
1. Komisyon İktisat Bankacılık kanunu hakkında bilgin varmı ? Bilmiorum dedim 3 dk süren ve hiç anlamadığım bir soru sordu. ve soruyu anayasanın 70 li bişey md göre yorumla dedi Komşuda dilenme politikası ve olması için merkez bankasındaki şartı nedir. fatura ne zaman düzenlenir ttk ve vuk süreler nelerdir. yevmiye kayıtları ne zamana kadar yapılmalıdır. monopollü rekabet piyasasını anlat diğer piyasalarla karşılaştır. muafiyet ve istisna nedir.
3.komisyondaydım kendını tanıt grdgn sınavlar neler neden maliye enflasyonun ödemeler dengesine etkisi bütçe türleri ddkları say kıst amortisman nedir nasıl hesaplanır 7-b hesapları yeni ttkya gore anonim şirket özellikleri kurumlar vergsi mukelleflerı
sabah gırdım 10. Komısyonda,neden vergı mufettıslıgı,mufettıs ne ıs yapar,sence gaddar mı olunmalı,neden ınceleme yapılır,bos zamanlarında naparsın nasıl sosyal aktıvıtelerın var,basketbolu ve nba yı takıp ettıgımı soledım,gecen yıl kım sampıyon oldu karsısındakı takım hangı sehrın takımı,unıversıtede neler yaptın,sorada sorulara gectık,sebepsız zeng ve suresı,temsıl nedır,tanzı etkısı nedır,asındırmayı onleyen bı vergımız var o hangısı(bu tarz bı soruydu),enflasyon vergısıyle alakalı bısey sordu sen olsan ne cesıt nasıl bır vergı uygularsın tarzında bı soru ve daha hatrlayamadıklarım.
1.komısyon bólüm iktisat. sorular: 2008 krızının muhasebe ıle ılgısı ne? anlat? nasıl kayıtlar yapılmstr o dönemde? 2.soru bi adam araba almak istiyor araba pazarına gdyr jetta almak istıyor ama 2jetta arasında kaldıgı zaman da donanımlarına bakıyor. bunu farksızlık egrileri ile anlat çiz. sözlüksel sıralama nedir? bır de 690 nolu hesapla ılgl bi sey sordu ama hatırlamyrm bu sorulardan snr. lıkıtıde tuzagı nedir? keynes ne düsünmüş de o faiz oranını sóylemiş belirlemiş? 2008 krizi durgunlukla ilgili. Bu durumda eldeki kağıtların değeri muhtemelen düşecektir. Şirketler ihtiyattlılık kavramı gereği değeri düşen kağıtlara karşılık ayırmak durumundadır. Muhasebede bu kağıtlar için karşılık ayrılarak muhasebeleştirilmesi gerekir.

Farksızlık eğrisi tam ikame mallarda (ikiside jetta) Negatif eğimli düz çizgi
7. komisyondaydım bana sorulanalar,berlin duvarı, dış ticaret hacmi, dış ticaret haddi,cari açık,vergi maliyeti,suçun unsurları,resen tarhiyat ve vergi inceleme elemanları bunun neresindedir,elbirliğiyle mülkiyet,paylı mülkiyet, gider maliyet farkı tanımla, ve ilgi alanlarıma yönelik sorulardı
8.komisyondaydım.bölümüm işletme..mülakat ilk ben çağrıldım..10 yakın soru sorıldu bana..10 dk geçmedi..tanıt dedikden sonra soruları sormaya başladılar.ilk 2 soruyu yabancı terimliydi hiç duymadığım onu bilemedim ardında maktu vergi nedir dedi..onu da bilemedim sonra sırasyla vergi nedir,likidite tuzağı nedir,asit test oranı,kusursuz sorumlukuk ve çeşitleri,karaborsa,dolaylı ve dolaysız vergiler,tacir kimdir,memur tacir olabilirmi,verset ve intikal vergisi dolylı mı dolaysız mıidır?verginin tabana yayılmas
9. komisyon. muhasebe olay sorusu. sübvansiyon.ikame etkisi.yumuşak para.
muvazaa nedir.kamu zararı nedir.bi şirket özsermaye artırımına gidecek hisse senedi ve tahvil cıkararak.Hisse senedini nominal bedelinin üzerinde cıkarcak tarznda yevmiye şeklinde kağıda çözmemi istediler.Hatırlayamadgm bırkc soru daha.
1000 lira ile televizyon alınıyor,ama kişi bunu kendi parası ile değil banka kredisi ile alıyor.bu hangi durumda mümkündür...bir dönem gider yazilip hemen diğer dönem gelir yazılan hesap.reeskont nedir.anayasadaki vergi ile ilgili maddeler nelerdir.faaliyet karına nasıl ulaşılır.brics ülkeleri.varlık barışı.vergi neye göre alınır.bir ülkede işsizlik azalmamis,nüfus artmamış ama buna rağmen gsmh hasıla artmış nedeni nedir.faaliyet giderleri nelerdir.bölüm işletme 6.komisyon
bana monopol oligopol arasındaki farklar, tröst kartel açıkla, hoş olmayan monaterist aritmetik,müşterek mülkiyetle iştirak halinde mülkiyet aralarındaki farklar üç dört madde halinde açıkla, ticari kar malikar,özsermaye sermaye aynımı açıkla ,518 sayıl kanun ne, cetvelleri say,enflasyonist ekonomide neler yapılabilir
Bölüm kamu yönetimi 5. Komisyon azgelişmiş ülkelerin özellikleri nelerdir? Mali kar ve iktisadi kar arasındaki farklar ? Özsermaye ve sermaye arasındaki fark? Arbitraj nedir
2.Komisyon bölüm iktisat.kendini tanıt.para politikasında gecikme nedir.ortodoks paracı iktisat teorisini anlat.üretim olanakları eğrisi nasıldır,neden iç bükeydir dış bükey olsa ne olur.bir ülkenin üretimi artmasa da üretim olanakları eğrisi sağa kayabilir mi nasıl.soğuk hindi yaklaşımı nedir.bu yaklaşımı yakın zamanda uygulayan bir ülke var duydun mu.Bretton Woods sistemini anlat.
2.komisyon bölüm maliye dün girdim mülakata kendini tanıt,vergi nedir,verginin kanuniliği nedir neden böyle bir şeye gerek duyulmuştur,bütçe nedir,verginin ziyaı nedir,VUK da nasıl cezalar var,bağımsız idari otoriteler nedir örnek ver,marshall MİKTAR intibakı nedir şekil çiz dediler ama o an şekil aklıma gelmedi
mali anestezi dolayli vergiler ciro primi ve hic duymadigim terimler vardi.
muhasebenin kurucusu kimdir, muhasebenin alt dalları, makro iktisattan bi olay sorusu, arz talep esnekliği.
2008 krizi ve Türkiye'deki küçülme , Türkiye'in almış olduğu önlemler soruldu.Alan derslerinden konsinye satış tüm yönüyle soruldu.Bir de Laffer ve Philips eğrisi.Hepsi bu.
Brics,soyut norm somut norm sureleri. Ombudsman ve Turkiyede hangı olayda başvuruldu
Damga Vergisi mukllfi kimdir .
2.grup bolum ıktısat.sermayenın marjınal verımlılıgı nedır,parasal taban nedır,paranın tanımları nelerdır,ekonomı bakanı olsan suanda dıs acık carı acık var nasıl bır polıtıka uygularsın dovız ve faız polıtıkan ne olur,tıc.hukuknda deger dusuklugu nedır(bunu hıc duymadım daha once),ınhısar nedır,olum karınesıyle gaıplık arasındakı fark nedır nufusa ne olarak yazılır kım yazar adama cıkıp gelırse nasıl bı ıslem yapması gerekır bunu sıldırmesı ıcın,ız dusumu nedır?
Çok partili hayata ne zman geçilmiştir, maliye politikası araçları nelerdir,hangisi en etkilidir?Bilanço ve mizan aynı mıdır farklıysa aralarındaki fark nedir bilanco duzenlenrken nerden nasıl duzenlenr,mizandan gelir tablosu duznlenebilirmi,Vergilendrme surecini anlatınız, tahakkuk nedir TDK dan hiç baktınmı? Ülkemizde faiz oranlarının cok yukselmesi neden istenmyor, kamu harcamaları artarsa faizler neden yukselir? Maliye bölümü mezunuyum...
verginin türleri
şüpheli ticari alacak nedir, hangi kavram gereği yapılır
faizin düşme sebebi nedir
anayasa madde 90
kanunsuz emir nedir
fikri içtima nedir
uzlaşma nedir,
olimpiyatlarda hngi ülkeler ve şehrleri adaydı? kim kazandı
Komisyon 7
ikiz açık nedir cari açık nedir oranı ne yapmalı ticari kar mali kar farkları kkeg ve gelir nelerdir söyle bi hesapta kullan özsermaye mi büyük kaynaklar mı tanımları aval kefalet arasındaki farklar
kur artışının olumsuz etkileri, fiyat ve fiyatı etkileyen faktörler,resim şerefiye parafiskal gelir, mükellef sorumlu, kesin hesap
lm egrısını etkıleyen seyler, as kurulus sekıllerı kac kısıyle kurulur halka acılma ne demek kayıtlı sermaye murahhas uye ıdarı para cezası muhasebelestırme
gabin, mali ve ticari kar, hukuk devleti ve ilkeleri, ödemeler bilancosu ve kalemleri, efektif döviz kuru komisyon 8 işletme
Komisyon 1... Kendini tanıt.kayıtsızlık eğrisi özrlliklri kusursuz sorumsuzluk.hayırlısı olsun güle güle.ve cıktım.
Özel fon . Özel maliyetler . Stokların alt hesaplarını say.Diğer stoklarla ilgili olay sorusu . Ticari ve mali kar.berlin duvarı .idareden 2 soru .stok bağımlılık oranı . Bölüm iktisat .7 komisyon
9.komisyon bölüm maliye ; mali sömürü, gider pusulası, 193e hangi durumda kayıt yapılır, rezerv para nedir
ilanen tebliğ nedir ? e-fatura ? ülkemizin 2013 büyüme oranı ? stagflasyon ? devalüasyon ? opec ? açılımı ? üye ülkeleri ?
10.komisyon bolum iktisat
Walras fiyat intibaki nedir?
Talebin gelir esnekligi nedir?
Talebin gelir esnekligine gore mallar nasil ayrilir?
Deger paradoksu nedir?
Subjektif deger teorisi nedir?
Guncel olarak da hangi sistemle yonetiliyoruz parlementer mi baskanlik mi
6.komisyon. Vergi harcaması vergi maliyeti iş yerinde yangın çıktı muhasebe kaydı sigara yasağının ekonomik etkisi
7.komisyon. bolum maliye. 1-Kyoto protokolü nedir 2-cb. herkesin gozu onunde trafikte tartistigi birisini silahiyla oldurdu ne olur. 3-yargilanir dedigim icinhangi mahkemede yargilanir. 4-giffen mal nedir 5-kamu kurumu nedir 6-tum kamu kurumlarinin tuzel kisiligi war mi 7-kamu tuzel kisiligi nedir 8-duzenleyici denetleyici kurum nedir 9-ornek wer ddk'lara dedi 4 tane soledim daha dedi 1 tane daha soledim yine daha dedi. bu kadar dedim 10-basbakan yardimcilarini say 11- kaza-i rust nedir. we daha hayatimda hic duymadigim ama iktisat oldugunu tahmin ettigim 3-4 soru daha wardi. duymadiim icin su anda da hatirlamiorm
bana sorulan idarenin islemlerini iptali geri alinmasi kaldirilmasi digeri de lisans sozlesmesi nedir
9 komisyon vergi sorumlusu vergi mükellefi borcu sona erdiren haller tediye fişi ve bir tanede muhasebe sorusu çok uzunca ve zor bir soru
Komisyon 11.Bölüm maliye. kendini tanit, voleybolun adi nerden gelmistir, çeyrek altin kac gram. ons kac gram. döviz nedir. efektif nedir, turkiyenin sorunu nedir.tasarrufu artirmak icin neler yaparsin. aktif gecici hesaplar. kira tahsilati kaydi. verginin gelir ve ikame etkisi. eşeL mobil nedir. vergi bilinci artirmak icin neler yapilmali. EŞEL MOBİL =FİYAT ARTIŞLARINA KARŞI ÜCRETLERİ KORUMA
Develuasyon liyakat kliring ve muhasebe ile ilgili örnek vererek soru sordular
döviz-efektif nedir aynı şey mi diye bana da sordular ve kira tahsilatı kaydını da
5.komisyon. bölüm iktisat. cari acık nedir?ihracat ithalat oranları ? ve bununla ilgili bi sürü soru. hukuki bosluk ve kanuni bosluk nedir? ram ile flash bellek arasındaki fark nedir? ve bununla ilgili de soru icinde soru soruldu. vergi kacakcılığı ne demek ne yapılması gerek? muhasebeden de amortisman ile ilgili kayıt sorusu soruldu.
2.komisyonda girdim. Gayet samimi karsiladilar. Kendimi tanittiktan sonra muhasebeden başladılar. Diyelim ki bir arac aldin 10bin tl'ye ve aracin omru 5 yıl fakat hic amortisman ayirmiyorsun ve 5 yıl sonunda aracı 8bin tlye satiyorsun bu satıştan kar yada zarar durumu nedir? Isletmende mal sattın karşılığında 2 ay vadeli çek aldin hangi hesaba kaydedersin?
Çapraz Kur, çapraz talep esnekligi ve paranin fonksiyonları acikla. , yetki gaspı, yetki tecavüzü, fonksiyon gaspı acikla.
11.komisyon. Kendini tanıt. Bürokrasi nedir. Klasik iktisadın ana fikrini Maliye'ye uyarlar mısın. Belediyeler siyasi nedenleri bir kenara koyarsak Büyükşehir Belediyesi neden yapılmaktadır. Verginin ikame ve gelir etkisi. Brüksel usulü. Fikri ictima. Altın'ın onsu kaç gramdır.
8. komisyon hangi kitapları okuyorsun yenileme amacıyla duran varlık satışı kaydı , hakimlik teminatı , vergi harcaması türkiye de vergi sistemi nasıl , hukuka uygunluk nedenleri
6.komisyon mesleki sorular guy olduğum icin.verginin dönüştürülmesi,esel mobil sistemi, kredi kartı sliple ilgili muhasebe kaydı,bütçede transfer ödemeleri fazla olması neyi gösterir iki tane de yorum sorusu
Vergi ziyaı muhasebe kaydı
Vergiyi sona erdiren haller
Altın piyasası soruldu
uyuşmazlık mhk si görevi..uyuşmazlık mhk ile anayasa mhk si arasında uyuşmazlık çıkarsa hangisi esas alinir.anayasa mhk ile askeri idari yargı mhk si arasında uyuşmazlik çıkarsa nerde cozumlenir ..teminat mektubu nerde muhasebelestirilir..nazım hsplar nedir bilanco da veya mizan da gözükür mu nazım hsplar ..mizanin şeklini anlat..anayasa mhk si kimleri yüce divanda yargilar..anayasa mhk si cumhurbaskanini hangi suçtan dolayı yargilar..vs vs
6.komisyon bölüm iktisat. cumartesi günü girdim. kendini kısaca tanıtla başladı genelde yorum ağırlıklı sorulardı. bir işletme %70 yabancı kaynaklarıyla çalışıyor bu hangi durumlarda mevcuttur dedi cari oran fln demeye çalışırken ekonomi iktisatla alakalı diye uyardı bi sürü şey söyledim ama doğru cvp o değildi ve bu sorunun uzantısı 3-4 soru daha. gelir tablosu hesap kalemlerini say ve merkez bankasının döviz kuru politikası doğru mu yanlış mı kur artarsa ne olur enflasyon olursa nolur bu politika sence başarılı olur mu teşekkür ederiz iyi günler 5 dk ya sürdü ya sürmedi.
gölge bankacılık, bütçe sürecini baştan sona anlat, amortisman hesaplama ve kar-zarar tespiti, götürü gider, bütçede genel kurulda gider artırıcı gelir azaltıcı teklif verilip verilemeyeceği, bütçe kabul edilmezse ne olur..
7. komisyon, bölüm kamu yönetimi 1.berlin duvarı sana ne çağrıştırıyor 2.kaldor kriteri 3.taban fiyat nedir, piyasada ne fazlası oluşur, dengeye gelmek için devlet napar 4.ab dönem başkanlgı hangi ülke 5.ticari kar mali kar arasındaki fark 6.15 li hesap grubu hangisi,hesapları say 7.emisyon primi nedir 8.özel fonlar ne zaman kullanlr, kaydı 9.diger stoklar hangi durumlarda kullanlr, kaydı 10.gresham yasası 11.dgr düşüklügü kaydı, kendini tanıt da dediler tabi ilk ve hatrlayamadgm sorular
arkadaşlar sorular...BBC AÇILIMI---FÜZYON---ÖZEL FONLAR ---ÖZEL MALİYET--BAŞABAŞ NOKTASI---İZLEDİĞİN EN SON BELGESEL CD üzerinden yola çııkılarak soruldu--ergonomi---kit---idt---kik---bağlı ticaret---transit ticaret---hangi dersin konusu olduğu—
Komisyon 8..sermayenin marjinal etkinligi, ponzi finansmanı, vergi mahremiyeti, vergi harcamasi, örtülü ödenek, konsinye mal giris cikis kaydi, otomatik stabilizatorler( kdv olabilirmi?) hatirladiklarim.
bölüm maliye anaysal iktisat, enflasyon oranı %3 olursa müdahale edilecek gibi anayasada bir madde olsa yorumun nasıl olur, m2y bunlarla ilgili bi kaç soru daha
9.komisyon (23unde girdim ama ancak firsat bulabiliyorum)
-Kendini tanit
-Ordinalleri kardinalleri anlatirmisin
-Vergi mukellefi
-Vergi sorumlusu
-Vergi fiyati
-Kamu mallari kamu hizmeti
-Muhasebeden tek taraflı işlemleri anlatirmisin (burda yanlis anlayip basit maddeyi anlattim ve basit maddemidir diye sordum o zaman onu anlat dediler)
-Siyaset bilimi nedir?
-Fed son aciklamalarini sordular(Turkiyeye yansimalari)
-Bolumumle alakali sorular
-Daha once duymadigim belkide ilk soru oldugu icin heyecandan anlayamadigim guncel bir soru soruldu
2-3tane daha soruldu ama hatirlamiyorum icerde 15dkdan fazla kaldim.
Kazakistanın başkenti, sermaye ile öz sermaye arasında fark var mıdır varsa nedir, işletme tahvil ihraç ettiğinde nasıl kayıt yaparsın, cari açık nedir kapatmak için ne yapmak lazım.belediye seçimleri hangi yılda hangi ayda.. Sermaye şirket ortaklarının başlangıçta koydukları ve statik yapıdaki değerdir.Özsermaye ise işletmenin varlıklar ile borçlarının farkıdır ve dönem içinde değişebilir dinamik yapıdadır 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 192'nci maddesine göre özsermaye, bilançonun aktif toplamı ile borçlar arasındaki fark olarak tanımlanmıştır. Sermaye ise işletmenin kuruluşunda taahhüt edilen ve daha sonra genellikle statik özellikte olan çok sık değişmeyen hesap kalemidir. özsermaye ise dinamik bir yapıya sahiptir ve işletmenin kaynak yapısının güncel halidir. 5 grubu özsermaye (geniş kavram)
500 sermaye hesabı (dar kavram)
5.komisyondaydım girdim kendini tanıt dedi tanıtırken kısa keselim orta gelir tuzagını anlat dedi baya iyi anlattım korenın kişi başı geliri ne kadar dedi blmıyorum dedım ve sora sen bana hikaye anlatıosun dedi çok sert çıkış yaptı komisyon başkanı sonraki bütün soruları cevapladım navlun,konşimento,el birligi paylı mülkiyet arasındakı farklar,mali kar ticari kar,muhasebeden kayıt sordular bide yazılımla alakalı sordu.zorlamanın yanında çok terslerdi artık hakkımıza hayırlısı diyelim.
maliyet muhasebesinden eş ürün değerleme yöntemine bağlı olarak safha üretim yönteminin süreçleri, ANTİKA TABLOYA AMORTİSMAN AYRILIRMI