İdare hukuku açıklamalı 152 soru

Ahmet Urgu
İletişim:

11 Eki 2016 22:45

İDARE HUKUKU

1. Aşağıdakilerden hangisi yerinden yönetim kuruluşu değildir?
A) İl Özel Yönetimi
B) Belediye Yönetimi
C) Köy yönetimi
D) Üniversiteler
E) İl yönetimi
Anayasaya göre üç tür yerinden yönetim biçimi vardır. Bunlar;
– İl özel idaresi
– Belediye idaresi ve
– Köy idaresidir.
Üniversiteler de yerinden yönetim kuruluşudur.
İl yönetimi, merkezden yönetimin taşradaki uzantısıdır. Yerinden yönetim kuruluşu değildir. Doğru yanıt E dir.

2. Aşağıdakilerden hangisi idarenin siyasi de-netimi yollarından değildir?
A) İç denetim
B) Soru
C) Gensoru
D) Meclis araştırması
E) Meclis soruşturması
İdarenin siyasi denetim yolları:
– Soru,
– Gensoru,
– Meclis araştırması ve
– Meclis soruşturmasıdır.
İç denetim, hiyerarşik bir denetimdir. Dolayısıyla siyasi bir yönü yoktur. Doğru yanıt A dır.

3. Aşağıdakilerden hangisi vergi mahkemeleri kararlarının temyiz edilmesi durumunda in-celemeye yetkili mercidir?
A) Yargıtay
B) Sayıştay
C) Anayasa Mahkemesi
D) Askeri Yargıtay
E) Danıştay
Danıştay, vergi mahkemeleri kararlarının temyiz edilmesi durumunda incelemeye yetkili mercidir. Çünkü, vergi mahkemeleri idari yargı düzeni içinde yer alır. Dolayısıyla, idari yargı düzeninin en tepesinde yer alan Danıştay, aynı zamanda temyiz merciidir. Doğru yanıt E dir.

4. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde okuyan bir öğrenci hakkında verilmiş olan okuldan uzaklaştırma işlemi için yetkili mahkeme aşağıdakilerden hangisidir?
A) İdare Mahkemesi
B) Adliye Mahkemesi
C) Vergi Mahkemesi
D) Sayıştay
E) Danıştay
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde okuyan bir öğrenci hakkında verilmiş olan okuldan uzaklaştırma işlemi için yetkili mahkeme idare mahkemeleridir.
Çünkü bir tarafı idare olan uyuşmazlıklarda gö-revli mahkemeler idare mahkemeleridir. Doğru yanıt A dır.

5. Aşağıda belirtilen idari kuruluşların başına gelen veya getirilen kişiler açısından hangi ifade doğru değildir?
A) Bölge yönetimi serbest seçimler sonucu belirlenir.
B) Belediye yönetimi serbest seçimler sonucu belirlenir.
C) İl yönetimi atama ile belirlenir.
D) İlçe yönetimi atama ile belirlenir.
E) Köy yönetimi serbest seçimler sonucu be-lirlenir.
İdari kuruluşların başına gelen veya getirilen kişiler için;
– Belediye yönetimi serbest seçimler sonu-cu belirlenir,
– İl yönetimi atama ile belirlenir,
– İlçe yönetimi atama ile belirlenir,
– Köy yönetimi serbest seçimler sonucu be-lirlenir, ifadeleri doğrudur. Ancak;
Bölge yönetimi, merkezden yönetimin taşradaki uzantısıdır ve başına getirilen kişi atama ile belirlenir. Doğru yanıt A dır.

6. Bakanlar Kurulunun karar alabilmesi için aranan sayı koşulu nedir?
A) Oy çokluğu
B) Beşte üç çoğunluk
C) Oy birliği
D) Beşte dört çoğunluk
E) Salt çoğunluk
Bakanlar Kurulu, idari görevlerini "kararname" adı verilen işlemle yerine getirir. Bu kararnamelerin hazırlanmasına tüm bakanların katılması ve Başbakan ve tüm bakanların imzalanması ve oybirliğiyle kabul edilmesi gerekmektedir.
Diğer bir deyişle Bakanlar Kurulu kararları, her bakanın imzasını gerekli kılar. Doğru yanıt C dir.

7. Başbakanın görevinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde ortaya çıkan durum ne-dir?
A) Milletvekili seçimine gidilir
B) Bakanlar Kurulunun görevi yeni hükümet kurulana kadar devam eder
C) Geçici Bakanlar Kurulu oluşturulur
D) Bakanlar Kurulu kendi içinden yeni bir başbakan seçer
E) Cumhurbaşkanı yeni başbakan atar.
Başbakan, hükümettin başı olduğu için hükü-metten herhangi bir nedenle ayrılması duru-munda hükümet yıkılmış olur ve Bakanlar Kurulunun görevi yeni hükümet kurulana kadar devam eder. Doğru yanıt B dir.

8. Vergi ile ilgili bir uyuşmazlık hangi yüksek mahkeme bünyesindeki bir ilk derece mah-kemesinde çözüme kavuşturulur?
A) Sayıştay
B) Anayasa Mahkemesi
C) Yargıtay
D) Danıştay
E) Uyuşmazlık Mahkemesi
Vergi uyuşmazlıklarında yetkili mahkeme:
– Uyuşmazlık konusu vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümleri tarh ve tahakkuk ettiren, zam ve cezaları kesen dairenin,
– Gümrük Kanununa göre alınması gereken vergilerle Vergi Usul Kanunu gereğince şikâyet yoluyla vergi düzeltme taleplerinin reddine ilişkin işlemlerde; vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümleri tarh ve tahakkuk ettiren dairenin,
– Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkın-da Kanunun uygulanmasında, ödeme emrini düzenleyen dairenin,
– Diğer uyuşmazlıklarda dava konusu işlemi yapan dairenin, bulunduğu yerdeki vergi mahkemesidir.
Vergi uyuşmazlıkları idari davalar arasında yer aldıkları için idari yargı düzeni içerisindeki Da-nıştay bünyesinde olan ilk derece mahkemele-rinde dava konusu olabilirler. Doğru yanıt D dir.

9. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Bakanlar Kurulu kararlarında tüm bakanların imzası bulunur.
B) Bakanlar Kurulunun siyasal nitelikte görevleri de vardır.
C) Bakanlar Kurulu kararları Cumhurbaşkanının imzasıyla yürürlüğe girer.
D) Bakanların tümü Başbakan tarafından ve TBMM üyeleri arasından belirlenir.
E) Ülkemizde Bakanlar Kurulu ilke olarak Başbakan başkanlığında toplanır.
Her bir bakanlığın başında, siyasal bir kişi olan bakan bulunur. Anayasaya göre; milletvekili seçilme yeterliğine sahip olmak koşulu ile TBMM dışından da bakan atanabilir. Bakan, Başbakan tarafından seçilir. Başbakan tarafından seçilen bakan, Cumhurbaşkanına önerilir ve Cumhurbaşkanı tarafından atanır.
Öyleyse; Bakanların milletvekilleri arasından atanması zorunluluğu yoktur. Sadece başbakan milletvekili olmak zorundadır. Doğru yanıt D dir.

10. Sayıştay ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Kendi adına denetim yapar.
B) Harcamaları yerindelik yönünden denetler.
C) Denetimi yasama organı adına yapar.
D) Vereceği kararlara karşı temyiz mercii olarak Danıştaya başvurulur.
E) Üyeleri hakimlerden oluşur, bu nedenle kararlarına karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz.
Anayasaya göre Sayıştay; genel ve katma bütçeli dairelerin bütün gelir, gider ve mallarını TBMM adına denetlemek, sorumluların hesap ve işlemle-rini kesin hükme bağlamak ve kanunlarla verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapmakla görevlidir.
Sayıştay genel ve katma bütçeli daireleri TBMM adına denetler. Kendi adına denetim yapamaz. Doğru yanıt C dir.

11. 1982 Anayasasında merkezi idarenin taşra teşkilatı ile ilgili olarak aşağıdakilerden han-gisi yanlıştır?
A) Devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alır.
B) Bu örgüt içerisinde sadece il, ilçe ve bölge bulunur.
C) Taşra örgütündeki birimler üzerinde hiye-rarşi denetimi vardır.
D) Vali, yetki genişliği ilkesini kullanır.
E) Valinin yargı ile olan ilişkileri sınırlıdır.
Anayasada; "Türkiye, merkezi idare kuruluşları ba-kımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere, iller de diğer kademeli bölümlere ayrılır." Hükmü yer almaktadır.
Merkezi idarenin taşra teşkilatında il, ilçe, bucak ve bölge yer alır. Doğru yanıt B dir.

12. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Kaymakam ilçe düzeyinde hem devletin hem de hükümetin temsilcisidir.
B) İl İdare Kurullarının günümüzde yargısal bir görevi yoktur.
C) GAP idaresi merkezi idarenin taşra örgütü olarak kabul edilemez.
D) Taşra örgütü olarak bölge idareleri birden çok hizmeti yerine getiremezler.
E) Vali gibi kaymakam da bir mülki amirdir.

Valinin kural olarak devlet tüzel kişiliği adına her türlü işlem yapabilme yetkisine sahip olmasına karşılık kaymakamın Devleti temsil etme yetkisi yoktur. Kaymakam sadece hükümetin temsilcisidir. Doğru yanıt A dır.

13. İl Özel İdareleri ile ilgili olarak aşağıdakiler-den hangisi doğrudur?
A) Merkezi idarenin taşra teşkilatı içerisinde yer alır.
B) Görev alanı sadece ilin merkezidir.
C) Köy Hizmetleri İl Müdürü İl Daimi Encümeni’nin doğal üyesidir.
D) Bir yerde kanunla il kurulduğunda orada İl Özel İdaresi de kurulmuş olur.
E) İl Genel Meclisi kararları onaya gerek kal-madan yürürlüğe girer.
İl Özel İdaresi mahallî müşterek nitelikte olmak şartıyla;
– Sağlık, tarım, sanayi ve ticaret; ilin çevre düzeni plânı, bayındırlık ve iskân, toprağın korunması, erozyonun önlenmesi, sosyal hizmet ve yardımlar, yoksullara mikro kredi verilmesi, çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları; ilk ve orta öğretim kurumlarının arsa temini, binalarının yapım, bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin hizmetleri il sınırları içinde,
– İmar, yol, su, kanalizasyon, katı atık, çev-re, acil yardım ve kurtarma, kültür, turizm, gençlik ve spor; orman köylerinin destek-lenmesi, ağaçlandırma, park ve bahçe te-sisine ilişkin hizmetleri belediye sınırları dışında, yapmakla görevli ve yetkilidir.
Bir yerde kanunla il kurulduğunda, orada başka bir işleme gerek kalmadan İl Özel İdaresi de kurulmuş olur. Doğru yanıt D dir.

14. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Her bakanlığın ayrı bir kamu tüzel kişiliği vardır.
B) Bakan, bakanlık ile ilgili tüm yetkilerini yetki devri yoluyla müsteşara bırakabilir.
C) Bakanlık ile ilgili işlerden sorumlu olan kişi siyasal yönü olduğu için bakan değil, bir kamu görevlisi olan müsteşardır.
D) Kanunun öngördüğü hallerde bakan, ba-kanlığına bağlanmış kimi hizmet yerinden yönetim kuruluşları üzerinde vesayet denetimi yapabilir.
E) Bakan bakanlık örgütü içerisinde sadece yerindelik denetimi yapabilir.
Bakan, bakanlık hizmetlerinin hükümet progra-mına, kalkınma planlarına, yıllık programlara ve mevzuata uygun olarak yürütülmesinden dolayı Başbakana karşı sorumludur. Bakan bu sorumluluğu nedeni ile tüm bakanlık teşkilatı ile bakanlığa bağlı ve bakanlıkla ilgili kuruluşların işlem ve hesaplarını hem yerindelik ve hem de hukuka uygunluk açısından denetlemeye yetkili ve görevlidir. Bu denetim; bakanlık teşkilatı ile, tüzelkişiliğe sahip olmayan bağlı kuruluşlar bakımından hiyerarşik denetim, tüzel kişiliğe sahip bağlı kuruluşlar ve ilgili kuruluşlar üzerinde ise vesayet denetimidir.
Bakan, merkezi yönetimin bir temsilcisi olarak idarenin bütünlüğünü sağlamak amacıyla kanunun öngördüğü durumlarda yerinden yönetim birimlerinin organları ya da kararları üzerinde idari vesayet denetimi yapabilir. Doğru yanıt D dir.

15. Kamu tüzel kişiliği ile ilgili olarak aşağıdaki-lerden hangisi yanlıştır?
A) Mahalli idarelerin her birinde vardır.
B) Kanunla ya da kanunun açıkça vermiş ol-duğu yetkiye dayanaraktan herkes tarafın-dan kurulabilir.
C) Hizmet yerinden yönetim kuruluşlarının her birinde vardır.
D) Özel hukuk tüzel kişiliklerinden farklıdır.
E) Bu sıfata sahip kuruluşların kendi bütçeleri vardır.
Kamu tüzel kişiliğine sahip kurumlar;
– Mahalli idarelerin her birinde vardır,
– Hizmet yerinden yönetim kuruluşlarının her birinde vardır,
– Özel hukuk tüzel kişiliklerinden farklıdır,
– Bu sıfata sahip kuruluşların kendi bütçeleri vardır.
Kamu tüzel kişiliği herkes tarafından değil idare tarafından ve idari bir işlemle kurulmalıdır. Doğru yanıt B dir.

16. 1982 Anayasasında kanunların hazırlanıp kabulü ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Kanun teklif etmeye Bakanlar Kurulu, mil-letvekilleri ve Cumhurbaşkanı yetkilidir.
B) Kanunlar Meclis üye tam sayısının salt ço-ğunluğu tarafından kabul edilmelidirler.
C) TBMM tarafından kabul edilen kanunlar Cumhurbaşkanı tarafından veto edilebilir.
D) TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun tasa-rıları başbakan ve tüm bakanların imzasını taşımak zorundadır.
E) Genel ve soyut hukuk kuralı demek olan şekli anlamda kanun sadece TBMM’ce ih-das edilir.
Bakanlar Kurulu, idari görevlerini "kararname" veya "karar" adı verilen işlemlerle yerine getirir. Bu kararname veya kararların hazırlanmasına tüm bakanların katılması, Başbakan ve tüm ba-kanlar tarafından imza edilmesi ve oybirliğiyle kabul edilmesi gerekmektedir. Bu, Anayasaya göre, Bakanlar Kurulunun ortak sorumlu-luğunun olmasından kaynaklanmaktadır. Bir bakan, görevden çekilmediği sürece Bakanlar Kurulu kararnamesini imza etmekten de kaçı-namaz.
Bakanlar Kurulunun tüm kararlarının oybirliği ile olması zorunluluğu olduğu için kanun tasarılarında da bu koşul aranır. Cumhurbaşkanının kanunu bir kez daha Meclise yollaması bir veto değil, sadece geri göndermedir. Ülkemizde veto müessesesi yoktur. Doğru yanıt D dir.

17. Aşağıdakilerden hangisi yerinden yönetim ilkesine göre çalışan bir idari teşkilatın or-ganı değildir?
A) İl Genel Meclisi
B) Belediye başkanı
C) İl İdare Kurulu
D) Köy İhtiyar Meclisi
E) Üniversite rektörü
– İl Genel Meclisi,
– Belediye başkanı,
– Köy İhtiyar Meclisi,
– Üniversite rektörü,
yerinden yönetim ilkesine göre çalışan bir idari teşkilatın organlarıdır.
İl İdare Kurulu merkezi yönetimin taşra teşkilatı olan ilin genel yönetiminin bir organıdır. Diğerleri yerinden yönetim ilkesine göre çalışırlar. Doğru yanıt C dir.

18. Bakanlıkların çıkarmış oldukları yönetmelik-lerin iptali için nereye başvurulabilir?
A) Sayıştay
B) Danıştay
C) Anayasa Mahkemesi
D) Yargıtay
E) Sulh Ceza Mahkemeleri
Danıştay’ın idari görevleri:
– Başbakanlık veya Bakanlar Kurulu tarafın-dan gönderilen kanun tasarısı ve teklifleri hakkında görüşünü bildirmek.
– Tüzük tasarılarını incelemek.
– Kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmeleri hakkında görüş bildirmek.
– Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık tarafın-dan gönderilen işler hakkında görüşünü bildirmek ve kanunlarla verilen öteki görevleri yapmaktır.
İdari bir işlem olduğu için bu işlemler idari yargı içerisinde yer alan Danıştay’da dava konusu yapılabilirler. Doğru yanıt B dir.

19. Yetki genişliği konusunda aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Bu ilke sayesinde taşradaki kimi yönetici-ler belli ölçüde merkeze danışmadan karar alabilirler.
B) Bir taşra teşkilatı olan ilçenin başında bu-lunan mülki amir tarafından da kullanılabilir.
C) Bu ilke ile merkezden yönetimin sakıncaları bir ölçüde ortadan kalkar.
D) Yerinden yönetim ilkesine göre çalışan idarelerde söz konusu olamaz.
E) Bu ilke ülkemizde anayasal bir ilkedir.
Yetki Yönünden Vali İle Kaymakam Arasındaki Bazı Farklar;
– Valinin kural olarak devlet tüzel kişiliği adına her türlü işlem yapabilme yetkisine sahip olmasına karşılık kaymakamın Devleti temsil etme yetkisi yoktur. Kaymakam sadece hükümetin temsilcisidir.
– Valinin genel emirler çıkarma yetkisine karşılık, kaymakamın böyle bir yetkisi yok-tur.
– Valinin bazı devlet memurlarını atama yetkisi kaymakama göre çok daha ge-niştir.
– Valinin aksine Kaymakamın yabancı ülke konsolosları ve komşu devletlerin sınır makamları ile ilişki kurma yetkisi yoktur.
Yetki genişliği taşra teşkilatında sadece vali ta-rafından kullanılabilir, kaymakam bu yetkiyi kullanamaz. Doğru yanıt B dir.

20. Ülkemizde olağan dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin (KHK) hukuki sta-tüsü hakkında aşağıdakilerden hangisi doğ-rudur?
A) Anayasa Mahkemesi tarafından denetle-nemezler.
B) TBMM bunları değiştiremez.
C) Tüm temel hak ve özgürlükler KHK ile dü-zenlenebilir.
D) KHK aslında, yasama yetkisinin Bakanlar Kurulu’na devredilmesi demektir.
E) Bir KHK çıkarılabilmesi için mutlaka TBMM’nin Bakanlar Kuruluna yetki kanunu ile izin vermesi gerekir.
Kanun Hükmünde Kararname’nin Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılabilmesi için öncelikle Bakanlar Kuruluna TBMM’nin bu konuda yetki kanunu ile izin vermesi gerekir. Doğru yanıt E dir.

21. 1982 Anayasasına göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Cumhurbaşkanı da yürütme içerisinde so-rumlu bir kişidir.
B) Bakanlar Kurulu içerisinde yasama organına karşı sorumlu olan kişi başbakandır.
C) Başbakanlığın diğer bakanlıklardan ayrı bir kamu tüzel kişiliği vardır.
D) Yürütme tek başlıdır.
E) Başbakan, bakanları tek başına görevden alamaz.
Cumhurbaşkanının Yürütme ile ilgili görev ve yetkileri;
– Başbakanı atamak ve istifasını kabul et-mek.
– Başbakanın teklifi üzerine bakanları ata-mak ve görevlerine son vermek.
– Gerekli gördüğü hallerde Bakanlar Kuruluna başkanlık etmek.
– Gerekli gördüğü hallerde Bakanlar Kurulunu başkanlığı altında toplantıya çağırmak.
– Milletlerarası antlaşmaları onaylamak ve yayımlamak.
Başbakan, bakanları görevden almak için Cumhurbaşkanına talepte bulunur ve azil kararını bu talep üzerine Cumhurbaşkanı alır. Doğru yanıt E dir.

22. Belediye yönetimi ile ilgili olarak aşağıdaki-lerden hangisi yanlıştır?
A) Her belediye idaresinin ayrı bir kamu tüzel kişiliği vardır.
B) Yürütme organı seçimle oluşur.
C) Merkezi idarenin hiyerarşik denetimine ta-bidir.
D) Kamu gücü kullanabilir.
E) Belediye Encümeninde seçimle gelmeyen üyeler de vardır.
Anayasada yerel yönetimler; “il, belediye ve köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları gene kanunda gösterilen, seçmenler tarafından oluşturulan kamu tüzelkişileri…” olarak tanımlanmaktadırlar. Yerel yönetimler;
1- İl
2- Belediye
3- Köy idareleri olmak üzere üç türdür.
Belediye idaresi bir mahalli idare birimi olduğu için bunun üzerinde merkezi yönetimin yapacağı denetim idari vesayet denetimidir. Çünkü hiyerarşi denetimi iki ayrı kamu tüzelkişiliği arasında yapılamaz. Doğru yanıt C dir.

23. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Yasama fonksiyonu kural koyma ile ilgilidir.
B) Maddi anlamda kanun sadece TBMM tarafından çıkarılmaz.
C) Yürütme fonksiyonu idare fonksiyonundan farklıdır.
D) İdari fonksiyon yürütme ile ilgili konulardaki salt siyasal nitelikli faaliyetleri de kapsar.
E) Yargı fonksiyonu ülkemizde sadece ba-ğımsız mahkemelerce yerine getirilir.
– Yasama fonksiyonu kural koyma ile ilgili-dir.
– Maddi anlamda kanun sadece TBMM tarafından çıkarılmaz.
– Yürütme fonksiyonu idare fonksiyonundan farklıdır.
– Yargı fonksiyonu ülkemizde sadece ba-ğımsız mahkemelerce yerine getirilir.
Ancak; İdari fonksiyon siyasal nitelikli konuları kapsamaz, sadece teknik anlamda kamu hiz-meti sunulması ile ilgili bir devlet fonksiyonudur. Doğru yanıt D dir.

24. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Milli Güvenlik Kurulu devletin milli güvenlik politikasıyla ilgili konularda Bakanlar Kuruluna yardımcı olan bir kuruluştur.
B) Danıştay hem yargısal denetim yapan bir kurumdur; hem de Bakanlar Kurulu’na hukuka uygun işlem tesis etme noktasında yardımcı olan bir kuruluştur.
C) Sayıştay’ın TBMM adına yaptığı denetim yerindelik denetimidir.
D) Milli Güvenlik Kurulu içerisindeki asker üyelerin sayısı sivil üyelerden azdır.
E) Tüzükler Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılırken mutlaka Danıştay’ın incelemesinden geçirilmelidir.
– Milli Güvenlik Kurulu, devlete milli güvenlik politikasıyla ilgili konularda Bakanlar Kuruluna yardımcı olan bir kuru-luştur,
– Danıştay hem yargısal denetim yapan bir kurumdur; hem de Bakanlar Kurulu’na hukuka uygun işlem tesis etme noktasında yardımcı olan bir kuruluştur,
– Milli Güvenlik Kurulu içerisindeki asker üyelerin sayısı sivil üyelerden azdır.
– Tüzükler Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılırken mutlaka Danıştay’ın incelemesinden geçirilmelidir.
Fakat, Anayasaya göre Sayıştay; genel ve kat-ma bütçeli dairelerin bütün gelir, gider ve mallarını TBMM adına denetlemek, sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamak ve kanunlarla verilen inceleme, hukuka uygunluk denetimi ve hükme bağlama işlerini yapmakla görevlidir.
Sayıştayın denetimi yerindelik denetimi değil, hukuka uygunluk denetimidir. Doğru yanıt C dir.

25. Genel anlamda laiklik hakkında aşağıdaki-lerden hangisi yanlıştır?
A) Laiklik bireylerin din ve vicdan özgürlüğü-nü sağlar.
B) Laik bir devlet herhangi bir dini benimse-yemez.
C) Din ile devlet işleri birbirinden tamamen ayrılmıştır.
D) Laik bir devlette din hizmetleri devlet tara-fından yürütülmelidir.
E) Laiklik ilk olarak Hıristiyan toplumlarda or-taya çıkmıştır.
– Laiklik bireylerin din ve vicdan özgürlüğü-nü sağlar.
– Laik bir devlet herhangi bir dini benimse-yemez.
– Din ile devlet işleri birbirinden tamamen ayrılmıştır.
– Laiklik ilk olarak Hırıstiyan toplumlarda or-taya çıkmıştır.
Ancak; Laik bir devlette din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olması nedeniyle devlet din hizmeti yürütemez. Doğru yanıt D dir.

26. Hukuk devleti ilkesi ile ilgili olarak aşağıda-kilerden hangisi doğrudur?
A) Hukuk kurallarına sadece yönetilenlerin uyması zorunludur.
B) Yürütme yargının işlerini kimi zaman dü-zenleyebilir ve ona müdahale edebilir.
C) Kimi idari işler, devletin üstün menfaatlerini gerçekleştirmeyi amaçlıyorsa yargısal denetim dışında tutulabilir.
D) Yasama organının çoğunluk oyuyla çıkar-dığı kanunların Anayasaya uygunluğu yargısal yolla denetlenebilir.
E) İdare eylem ve işlemlerinde sadece kendi koyduğu ilke ve kurallara uymalıdır.
Anayasanın 125 inci maddesine göre; “idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır”. İfadesi yer almaktadır. Bununla beraber idarenin bazı işlemlerine karşı yargı yolu kapatılmıştır.
Bu işlemler;
– Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemler
– Yüksek Askerî Şura kararları
– Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu karar-ları
– Devlet memurlarına verilen uyarma ve kı-nama disiplin cezaları
– Sıkıyönetim komutanının işlemleri
– Silahlı kuvvetler mensupları hakkındaki disiplin cezaları
Buradan da anlaşıldığı gibi; Hukuk devletinde en temel ilkelerden birisi yasama organının ço-ğunluk oyu ile çıkarmış olduğu kanunların ana-yasaya uygunluğunu yargısal yolla denetleyerek anayasanın üstünlüğünü yasama işlemleri konusunda sağlamaktır. Doğru yanıt D dir.

27. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Mahalli idareler üzerinde merkezi idarenin vesayet denetimi idarenin bütünlüğü ilkesinden kaynaklanmaktadır.
B) Vesayet denetimi istisnai bir yetki olduğu için mutlaka kanuni dayanağa ihtiyaç du-yar.
C) Bakanın bakanlık örgütü üzerinde yaptığı hiyerarşi denetimi sadece hukuka uygun-luk denetimi ile sınırlıdır.
D) İl ve ilçe idareleri merkezden yönetim ilkesine göre çalışır.
E) Yetki genişliği sadece ilin başında bulunan kişi tarafından kullanılır.
Bakan, bakanlık hizmetlerinin hükümet progra-mına, kalkınma planlarına, yıllık programlara ve mevzuata uygun olarak yürütülmesinden Başbakana karşı sorumludur. Bakan bu sorumluluğu nedeni ile, tüm bakanlık teşkilatı ile bakanlığa bağlı ve bakanlıkla ilgili kuruluşların işlem ve hesaplarını hem yerindelik ve hem de hukuka uygunluk açısından denetlemeye yetkili ve görevlidir. Bu denetim; bakanlık teşkilatı ile, tüzelkişiliğe sahip olmayan bağlı kuruluşlar bakımından hiyerarşik denetim, tüzel kişiliğe sahip bağlı kuruluşlar ve ilgili kuruluşlar üzerinde ise vesayet denetimidir.
Bundan dolayı; hiyerarşi denetimi hem hukuka uygunluk hem de yerindelik açısından dene-timi bir arada tutan bir denetim olduğuna göre bakanın denetimi de bu kapsamda olabilir. Doğru yanıt C dir.

28. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) 1982 Anayasası’nda idarenin kuruluş ve görevlerinin merkezden yönetim ve yerin-den yönetim ilkelerine göre yerine getirileceği belirtilmektedir.
B) Merkezden yönetim ilkesinde başkent ör-gütü dışındaki taşra örgütü birimlerinin ayrı kamu tüzel kişilikleri vardır.
C) Merkezden yönetimde kamu hizmetine ilişkin kararları almak ve uygulamak merkezin yetkisi dahilindedir.
D) Merkezden yönetim her zaman hizmette etkinliği sağlayamaz.
E) Merkezden yönetim demokratik ilkelerle çelişebilir.
– 1982 Anayasası’nda idarenin kuruluş ve görevlerinin merkezden yönetim ve yerin-den yönetim ilkelerine göre yerine getirileceği belirtilmektedir.
– Merkezden yönetimde kamu hizmetine ilişkin kararları almak ve uygulamak merkezin yetkisi dahilindedir.
– Merkezden yönetim her zaman hizmette etkinliği sağlayamaz.
– Merkezden yönetim demokratik ilkelerle çelişebilir.
Fakat, merkezden yönetimin başkent ve taşra örgütünün birlikte kamu tüzel kişiliği vardır. Ayrı ayrı kamu tüzel kişilikleri yoktur. Doğru yanıt B dir.

29. Yasama fonksiyonu ile ilgili olarak aşağıda-kilerden hangisi yanlıştır?
A) Yasama fonksiyonu sadece parlamentolar tarafından yerine getirilir.
B) Ülkemizde yasama fonksiyonunu yerine getiren TBMM’nin bunun dışında başka görevleri de vardır.
C) Demokratik rejimlerde bu fonksiyon parlamentolarca yerine getirilir.
D) Yasama fonksiyonu ilk el devlet fonksiyo-nudur.
E) Yasama fonksiyonunun hiçbir denetime tabi olması mümkün değildir.
– Yasama fonksiyonu sadece parlamentolar tarafından yerine getirilir.
– Ülkemizde yasama fonksiyonunu yerine getiren TBMM’nin bunun dışında başka görevleri de vardır.
– Demokratik rejimlerde bu fonksiyon parlamentolarca yerine getirilir.
– Yasama fonksiyonu ilk el devlet fonksiyo-nudur.
– Cumhurbaşkanının yasama ile ilgili görev ve yetkileri;
– Kanunları yayımlamak, kanunları tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye göndermek.
– Anayasa değişikliğine ilişkin kanunları ge-rekli gördüğü takdirde halkoyuna sunmak.
– Kanunların, kanun hükmünde kararname-lerin ve TBMM İçtüzüğünün Anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile Anayasa Mah-kemesinde iptal davası açmak.
Buradan da anlaşıldığı üzere; günümüzde ya-samanın çıkardığı kanunların yargısal denetimi temel bir prensiptir. Doğru yanıt E dir.

30. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) İdari fonksiyon yürütme fonksiyonundan farklıdır.
B) İdari fonksiyon daha ziyade halkın günlük gereksinimlerini karşılar.
C) İdari fonksiyonun icrası sürecinde bireyler ile idare eşit konumdadır.
D) İdari fonksiyon daha ziyade teknik bir nite-lik taşır.
E) İdari fonksiyon icra edilirken kamu gücü kullanılır.
Devletin yasama ve yargı fonksiyonu ile yürüt-me organının siyasî fonksiyonu dışında kalan fonksiyonu ve devlet dışındaki diğer kamu tüzel kişilerinin fonksiyonu idari fonksiyondur.
İdarî Fonksiyonun Özellikleri;
1- İdarî fonksiyonun amacı kamu yararını gerçekleştirmektir.
2- İdarî fonksiyonun konusu, kamu hizmetle-ridir.
3- İdarî fonksiyon, idarî işlemlerle yürütülür
4- İdarî fonksiyon, kamu gücü kullanılarak yerine getirilir.
5- İdarî fonksiyon, süreklidir.
6- İdarî fonksiyon kendiliğinden harekete ge-çer.
7- İdarî fonksiyon bireylerle doğrudan doğru-ya ilgilidir.
Bununla birlikte; idari fonksiyon kamu gücü kullanılarak yerine getirilen bir devlet fonksiyonu olduğu için bu süreçte idare ile bireyler eşit konumda değillerdir. Doğru yanıt C dir.

31. Hukuk devleti ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Yönetimi hukuka bağlı devlet
B) Yönetilenlere hukuk güvenliği sağlayan devlet
C) Yöneticilerin de koyulan kurallara uymak durumunda olduğu devlet
D) Belli bir kanunlar bütününe sahip olan devlet
E) Yönetilenlere asgari bir hukuk güvenliği sağlayan devlet
Hukuk devleti; hukuka bağlı olan devlet demektir. Hukuk devletinin üç temel şartı vardır:
1- Yasama organı hukuka bağlı olmalıdır.
2- Yargı organı hukuka bağlı olmalıdır.
3- Yürütme organı hukuka bağlı olmalıdır.
Hukukî Güvenlik İlkesi; bireylerin kendilerine uygulanacak hukuk kurallarının neler olduğunu önceden bilme ve kendi davranışlarını ayarla-yabilme imkânına sahip olmasını ifade etmek-tedir.
Buradan da anlaşıldığı üzere Hukuk Devleti;
– Yönetimi hukuka bağlı devlet.
– Yönetilenlere hukuk güvenliği sağlayan devlet.
– Yöneticilerin de koyulan kurallara uymak durumunda olduğu devlet.
– Yönetilenlere asgari bir hukuk güvenliği sağlayan devlet demektir.
Ancak Hukuk Devleti belli bir kanunlar bütününe sahip olan devlet değildir. Çünkü tüm devletler yazılı anlamda kanunlara sahip olduğuna ve bunların tümünde hukuk devleti sağlanamadığına göre hukuk devleti kanunlar bütününe sahip olan devlet olarak kabul edilemez. Doğru yanıt D dir.

32. Aşağıdakilerden hangisi hukuk devletinin gereklerinden biri değildir?
A) Temel hak ve özgürlüklerin güvenliği
B) Kanunların anayasaya uygunluğunun yar-gısal denetimi
C) İdarenin eylem ve işlemlerinin yargısal denetimi
D) Yöneticilerin halkın oyu ile belirlenmesi
E) Yargı erkinin bağımsızlığı
– Temel hak ve özgürlüklerin güvenliği,
– Kanunların anayasaya uygunluğunun yar-gısal denetimi,
– İdarenin eylem ve işlemlerinin yargısal denetimi,
– Yargı erkinin bağımsızlığı,
hukuk devletinin gereklerindendir. Fakat; yöne-ticilerin halkın oyu ile belirlenmesi hukuk devletinin gereklerinden biri değildir. Yöneticilerin halkın oyu ile belirlenmesi ya da göreve gelmesi demokratik devletin bir gereğidir. Doğru yanıt D dir.

33. 1982 Anayasasının aşağıdaki hükümlerinden hangisi hukuk devleti ilkesini sağlayabilmek için gereklidir?
A) Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemlere karşı yargı yolunu kapama
B) Yürütme yetkisi ve görevinin Anayasa ve kanunlara uygun olarak yerine getirilmesi
C) Cumhurbaşkanının sorumsuzluğu
D) Memurlara verilen uyarma ve kınama ce-zalarına karşı hiçbir yere başvuramama
E) Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun başında Adalet Bakanının bulunması
1982 Anayasasının Yürütme görevlerini Anayasa ve kanunlara göre yerine getirilmesi hükmü hukuk devleti ilkesini sağlayabilmek için gereklidir. Bu sayede kamu hizmeti sunulurken Anayasa ve kanuna uygun hareket edilmesi imkânı sağlanmış olur. Doğru yanıt B dir.

34. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) 1982 Anayasası’nda idarenin kuruluş ve görevlerinin sadece merkezden yönetim ilkesine göre yerine getirileceği belirtilmektedir.
B) Merkezden yönetim ilkesinde başkent ör-gütü dışındaki taşra örgütünün ayrı bir ka-mu tüzel kişiliği yoktur.
C) Merkezden yönetimde kamu hizmetine ilişkin kararları almak ve uygulamak merkezin yetkisi dahilindedir.
D) Merkezden yönetim her zaman hizmette etkinliği sağlayamaz.
E) Merkezden yönetim demokratik ilkelerle çelişebilir.
İdari hizmetler devlet merkezinde bulunan birimlerce planlanır, düzenlenir ve yürütülürler. Merkezi idarenin başkentteki birimlerinden oluşan teşkilatı “Başkent Teşkilatı”dır. Başkent teşkilatının tüm ülkeye yayılmış teşkilatı ise “Taşra Teşkilatı”dır. Tüm idari hizmetler ve tüm kaynaklar merkezde toplanmıştır. Taşra teşkilatındaki görevliler başkentteki yetkililerce atanırlar ve hiyerarşi olarak adlandırılan bir hukuki bağ ile merkeze bağlıdırlar. Taşra teşkilatı merkezi idarenin taşradaki faaliyetlerini yerine getirir. Anayasanın 123’üncü maddesi; “…İdarenin kuruluş ve görevleri merkezden yönetim ve yerinden yönetim esaslarına dayanır…” hükmünü içermektedir. Doğru yanıt A dır.

35. Aşağıdakilerden hangisi merkezden yönetim ilkesine göre çalışmaz?
A) Orman Bakanlığı
B) İlin Genel Yönetimi
C) İlçe Yönetimi
D) Taşra örgütü olarak bölge
E) İl Özel İdaresi
– Orman Bakanlığı,
– İlin Genel Yönetimi,
– İlçe Yönetimi,
– Taşra örgütü olarak bölge,
merkezden yönetim ilkesine göre çalışır.
Fakat; Anayasaya göre üç tür yerinden yönetim biçimi vardır. Bunlar;
– İl Özel İdaresi
– Belediye İdaresi ve
– Köy İdaresidir.
Buradan da anlaşıldığı gibi; İl Özel İdaresi bir mahalli idare birimidir ve yerinden yönetim ilkesine göre çalışır. Doğru yanıt E dir.

36. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Merkezi idare teşkilatı içerisinde idarenin bütünlüğü gereği vesayet denetimi vardır.
B) Merkezi idarenin mahalli idareler üzerinde yaptığı denetim hiyerarşi denetimidir.
C) Hiyerarşi denetimi sadece yerindelik denetimi ile sınırlıdır.
D) Hiyerarşi denetimi hiyerarşik amirler tara-fından resen kullanılabilir.
E) Vesayet denetimi vesayet makamları tarafından re’sen kullanılabilir
Hiyerarşi gücüne dayanan yetkilerin kullanıla-bilmesi için yasal bir izne gerek yoktur. Bu yetkiler genel-olağan yetkilerdir. Hiyerarşi denetiminin önemli bir özelliği bunun hiyerarşik amirler tarafından re’sen kullanılabilen bir denetim olmasıdır. Doğru yanıt D dir.

37. İdari bir eylem veya işlem aleyhine bireyler hangi yargı merciine başvurabilir?
A) Sayıştay
B) Anayasa Mahkemesi
C) Danıştay
D) Devlet Denetleme Kurulu
E) Devlet Güvenlik Mahkemesi
Anayasaya göre; Danıştay, idare mahkemele-rince verilen karar ve hükümlerin son inceleme mercii ve kanunlarda gösterilen belli davalarda ilk ve son derece mahkemesi olmasının yanı sıra, merkezi idarenin en yüksek danışma ve inceleme merciidir.
İdari yargının görev alanına idarenin tek yanlı olarak tesis etmiş olduğu işlemler girer. Bu ne-denle idari işlemler hakkında idari yargı mercii olarak Danıştay’a dava açılabilir. Doğru yanıt C dir.

38. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Anayasa Mahkemesi tarafından denetle-nen kanunlar şekli anlamda kanunlardır.
B) 1981 yılında çıkarılmış olan bir kanun Anayasa Mahkemesi tarafından denetle-nebilir.
C) İlke olarak, açılan iptal davası sonucu verilen iptal kararı Türkiye de geriye yürümez.
D) Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararı yasama organı ve yürütmeyi bağlar.
E) Günümüzde Anayasa Mahkemesi yürüt-meyi durdurma kararı veremez.
– Anayasa Mahkemesi tarafından denetle-nen kanunlar şekli anlamda kanunlardır.
– 1981 yılında çıkarılmış olan bir kanun Anayasa Mahkemesi tarafından denetle-nebilir.
– İlke olarak, açılan iptal davası sonucu verilen iptal kararı Türkiye! de geriye yürümez.
– Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kara-rı yasama organı ve yürütmeyi bağlar.
Fakat; 1990’lı yıllardan itibaren Anayasa Mah-kemesi yürütmeyi durdurma kararı verebilmek-tedir. Doğru yanıt E dir.

39. Ülkemizde aşağıdakilerden hangisi kanun kuvvetinde bir kaynak olarak kabul edile-mez?
A) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi
B) Milletvekili Seçim Kanunu
C) İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanunu Muvakkatı
D) Bakanlar Kurulu kararnameleri
E) 1924 Anayasası dönemindeki Meclis Yo-rumları
– Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi,
– Milletvekili Seçim Kanunu,
– İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanunu Muvak-kati,
– 1924 Anayasası dönemindeki Meclis Yo-rumları,
ülkemizde kanun kuvvetinde bir kaynak olarak kabul edilebilir.
Ancak; Bakanlar Kurulu Kararnamesi bir kanun kuvvetinde kaynak değil, sadece bir idari işlemdir. Doğru yanıt D dir.

40. Düzenleyici işlemler ile ilgili olarak aşağıda-kilerden hangisi yanlıştır?
A) Sadece Anayasa’da belirtilmiş olanlardan ibaret değildirler.
B) İptal edilmeleri için sadece idari yargıya başvurulabilir.
C) Tüzük ve yönetmelikler çıkarılmadan önce mutlaka Danıştayın incelemesinden geçirilmelidir.
D) KHK’lar da Bakanlar Kurulu tarafından çı-karılır ancak düzenleyici işlem sayılmazlar.
E) Tüm kamu tüzel kişilikleri üst kurallara ay-kırı olmamak şartıyla yönetmelik çıkarabi-lirler.
İdarenin düzenleyici işlemleri, Anayasada düzenlenmiş bulunan tüzük ve yönetmeliğin yanı sıra Anayasada düzenlenmemiş olan ancak İdarenin genel düzenleme yetkisine sahip olması nedeniyle, başka adlar altında çıkarabileceği; kararname, karar, genelge, tebliğ, sirküler, tamim gibi adlarla düzenleyebileceği işlemlerdir.
Anayasanın 115 inci maddesi; "Bakanlar Kuru-lu, kanunun uygulanmasını göstermek veya kanunun emrettiği işleri belirtmek üzere, kanunlara aykırı olmamak ve Danıştay’ın incelemesinden geçirilmek şartıyla tüzükler çıkarabilir. Tüzükler Cumhurbaşkanınca imzalanır ve kanunlar gibi yayımlanır." hükmü yer alır.
Anayasanın 124 üncü maddesinde ise "Başba-kanlık, bakanlıklar ve kamu tüzel kişileri, kendi görev alanını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilirler.” hükmü yer alır.
Buradan da anlaşıldığı üzere; çıkarılmadan ön-ce mutlaka Danıştay’ın incelemesinden geçiril-melidir koşulu sadece tüzükler için gereklidir. Yönetmeliklerin çıkarılmasında böyle bir ön ko-şul yoktur. Doğru yanıt C dir.

41. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) İlçe merkezindeki mahalli idare birimleri ilçe belediyesi ve ilçe özel idaresidir.
B) İlçe ayrı bir kamu tüzel kişiliğine sahiptir.
C) Taşra örgütü olan ilçenin başında bulunan kaymakamlar yetki genişliği ilkesini kullanabilirler.
D) Mahalle, Anayasa’da sayılan bir yerel yö-netim birimi değildir.
E) Vesayet denetimi, kanunla belirtilmesine gerek olmayan genel bir yetkidir.
Anayasada yerel yönetimler; “il, belediye ve köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları gene kanunda gösterilen, seçmenler tarafından oluşturulan kamu tüzelkişileri…” olarak tanımlanmaktadırlar. Yerel yönetimler;
1- İl
2- Belediye
Yukarıda da görüldüğü üzere;
Anayasada bir mahalle idare birimi olarak köy sayılmaktadır. Mahalle bir mahalli (yerel) idare birimi değildir. Doğru yanıt D dir.

42. Aşağıdakilerden hangisi Bakanlar Kurulu’na hukuka ve kanunlara uygun işlem tesis etme noktasında yardımcı olan bir kuruluştur?
A) Sayıştay
B) Devlet Denetleme Kurulu
C) Milli Güvenlik Kurulu
D) Danıştay
E) Bakanlık Danışma Birimleri
Danıştay Bakanlar Kurulu’na hukuka ve kanun-lara uygun işlem tesis etme noktasında yardımcı olan bir kuruluştur.
Danıştay’ın bir idari yargı mercii olma dışında Bakanlar kuruluna yardımcı olma görevi de vardır. Doğru yanıt D dir.

43. Ülkemizde Cumhurbaşkanı ile ilgili olarak hangisi yanlıştır?
A) Sorumsuzdur, ancak önemli görevleri var-dır.
B) Yetkileri parlamenter sistemde olması ge-rekenden fazladır.
C) Devlet Denetleme Kurulu aracılığıyla idare üzerinde yargısal denetim yapar.
D) Aynı kişi iki dönem seçilebilir.
E) Üniversite mezunu olmak durumundadır.
Anayasaya göre Cumhurbaşkanı, TBMM tara-fından 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından seçilir. Cumhur-başkanlığına TBMM üyeleri dışından da aday gösterilebilir. Bu durumda, TBMM üye tamsayı-sının beşte birinin yazılı önerisi gerekmektedir. Ayrıca, Cumhurbaşkanı 5 yıllık bir süre için se-çilir.
Bir kişi iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.
– Cumhurbaşkanının, Başbakan ile ilgili ba-kanın imzaları ile yapacağı işlemlerden dolayı Başbakan ve ilgili bakan sorumludur.
– Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemlerden dolayı da kendisine herhangi bir sorumluluk yöneltilemez ve bu işlemlere karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz.
Devlet Denetleme Kurulu, 1982 Anayasası ile kurulmuştur ve 2443 sayılı Kanunla düzenlen-miştir. Anayasaya göre; İdarenin hukuka uygunluğunun, düzenli ve verimli bir şekilde yürütülmesinin ve gelişmesinin sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan Devlet Denetleme Kurulu, Cumhurbaşkanının isteği üzerine;
– Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında,
– Sermayesinin yarısından fazlasına bu ku-rum ve kuruluşların katıldığı her türlü kuru-luşta,
– Kamu kurumu niteliğinde olan meslek ku-ruluşlarında,
– Her düzeydeki işçi ve işveren meslek kuruluşlarında,
– Kamuya yararlı derneklerle vakıflarda, her türlü inceleme, araştırma ve denet-lemeleri yapar.
Fakat Devlet Denetleme Kurulu’nun yargısal denetim yapması mümkün değildir. Doğru yanıt C dir.

44. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Kaymakamlar tamamen hükümetin seçimi ile göreve gelir.
B) Vali mutlaka kaymakamlıktan gelmeli ya da Emniyet kökenli olmalıdır.
C) İlçeler de ayrı kamu tüzel kişiliğine sahiptir.
D) İl idaresi tek başına yönetmelik çıkaramaz.
E) Kaymakam devletin temsilcisidir.
Valiler, İçişleri Bakanının önerisi, Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanının onayı ile atanırlar. Bakanlar Kurulu, T.C. vatandaşı olan, ortaokulu bitirmiş olan ve 65 yaşını doldurma-mış olan herkesi vali olarak atayabilir.
Kaymakam ilçe idaresinin başıdır.
Valilik bir istisnai memurluktur. Kaymakamlık ise bir meslek memurluğudur. Kaymakam olabilmek için gerekli genel şartların yanı sıra, özel şartlar da kanunda gösterilmiştir. Kaymakamlar, İçişleri Bakanlığının önerisi üzerine müşterek kararname ile atanırlar.
Kaymakam ilçede hükümetin temsilcisidir.
İlçeler de ayrı kamu tüzel kişiliğe sahiptir. Fakat İl İdaresi, ayrı bir kamu tüzel kişiliğe sahip ol-madığı için tek başına yönetmelik çıkaramaz. Doğru yanıt D dir.

45. Belediye idaresi ile ilgili olarak aşağıdakiler-den hangisi yanlıştır?
A) İl veya ilçe merkezi olmayan yerlerde de kurulabilir.
B) Ayrı kamu tüzel kişiliği vardır.
C) İl ve ilçe belediyeleri arasında hiyerarşi vardır.
D) Danışma organında atama ile göreve ge-len üye vardır.
E) İl ve ilçe dışındaki yerlerde idari işlemle kurulur.
Belediyeler, bir beldenin ve o belde halkının yerel nitelikteki ortak gereksinimlerini düzenlemek ve karşılamak amacıyla hizmet gören kamu tüzel kişileridir.
Nüfusu 5.000 ve üzerinde olan yerleşim birimlerinde belediye kurulabilir. İl ve ilçe merkezlerinde belediye kurulması zorunludur.
İl ve ilçe dışındaki yerlerde belediye idaresi idari işlemle kurulur ve danışma organında atama ile göreve gelen üye vardır. Ancak; İl ve ilçe belediyeleri ayrı ayrı kamu tüzel kişiliğine sahip oldukları için aralarında hiyerarşi yoktur. Doğru yanıt C dir.

46. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) İdari yargıdaki bir mahkeme tazminata hükmedebilir.
B) Yargı kararları belli bir süre içinde yerine getirilmelidir.
C) İptal davası sonucunda mahkeme işlemin iptal istemini reddedebilir.
D) İdari yargıdaki dava türü sadece iptal da-vasıdır.
E) Danıştay hem bir temyiz mercii hem de bazı davalarda ilk derece mahkemesidir.
İdari yargıdaki dava türü sadece iptal davası değildir. Çünkü idari yargıda ayrıca tam yargı davası olarak önemli bir dava türü daha vardır. Doğru yanıt D dir.

47. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Görevden uzaklaştırılan memura hiç ücret ödenmez.
B) Görevden uzaklaştırma bir disiplin cezası-dır.
C) Çifte vatandaşlar memur olabilir.
D) Devlet memurluğundan çıkarılmayı sadece yargı kararlaştırabilir.
E) Memurların sendikal hakları toplu iş söz-leşmesini de kapsar.
Memurluğa girişte serbestlik ilkesi ve eşitlik il-kesi geçerlidir.
Anayasaya göre;
– Her Türk vatandaşının kamu hizmetine girme hakkı bulunmaktadır.
– Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemeyecektir.
Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesi-ne göre; memur olabilmek için Türk vatandaşı olmak gerekir.
Çifte vatandaşlığa sahip olanların vatandaşlıklarından birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ise çifte vatandaşlar memur olabilirler. Doğru yanıt C dir.

48. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Mahallenin kamu tüzel kişiliği vardır.
B) Mahalle bir yerel yönetim birimidir.
C) Köy muhtarı üzerinde idari vesayet dene-timi olamaz.
D) Kaymakam köy muhtarının hiyerarşik amiri değildir.
E) Köy bütçesinin en önemli geliri merkezin aktardığı paradır.
Merkezi idare teşkilatında;
hiyerarşik düzenin en üstünde bakan yer almaktadır. Ayrıca, hiyerarşik düzeninin her bir basamağında yer alan üst dereceli memurlar da astlarının hiyerarşik amiridirler.
Yerel yönetimlerde ise;
– İl özel idaresinde en yüksek hiyerarşik amir vali,
– Belediye idaresinde belediye başkanı,
– Köy idaresinde ise muhtardır.
Köy tüzel kişiliğinin temsilcisi olan muhtar bir mahalli idare biriminde yer aldığına göre böyle bir birimin hiyerarşik amiri merkezi yönetimin bir temsilcisi olamaz.
Buradan da anlaşıldığı üzere; kaymakam köy muhtarının hiyerarşik amiri değildir. Doğru yanıt D dir.

49. Aşağıdakilerden hangisi idari yargıda genel görevli bir ilk derece mahkemesidir?
A) Trabzon Bölge İdare Mahkemesi
B) Ordu Vergi Mahkemesi
C) Danıştay 8. İdari Dava Dairesi
D) Samsun İdare Mahkemesi
E) Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu
İlk derece mahkemesi olarak idari yargıda genel görevli mahkemeler sadece idare mahkemeleridir. Bu nedenle Samsun İdare Mahkemesi genel görevli ilk derece mahkemesidir. Doğru yanıt D dir.

50. Aşağıdakilerden hangisi merkezden yönetim ilkesine göre çalışmaz?
A) Bucak Müdürü
B) Çalışma Bölge Müdürü
C) İl İdare Kurulu
D) İl Daimi Encümeni
E) Trabzon Numune Hastanesi
– Bucak Müdürü,
– Çalışma Bölge Müdürü,
– İl İdare Kurulu,
– Trabzon Numune Hastanesi,
merkezden yönetim ilkesine göre çalış-maktadır. Ancak; İl Daimi Encümeni bir mahalli idare birimi olan İl Özel İdaresinin bir organıdır. Doğru yanıt D dir.

51. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Ülkemizdeki tüm bölge kuruluşları merkezi idarenin taşra örgütü pozisyonunda değillerdir.
B) Bucak, ayrı bir kamu tüzel kişiliğine sahip-tir.
C) Köyün kendine ait bütçesi yoktur.
D) Bucak idaresinin yerini günümüzde belde idaresi almıştır.
E) Mahalle yönetiminin ayrı kamu tüzel kişiliği vardır.
Ülkemizdeki tüm bölge kuruluşları merkezi idarenin taşra örgütü pozisyonunda değillerdir. Çünkü Köy Hizmetleri, Karayolları ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü gibi hizmet yerinden yönetim kuruluşlarının da bölge biçiminde örgütlenmeleri vardır. Doğru yanıt A dır.

52. İl Özel İdareleri hakkında aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Danışma ve karar organlarında valinin dı-şında atama ile göreve gelen üye yoktur.
B) Üzerinde çok ağır idari vesayet denetimi vardır.
C) Yönetmelik çıkarma yetkisi vardır.
D) İl Genel Meclisinin tüm kararları valinin onayına bağlıdır.
E) Belli ölçüde idari özerkliği vardır.
İl Özel İdareleri için:
– Üzerinde çok ağır idari vesayet denetimi vardır.
– Yönetmelik çıkarma yetkisi vardır.
– İl Genel Meclisinin tüm kararları valinin onayına bağlıdır.
– Belli ölçüde idari özerkliği vardır.
Danışma organı konumundaki İl Daimi Encü-meninde atama ile göreve gelen üyeler de var-dır. Doğru yanıt A dır.

53. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) İptal davası sonucunda mahkeme zararın tazminine karar verebilir.
B) Tam yargı davasını menfaati ihlal edilenler açabilir.
C) Vergi mahkemesine iptal davası açmak için hak ihlali koşulu aranır.
D) İdari eylemler hakkında iptal davası açıla-maz.
E) Ülkemizde tüm idari işlemlere karşı iptal davası açılabilir.
İdari eylemler hakkında iptal davası açılamaz. İdari eylemler hakkında sadece tam yargı davası açılabilir, çünkü eylemde bir zarar vardır ve zararın tazmini için dava açılır. Doğru yanıt D dir.

54. Büyükşehir Belediyesi hakkında aşağıdaki-lerden hangisi doğrudur?
A) Belediye Meclisi Başkanvekili Büyükşehir belediyesi örgütünün başkandan sonra ikinci en önemli kişisidir.
B) Bir ilin tüm ilçe belediyelerini kapsar.
C) Büyükşehir belediye sınırları içerisinde tek bir ilçe vardır.
D) Danışma organında seçimle göreve gelen üye yoktur.
E) Ayrı kamu tüzel kişiliği vardır.
Büyükşehir belediyesi: En az üç ilçe veya ilk kademe belediyesini kapsayan, bu belediyeler arasında koordinasyonu sağlayan; kanunlarla verilen görev ve sorumlulukları yerine getiren, yetkileri kullanan; idarî ve malî özerkliğe sahip ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişisidir.
Büyükşehir belediyesi danışma organı olan belediye encümeninde normal belediyelerden farklı olarak seçimle gelen üye yer almamakta idi. Yeni kanunla bu durum değişmiştir. Bu nedenle doğru yanıt, “ayrı kamu tüzelkişiliğine sahip olması” seçeneğidir. Doğru yanıt E dir.

55. Aşağıdakilerden hangisi idari yargıda, hem bazı davalarda ilk derece mahkemesi, hem de pek çok davada temyiz merciidir?
A) Bölge İdare Mahkemesi
B) İdare Mahkemesi
C) Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu
D) Danıştay Vergi Dava Dairesi
E) Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu
Danıştay Vergi Dava Dairesi bazı davalarda ilk derece mahkemesi, vergi mahkemelerinde verilen kararlarda ise temyiz mercii pozisyonundadır. Doğru yanıt D dir.

56. Memurların disiplin soruşturması ve disiplin cezaları hakkında aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Verilen tüm disiplin cezalarına karşı sade-ce itiraz yolu açıktır.
B) Disiplin cezası verilen bir fiil ayrıca ceza yargılamasına konu yapılamaz.
C) Disiplin cezaları genellikle kamu düzenini korumaktan daha farklı bir amaç taşırlar.
D) Uyarma ve kınama cezası verilirken sa-vunma alınmaz.
E) Disiplin cezası yargı kararı niteliğindedir.
Disiplin suçları; memurun, çalıştığı kurumun iç düzenini bozmaya yönelik davranışlarıdır. Bu suçlara uygulanan yaptırımlar ise disiplin ceza-larıdır.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, aynı davranıştan dolayı bir memur hakkında ceza kovuşturmasına başlanmış olması, disiplin soruşturmasını geciktiremez. Yani bu hükme göre; memurun fiili, disiplin soruşturmasının yanında Ceza Kanununa göre ceza kovuşturmasını da gerektiriyorsa, hem disiplin soruşturması hem de ceza kovuş-turması yapılır.
Disiplin cezalarının asıl amacı; kamu düzenini korumak değil, kurumun iç düzenini korumak ve özellikle disiplini sağlamaktır. Doğru yanıt C dir.

57. Devlet memurlarının yaptıkları hizmetler için gerekli bilgilere veya yetişme şartlarına uy-gun olarak sınıfları içerisinde en üst derece-lere kadar ilerleme imkânına ne ad verilir?
A) Kariyer B) Atama C) Yükselme
D) Liyakat E) Sınıflandırma
Devlet memurlarının yaptıkları hizmetler için gerekli bilgilere veya yetişme şartlarına uygun olarak sınıfları içerisinde en üst derecelere kadar ilerleme imkanı memurların mesleklerinde liyakate bağlı olarak en üst dereceye kadar yükselebilmeleri anlamına gelen kariyer ilkesidir. Doğru yanıt A dır.

58. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) İdarenin kamu hukuku ve özel hukuk kurallarına göre tesis ettiği tüm işlemler idari işlem niteliğindedirler.
B) İdari işlemlere karşı idari yargıda hem iptal davası hem de tam yargı davası açılabilir.
C) İdari yargı içerisindeki görev uyuşmazlığı Uyuşmazlık Mahkemesinde karara bağla-nır.
D) Vergi mahkemesinde iptal davası 60 gün içinde açılmak durumundadır.
E) İdari yargıda vergi ile ilgili tüm davalar, ilk derece mahkemesi olarak mutlaka vergi mahkemelerinde açılmalıdır.
İdari yargıda bir idari işlemin hukuka aykırılığı nedeniyle iptal davası, eğer işlemden dolayı zarar ortaya çıkmışsa ayrıca tam yargı davası da açılabilir. Doğru yanıt B dir.

59. Aşağıdakilerden hangisi Bağımsız İdari Oto-rite sayılamaz?
A) Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu
B) Rekabet Kurulu
C) Devlet Denetleme Kurulu
D) Sermaye Piyasası Kurulu
E) Telekomünikasyon Kurulu
– Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu,
– Rekabet Kurulu,
– Sermaye Piyasası Kurulu,
– Telekomünikasyon Kurulu,
Bağımsız İdari Otorite sayılırlar. Ancak; Devlet Denetleme Kurulu Bağımsız İdari Otorite sayıl-maz.
Devlet Denetleme Kurulu Cumhurbaşkanlığına bağlı bir denetleme örgütüdür. Bağımsız niteliği yoktur. Ayrıca kamu tüzel kişiliği de bulunmamaktadır. Doğru yanıt C dir.

60. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Temyiz bir olağanüstü kanun yoludur.
B) Genellikle temyizde ilk derece mahkeme-sinin kararını bozan temyiz mercii davayı esastan çözme yetkisini de kullanır.
C) Temyiz yoluna hem idare, hem davacı, hem de dava hakimleri başvurabilir.
D) Yargılanmanın yenilenmesi bir kanun (ya-sa) yolu olarak, kesinleşmiş mahkeme kararlarının belli sebeplerin varlığı durumunda yeniden tetkikini amaçlar.
E) Yürütmeyi durdurma kararını ancak temyiz mercii verebilir.
Yargılanmanın yenilenmesi, bir kanun (yasa) yolu olarak kesinleşmiş mahkeme kararlarının belli sebeplerin varlığı durumunda yeniden tet-kikini amaçlar.
İdari muhakeme, kesinleşmiş bir yargı kara-rının daha sonra oraya çıkan ya da elde edilen bazı ciddi olaylar ya da kanıtlar nedeniyle yeniden mahkemece değerlendirilmesi ve bu konuda yeni bulgulara göre yargılamanın yapılmasıdır. Doğru yanıt D dir.

61. Bir memurun, hakkında disiplin soruşturması ya da ceza kovuşturması açıldığında, hizmet gerekleri açısından görevde kalmasında sakınca bulunan durumlarda öncelikle yapı-lan işleme ne ad verilir?
A) Kadro açığı
B) Görevden uzaklaştırma
C) Başka göreve alma
D) Devlet memurluğundan çıkarma
E) Güvenlik soruşturması
Bir memurun, hakkında disiplin soruşturması ya da ceza kovuşturması açıldığında, hizmet gerekleri açısından görevde kalmasında sakınca bulunan durumlarda öncelikle yapılan işleme memurun geçici olarak görevden alınması yani görevden uzaklaştırma adı verilir. Doğru yanıt B dir.

62. İdari kamu kurumları hakkında aşağıdakiler-den hangisi yanlıştır?
A) Daha ziyade ekonomik nitelikli kamu hiz-meti sunarlar.
B) Her birinin ayrı kamu tüzel kişiliği vardır.
C) Üzerlerinde ağır bir vesayet denetimi var-dır.
D) DPT bir idari kamu kurumu değildir.
E) Tek bir alanda faaliyette bulunurlar.
İdari kamu kurumlarının;
– Her birinin ayrı kamu tüzel kişiliği vardır.
– Üzerlerinde ağır bir vesayet denetimi vardır.
– Tek bir alanda faaliyette bulunurlar ve DPT bir idari kamu kurumu değildir.
– İktisadi kamu kurumları daha ziyade ekono-mik nitelikli kamu hizmeti sunarlar. İdari kamu kurumları ise idari nitelikte kamu hizmeti sunarlar. Doğru yanıt A dır.

63. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Sanayi Bakanlığı yönetmelik çıkaramaz.
B) Tüzükler yönetmeliklere uygun olmak zo-rundadır.
C) Tüm tüzükler Resmi Gazetede yayımlanır.
D) İlçe idaresi yönetmelik çıkarabilir.
E) Bazı yönetmelikler ancak Danıştay’ın incelemesinden geçtikten sonra çıkarılabilir.
Anayasanın 115 inci maddesi; "Bakanlar Kurulu, kanunun uygulanmasını göstermek veya kanunun emrettiği işleri belirtmek üzere, kanunlara aykırı olmamak ve Danıştay’ın incelemesinden geçiril-mek şartıyla tüzükler çıkarabilir. Tüzükler Cumhur-başkanınca imzalanır ve kanunlar gibi yayımlanır." Hükmünü düzenlemiştir.
Tüzük tasarısı Danıştay incelemesinden geçtikten sonra Başbakan ve öteki bakanlar tarafından im-zalanan bir kararname ile Cumhurbaşkanının im-zasına sunulur. Cumhurbaşkanınca da imzalanan tüzük, kanunlar gibi Resmi Gazetede yayımlanır.
Tüzükler Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılır ve tüm Bakanlar Kurulu kararları gibi tüzükler de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girerler. Doğru yanıt C dir.

64. Aşağıdakilerden hangisi kamu tüzel kişilikle-rinin temel özelliklerinden birisi değildir?
A) Kanunun verdiği izinle idari bir işlemle ku-rulur.
B) Kamusal bütçesi vardır.
C) Sadece merkezi yönetimde bulunur.
D) Kamu gücü kullanabilirler.
E) Çalışanları Türk Ceza Kanunu açısından memur olarak kabul edilirler.
Kamu Tüzel Kişiliklerin Temel Özellikleri;
– En azından kanunun verdiği izinle idari bir işlemle kurulur,
– Kamusal bütçesi vardır,
– Kamu gücü kullanabilirler,
– Çalışanları Türk Ceza Kanunu açısından memur olarak kabul edilirler.
Kamu tüzel kişilikleri sadece merkezi idarede değil, mahalli idarelerde, hizmet yerinden yönetim kuruluşlarında ve bağımsız idari kuruluşlarda da bulunur. Doğru yanıt C dir.

65. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Milletvekili olmayan kişi bakan olamaz.
B) Başbakan Meclis dışından da seçilebilir.
C) Bakanlar başbakan tarafından seçilir.
D) Bakanlık tek başına kamu tüzel kişiliğine sahiptir.
E) Bakanlar Cumhurbaşkanı tarafından seçi-lir.
Bakanlar hükümeti kurmakla görevlendirilen kişi tarafından seçilir ve Cumhurbaşkanı tarafından göreve atanır. Doğru yanıt C dir.

66. Tüzükler aşağıdaki hangi merciin inceleme-sinden geçirildikten sonra Bakanlar Kuru-lunca çıkarılabilir?
A) Danıştay Dava Daireleri
B) Danıştay İdari Dava Dairesi
C) Anayasa Mahkemesi
D) Herhangi bir idari yargı mercii
E) TBMM
Tüzükler, Danıştay’ın İdari Dava Dairesi tarafından incelenir. Çünkü bu inceleme görevi Danıştay’ın idari bir görevidir, yargısal bir görevi değildir.
Tüzükler Danıştay İdari Dairesinin incelemesinden geçirildikten sonra Bakanlar Kurulunca çıkarılabilir. Doğru yanıt B dir.

67. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Uluslararası antlaşmalar kanun hükmün-dedir.
B) Uluslararası antlaşmaların anayasaya ay-kırılığı ileri sürülemez.
C) Geçici kanun ile Kanun Hükmünde Karar-name aynı özellikleri taşır.
D) Tüzükler kanunlara eşit kaynaklar arasın-da yer almaz.
E) Türkiye’de insan haklarına ilişkin uluslara-rası antlaşmalar diğer antlaşmalardan da-ha ayrıcalıklı konuma sahiptir.
– Uluslararası antlaşmalar kanun hükmün-dedir.
– Uluslararası antlaşmaların anayasaya ay-kırılığı ileri sürülemez.
– Tüzükler kanunlara eşit kaynaklar arasın-da yer almaz.
– Türkiye’de insan haklarına ilişkin uluslara-rası antlaşmalar diğer antlaşmalardan da-ha ayrıcalıklı konuma sahiptir.
Ancak; geçici kanun ile Kanun Hükmünde Ka-rarname aynı özellikleri taşımaz.
Geçici kanun ile Kanun Hükmünde Kararname farklı şeylerdir. İkisinin tek ortak özelliği kanun kuvvetinde kaynak olmalarıdır. Doğru yanıt C dir.

68. Olağan kanun hükmünde kararname (KHK) hakkında aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Her konuda çıkarılabilir.
B) Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılabilir.
C) Anayasa Mahkemesince denetlenemezler.
D) Sosyal haklar konusunda sınırlama geti-remez.
E) Geçici bir süre için çıkarılırlar.
Olağan kanun hükmünde kararname; belli ko-nularda çıkarılabilir.
Olağanüstü hallerde ve sıkıyönetim halinde Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu tarafından daha önce çıkarılmış bir yetki kanunu olmaksızın olağan kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi bulunmaktadır. Anayasa Mahkemesince denetlenebilir.
Olağan hallerde geçici süre için olağanüstü KHK çıkarılması söz konusu değildir. Fakat; Kanun Hükmünde Kararname ile hiçbir konudaki özgürlüğün sınırlandırılması mümkün değildir. Kanun Hükmünde Kararname ile sosyal haklar konusunda düzenleme yapılabilir ancak sınırlama yapılamaz. Tüm sınırlamalar mutlaka kanunla yapılmalıdır. Doğru yanıt D dir.

69. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) İdari vesayet genel bir yetkidir.
B) Hiyerarşi denetimi sadece kanunun öngördüğü zamanlarda yapılır.
C) TRT Genel Müdürü, TRT Haber Dairesi Başkanının işlemlerini vesayet denetimine tabi tutabilir.
D) Hiyerarşi denetiminde yerindelik denetimi yapılamaz.
E) İdari vesayet denetimi merkezi yönetimin kendi içerisinde yapılamaz.
İdari vesayet denetimi merkezi yönetimin kendi içerisinde yapılamaz. Çünkü Merkezi yönetimin tek bir kamu tüzel kişiliği olduğu için bu tüzel kişilik içerisindeki kuruluşlarda hiyerarşi denetimi yapılabilir. Doğru yanıt E dir.

70. Aşağıdakilerden hangisi Milli Güvenlik Kurulu üyesidir?
A) MGK Genel Sekreteri
B) Maliye Bakanı
C) MİT Müsteşarı
D) Adalet Bakanı
E) Genelkurmay İkinci Başkanı
Anayasaya göre, Milli Güvenlik Kurulu;
– Cumhurbaşkanının başkanlığında,
– Başbakan,
– Genelkurmay Başkanı,
– Başbakan yardımcıları,
– Adalet Bakanı
– Milli Savunma Bakanı,
– İçişleri Bakanı,
– Dışişleri Bakanı,
– Kara Kuvvetleri Komutanı,
– Deniz Kuvvetleri Komutanı,
– Hava Kuvvetleri Komutanı ve
– Jandarma Genel Komutanından oluşmaktadır.
2001 Anayasa değişiklikleri ile Adalet Bakanı Milli Güvenlik Kurulu üyesi olmuştur. Doğru ya-nıt D dir.

71. Aşağıdakilerden hangisi tek başına kamu tüzel kişiliğine sahiptir?
A) Trabzon Valiliği
B) Cumhurbaşkanlığı
C) Belde belediyesi
D) Çalışma Bölge Müdürlüğü
E) Başbakanlık
Tüm belediyeler ayrı ayrı kamu tüzel kişiliğine sahiptirler. Çünkü yerinden yönetim kuruluşlarının her birinin ayrı ayrı kamu tüzel kişiliği mevcuttur. Doğru yanıt C dir.

72. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Bakanlar Kurulunun klasik işlem türü müşterek kararnamedir.
B) Müşterek kararname idari yargıda denetlenir.
C) Başbakan Parlamentoya karşı sorumludur.
D) Bakanlar Parlamentoya karşı sorumludur.
E) Bakanlar Başbakana karşı sorumludur.
Bakanlar Kurulu, idari görevlerini "kararname" ve-ya "karar" adı verilen işlemlerle yerine getirir. Bu kararname veya kararlarının hazırlanmasına ba-kanların katılması, Başbakan ve bakanlar tarafın-dan imza edilmesi ve oybirliğiyle kabul edilmesi gerekmektedir. Bu, Anayasaya göre Bakanlar Ku-rulunun ortak sorumluluğunun olmasından kaynaklanmaktadır. Bir bakan, görevden çekilmediği sürece Bakanlar Kurulu kararnamesini imza etmekten kaçınamaz. Bakanlar Kurulu kararnameleri veya kararlarının Cumhurbaşkanı tarafından da imza edilmesi zorunludur.
Bakanlar Kurulunun klasik işlem türü, kararname-dir ve kararnamelerde tüm bakanların imzası bulu-nur. Müşterek kararnamede ise sadece ilgili Ba-kan, Başbakan ve Cumhurbaşkanının imzası yer alır. Doğru yanıt A dır.

73. Cumhurbaşkanı hakkında aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Siyaseten sorumsuzdur.
B) Halk tarafından seçilir.
C) TBMM’deki her milletvekili Cumhurbaşkanlığına aday olabilir.
D) Göreviyle ilgili tek başına yapmış olduğu işlemlere karşı hiçbir zaman hukuksal so-rumluluğu yoktur.
E) Görevi ile ilgili olarak istisnaen Anayasa Mahkemesinde yargılanması mümkündür.
– Cumhurbaşkanlığına TBMM üyeleri dışından da aday gösterilebilir. Ancak bu durumda TBMM üye tamsayısının beşte birinin yazılı önerisi gerekmektedir. Cumhurbaşkanı 5 yıl-lık bir süre için seçilir.
– Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ili-şiğinin kesilir ve Cumhurbaşkanının TBMM üyeliği sona erer.
– Bir kişi iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.
– Cumhurbaşkanının, Başbakan ile ilgili baka-nın imzaları ile yapacağı işlemlerden dolayı sadece Başbakan ve ilgili bakan sorumludur.
– Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı iş-lemlerden dolayı kendisine herhangi bir so-rumluluk yöneltilemez ve bu işlemlere karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz.
– Görevi ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesin-de yargılanması da mümkündür.
– TBMM’deki milletvekillerinden 40 yaşına ulaşmayan veya üniversite mezunu olmayan-lar Cumhurbaşkanı seçilemezler. Doğru yanıt C dir.

74. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Danıştay’ın sadece yargısal görevleri var-dır.
B) Valiler memurların sahip olduğu hiçbir güvenceden faydalanamaz.
C) Kaymakam idari vesayet yetkisi kullanabilir
D) Vali sadece hükümetin temsilcisidir.
E) Kaymakam Bakanlar Kurulu Kararı ile atanır.
Kaymakam, ilçedeki tüm merkezi idare kuruluşları ve personeli üzerinde hiyerarşi gücüne sahiptir.
– Kaymakam, ilçede kamu düzeninin korunması ve sağlanmasından sorumlu olup, kamu düzenini korumak ve sağlamak için gereken tüm tedbirleri alır ve bu tedbirlerin uygulanmasını sağlamak için de ilçedeki tüm kolluk güçlerini kullanır.
– Kaymakam, kanun, tüzük, yönetmelik ve hükümet kararlarının yayınlanmasını, ila-nını, uygulanmasını sağlar ve bunların verdiği yetkileri kullanır ve ödevleri yerine getirir.
– Kaymakam, ilçedeki yerinden yönetim ku-ruluşları üzerinde kanunlarda öngörülen vesayet yetkilerini kullanır.
Yani; Kaymakam kanunun öngördüğü durum-larda kimi mahalli idareler üzerinde idari vesa-yet yetkisi kullanabilir. Doğru yanıt C dir.

75. 1982 Anayasasında merkezi idarenin taşra teşkilatı ile ilgili olarak aşağıdakilerden han-gisi yanlıştır?
A) Sadece il ve ilçeden oluşmaz.
B) Bu örgütteki kuruluşların ayrı ayrı bütçeleri yoktur.
C) Bu örgütteki birimler üzerinde merkezin başkent örgütünün hiyerarşi denetimi var-dır.
D) Vali, yetki genişliği ilkesini kullanır.
E) İl idaresi merkeze karşı özerktir.
İl idaresi merkeze karşı özerk değildir. İl Özel İdaresi merkeze karşı özerktir. Çünkü birincisi merkezi idarenin taşra teşkilatında yer alır ve hiyerarşi denetimine tabidir. İkincisi ise mahalli idare birimi olup idari vesayet denetimine tabi-dir. Özerklik sadece yerinden yönetim ilkesine göre çalışanlarda bulunur. Doğru yanıt E dir.

76. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Taşra örgütü olarak bölge idareleri birden çok hizmeti yerine getiremezler.
B) İl İdare Kurulunun günümüzde yargısal bir görevi yoktur.
C) GAP İdaresi bir taşra örgütü olarak kabul edilemez.
D) Vali gibi kaymakam da istisnai memurdur.
E) Vali gibi kaymakam da bir mülki amirdir.
Kaymakam ilçe idaresinin başıdır. Valilik bir is-tisnai memurluktur. Kaymakamlık ise bir meslek memurluğudur. Her ne kadar ilçede hükümetin temsilcisi olsa da kaymakam validen farklı olarak bir meslek memurudur. Doğru yanıt D dir.

77. Aşağıdakilerden hangisi tek başına yönet-melik çıkaramaz?
A) Sağlık Bakanlığı
B) Karayolları Genel Müdürlüğü
C) ODTÜ Rektörlüğü
D) Trabzon Valiliği
E) İlçe Belediyesi
– Sağlık Bakanlığı,
– Karayolları Genel Müdürlüğü,
– ODTÜ Rektörlüğü,
– Trabzon Valiliği’nin tek başına yönetmelik çıkarabilir.
Fakat; Trabzon Valiliğinin ayrı bir kamu tüzel kişiliği olmadığı için tek başına yönetmelik çıkarması mümkün değildir. Doğru yanıt D dir.

78. Ülkemizde, bir bakanın görevi dışında işlediği suçlara karşı nerede dava açılabilir?
A) Adli yargı içerisindeki hukuk mahkemesinde
B) Adli yargı içerisindeki ceza mahkemesinde
C) İdari yargıda
D) Askeri ceza yargısında
E) Yüce Divanda
Ülkemizde, bir bakanın görevi dışında işlediği suçlara karşı normal bir ceza mahkemesinde dokunulmazlığın kaldırılması ya da sona erdi-rilmesinden sonra dava açılabilir. Doğru yanıt B dir.

79. Aşağıdakilerden hangisi idare hukukunun inceleme alanına girmez?
A) SSK’nın kamulaştırma yetkisi
B) Bir memurun eşinden boşanması
C) Kaymakamın atanması
D) Muhtarın yetkileri
E) Belediye zabıtasının ceza vermesi
İdare hukuku kamu hizmetinin kurulması ve yürütülmesi ile ilgili değişik konularda ortaya çıkan idari konuları inceler ve;
– SSK’nın kamulaştırma yetkisi,
– Kaymakamın atanması,
– Muhtarın yetkileri,
– Belediye zabıtasının ceza vermesi,
İdare hukukunun inceleme alanına girer.
Ancak; Bir memurun eşinden boşanması ta-mamen özel hukuk bağlamındaki bir konu olduğu için medeni hukukun inceleme alanına girer. Doğru yanıt B dir.

80. Bir öğretmenin adam öldürme fiili hakkında hangi yargı düzeni içerisinde dava açılabilir?
A) Adli yargı
B) İdari yargı
C) Anayasa yargısı
D) Sayıştay
E) Uyuşmazlık yargısı

Söz konusu uyuşmazlık bir ceza davası ile adli yargı düzeni içerisindeki ceza mahkemesinde dava konusu yapılabilir. Doğru yanıt A dır.

81. İdarenin üçüncü bir kişiden alacağı varsa hangi yargı düzeninde dava açılabilir?
A) Adli yargı
B) İdari yargı
C) Anayasa yargısı
D) Sayıştay
E) Uyuşmazlık yargısı
Özel hukuk bağlamındaki alacak davaları adli yargı düzeni içerisindeki hukuk mahkemelerinde dava konusu yapılabilir. Çünkü var olan uyuşmazlık, her ne kadar taraflardan birisi idari ise de, hukuk davası ile çözümlenebilir. Doğru yanıt A dır.

82. Vergi dairesi ile bir mükellef arasında vergi ile ilgili uyuşmazlık hangi dava türüne girer?
A) Hukuk davası
B) Ceza davası
C) İdari dava
D) Adli dava
E) Bireysel dava
Vergi dairesi ile bir mükellef arasında vergi ile ilgili uyuşmazlık idare ile özel kişi arasında ka-mu hukukundan kaynaklanan bir davadır ve idari yargıda dava konusu yapılabilir. Doğru yanıt C dir.

83. Aşağıdakilerden hangisi merkezden yönetim ilkesine göre çalışır?
A) İlçe
B) İl belediyesi
C) Üniversite
D) Köy
E) Köy İdaresi
1- İl
2- Belediye
Bununla beraber üniversiteler de yerinden yö-netim ilkesine göre çalışırlar. Ancak; ilçeler merkezden yönetim ilkesine göre çalışır. Doğru yanıt A dır.

84. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) İdari fonksiyon eşitlik ilkesine dayanır
B) Yargı fonksiyonunda teknik anlamda va-tandaşların gündelik ihtiyaçlarının karşı-lanması amaçlanır.
C) İdare yeni bir görevi kendiliğinden üslenme yetkisine sahiptir.
D) Organik anlamda idare devletin en büyük örgütüdür
E) İdarenin dayanağı özel hukuktur.
Devletin yasama ve yargı fonksiyonu ile yürüt-me organının siyasî fonksiyonu dışında kalan fonksiyonu ve devlet dışındaki diğer kamu tüzel kişilerinin fonksiyonu idari fonksiyondur. Bir eşitlik söz konusu değildir.
Devleti yasama, yürütme ve yargı organları içerisinde yürütmenin altında yer alan idare, gerçekten teşkilat olarak Türkiye’de en büyük örgüte sahiptir. Doğru yanıt D dir.

85. İdarenin, sahip olduğu emretme, tek yanlı olarak hareket etme ve gerektiğinde zor kul-lanma suretiyle faaliyetlerini gerçekleştire-bilme imkânına ne denir?
A) İdari rejim
B) İdari özerklik
C) Cebir unsuru
D) Yetki genişliği
E) Kamu gücü
İdarenin sahip olduğu emretme, tek yanlı olarak hareket etme ve gerektiğinde zor kullanma suretiyle faaliyetlerini gerçekleştirebilme imkânına kamu gücü denir. Ve kamu hukukundan kaynaklanan bir imkândır. Doğru yanıt E dir.

86. Aşağıdakilerden hangisi hukuk devletinin gerekleri ile ilgili değildir?
A) Temel hakların devlete karşı korunması
B) İdarenin kendi kendine görev kabul ede-memesi
C) İdarenin faaliyet alanının yeniden düzen-lenmesi
D) Yargının siyasal müdahalelerden arındırıl-ması
E) TBMM’nin anayasaya uygun kanun çıkar-ması
İdarenin faaliyet alanının yeniden düzenlenmesi doğrudan hukuk devleti ile ilgili değildir. İdarenin etkinliği ile ilgili bir sorun olarak görülebilir. Doğru yanıt C dir.

87. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Ülkemizde sadece merkezden yönetim vardır.
B) Ülkemizde siyasal yerinden yönetim de vardır.
C) Köy merkezi, yönetimin taşra örgütünde yer almaz.
D) Belediye merkezi yönetimin taşra örgütünde yer alır.
E) İlçe idaresi üzerinde idari vesayet denetimi yapılabilir.
Anayasaya göre üç tür yerinden yönetim biçimi vardır. Bunlar;
– İl özel idaresi
– Belediye idaresi ve
– Köy idaresidir.
Köy bir mahalli idare birimi olduğu için merkezden yönetim ilkesine göre çalışan taşra örgütü içerisinde yer almaz. Doğru yanıt C dir.

88. İdarenin de bireyler gibi kabul edilerek faali-yetlerinin, bireylerin faaliyetlerinin hukuka uygunluğu gibi aynı yargı düzeni içerisinde denetlendiği sisteme ne ad verilir?
A) Yargı sistemi
B) İdari rejim
C) Anayasa yargısı
D) Adli idare
E) Vergi yargısı
İdarenin de bireyler gibi kabul edilerek faaliyet-lerinin, bireylerin faaliyetlerinin hukuka uygunluğu gibi aynı yargı düzeni içerisinde denetlendiği sisteme adli idare denir.
Buna göre idari uyuşmazlıklar da aynen ceza davaları ya da hukuk davaları gibi adli yargı düzeni içerisindeki mahkemelerde dava konusu yapılır. Doğru yanıt D dir.

89. Aşağıdakilerden hangisi idari işlemlerin bir özelliği değildir?
A) Tekyanlılık
B) İcrai nitelikte olma
C) Kamu gücü kullanılarak yerine getirilme
D) İdari yargı denetimine tabi olma
E) Tarafların karşılıklı rızasına dayanma
İdarî Fonksiyonun Özellikleri;
1- İdarî fonksiyonun amacı kamu yararını ger-çekleştirmektir.
2- İdarî fonksiyonun konusu, kamu hizmetle-ridir.
3- İdarî fonksiyon, idarî işlemlerle yürütülür.
4- İdarî fonksiyon, kamu gücü kullanılarak yeri-ne getirilir.
5- İdarî fonksiyon, süreklidir.
6- İdarî fonksiyon kendiliğinden harekete ge-çer.
7- İdarî fonksiyon bireylerle doğrudan doğruya ilgilidir.
İdari işlemler idare tarafından tek yanlı olarak ger-çekleştirilen işlemlerdir ve bu işlemlerde tarafların eşitliğinden, karşılıklı rızasından bahsedilemez. Doğru yanıt E dir.

90. Aşağıdakilerden hangisi bir idari işlem sa-yılmaz?
A) Belediyenin ruhsat izni vermesi
B) Köy idaresinin kamulaştırma kararı
C) Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen atama kararı
D) Fakülte yönetiminin bilgisayar malzemesi satın alması
E) Valinin, geçici görevle bir memurun görev yerini değiştirmesi
Fakülte yönetiminin bilgisayar malzemesi satın al-ması idari bir işlem sayılmaz. Çünkü, buradaki iş-lemde her ne kadar taraflardan birisi idare ise de tesis edilen işlem bir özel hukuk işlemidir. Taraflar arasında bir eşitlik söz konusudur; kamu gücünün kullanımından kaynaklanan bir üstün gücün kulla-nımı söz konusu değildir. Doğru yanıt D dir.

91. Aşağıdakilerden hangisi karma işleme ör-nektir?
A) Belediye meclisi kararı
B) Bakanlık tebliği
C) Ruhsat iptal işlemi
D) Müşterek kararname
E) Uyarma cezası
Müşterek kararnamede, karma işlemdeki temel ku-ral olan birden fazla iradenin belli yönde ve belli bir sıra izlenerek gerçekleşmesi söz konusudur. Bu bağlamda önce ilgili bakan, sonra Başbakan ve en sonunda da Cumhurbaşkanı bu biçimdeki işleme imza atar ve böylece söz konusu idari işlem tamamlanmış olur. Doğru yanıt D dir.

92. Müşterek kararname ile gerçekleşmesi gereken ancak İçişleri Bakanlığının tek başına yapmış olduğu bir kaymakam atama işlemi hangi yönden hukuka aykırı olur?
A) Yetki B) Biçim C) Konu
D) Amaç E) Neden
Müşterek kararname ile gerçekleşmesi gereken ancak İçişleri Bakanlığının tek başına yapmış olduğu bir kaymakam atama işlemi yetki yönünden hukuka aykırı olur. Çünkü burada yetkisiz bir organın ya da kişinin tesis ettiği bir işlem söz konusudur. Doğru yanıt A dır.

93. Bir polis memurunun görev yerinin, amirinin kişisel endişeleri dikkate alınarak değiştiril-mesi biçimindeki bir işlem hangi yönden hu-kuka aykırı görülebilir?
A) Yetki B) Biçim C) Konu
D) Amaç E) Neden
Bir polis memurunun görev yerinin amirinin kişisel endişeleri dikkate alınarak değiştirilmesi biçimindeki bir işlem amaç yönünden hukuka aykırı görülebilir. Çünkü idarenin tüm işlemlerindeki amaç kamu yararını gözetmek olması gerekirken bu olayda kamu yararı dışında kişisel bir çıkar doğrultusunda işlem tesis edilmiştir. Doğru yanıt D dir.

94. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Taraflardan birisi idare olan tüm sözleşmeler idari sözleşmedir.
B) İdari sözleşmeler adli yargıda dava konu-su olabilir.
C) İdari sözleşmelerin içeriği hakkında iptal davası açılabilir.
D) İdari yargıda idari sözleşmeler hakkında sadece iptal davası açılabilir.
E) İdari yargıda idari sözleşmelerin içeriği hakkında sadece tam yargı davası açılabi-lir.
İdari sözleşmeler, taraflardan birisinin idare ol-duğu ve kamu hukuku kurallarına göre tesis edilen bir sözleşme olup, bunların içeriği hakkında idari yargıda sadece tam yargı davası açılabilir. Doğru yanıt E dir.

95. Aşağıdakilerden hangisi bir idari sözleşme değildir?
A) İstikraz sözleşmesi
B) İmtiyaz sözleşmesi
C) Orman işletme sözleşmesi
D) Mali iltizam sözleşmesi
E) Araç satın alma sözleşmesi
1- İdari Sözleşmelerin Türleri;
a) Mali İltizam Sözleşmeleri
b) Kamu İstikraz Sözleşmeleri
c) Kamu Hizmeti İmtiyaz Sözleşmeleri
d) Yeraltı ve Yerüstü Servetlere İlişkin İşletme Sözleşmeleri
e) Orman İşletme Sözleşmeleri
f) İdari Hizmet Sözleşmeleri’dir.
Bir aracın idare tarafından satın alınması nokta-sında yapılan sözleşme tamamen bir özel hukuk sözleşmesidir. Doğru yanıt E dir.

96. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) İdare özel hukuk sözleşmesini her zaman istediği kişi ile yapabilir.
B) İdari sözleşmede taraflar arasında eşitlik vardır.
C) Özel hukuk sözleşmelerinde de idare üs-tün yetki kullanabilir.
D) Özel hukuk sözleşmelerinde idare belli bir prosedüre göre hareket etmelidir.
E) Özel hukuk sözleşmeleri de idari yargı de-netimine tabidir.
İdare, her ne kadar eşit iki taraf arasında söz konu olan özel hukuk sözleşmesi yapıyorsa da bu sü-reçte serbestçe hareket edemez. Bu bağlamda idare özel hukuk sözleşmesi yaparken ihale mev-zuatında gösterilen kurallara uymak zorundadır. Doğru yanıt D dir.

97. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) İdare maddi anlamda kanun çıkarabilir.
B) İdare şekli anlamda kanun çıkaramaz.
C) Tüzükler maddi anlamda kanun niteliğinde sayılamaz.
D) İdarenin tüm işlemleri maddi anlamda ka-nun niteliğinde değildir.
E) Yönetmelikler maddi anlamda kanun niteliğindedir.
Tüzükler maddi anlamda kanun niteliğinde sayıl-masalar da kanun niteliğindedirler. Çünkü tüzükler aynen kanunlar gibi genel, soyut, objektif hukuk kuralı olduğu için, her ne kadar yasama organı tarafından çıkarılmıyorsa da, şekli anlamda kanun sayılmazlar. Ancak maddi anlamda kanun niteliğinde kabul edilmelidirler. Doğru yanıt C dir.

98. İdarenin özellikle kimi olağanüstü koşullarda, ihtiyaç duyduğu menkul nitelikteki kimi malları özel mülkiyetten çıkarıp eline geçir-mesine ne ad verilir?
A) Kamulaştırma
B) İstimval
C) Geçici işgal
D) Müsadere
E) Alıkoyma
Özellikle menkul malların idarenin tek yanlı işlemi ile birlikte özel mülkiyetten çıkartılıp idarenin eline geçirilmesine istimval adı verilir. Doğru yanıt B dir.

99. Aşağıdakilerden hangisi kolluk konusunda işlem tesis etme yetkisine sahip değildir?
A) Polis
B) Bakanlar Kurulu
C) İçişleri Bakanı
D) Vali
E) Kaymakam
Genel idari kolluk makamları;
– Bakanlar Kurulu,
– İçişleri Bakanı,
– Valiler,
– Kaymakamlar,
– Bucak müdürleridir.
Mahalli idarelerden belediyelerin kolluk makam-ları;
– Belediye meclisi,
– Belediye encümeni,
– Belediye başkanı,
– Belediye başkan yardımcılarıdır.
Mahalli idarelerden köy idarelerinin kolluk makamları;
– Köy ihtiyar meclisi ve
– Köy muhtarıdır.
Ancak polis kolluk konusunda işlem tesis etme yetkisine sahip değildir. Çünkü polis bir kolluk makamı değil kolluk personelidir. Kolluk personeli kolluk konusunda işlem tesis etmeye değil, sadece tesis edilen işlemler doğrultusunda uygulama yapmaya yetkilidirler. Doğru yanıt A dır.

100. Aşağıdakilerden hangisinde kolluk yetkileri sivil yönetimden alınıp askeri makamlara geçer?
A) Doğal afet nedeni ile ilan edilen olağanüstü hallerde
B) Terör nedeni ile ilan edilen olağanüstü hallerde
C) Sıkıyönetim durumunda
D) Olağan dönemlerde
E) Ağır ekonomik bunalım nedeniyle ilan edilen olağanüstü hallerde
Sıkıyönetimin, olağanüstü hal ve olağan yönetim-den en önemli farklarından birisi kolluk yetki-lerinin bu dönemlerde askeri makamlara geçmesidir. Doğru yanıt C dir.

101. Olağanüstü yönetim usulleri hakkında aşa-ğıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Mutlaka yurdun bütününde ilan edilmelidir.
B) Her bir olağanüstü yönetim ilanında Mili Güvenlik Kurulunun görüşü alınır.
C) Bu dönemlerde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelere karşı yargısal yolla anayasaya uygunluk denetimi yapılamaz.
D) Olağanüstü yönetimin ilanı TBMM tarafın-dan yapılır.
E) 1999 depreminde ülkemizde doğal afet nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmiştir.
Olağanüstü hal ilan etme yetkisi Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanacak olan Bakanlar Kuruluna aittir. Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen olağanüstü hal kararı ilan ile yürürlüğe girmiş olur. Olağanüstü hal ilanına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayımlanır ve hemen TBMM'nin onayına sunulur. TBMM olağanüstü hal kararını onaylayarak yürürlükte bırakma yetkisine sahip olduğu gibi, olağanüstü hali kaldırmaya ya da süresini değiştirmeye de yetkilidir.
– Bakanlar Kurulu 6 ayı geçmemek üzere, olağanüstü hal ilan edebilir.
– Olağanüstü halin ilanını gerektiren sebep-lerin devam etmesi halinde, Bakanlar Ku-rulunun istemi üzerine TBMM her defasın-da 4 ayı geçmemek üzere olağanüstü halin uzatılmasına karar verebilir.
– Bakanlar Kurulu, olağanüstü hal ilanını ge-rektiren sebepler hangi bölgede ya da bölgelerde ortaya çıkmış ise, o bölge ya da bölgelerle sınırlı olmak üzere olağanüstü hal ilan edebilir.
– Tüm ülkede olağanüstü hal ilan edilebilmesi için, olağanüstü hal ilanını gerektiren sebep-lerin yurdun bütününde ortaya çıkmış olması gerekir
– Şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması sebepleriyle olağanüstü hal ilan edilmesi gerekmesi halinde olağanüstü hal ilan edilmeden önce Milli Güvenlik Kurulunun görüşünün alınması şarttır.
Olağanüstü hal ve sıkıyönetim dönemlerinde Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunun çıkaracağı olağanüstü kanun hükmün-de kararnamelere karşı Anayasa Mahkemesine başvurmak mümkün değildir. Doğru yanıt C dir.

102. Aşağıdakilerden hangisi organik açıdan ka-mu hizmeti sayılmaz?
A) Belediyenin yeşil alan çalışması
B) Üniversitenin yüksek öğretim hizmeti
C) Kolluğun önleyici denetimi
D) Devlet hastanesinin sağlık hizmeti
E) Dolmuşun toplu taşıma hizmeti
Dolmuşun toplu taşıma hizmeti organik açıdan kamu hizmeti sayılmaz. Çünkü; İdare hukukuna göre kamu hizmetinin kurucu unsurlarından birisi onun idare tarafından sunulmasıdır. Oysa özel bir dolmuşun sunduğu hizmet halkın ortak bir ihtiyacını karşıladığı halde idare örgütüne bağlı değildir. Doğru yanıt E dir.

103. İdarenin vergi toplama benzeri mali nitelik-teki bir hizmeti önceden belirlenen orantılı bir bedel üzerinden götürü olarak belirleyip özel kişilere gördürmesine ne ad verilir?
A) Ruhsat usulü
B) Emanet usulü
C) İmtiyaz usulü
D) İltizam usulü
E) Yap işlet devret modeli
İltizam usulünde, kamu hizmeti, önceden belirle-nen götürü veya orantılı bir bedel karşılığında özel bir kişiye gördürülmektedir. Bugün için uygulaması olmayan İltizam usulü, Osmanlı İmparatorluğunda tarım ürünlerinin vergilerinin toplanması için kullanılmıştır.
Bu modelin özelliği, idarenin bir kamu hizmetini özel bir kişiye önceden belirlenen bir bedel üzerinden götürü olarak gördürmesidir. Doğru yanıt D dir.

104. İdarenin bir hizmeti tekyanlı iradesi ile birlikte vereceği izinle birlikte özel kişilere gör-dürmesi usulüne ne ad verilir?
A) Ruhsat usulü
B) Emanet usulü
C) İmtiyaz usulü
D) İltizam usulü
E) Yap işlet devret modeli
Bir hizmetin idare tarafından tek yanlı irade ile bir-likte özel kişilere gördürülmesi ruhsat usulünün ayırt edici özelliğidir. Doğru yanıt A dır.

105. Aşağıdakilerden hangisi bir hizmet kusuru-dur?
A) Doktorun ameliyat ettiği hastanın sakat kalmasına neden olması
B) Memurun yargı kararının gereğini yerine getirmemesi
C) Öğretmenin siyasal nedenlerle öğrenciye kötü davranması
D) Memurun sahte evrak düzenlemesi
E) Memurun görev esnasında rüşvet alması
Doktorun ameliyat ettiği hastanın sakat kalmasına neden olması, kamu hizmetinin kötü işlemesi biçi-minde bir hizmet kusurudur.
– Memurun yargı kararının gereğini yerine ge-tirmemesi,
– Öğretmenin siyasal nedenlerle öğrenciye kötü davranması,
– Memurun sahte evrak düzenlemesi,
– Memurun görev esnasında rüşvet alması
durumlarında ise tamamen kişisel kusur söz konu-sudur. Doğru yanıt A dır.

106. Aşağıdakilerden hangisi her zaman idarenin hem kusursuz hem de kusurlu sorumlulu-ğunu tam olarak ortadan kaldırır?
A) Mücbir sebepler
B) Beklenmeyen durum
C) Zarar görenin kusuru
D) Üçüncü kişinin kusuru
E) Memurun mesleğindeki acemilik
Zorlayıcı nedenler (mücbir sebep); idarenin ira-desi ve davranışı dışında meydana gelen, dikkat ve özen gösterilirse dahi öngörülmesi ve önlenmesi mümkün olmayan nedenlerdir. (Deprem, sel, yıldırım düşmesi, heyelan vb.) Mücbir sebepler bir kamu hizmetinin yürütülmesini imkânsızlaştırabilir. Bu durumda İdarenin kusurlu ve kusursuz sorumluluğu ortadan kalkar.
Mücbir sebepler her zaman idarenin hem kusursuz hem de kusurlu sorumluluğunu tam olarak ortadan kaldırır. Çünkü burada idarenin iradesi dışında ortaya çıkan ve kesinlikle idare ile ilişkilendirilmesi mümkün olmayan bir durum söz konusudur. Doğru yanıt A dır.

107. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Bakanlar Kurulunda Devlet Bakanları hu-kuken hizmet bakanlarından daha az ayrı-calıklı bir konuma sahiptirler.
B) Günümüzde bakanlıklar idari bir işlemle kurulamaz.
C) Başbakanlığın ayrı bir kamu tüzel kişiliği vardır.
D) Bakanların başbakana karşı sorumluluğu yoktur.
E) Bakanlık müsteşarının görev süresi baka-nın görev süresi kadardır.
– Bakanlar Kurulunda Devlet Bakanları hu-kuken hizmet bakanlarıyla aynı konuma sahiptirler.
– Başbakanlığın ayrı bir kamu tüzel kişiliği yoktur.
– Bakanların başbakana karşı sorumluluğu vardır.
– Bakanlık müsteşarının görev süresi baka-nın görev süresinden bağımsızdır.
– 1982 Anayasasında bakanlıkların kurul-ması ve kaldırılması kanunla gerçekleştiri-lebilir. Doğru yanıt B dir.

108. 1982 Anayasasına göre Cumhurbaşkanı hakkında aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Görevi ile ilgili cezai sorumluluğu hiçbir zaman yoktur.
B) Görevi dışında cezai sorumluluğu vardır.
C) Görevi ile ilgili olarak tek başına tesis ettiği işlemlere karşı yargı yolu kapalıdır.
D) Siyasal sorumluluğu yoktur.
E) İdare hukuku bağlamında önemli görevleri vardır.
1982 Anayasasına göre Cumhurbaşkanı’nın;
– Görevi ile ilgili olarak tek başına tesis etti-ği işlemlere karşı yargı yolu kapalıdır.
– Siyasal sorumluluğu yoktur.
– İdare hukuku bağlamında önemli görevleri vardır.
– Görevi dışında cezai sorumluluğu vardır.
Görevi ile ilgili cezai sorumluluğu bazı özel du-rumlarda vardır. Çünkü Cumhurbaşkanının gö-revi ile ilgili olarak vatana ihanet suçu bağla-mında Yüce Divan sıfatı ile Anayasa Mahkemesi önünde yargılanması mümkündür. Doğru yanıt A dır.

109. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Devlet Denetleme Kurulu bir bağımsız idari kuruluştur.
B) Devlet Denetleme Kurulu idari teşkilat içe-risindeki tüm birimleri denetleyebilir.
C) Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği idari teşkilat içerisinde yer almasına rağmen kanunla değil Cumhurbaşkanlığı kararna-mesi ile düzenlenebilir.
D) Cumhurbaşkanlığının ayrı bir kamu tüzel kişiliği vardır.
E) Devlet Denetleme Kurulu yargı organlarını denetleyebilir.
Devlet Denetleme Kurulu 1982 Anayasası ile kurulmuştur. 2443 sayılı Kanunla düzenlenmiştir. Anayasaya göre; idarenin hukuka uygunluğunun, düzenli ve verimli bir şekilde yürütülmesinin ve gelişmesinin sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan Devlet Denetleme Kurulu, Cumhurbaşkanının isteği üzerine;
– Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında,
– Sermayesinin yarısından fazlasına bu ku-rum ve kuruluşların katıldığı her türlü kuru-luşta,
– Kamu kurumu niteliğinde olan meslek ku-ruluşlarında,
– Her düzeydeki işçi ve işveren meslek kuruluşlarında,
– Kamuya yararlı derneklerle vakıflarda, her türlü inceleme, araştırma ve denetlemeleri yapar.
Ayrıca Devlet Denetleme Kurulu’nun Cumhur-başkanlığı’ndan ayrı bir kamu tüzel kişiliği yok-tur.
1982 Anayasasında olağan dönemde kanuni idare ilkesinin istisnası olarak Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin idari bir işlem niteliğinde olan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenebileceği öngörülmüştür. Doğru yanıt C dir.

110. Danıştay hakkında aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Sadece yargısal görevleri yoktur.
B) İdari dairenin verdiği kimi kararlar dava dairelerinde iptal edilebilir.
C) Danışma ve inceleme görevleri Başbakanlık aracılığı ile yürütülür.
D) İdari dairelerin tüm kararları Bakanlar Ku-rulu açısından bağlayıcıdır.
E) 1982 Anayasasında bir yüksek mahkeme olarak öngörülmüştür.
Anayasaya göre; Danıştay, idare mahkemele-rince verilen karar ve hükümlerin son inceleme mercii ve kanunlarda gösterilen belli davalarda ilk ve son derece mahkemesi olmasının yanı sıra, merkezi idarenin en yüksek danışma ve inceleme merciidir.
Danıştay’ın idari görevleri:
– Başbakanlık veya Bakanlar Kurulu tarafın-dan gönderilen kanun tasarısı ve teklifleri hakkında görüşünü bildirmek.
– Tüzük tasarılarını incelemek.
– Kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmeleri hakkında görüş bildirmek.
– Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık tarafın-dan gönderilen işler hakkında görüşünü bildirmek.
– Kanunlarla verilen öteki görevleri yapmak.
Danıştay’ın özellikle danışma ve inceleme ka-rarları Bakanlar Kurulu açısından bağlayıcı nitelik taşımazlar. Doğru yanıt D dir.

111. Sayıştay hakkında aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Tam anlamıyla bir mahkeme sayılmaz.
B) Anayasada yüksek mahkemeler arasında sayılmıştır.
C) Verdiği kararlara karşı başka bir yargı merciine başvurulamaz.
D) TBMM adına denetim yetkisini kullanır.
E) Hukuka uygunluk ve yerindelik denetimi yapabilir.
Sayıştay'ın yargısal görevi, sorumluların hesap ve işlemlerini yargılamak ve kesin hükme bağ-lamaktır. Bununla birlikte Sayıştay Anayasada "Yargı" bölümünde düzenlenmiş ancak yüksek mahkemeler arasında sayılmamıştır.
Sayıştay sadece hukuka uygunluk denetimi ya-pabilir, yerindelik denetimi yapamaz. Doğru yanıt E dir.

112. Milli Güvenlik Kurulu hakkında aşağıdakiler-den hangisi doğrudur?
A) İlk kez 1982 Anayasası ile kurulmuştur.
B) Günümüzde asker ve sivil üyelerin sayısı eşittir.
C) Verdiği kararlar hukuken tavsiye niteliğin-dedirler.
D) Yılda bir kez toplanır.
E) Sekreterinin Silahlı Kuvvetler mensubu ol-ması zorunludur.
Anayasaya’da, "Milli Güvenlik Kurulu; Devletin milli güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygu-lanması ile ilgili alınan tavsiye kararları ve ge-rekli koordinasyonun sağlanması konusundaki görüşlerini Bakanlar Kuruluna bildirir. Kurulun, Devletin varlığı ve bağımsızlığı, ülkenin bütün-lüğü ve bölünmezliği, toplumun huzur ve güvenliğinin korunması konusunda alınmasını zorunlu gördüğü tedbirlere ait kararlar Bakanlar Kurulunca değerlendirilir." hükmüne yer verilmiştir.
Milli Güvenlik Kurulu sekreteri, Silahlı Kuvvetler mensupları arasından atanabileceği gibi sivillerden de atanabilir. Genel Sekreter Başbakanın teklifi ve Cumhurbaşkanının onayı ile atanır. Ancak, bu atamanın Silahlı Kuvvetler mensupları arasından yapılmasının ön görülmesi halinde Genelkurmay Başkanının olumlu görüşünün alınması gerekmektedir.
Günümüzde asker ve sivil üyelerin sayısı eşit değildir.
Milli Güvenlik Kurulu, 2 ayda bir olağan olarak toplanır. Kurul, Başbakanın teklifi üzerine veya doğrudan doğruya Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine olağanüstü de toplanabilir.
Milli Güvenlik Kurulunun kararları 2001 değişikliği sonrası Bakanlar Kuruluna yönelik olarak tavsiye niteliğine dönüştürülmüştür. Doğru yanıt C dir.

113. Taşra örgütü olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Ayrı bir kamu tüzel kişiliği yoktur.
B) Üstün, ayrıcalıklı yetkiler kullanabilir.
C) Vali ve kaymakam taşra düzeyinde en önemli yöneticilerdir.
D) Vali ve kaymakam taşra düzeyinde hem devletin hem de hükümetin temsilcisi ko-numundadırlar.
E) Bucak idaresi de taşra örgütü içerisinde yer alır.
Valinin kural olarak devlet tüzel kişiliği adına her türlü işlem yapabilme yetkisine sahip olmasına karşılık kaymakamın Devleti temsil etme yetkisi yoktur. Kaymakam sadece hükümetin temsilcisidir.
Taşrada hem devletin hem de hükümetin tem-silcisi sadece validir. Kaymakam sadece hükü-metin temsilcisidir. Doğru yanıt D dir.

114. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Kaymakamlar hükümetin temsilcisi olduğu için hükümet tarafından seçilebilen istisnai memur statüsündedirler.
B) Vali yardımcıları da istisnai memurdurlar.
C) Valiler mutlaka ya kaymakamlıktan gelmelidir ya da emniyet kökenli olmalıdır.
D) Vali hem ilin genel yönetiminin hem de il özel idaresinin başıdır.
E) Vali müşterek kararname ile atanır.
Kaymakam ilçe idaresinin başıdır. Valilik bir is-tisnai memurluktur. Kaymakamlık ise bir meslek memurluğudur.
Valiler, İçişleri Bakanının önerisi, Bakanlar Ku-rulu kararı ve Cumhurbaşkanının onayı ile ata-nırlar Bakanlar Kurulu T.C. vatandaşı olan, or-taokulu bitirmiş olan ve 65 yaşını doldurmamış olan herkesi vali olarak atayabilir.
Vali, il idaresinin başıdır ve devlet tüzel kişiliği-nin bir temsilcisidir. Aynı zamanda vali, ilde hü-kümetin ve tek tek her bir bakanlığın da temsil-cisi olup, hem hükümetin ve hem de bakanlıkların idari ve siyasal yürütme organıdır.
Vali hem taşra örgütü olarak il genel yönetiminin hem de mahalli idare birimi olarak il özel idaresinin başı konumundadır. Doğru yanıt D dir.

115. İl Özel İdareleri hakkında aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Günümüzde il özel idarelerinin pek çok görevi olmasına rağmen, yeterli mali kaynağa sahip olmamaları nedeniyle bu görevleri yerine getirebilmeleri mümkün değildir.
B) Üzerlerinde çok ağır bir idari vesayet var-dır.
C) Danışma organı konumundaki İl Daimi Encümeninde atanmış ve seçilmiş üyeler birlikte yer alır.
D) Karar organındaki üyeler beş yıllığına seçilir.
E) Tek başına yönetmelik çıkaramaz.
İl Özel İdaresi mahallî müşterek niteliktedir.
İl Genel Meclisi, İl özel idaresinin en yüksek görüşme ve karar organıdır. İl genel meclisi üyeleri, il sakinleri tarafından 5 yıl için seçilir.
İl encümeni valinin başkanlığında, il genel meclisinin her yıl kendi üyeleri arasından bir yıl için gizli oyla seçeceği beş üye ile biri malî hizmetler birim amiri olmak üzere valinin her yıl birim amirleri arasından seçeceği beş üyeden oluşur.
Yerel yönetim olarak iller, devlet tüzel kişiliği dışında ayrı bir tüzel kişiliğe sahiptirler. Kamu tüzelkişiliği olduğu için tek başına yönetmelik çıkarabilirler. Doğru yanıt E dir.

116. Belediye idareleri hakkında aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Ülkemizdeki tüm belediyeler aynı kanuna tabidirler.
B) Belediyelerin en önemli geliri genel bütçe vergi gelirlerinden nüfus esasına göre al-mış oldukları paylardır.
C) Belediye sınırları içerisinde toplu taşıma hizmetini belediye idaresi isterse kendisi de yerine getirebilir.
D) Belediye idaresi görevi ile ilgili konularda kamulaştırma yetkisi kullanabilir.
E) Belediye idareleri üzerinde belli koşullara bağlı olarak o yerin en büyük mülki amiri-nin idari vesayet yetkisi kullanması müm-kündür.
Ülkemizdeki tüm belediyeler aynı kanuna tabi değildirler. Çünkü ülkemizde Büyükşehir Bele-diyesi modeli yürürlüğe girdikten sonra bu belediyeler için ayrı bir kanun getirilmiştir. Böylece tüm belediyeler aynı kanuna tabi olmaktan çıkmıştır. Doğru yanıt A dır.

117. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Bucak ile belde idaresi aynı örgütü ifade etmez.
B) Mahallenin başında muhtar vardır.
C) Köyün ayrı bir kamu tüzel kişiliği vardır.
D) Mahalle yönetimimin ayrı bir kamu tüzel kişiliği yoktur.
E) Bucak müdürü seçimle göreve gelir.
Bucak müdürü, bucaktaki en büyük hükümet memurudur ve bucakta hükümetin temsilcisidir. Bucak müdürleri İçişleri Bakanınca atanırlar ve valinin emrine verilirler.
Bucak bir taşra örgütü olduğu için başında bu-lunan kişi atama ile göreve gelir. Doğru yanıt E dir.

118. İdari teşkilat içerisinde yer alan ve sadece tek bir hizmeti yerine getirmek amacıyla ku-rulmuş olan idari örgütlere ne ad verilir?
A) Kamu idareleri
B) Kamu kurumları
C) Bağımsız idari kuruluşlar
D) Yerel yönetimler
E) İdari örgüt
İdari teşkilat içerisinde yer alan ve sadece bir hizmeti yerine getirmek amacıyla kurulmuş olan ve de hizmet yerinden yönetim kuruluşları için kullanılan bu kavrama kamu kurumu adı verilir. Doğru yanıt B dir.

119. Aşağıdakilerden hangisi hizmet yerinden yönetim kuruluşları için söylenemez?
A) Kendilerine ait bütçeleri vardır.
B) Ayrı kamu tüzel kişilikleri mevcuttur.
C) Vali bunlar üzerinde idari vesayet yetkisi kullanabilir.
D) Vali bunlar üzerinde yetki genişliği kullanabilir.
E) Merkezi idare ile aralarında idari vesayet ilişkisi vardır.
Vali, hizmet yerinden yönetim kuruluşları üze-rinde yetki genişliği kullanamaz.
Vali yetki genişliğini sadece merkezden yönetim ilkesi bağlamındaki görevlerle kullanabilir. Dolayısıyla hizmet yerinde yönetim kuruluşları üzerinde kullanabileceği yetki idari vesayet yetkisi olabilir. Doğru yanıt D dir.

120. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Özel üniversiteler kamu tüzel kişiliğine sa-hiptir.
B) TRT Genel Müdürlüğü üzerinde RTÜK’ün yapmış olduğu denetim idari vesayet denetimi değildir.
C) RTÜK ayrı bir kamu tüzel kişiliğine sahiptir.
D) RTÜK merkezden yönetim ilkesine göre çalışan kuruluşlar arasında yer almaz.
E) SSK Genel Müdürlüğü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hiyerarşi denetimi-ne tabidir.
SSK Genel Müdürlüğü Çalışma ve Sosyal Gü-venlik Bakanlığının hiyerarşi denetimine tabi değildir.
SSK Genel Müdürlüğü ayrı kamu tüzel kişiliğine sahip bir hizmet yerinden yönetim kuruluşudur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına idari vesayet denetimi bağlamında bağlıdır. Doğru yanıt E dir.

121. Aşağıdakilerde hangisi bağımsız idari kuru-luşlar için söylenemez?
A) Görevli olduğu denetim alanında değişik yaptırımlar uygulayabilirler.
B) Bunların görevlerini etkin biçimde yerine getirebilmeleri için denetleme yetkileri mevcuttur.
C) Görevlerini yerine getirirken almış oldukları kararlar kendiliğinden hüküm doğururlar. merkezi idarenin onayına tabi değildirler.
D) İdarenin bütünlüğünün sağlanması açısından bunların üzerinde idari vesayet denetimi yapılabilir.
E) Ülkemizde özellikle 1980 sonrasında yay-gın biçimde kurulmaya başlamışlardır.
Bağımsız İdari Kurumların Özellikleri;
– Yasama ve yürütme karşısında bağımsız-dırlar.
– Kendi yetkisindeki bir alanı düzenleme, izleme ve denetleme ve gerektiğinde yaptırım uygulama yetkileri vardır.
– Faaliyetleri yürütme organının hiyerarşisi ya da vesayet denetimine tabi tutulmamıştır.
Bağımsız idari kuruluşlar üzerinde idari vesayet denetimi yapılamaz. Çünkü bu kuruluşlar “bağımsız” niteliğe sahiptirler. İdari vesayet denetimi sadece “özerk” niteliğe sahip olan kuruluşlar diğer bir deyişle yerinden yönetim ilkesine göre çalışan kuruluşlar üzerinde yapılır. Doğru yanıt D dir.

122. Aşağıdakilerden hangisi bir bağımsız idari kuruluş değildir?
A) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
B) Şeker Kurumu
C) Rekabet Kurulu
D) Yüksek Denetleme Kurulu
E) Sermaye Piyasası Kurulu
Bağımsız İdari Kurumlar;
– Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),
– Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Ku-rumu (BDDK),
– Sermaye Piyasası Kurulu,
– Rekabet Kurumu,
– Telekomünikasyon Kurumu,
– Şeker Kurumu,
– Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu,
– Kamu İhale Kurumu,
Yüksek Denetleme Kurulu, Başbakanlığa bağlı olan ve daha ziyade KİT’lerin denetimini yapma işi ile meşgul olan bir kuruluştur. Doğru yanıt D dir.

123. Aşağıdakilerden hangisi geniş anlamda ka-mu görevlisi sayılmaz?
A) Cumhurbaşkanı
B) Belediye başkanı
C) DSİ Genel müdürlüğündeki işçi
D) Öğretim üyesi
E) Özel bir hastanede çalışan doktor
Geniş anlamda kamu görevlisinin mutlaka bir kamu örgütünde çalışması gerekir. Bu yüzden Özel bir hastanede çalışan doktor geniş anlamda kamu görevlisi sayılmaz. Doğru yanıt E dir.

124. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aşağıdakilerden hangisi kamu örgütündeki istihdam biçimleri arasında yer almaz?
A) İşçiler
B) Sözleşmeli personel
C) Memurlar
D) Geçici personel
E) Zorunlu istihdama tabi olanlar
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre;
– İşçiler,
– Sözleşmeli personel,
– Memurlar,
– Geçici personel
kamu örgütündeki istihdam biçimleri arasında yer alır. Ancak; Devlet Memurları Kanununa göre zorunlu istihdama tabi olanlar diye bir istihdam biçimi söz konusu değildir. Doğru yanıt E dir.

125. Aşağıdakilerden hangisi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan 10 hizmet sı-nıfından biri olarak öngörülmemekle birlikte yine de memur olarak kabul edildiği için Anayasanın deyimiyle “diğer kamu görevlileri” arasında yer almaktadır?
A) Emniyet hizmetleri sınıfı
B) Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı
C) Genel idare hizmetleri sınıfı
D) Yükseköğretim hizmetleri sınıfı
E) Milli istihbarat hizmetleri sınıfı
657 sayılı Kanuna göre Devlet memurları 10 sınıfa ayrılmıştır:
1) Genel idare hizmetleri sınıfı;
2) Teknik hizmetler sınıfı;
3) Sağlık hizmetleri sınıfı;
4) Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı;
5) Avukatlık hizmetleri sınıfı;
6) Din hizmetleri sınıfı;
7) Emniyet hizmetleri sınıfı;
8) Yardımcı hizmetler sınıfı;
9) Mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı;
10) Milli istihbarat hizmetleri sınıfı;
Yükseköğretim mensupları 657 sayılı Kanunda bir hizmet sınıfı olarak öngörülmemiş olmakla birlikte kendi özel kuruluş kanununda düzen-lenmiş olan ve asli ve sürekli görev yerine ge-tirmektedirler. Doğru yanıt D dir.

126. Memurluk sınavını kazandıktan sonra işe alınan memurun en az bir yıl ve en fazla iki yıllık bir süre boyunca denenmesinden sonra uygun görülmesi durumunda memurluğa asaleten atanması söz konusudur. Bu geçici döneme ne ad verilir?
A) Deneme süresi
B) Aday memurluk dönemi
C) Memur yardımcılığı
D) Sicil değerlendirme dönemi
E) Staj dönemi
Memurluk sınavını kazandıktan sonra işe alınan memurun en az bir yıl ve en fazla iki yıllık bir süre boyunca denenmesinden sonra uygun görülmesi durumunda memurluğa asaleten atanması söz konusudur. Bu geçici döneme sicil değerlendirme dönemi denir.
Bir kişinin memur olarak göreve başlayabilmesi ancak bu adaylık döneminden sonra memur olarak atanmak için gerekli olumlu sicil notunu alması ve bundan sonra atama için gerekli işlemlerin yapılması ile gerçekleşir. Doğru yanıt D dir.

127. Bir memurun halen sahip olduğu aylık, ma-kam ve kadro gibi kriterlerin altında çalıştırı-lamaması güvencesine ne ad verilir?
A) Kariyer ilkesi
B) Liyakat ilkesi
C) Güvenlik hakkı
D) Hizmet hakkı
E) Özlük hakkı
657 sayılı Kanuna göre; "Kanunlarda yazılı hal-ler dışında Devlet memurunun memurluğuna son verilemez, aylık ve başka hakları elinden alınamaz." hükmü yer almaktadır.
Hizmet hakkı, memurun kazandığı hak ve aylık derecesinin altında bir derece ve kendi sınıfı dışındaki bir sınıfta çalıştırılamayacağını ifade etmektedir. Ancak bir memurun yapacağı hiz-met veya memurun hizmet yeri kazanılmış hak ve aylık derecesine uygun olmak koşuluyla, görev ve unvan eşitliği gözetmeden değiştirebilir. Memurun sınıfının içinde çalıştırılması şarttır. İdare kazanılmış hak aylık derecesine uymak koşuluyla, görev ve unvan eşitliği gözetmeden, memurları meslekleri ile ilgili sınıftan, Genel İdare Sınıfına naklen atayabilir ancak memurun sınıf değiştirebilmesi için geçeceği sınıf için gerekli nitelikleri taşıması gerekmektedir.
Burada belirtilen güvenceler de hizmet hakkı olarak tanımlanabilir. Doğru yanıt D dir.

128. 65 yaşını doldurmuş olan bir yargıcın idare tarafından hangi yöntemle görevine son ve-rilebilir?
A) İsteğe bağlı emeklilik
B) İdarenin isteği üzerine emeklilik
C) Zorunlu emeklilik
D) Devlet memurluğundan çıkarma
E) İstifa etmiş sayılma
65 yaşını doldurma idare tarafından zorunlu emekliliğe sevkedilmek için öngörülmüş olan yaş haddidir. Doğru yanıt C dir.

129. Sadece idarenin eylem ve işlemlerine karşı açılan davalara bakmakla özel olarak görevli olan yargı düzeni sistemine ne denir?
A) Adli idare
B) İdari rejim
C) Anglo Sakson hukuk sistemi
D) Adli yargı
E) Temyiz
Sadece idarenin eylem ve işlemlerine karşı açılan davalara bakmakla özel olarak görevli olan yargı düzeni sistemine ve idari yargı adı altında ayrı bir yargı düzenini de içerisine alan sisteme idari rejim ya da idari yargı rejimi adı verilir. Doğru yanıt B dir.

130. Ülkemizde Bölge İdare Mahkemeleri içeri-sindeki idare ve vergi mahkemelerine yer ve-rilmeden önce Danıştay dışındaki ilk derece idari yargı mercileri nerelerdir?
A) Sulh Hukuk Mahkemeleri
B) Sulh Ceza Mahkemeleri
C) İl ve İlçe İdare Kurulları
D) Asliye Hukuk Mahkemeleri
E) Asliye Ceza Mahkemeleri
Ülkemizde Bölge İdare Mahkemeleri içerisindeki idare ve vergi mahkemelerine yer verilmeden önce Danıştay dışındaki ilk derece idari yargı mercileri İl ve İlçe İdare Kurullarıdır. Doğru yanıt C dir.

131. İdari yargı sistemi ilk kez nerede ortaya çık-mıştır?
A) İtalya
B) Almanya
C) Türkiye
D) Fransa
E) Amerika Birleşik Devletleri
Kara Avrupası hukuk sistemine sahip ülkelerde karşımıza çıkan idari yargı istemi ilk olarak Fran-sa’da ortaya çıkmıştır. Doğru yanıt D dir.

132. İdari yargı düzeni içerisindeki Bölge İdare Mahkemelerinin idare ve vergi mahkemeleri-nin vermiş olduğu kimi davalara temyizen bakması sonucu Danıştay olarak karşımıza çıkan idari yargının en üst temyiz merciinin iş yükünün azalması imkanını sağlayan sisteme ne ad verilir?
A) Eleme
B) İstinaf
C) İtiraz
D) Ara karar
E) Yargı birliği
Bir yargı düzeninin en üst temyiz merciine o yargı düzeni içerisindeki tüm davaların gelmesini engelleyen ve kimilerini temyizen daha alt düzeyde sonuçlandıran mahkemelere de istinaf mahkemeleri adı verilir. Doğru yanıt B dir.

133. Ülkemizdeki idari yargı düzeninde genel gö-revli ilk derece mahkemesi hangisidir?
A) İdare Mahkemesi
B) Vergi Mahkemesi
C) Bölge İdare Mahkemesi
D) Danıştayın İdari Dava Daireleri
E) Danıştayın Vergi Dava Daireleri
İdari yargı düzeninde özel görevli hiçbir mah-kemenin yetkisi alanına girmeyen tüm davalar idare mahkemelerinde açıldığı için idare mah-kemeleri genel görevli ilk derece mahkemeleridir. Doğru yanıt A dır.

134. İdare Mahkemelerince verilen ve Danıştayın idari dava dairesince bozulan ve ardından ilk derece mahkemesince direnilen karar nere-de incelenir?
A) İdari Dava Dairesinde
B) Bölge İdare Mahkemesinde
C) Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kuru-lunda
D) Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulunda
E) Danıştay İdari Dairesinde
İdare Mahkemelerince verilen ve Danıştayın idari dava dairesince bozulan ve ardından ilk derece mahkemesince ısrar edilen karar Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunda incelenir. Çünkü temyiz merciinin bir üstünde yer alan birim bu biçimde ısrar edilen kararları inceler. Doğru yanıt C dir.

135. Adli, idari ve askeri yargı yerlerinden en az ikisinin, tarafları, sebebi ve konusu aynı olan davada, karşılıklı olarak birbirlerini görevli saymaları nedeniyle kendilerinin bu davaya bakma yetkisi olmadığını belirtmeleriyle or-taya çıkan duruma ne ad verilir?
A) Usul sorunu
B) Yargılama ihtilafı
C) Olumlu görev uyuşmazlığı
D) Olumsuz görev uyuşmazlığı
E) Uyuşmazlık yargısı
Adli, idari ve askeri yargı yerlerinden en az iki-sinin, tarafları, sebebi ve konusu aynı olan da-vada, karşılıklı olarak birbirlerini görevli sayma-ları nedeniyle kendilerinin bu davaya bakma yetkisi olmadığını belirtmeleriyle ortaya çıkan duruma olumsuz görev uyuşmazlığı denir. Doğru yanıt D dir.

136. İptal davası ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Sadece hak ihlali olanlarca açılır.
B) İdari eylemlere karşı açılabilir.
C) Danışma niteliğindeki idari kararlara karşı açılmaz.
D) Dava açma konusunda hak düşürücü süre yoktur.
E) Adli yargı düzeni içerisindeki mahkemelerde de açılabilir.
Danışma niteliğindeki idari kararlara karşı iptal davası açılmaz. Çünkü danışma niteliğindeki kararlar etkili kararlar olmadığı için bu biçimdeki kararlarla kimsenin menfaati ihlal edilemeyeceği için bunlara karşı iptal davası açılamaz. Doğru yanıt C dir.

137. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) İdarenin iki tarafın özgür iradesine dayalı işlemlerine karşı iptal davası açılmaz.
B) Henüz yürürlüğe girmemiş bir idari işlem hakkında iptal davası açılarak hukuka ay-kırı işlemin baştan yürürlüğe girmesinin engellenmesi mümkündür.
C) İdarenin maddi anlamda kanun gibi olan tüm düzenleyici işlemlerine karşı da iptal davası açılabilir.
D) İdari sözleşmeden kaynaklanan ihtilaflara karşı iptal davası açılamaz.
E) İptal davası danışma niteliğindeki idari ka-rarlara karşı açılamaz.
Henüz yürürlüğe girmemiş bir idari işlem hak-kında iptal davası açılarak hukuka aykırı işlemin baştan yürürlüğe girmesinin engellenmesi mümkün değildir. Çünkü bir idari işlemin iptal davasına konu olabilmesi için öncelikle böyle bir işlemin tekemmül ederek yürürlüğe girmesi gerekir. Doğru yanıt B dir.

138. İptal davası konusunda aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Bir idari işleme karşı bir kamu görevlisi dava açamaz.
B) Kişisel menfaat ihlali koşulu gerçekleşmeden dava açılamaz.
C) Menfaat koşulunun sadece maddi nitelikte olması gerekmez, manevi menfaat koşulu da dava açma konusunda yeterli sayılabilir.
D) Kamu tüzel kişileri de iptal davası açabilir-ler.
E) İptal davası danışma niteliğindeki idari ka-rarlara karşı açılamaz.
Bir idari işleme karşı bir kamu görevlisi dava açabilir. Çünkü idari işlem hakkında menfaati ihlal edilen tüm gerçek kişiler dava açma hakkına sahiptir. Doğru yanıt A dır.

139. İdarenin görev alanına girmeyen bir konuda, yargının görev alanına giren bir konuda ida-renin karar almasına ne ad verilir?
A) Kişi yönünden yetkisizlik
B) Yetki gasbı
C) Fonksiyon gasbı
D) Fiili yol
E) Yetki devri
İdarenin görev alanına girmeyip yargının görev alanına giren bir konuda idarenin karar alması-na yetki gasbı denir.
Burada bir devlet fonksiyonu ile ilgili olarak bir başka devlet fonksiyonu içerisindeki görevliler karar almaya çalıştığı için devletin fonksiyonla-rından birinin diğeri tarafından ele geçirilip kul-lanılması anlamına gelen fonksiyon gasbı söz konusudur. Doğru yanıt B dir.

140. İdari bir işlemi siyasal takdire bağlı olarak kamu yararı dışında bir başka endişe ile tesis etme durumunda bu işlem, hangi yönden hukuka aykırı olur?
A) Yetki B) Biçim C) Neden
D) Konu E) Amaç
İdari bir işlemi siyasal takdire bağlı olarak kamu yararı dışında bir başka endişe ile tesis etme durumunda bu işlem, amaç yönünden hukuka aykırı olur. Çünkü tüm idari işlemlerde amaç kamu yararı olmalıdır. Oysa burada bu amaçla açıkça çelişen bir durum söz ko-nusudur. Doğru yanıt E dir.

141. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) İptal davası her zaman 60 günlük süre içerisinde açılır.
B) İptal davasının, ön koşullar yönünden red-dedilmesi durumunda yeniden açılması mümkündür.
C) İptal davasının esastan reddi durumunda aynı kişi tarafından yeniden açılması mümkün olabilir.
D) iptal davası sonucu verilen iptal kararı ile birlikte mahkeme kendiliğinden menfaat ihlali nedeniyle uğranılan maddi zararı da karşılayacak tazminata hükmeder.
E) İptal kararı geçmişe yürümez.
İptal davasının, ön koşullar yönünden reddedil-mesi durumunda yeniden açılması mümkün-dür. Çünkü bir dava ön koşullar yönünden reddedilince eğer süre geçmemişse eksik olan koşul tamamlanarak dava yeniden açılabilir. Doğru yanıt B dir.

142. İptal kararının gereği ne kadarlık bir süre içerisinde yerine getirilmelidir?
A) 7 gün B) 15 gün C) 30 gün
D) 60 gün E) 1 yıl
İptal kararlarının İdari Yargılama Usul Kanunu-na göre 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekir. Doğru yanıt C dir.

143. İdarenin bir işlemi veya eylemi dolayısıyla uğranılan zarara karşı açılan davaya genel olarak ne ad verilir?
A) İptal davası
B) Maddi tazminat davası
C) Tam yargı davası
D) Tespit davası
E) Yorum davası
İdari yargıda idarenin işlem ve eylemleri dolayısıyla uğranılan zararın tazmini içi açılan davanın genel adı tam yargı davasıdır. Doğru yanıt C dir.

144. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Tam yargı davasını menfaati ihlal edenler açamaz.
B) İdari işlemlere karşı tam yargı davası açı-lamaz.
C) İptal ve tam yargı davları asla aynı anda açılamaz.
D) Tam yargı davasının önemli bir amacı da hukuka aykırı işlemin yürürlükten kaldırıl-masıdır.
E) İdari yargıya özgü klasik dava tam yargı davasıdır.
Tam yargı davasını menfaati ihlal edenler açamaz. Tam yargı davasında uğranılan zararın tazmini esas olduğu için bu davayı sadece hakkı ihlal edilenler açabilir. Doğru yanıt A dır.

145. İdari eyleme karşı dava açma süresi ne za-man başlar?
A) Hakkın ihlali anında
B) Kişiye zararın tebliği anında
C) Zararı öğrenen kişinin idareye, zararın tazmini içi başvurmasından sonra gerçek ya da zımni red kararı aldıktan sonra
D) Kişinin bunu öğrenmesi anında
E) Zararın başlaması anında
Zararı öğrenen kişinin idareye, zararın tazmini için başvurmasından sonra gerçek ya da zımni red kararı aldıktan sonra İdari eyleme karşı da-va açma süresi başlar. Çünkü tam yargı dava-sındaki asıl amaç idarenin vermiş olduğu zararı ödemesidir. İdari eylemlerde böyle bir zarara uğrayan kişinin dava açmadan önce böyle bir başvuruyu zararı veren idareye yapması durumunda bu amaca ulaşmak mümkün olabilir. Doğru yanıt C dir.

146. Aynı konuda aynı nedene bağlı olarak bir mahkemede dava açılması durumunda, bu konuda başka bir mahkemede dava açma imkânının bulunmamasına ne ad verilir?
A) Dava açma
B) Çifte yargılama yasağı
C) Derdestlik
D) Dava açma engeli
E) Davanın görülmesi
Aynı konuda aynı nedene bağlı olarak bir mah-kemede dava açılması durumunda, bu konuda başka bir mahkemede dava açma imkânının bulunmamasına Derdestlik denir.
Diğer bir mahkemede dava açıldığının duyul-ması durumunda ilk dava açılan mahkeme bu konuda sonradan dava açılan mahkemeye karşı derdestlik savunması yapabilir. Doğru yanıt C dir.

147. Aşağıdakilerden hangisi yürütmeyi durdurma kararı hakkında söylenemez?
A) Talep üzerine verilir.
B) Öncelikle dikkate alınır.
C) İptal davası açılmadan da idari işlemler hakkında verilebilir.
D) Davanın esastan sonuçlanmasını sağla-maz.
E) Talep eden tarafın teminat gösterme koşuluna tabi tutulması mümkündür.
İptal davası açılmadan da idari işlemler hak-kında yürütmeyi durdurma kararı verilemez. Çünkü yürütmeyi durdurma kararı verebilmek için öncelikle dava açılmalıdır. Doğru yanıt C dir.

148. Yargı yerlerince önlerindeki davayı sonuç-landıran kararların kesinleşmesine engel olan yollara genel olarak ne ad verilir?
A) Olağanüstü yasa yolu
B) Olağan yasa yolu
C) İadei muhakeme
D) Hak arama
E) Derdestlik
Yargı yerlerince önlerindeki davayı sonuçlandı-ran kararların kesinleşmesine engel olan yollara genel olarak olağan kanun (yasa) yolu denir ve bunun en fazla kullanılanı temyizdir. Bir diğeri ise karar düzeltme yöntemidir. Doğru yanıt B dir.

149. Aşağıdakilerden hangisi bir hizmet kusuru sayılmaz?
A) Hizmetin geç işlemesi
B) Hizmetin hiç işlememesi
C) Hizmetin kötü işlemesi
D) Kişisel kusur
E) İdarenin yapması gereken bir şeyi yap-maması
– Hizmetin geç işlemesi,
– Hizmetin hiç işlememesi,
– Hizmetin kötü işlemesi,
– İdarenin yapması gereken bir şeyi yap-maması, bir hizmet kusurudur.
Kamu hizmetinin sunulması noktasında kamu görevlisinin değişik endişelerle hizmetin sunu-mu ile doğrudan ilgili olmayan kusuru bir hizmet kusuru sayılmaz. Doğru yanıt D dir.

150. Anayasaya göre aşağıdakilerden hangisi yü-rütme organı değildir?
A) Cumhurbaşkanı
B) Bakanlar Kurulu
C) Olağanüstü Yönetim Usûlleri
D) İdare
E) Yüksek Seçim Kurulu
Anayasaya göre, yürütme organının içinde yer alan idare organı, yürütme organının tamamı değil, sadece bir bölümünü oluşturmaktadır.
Anayasa, yürütme organını dört başlık altında düzenlemiştir:
– Cumhurbaşkanı
– Bakanlar Kurulu
– Olağanüstü Yönetim Usûlleri
– İdare
Anayasaya göre; idare organı, yürütme organı-nın Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu dışında kalan kısmı olarak tanımlanmıştır. Ancak, Cumhurbaşkanı ve başbakan ve bakanlardan oluşan Bakanlar Kurulu, birçok bakımından “idare” ile yakın ilişkiler içindedir ve bazen de dahildir. Organik ayırıma göre, idare organı, yasama ve yargı organlarının tamamıyla dışındadır. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu, Başbakan ve Bakanlar, idare kavramıyla yakın ilişkiler içindedir. İdare organı, devletin yürütme organının Cum-hurbaşkanı, Bakanlar Kurulu, Başbakan ve ba-kanlar dışında kalan kısmı ile devlet dışındaki diğer kamu tüzel kişileridir. Doğru yanıt E dir.

151. Aşağıdakilerden hangisi Türk İdare Hukuku-na Hakim olan ilkelerden değildir?
A) İnsan haklarına saygı ilkesi
B) Atatürk milliyetçiliğine bağlılık ilkesi
C) Demokratik devlet ilkesi
D) Lâiklik ilkesi
E) Halkçılık ilkesi
Anayasada sayılan Türkiye Cumhuriyetinin nitelikleri aynı zamanda Türk İdare Hukukuna hâkim olan temel ilkeleri oluşturmaktadır. Bu ilkeler şunlardır;
– İnsan haklarına saygı ilkesi
– Atatürk milliyetçiliğine bağlılık ilkesi
– Demokratik devlet ilkesi
– Lâiklik ilkesi
– Sosyal devlet ilkesi
– Hukuk devleti ilkesi
Buradan da anlaşıldığı üzere halkçılık ilkesi diye bir ilke Türk idare hukukuna hakim olan ilkeler arasında yoktur. Doğru yanıt E dir.

152. Aşağıdakilerden hangisi yerinden yönetimin yararlarındandır?
A) Kırtasiyecilik ve bürokrasi azalır
B) Ülke bütünlüğünün ve milli birliğin sar-sılma tehlikesi vardır.
C) Partizanca uygulamalara yol açar.
D) Hizmetler yeknesak bir biçimde yürütüle-mez.
E) Mali denetimde güçlükler yaşanır.
Yerinden Yönetimin Yararları:
• Yerinden yönetimin demokratik ilkelere daha uygun düşmektedir
• Kırtasiyecilik ve bürokrasi azalır.
• Hizmetler gereksinimlere uygun yürütülür.
Yerinden Yönetimin Sakıncaları
– Ülke bütünlüğünün ve milli birliğin sarsılma tehlikesi vardır.
– Partizanca uygulamalara yol açar.
– Hizmetler yeknesak bir biçimde yürütüle-mez.
– Mali denetimde güçlükler yaşanır.
Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere kırtasiyecilik ve bürokrasinin azalması yerel yönetimin yararlarındandır. Ancak diğer maddeler yerel yönetimin sakıncalarındandır. Doğru yanıt A dır.