EĞİTİM BİLİMLERİ ÖĞRETİM-YÖNTEM-TEKNİK DOĞRU-YANLIŞ SORULARI

Kullanıcı avatarı
kpssci
İletişim:

18 Mar 2017 18:07

Sempozyumdan sonra panel veya forum uygulanır.(doğru)

Tam Öğrenmede ünite sonlarında izlemeye yönelik değerlendirme yapılır.(doğru)

Balık Kılçığı bir problemin nedenlerini ve alt nedenlerini tanımlamada kullanılır.(doğru)

Sokrat Semineri anlaşılması zor ve farklı anlamlar çıkarılabilecek üst düzey bir metnin veya karmaşık bir konunun grup tarafından tartışılmasına yöneliktir.(doğru)

Temel Öğretim Glassera ait bir yöntemdir.(doğru)

Bireyselleştirilmiş Öğretim Keller a aittir.(doğru)

Ders işlenirken gelişme bölümünde sunuş yoluyla öğretimden yararlanılır.(yanlış buluş)

Kavrayarak Öğrenme ve Üretici Düşünme Geştaltçıların eğitime kazandırdığı terimlerdir.(doğru)
Balık Kılçığında problem derinlemesine incelenir ve problemin çözümüne ilişkin analitik bir yaklaşım getirilerek çok sayıda fikir üretilir.
Öğrenmede geçen zamanın öğrenmek için gerekli zamana oranı Carrol a göre öğrenmeyi verir.

Mantıksal Zekada birey renklere karşı çok hassastır.(yanlış görsel)

Basamaklı Öğretim programına göre öğrenme ortamı çoklu olarak düzenlenmelidir çünkü her birey biriciktir.(doğru)

Altı Şapkalı Düşünme tekniğinin diğer adı Lateral Düşünme Yaklaşımıdır.(doğru)

Kavram haritalarını Nunley geliştirmiştir.(yanlış Novak)

Ezbere Dayalı öğrenme ile Anlamlı öğrenme aynı kuramlardır(yanlış)

Bilişsel psikolojide örgütleme kavramını ilk kullananlardan biri Ausubel’dir.(doğru)

Yansıtıcı düşünme;etkin,tutarlı ve dikkatli düşünme becerisini geliştirme yaklaşımıdır.(doğru)

Beyin Temelli öğrenmeye göre her beyin aynıdır.(yanlış tektir.)

Kuantum düşünme sıradan bir düşünme biçimidir.(yanlış üst düzey)

Kuantum Öğretimde her şey konuşulur ve her şey amaç içindir.(doğru)

Bütünleştirici Öğrenme Wittrock tarafından Ausubel’den etkilenilerek geliştirilmiştir.(doğru)

Kavramsal Değişim yaklaşımı Piagetin gelişim kuramının Posner tarafından geliştirilmiş halidir.(Doğru)