DGS için altın tavsiyeler- DGS ipuçları-DGS tüyolar

Cevapla
Kullanıcı avatarı
öğretmenim
Mesajlar: 517
Kayıt: 16 Ara 2017 21:56
İletişim:

15 May 2019 00:21

DGS'YE 1,5 AY KALA
ALTIN TAVSİYELER

1- KALAN ZAMANI NE KÜÇÜMSE NE DE GÖZÜNDE BÜYÜT
(SIKI VE İSTİKRARLI ÇALIŞMAK İSTEYEN BİR KİŞİ İÇİN 45 GÜN GİBİ ÇOK İYİ BİR SÜRE VAR İKEN, DAHA SINAVA BAYAĞI VAR VEYA ARTIK BU SÜREDE OLMAZ DİYEN BİR KİŞİ İÇİN HEMEN GEÇECEK 1,5 AY KALDI)

2- SON 45 GÜNDE BİR ÇOK ŞEY DEĞİŞEBİLİR; KONU EKSİKLERİ TAMAMLANABİLİR, BOL BOL DENEME ÇÖZÜLEBİLİR.

3- ÖZELLİKLE RAKİPLERİN GEVŞEDİĞİ, REHAVETE KAPILDIĞI, ÜMİTSİZLİĞE DÜŞTÜĞÜ BU SÜREÇTE ÇÖZECEĞİNİZ HER BİR SORU, HER BİR DENEME, HER BİR TEKRAR ÇOK FAYDALI VE ETKİLİ OLACAKTIR.

4- SON 1,5 AYDA BİR ÇOK ZEVKİNİZDEN, ORTAMINIZDAN, PLANINIZDAN UZAK KALMAK VEYA DERS DIŞI BİR ÇOK ETKİNLİĞİNİZDEN MAHRUM KALMAK SİZE ÇOK ŞEY KAYBETTİRMEYECEK AKSİNE KAZANDIRACAKTIR.

5- ÖNCEKİ BAŞARISIZLIKLARINIZI VEYA ÇALIŞMADAN GEÇEN HAFTALARINIZI, AYLARINIZI SÜREKLİ ISITIP ISITIP ÖNÜNÜZE GETİRMEYİN; ÖNÜMDE BUNU TERSİNE ÇEVİREBİLECEK, DEĞİŞTİREBİLECEK BİR ZAMANIM VAR DİYEREK ÇALIŞMALARINIZA, SORU ÇÖZÜMLERİNİZE DEVAM EDİNİZ.

6- HİÇ BİR ŞEY İÇİN GEÇ OLMADIĞINI, İSTERSEM BAŞARIRIM, BU SÜREDE EKSİKLERİMİ TAMAMLARIM, NETLERİMİ ARTIRIRIM DİYE DÜŞÜNEREK YOL ALMANIZI TAVSİYE DERİM.

7- HİÇ BİR ZAMAN İNANCINIZI VE ÖZGÜVENİNİZİ YİTİRMEYİN. ÜMİTSİZLİĞİ ÜZERİNİZDEN UZAK TUTUNUZ. BAŞARANLARIN SİZDEN FARKLI OLMADIĞINI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN.

8- KALAN 45 GÜNDE EN AZ 15-20 DENEME SINAVI ÇÖZMENİZİ VE HER DENEMENİN ARKASINDAN ANALİZ YAPMANIZI, YANLIŞLARINIZI, BOŞLARINIZI HATTA UZUN SÜREDE ÇÖZDÜĞÜNÜZ DOĞRULARI TEKRAR ÇÖZMENİZİ TAVSİYE EDERİM.

9- GİRDİĞİNİZ DENEME SINAVLARINDAN DERSLER ÇIKARMALI, SIKLIKLA HATA YAPTIĞINIZ KONULARI NOT ETMELİ, O KONULAR ÜZERİNDEN İVEDİLİKLE TEKRAR YAPMALISINIZ.

10- DENEME SINAVLARINDA SÜRE TUTMANIZI, MÜMKÜNSE SÜRE KISARAK HIZLANMAYA GAYRET ETMELİSİNİZ. HATTA OPTİK KULLANIRSANIZ ÇOK DAHA İSABETLİ OLUR.

11- DENEME SINAVI KAYNAĞI OLARAK EN AZ 3-4 ÇEŞİT FARKLI YAYIN EDİNMELİSİNİZ. HATTA ALES VE TYT'DEN SORULAR ÇÖZEBİLİRSİNİZ. ÇIKMIŞ DGS-ALES SORULARINI DA TECRÜBE OLMASI ADINA MUHAKKAK ÇÖZMELİSİNİZ.

12- GEÇEN SENEDEN İTİBAREN LİTERATÜRÜMÜZE GİREN YENİ NESİL SORU KAVRAMINA ÇOK TAKILIYORUZ. ELBETTE ARTIK SORULAR DAHA ÇOK YORUM GÜCÜNE, MANTIKSAL ÇIKARIMLAR YAPMAYA DAYALI OLMAYA BAŞLADI. ANCAK BİR KONUNUN TEMELİ DE BİLİNMELİ, DENKLEMLERİ HIZLI VE DOĞRU KURACAK TEMEL BİLGİLER EDİNMELİ, KONUYA AİT ÖZDEŞLİK, TEOREM VE FORMÜLLER DE BİLİNMELİ. DEMEM ODUR Kİ YENİ NESİL YAYINLARDAN BOL BOL SORU ÇÖZÜN ANCAK ESKİ TİP! SORULARA DA ÇALIŞMAYI, ÜZERİNDE PRATİKLER YAPMAYI DA İHMAL ETMEYİNİZ.

13- YENİ NESİL SORULARA DAHA ÇOK TYT KAYNAKLARINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ (APOTEMİ, HIZ RENK, KAREKÖK, ACİL, ENDEMİK, SUPARA VB) ANCAK DGS-ALES KAYNAKLARINDAN DA SORU ÇÖZMEYİ UNUTMAYIN.

14- SAYISAL YA DA SÖZEL MANTIK İÇİN KONU ÇALIŞMASI YAPMAK YERİNE DAHA ÇOK FARKLI SORU TİPLERİ GÖRÜN, ÇÖZÜMLÜ VİDEO VEYA KAYNAKLARDAN FAYDALANIN, ÇÖZÜM AŞAMALARINI İNCELEYİN. KENDİNİZE ÇÖZÜM TEKNİKLERİ ÜRETİN; BENİ AŞAR DEMEDEN YORUM YAPIN, KALEM OYNATIN.

15- SÖZELCİYİM DİYİP MATEMATİK ÇALIŞMAYI, SAYISALCIYIM DİYİP TÜRKÇE ÇALIŞMAYI İHMAL ETMEYİN. HEM HALA GEÇERLİ OLAN 0,5 NET KURALINA TAKILMAYIN, HEM DE KENDİ BÖLÜMÜNÜZDEN EKSİK OLDUĞUNUZ YERLERE, NET TAKVİYESİ, NET YAMASI YAPMIŞ OLURSUNUZ.

16- SAYISALCI İSEN TÜRKÇEDEN EN AZINDAN SÖZCÜKTE VE CÜMLEDEN ANLAMDAN SORULAR; SÖZELCİ İSEN MATEMATİKTEN EN AZINDAN TEMEL KAVRAMLAR-RASYONEL-ÜSLÜ-KÖKLÜ SAYILARDAN SORULAR ÇÖZÜN.

17- KONU EKSİKLERİNİZİ BİR AN EVVEL GİDERMELİSİNİZ. İYİ BİLDİĞİNİZİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ KONULARIN DA MİNİ TEKRARLARI İYİ OLACAKTIR. BU KONUYU, BU DERSİ ZATEN YAPAMAM YERİNE NE OLUR NE OLMAZ SORU ÇIKAR DÜŞÜNCESİYLE ÜZERİNE GİTMENİZİ TAVSİYE EDERİM.

18- SON 45 GÜNÜNÜZÜ İYİ PLANLAYIN, PROGRAMLAYIN. HEM EKSİKLERİNİZE HEM DE DENEME SINAVLARINA ETKİLİ ZAMAN DİLİMLERİ AYARLAYIN. İSTİKRARI ELDEN BIRAKMAYIN, GÜNÜNÜZÜ ETKİLİ KULLANIN.

19- KENDİNİZE GÜNLÜK, HAFTALIK SORU SAYISI BELİRLEYİN. ÇOK FAZLA SORU ÇÖZMEK YERİNE EKSİKLERİNİZDEN YETERİ SAYIDA SORU ÇÖZÜN. BÖYLECE BİR ÇOK KONUYA VAKİT KALSIN. BELİRLEDİĞİNİZ, HEDEF KOYDUĞUNUZ SORU SAYISINA MUHAKKAK ULAŞMAYA GAYRET EDİNİZ.

20- SIKILDIĞINIZ, BIKTIĞINIZ ANLARDA MİNİK MOLALAR VERİN AMA ÇALIŞMAYI BIRAKMAYIN. BAŞKA BİR DERSE VEYA KONUYA GEÇİN AMA YETER ARTIK DEMEYİN. DİŞİNİZİ SIKACAĞINIZ SADECE 1,5 AY VAR. BUGÜNLERİ GÜZEL ANACAĞINIZ, İYİ Kİ SIKI ÇALIŞMIŞIM DİYECEĞİNİZ ZAMANLAR YAKLAŞIYOR. ZAMANINIZI GÜZEL DEĞERLENDİRİN.

SONUÇTA VERDİĞİNİZ HER UĞRAŞ, HARCADIĞINIZ HER ÇABA YİNE KENDİNİZ İÇİN. BENCE EMEĞİNİZİ GELECEĞİNİZDEN ESİRGEMEYİN. BU SINAVIN SİZE KATACAKLARINI, SİZE GETİRECEKLERİNİ AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN.

PEKİ OLMAZSA DÜNYANIN SONU MU; KESİNLİKLE HAYIR. GÜNEŞ YİNE DOĞUDAN DOĞUP, BATIDAN BATACAK. YİNE ANAMIZIN KUZUSU, BABAMIZIN ASLANI-PRENSESİ OLACAĞIZ.

YİĞİTLERİMİZİ BİR BİR ŞEHİT VERİRKEN, ŞU MÜBAREK AYDA İFTARINI KURU EKMEK VE BİR TAS ÇORBAYLA YAPAN İNSANLAR VARKEN, ACİLLERDE HASTALARININ GÜZEL HABERLERİNİ BEKLEYENLER VARKEN, AÇLIKTAN, SAVAŞTAN ÖLEN ÇOCUKLAR VARKEN RABBİM AŞILMAYACAK DERT VERMESİN.

YANİ BU SINAVA AŞIRI GÖREVLER YÜKLEMEYİN, ÖLÜM-KALIM MESELESİ YAPMAYIN. SIKI ÇALIŞIN, GÜZEL HAYALLER KURUN, HAYIRLISINI İSTEYİN, HIRS YAPMAYIN Kİ SINAVA RAHAT GİRİN VE İNŞALLAH BAŞARIYLA ÇIKIN.

HERKESİN HAKKINDA HAYIRLISI OLSUN. BAŞARILAR ARKADAŞLAR.

AZİZ HOCA
Cevapla
 • Benzer Konular
  Cevaplar
  Görüntü
  Son mesaj
 • Bilgi
 • Kimler çevrimiçi

  Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir