ÇOCUK GELİŞİMİ 2. SINIF 1. DÖNEM 2014- 2015-2016 VİZE SORULARI

notcu
İletişim:

11 Nis 2018 11:18

ÇOCUK GELİŞİMİ 2. SINIF 1. DÖNEM 2014- 2015-2016 VİZE SORULARI
ÇALIŞMA İLİŞKİLERİ VE ETİK VİZE SORULARI
1-1958 Yılında yayımladığı ‘ Endüstri İlişkileri Sistemi’ isimli kitabı ile endüstri ilişkilerine yönelik kuralları bir araya getirip kendisinin ileri sürdüğü Sistem Teorisi ile çalışma ilişkilerine bir sistem kazandırmak isteyen sosyolog kimdir?
Jhon Dunlop
2-Aşağıdakilerden hangisi bireyin çalıştığı işten haz almasını ve mutlu olmasını sağlayan kişisel faktörlerden biri değildir?
Ücretler
3-Amerikada başlayan, işçi – işveren ilişkilerinde devletin müdahalesini zorunlu kılan ‘Müdahaleci Kontrol Dönemi’ dünya ya yayılan ekonomik krizin ortaya çıkış yılı aşağıdakilerden hangisidir?
1929
4-2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu’nun 2. Maddesine göre işçilerin toplu iş sözleşmeleri yapabilmeleri için bağlı olmaları gereken kurum aşağıdakilerden hangisidir?
Sendika
5-Aşağıdakilerden hangisi toplu iş sözleşmelerinin amaçları arasında yer almaz?
İşçi – toplum ilişkisin sağlıklı gelişmesini sağlamak
6-Bir durum, olay ve olgu karşısında bireyden beklenen olası davranışa ne denir?
Tutum
7-Aşağıdakilerden hangisi işçilerin bir sendikaya üye olmasında etkili olan nedenlerden biri değildir?
İş yeri açma
8-Aşağıdakilerden hangisi doğrudan duygularla ilgili özelliklerden biri değildir?
Duygular, amaç ve hedefleri ifade eder.
9-Aşağıdakilerden hangisi Tuckman’ın takımların gelişim sürecini ifade ettiği evrelerden biri değildir?
Başkan seçimi
10-Bireyin henüz üyesi olmadığı ancak üye olmak için çaba gösterdiği , bir şeyin doğru yada yanlış , mükemmel yada değersiz olduğuna karar verirken diğer normlarını kendine ölçü kabul ettiği grup türüne ne ad verilir?
Referans grupları
11-Aşağıdakilerden hangisi bir takım oluşturma sürecinin evrelerinden biri değildir?
Sıkılma evresi
12-Çalışma ilişkilerinin geçirdiği aşamalar dikkate alındığında ilk dönem aşağıdakilerden hangisidir?
Kitle üretim dönemi
13-Bireyi; yapıp ettikleriyle, tepkileri veya arzularıyla, düşünce ve hisleriyle, diğer insanlardan ayıran ve kendini ortaya koyan özelliklerin bütününe ne ad verilir?
Kişilik
14-Sözel yeteneği kuvvetli , başkalrını kolay etkileyen, güç ve statüyü bu yolla kolay edinen; hukuk, halk yöneticiliği, girişimcilik, avukatlık, iletişim ve danışmanlık hizmetleri gibi ilişkilere uygun tip hangisidir?
Girişken tip
15-Kişilik özelliklerinin büyük ölçüde doğuştan geldiğini, çevresel ve sosyal etkilerin minimum olduğunu, dolayısıyla kişiliğin değişmez nitelikte bulunduğunu ve değişmeye karşı koyduğunu ileri süren yaklaşım aşağıdakilerden hangisidir?
Nomotetik yaklaşım
16-İş yerindeki işlerin bir kısmının özel uzmanlık gerektirmesi veya asıl işveren tarafından yapılmasının teknik ve ekonomik güçler doğurması nedeniyle işlerin alt işverene yaptırılmasına ne ad verilir?
17-Taşeronlaşma
İşletmeyi; yönetici otoritesi , karşılıklı bağlılık, ortak değerler ve hedefler etrafında oluşan bir bütün olarak tanımlayan çalışma ilişkileri anlayışı aşağıdakilerden hangisidir?
Üniter (tekil) anlayış
18-Çalışma ilişkilerinin gelişiminde ve bir disiplin olarak önem kazanmasında doğrudan katkısı olmayan bilim dalı aşağıdakilerden hangisidir?
Coğrafya
19-Kişilikle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
Kişilik, bireyin kontrol edilemez tutum ve davranışlarıdır.
20-Müzakere gruplarına geniş bir özgürlük tanıyan Liberal-kollektivizm anlayışına göre, çatışmaları çözüme ulaştıracak ve çalışan düzenlemelri konusunda söz sahibi kılarak endüstriyel demokrasiyi doğuracak olan süreç aşağıdakilerden hangisidir?
Toplu pazarlık
INKIAP I VİZE SORULARI
1.I.Tanimat fermanı
II.ıslahat fermanı
III.birinci meşrutiyet
yukarıdaki gelişmelerin hangisi veya hangileriyle osmanlı devleti'nde dağılma süreci engellenmeye çalışmıştır?
●yanlz III
2.I. coğrafi keşifler sonucu ticaret yollarının değişmesi
II. Tımar sisteminin bozulması
III. kapitülasyonların yaygınlaşması
yukarıdakilerden hangisi veya hangileri osmanlı devleti'nde ekonominin bozulmasına yol açmıştır
●I,II ve III
3. siyaset ve yönetim bilimleri açısından her toplum " yönetenler ve yönetilenler "olarak tasnife tabi tutulabilir. buna göre osmanlı devletinde yönetilenler sınıfına ne ad verilir ?
●reaya
4. aşağıdakilerden hangisi 14 temmuz 1789 da gerçekleşen fransız ihtilali'nin sonuçlarından biri değildir?
● ulus devletinin yıkılışı hızlandı
5. osmanlı devleti'nde 3 kasım 1939 dan - 23 aralık 1876 yılına kadar geçen süreye ne ad verilir?
●tanzimat dönemi
6. osmanlı devleti'nin son dönemlerinde ortaya çıkan fikir akımlarından hangisi devletin imparatorluk yapısını korumaya yöneliktir?
● osmanlıcılık
7. 1600 lü yıllardan itibaren osmanlı devlet yönetiminde ailenin en yaşlı ve olgun olanını tahta çıkması geleneğine ne ad verilir?
● ekber ve erşed
8. italya'nın xx. yüzyıl başlarındaki sömürgeci politikaları, osmanlı devleti'nin afrika kıtasındaki hangi toprağını kaybetmesine sebep olmuştur?
● trablusgarp
9. aşağıdakilerden hangisi I. dünya savaşı sonunda imzalanan antlaşmalardan biri değildir?
●ankara antlaşması
10,atatürk "dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. ilim ve fenin dışında mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir."sözleriyle ne ifade etmiştir?
●çağdaşlaşmada izlenecek yolu göstermiştir
11. milletler cemiyeti (cemiyeti akvam) ile aşağıdakiler aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
● almanya cemiyetin daimi üyesidir.
12. aşağıdakilerden hangisi osmanlı devletinin duraklamasına etki eden dış sebeplerden biri değildir?
● azınlıkların faaliyetleri
13. I.tanzimat fermanı
II. Sened-i ittifak
III.ıslahat fermanı
IV. I. Meşrutiyet
osmanlı devleti'nde meydana gelen yukarıdaki olayların kronolojik sıralaması aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?
●II-I-III-IV
14. osmanlı devleti'nin son dönemlerinde kötü gidişatı durdurmak amacıyla bazı padişah ve devlet adamlarının ihtiyaçlara cevap veremeyen kurumları yeniden düzenlemeleri aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ifade edilebilir ?
● ıslahat
15. aşağıdakilerden hangisi 14 temmuz 1789 da gerçekleşen fransız ihtilali'nin sonuçlarından biri değildir?
● imparatorlukların kurulması hızlandı.
16. bir devletin siyasal yapısını ve iktidar düzenini ortadan kaldırmayı hedefleyen halk hareketlerine ne denir?
● ihtilal
17.arnavutluk hangi savaş sırasında osmanlı devleti'ne karşı bağımsızlığını ilan etmiştir?
● I. balkan savaşı
18. I.nizam-ı cedit ordusunun kurulması
II. daimi elçiliklerin açılması
III. kara mühendishanesinin kurulması
yukarıdaki yenilince hangi osmanlı padişahı döneminde yapılmıştır ?
● selim
19. aşağıdakilerden hangisi itilaf devletleri'nin I. dünya savaşı sırasında çanakkale cephesinde açma amaçlarından biri değildir ?
● bulgaristan'a silah yardımı sağlamak
20. aşağıdakilerden hangisi II. mahmut dönemi ile ilgili değildir
● mühendishane-i bahr-i hümayun açıldı
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE RUH SAĞLIĞI VİZE SORULARI
1. )
I. Bireyin zihinsel duygusal sosyal ve fiziksel yönleri içerir.
II. Bileyim psikolojik tepkilerin önemli ve kalıcı yönlerini içerir.
III. Bireyin sadece ahlaki yönünü içerir.
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri kişiliğin kapsamı için doğrudur.
A) I ve II
2.
I. Kapını çalmadığı halde, zil sesin duyulması
II. Çay bardağındaki kaşığın kırık olarak görülmesi
III. Issız bir yolda bir ipin yılan olarak görülmesi
IV. Elin üzerindeki böcek olmadığı halde varmış gibi görünmesi
Yukarıdakilerden hangileri illüzyona örnektir.
D) II ve III
3. Başkalarını hiç yardım etmeyen ve sürekli kendi çıkarlarını gözleyen bencil biri; “Herkes kendi başının çaresine bakıyor, kimse bir diğerine yardım eli uzatmıyor” diyerek etrafındakileri suçladığında hangi savunma mekanizmasını kullanmış olur?
B) Yansıtma
4.
I. Tatlıyı çok seven aşırı kilolu bir kişinin pasta ve benzeri tatlılardan uzak durmak zorunda kalması
II. Annenin hem kızının sevdiği gençle evlenip yuva kurmasını istemesi hem de kızından ayrılmak istememesi
III. Kişinin hem sevdiği filme hem de arkadaşının düğününe gitmek istemesi
IV. Herhangi bir memurun çalıştığı işten ayrılmak istemesi, ancak ayrıldığında bu işin sağladığı maddi geliri kaybetme riskinin olması
Yukarıdakilerden hangileri yaklaşma, yaklaşma/çatışması savunma mekanizmasına örnektir.
C) II ve III
5. Psikoseksüel gelişim kuramı aşağıdakilerden hangisi tarafından geliştirilmiştir
A) Sigmund Freud
6. Aşağıdakilerden hangisi çocukları tanımada kullanılan projektif testlerden biri değildir.
A) Cümle tamamlama testi
7.
I. Rahat, güvenilir, güler yüzlü, samimi davranmak.
II. Dikkatli, uyanık ve iyi bir dinleyici olmak
III. Ders verir şekilde konuşmak
IV. Açık sade ve anlaşılabilir bir dil kullanmak
Yukarıdakilerden hangileri çocukları tanımada görüşmenin faydalı olabilmesi için, görüşmecinin görüşme sırasında dikkat etmesi gereken önemli noktalardandır.
I,II ve IV
8.
I. İd ((altbenlik)
II. ego (benlik)
III. Süper Ego (üstbenlik)K
Kişiliğin cinsellik ve saldırgan eğilimleri, yukarıdakilerden hangisi ya da hangilerinden kaynaklanır.
B) Yalnız I
9. Ölümü yaklaşan kanser hastasının, kanseri ve ölümü yok sayıp güç kazanması hangi savunma mekanizmasına örnektir.
A) Yadsıma
10.
I. Çocuğun olumlu benlik algısına güçlenmesini sağlar.
II. Çocuğun güçlü yönlerini erken yaşlarda fark edilmesini sağlar.
III. Çocuğun bireysel ve sosyal farkındalığını geliştirir.
IV. Çocuğun gelişimindeki ilerlemelerin belirlenmesini sağlar.
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri çocukları tanımanın çocuklar açısından önemini anlatır.
D) I, II, III ve IV
11.
I. Acıkan doymam, susayan kanmam sanır.
II. Aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık.
III. Boşa koysam dolmuyor doluya koysam almıyor.
Yukarıdaki atasözlerinden hangisi ya da hangileri çatışma savunma mekanizmasına örnektir.
D) II ve III
12. Aşağıdakilerden hangisi çocuğun davranış ve tavırların özen kişilik testlerinden biridir.
A) Durum testleri
13.
I. Çocuğun biyolojik psikolojik sosyolojik davranışlarını ve gereksinimlerini bilmek gerekir.
II. Çocukları tanıma ve değerlendirme eğitim-öğretim sürecinden ayırmak gerekir.
III. Çocuğun kimliğine ve görünüşüne ilişkin özelliklerini bilmek gerekir.
IV. Çocuğu tanıma sürecinde tek bir tekniğin kullanılması gerekir.
Yukarıdakilerden hangileri çocuğu tanıma süreci kapsamındadır.
B) I ve III
14. Gereksinimler hiyerarşisi aşağıdakilerden hangisinde doğru sıralanmıştır.
E) Fizyolojik, güvenlik, sevgi ve ait olma öz saygı, kendini gerçekleştirme
15.
I. Uyarıcıların beyne iletilmesi
II. Karışık ve karmaşık bir olay
III. Uyarıcıların anlamlı hale gelmesi
IV. Sesin, kimin veya neyin sesi olduğunu anlamak
Yukarıdakilerden hangileri algı için doğrudur?
E) II, III ve IV
16.
I. Alt basamaklardaki gereksinimlerin doyuma ulaşması
II. Kendini iyi, gururlu ve başarılı hissetme
III. Bilişsel ve estetik gereksinimler
IV. Yaşam boyu sürme
Yukarıdakilerden hangileri kendini gerçekleştirme kapsamındadır?
C) I, III ve IV
17.
I. Ekonomik bir teknik olması
II. Çocuğun verdiği bilgilerin doğru kabul edilmesi
III. Uygun yer, zaman ve süre belirlemenin güç olması
IV. Elde edilen bilgilerin geçerlik ve güvenirliğinin düşük olması
Yukarıdakilerden hangileri görüşme tekniğinin sınırlılıklarındandır?
A) II, III ve IV
18.
I. Açlık, susuzluk, cinsellik ve analık
II. Araştırma, merak ve kurcalama
III. Başarı, ilişki kurma ve bağlanma
IV. Kontrol altında tutma
Yukarıdakilerden hangileri öğrenilmiş güdülerdir?
D) III ve IV
19.
I. Fizyolojik bir ihtiyacın psikolojik sonucu
II. Bir hedefe yönelik davranışın başlaması ve devam etmesi
III. Duyu organları etkileyen ışık, koku ve tat gibi değişiklikler
IV. Dış ve iç çevreden gelen davranışların önemli nedenleri
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri güdü ile ilgilidir?
C) Yalnız II
20.
I. Uyarıcı bir kaynak
II. Uyarıcı iletimi için uygun ortam
III. Sağlıklı duyu organı, sinir sistemi ve beyin
IV. Duyum eşiği sınırları dışında uyarıcı şiddeti
Yukarıdakilerden hangileri duyum koşulları için doğrudur?
D) I, II ve III
OKUL ÖNCESİNDE PROĞRAM GELİŞTİRME VİZELER
1. Çocuğun gelecekte üstleneceği rolleri tanıdığı, cinsel kimliğini kazandığı, yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirip yardımlaşma ve paylaşmayı öğrendiği okul öncesi öğrenme merkezi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Drama oyun merkezi
2. Aşağıdakilerden hangisi okul öncesi eğitimde açık havada oynanan oyunun çocuklara sağladığı faydalardan biri değildir?
Çocukların zihinsel olarak pasif olmasını sağlar.
3. Okuma-yazma araç gereçlerin zengin olarak bulunduğu bir okul öncesi eğitim ortamında yetişen çocuğun ilk okuma-yazma öğretiminin temelini oluşturacak bazı evrelerden geçerek olgunlaştığı varsayılmaktadır.
Aşağıdakilerden hangisi bu evrelerden biri değildir?
A) Okuma kurallarını keşfetme evresi
4. Aşağıdakilerden hangisi okul öncesi öğretmenlerinin blok merkezlerinde yapmaları gereken davranışlardan biri değildir.
A) Çocuklara çeşitli çözüm yolları söylemek
5. Aşağıdakilerden hangisi piaget’nin oyun sınıflamasına göre “kurallı oyun” aşamasının özelliklerinden biri değildir?.
C) Oyunlar, çoğunlukla taklide dayalıdır.
6. Aşağıdakilerden hangisi çocuklara yapılan ses dinleme çalışmalarının hedeflerinden biridir.
E) Dikkat sürelerini arttırmak
7. Aşağıdakilerden hangisi “okul öncesi eğitim programı’na uygun bir yaratıcı drama planında” yer almaz?
B) Başarı düzeyi
8.
I. Çocukların el ve göz koordinasyonunu geliştirir.
II. Söz ile hareket arasındaki uyumu sağlar.
III. Çocukların yeni kelimeler öğrenmelerine ve dinleme alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olur.
IV. Çocukların hayal dünyalarını geliştirir.
Yukarıdaki bilgiler dil etkinliklerinden hangisine aittir?
B) Parmak oyunu
9. Çeşitli ülkelerdeki okul öncesi eğitim programları incelendiğinde programların farklı yaklaşım ve modelleri temel alarak oluşturulduğu görülmüştür. Bu programda 21. yüzyılın gereksinim duyduğu bireyi yetiştirmek, ulusal özellik ve gereksinimleri karşılamak amacıyla farklı öğrenme kuram ve modellerindeki çocuk merkezli uygulamalardan yararlanarak bir senteze ulaşılmıştır.
Paragraftaki açıklaması yapılan okul öncesi eğitim programı özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
C) Eklektiktir
10. “Orf Öğretim Tekniği” aşağıdakilerden hangisini kapsamaz?
D) Tiyatro
11. Aşağıdakilerden hangisi oyun ve hareket etkinliklerini planlarken dikkat edilmesi gereken kurallardan biri değildir?
B) Ele alınan kavramlar için soyut nesnelerle çalışmalar planlanmalıdır
12. Öğrencide geliştirilecek davranışların önceden karşılaştırılıp bir sıraya konması, bu davranışları geliştirici öğrenme yaşantılarını gerçekleştirecek eğitim durumlarını düzenlenmesi, eğitim durumlarının istendik ve beklendik davranışları geliştirmedeki etkinlik derecelerinin araştırılması ve değerlendirme düzeneği olarak ifade edilen ve yetişek olarak da adlandırılan kavram aşağıdakilerden hangisidir?
D) Eğitim programı
13. Aşağıdakilerden hangisi okul öncesi eğitim programı’nda yer almaz?
C) Okuma-yazma öğretimi
14. Aşağıdakilerden hangisi çocuk şiirlerinin özelliklerinden biri değildir?
A) Şiir en az beş dörtlükten oluşmalıdır.
15. Aşağıdakilerden hangisi “dikkate ve bellek çalışmaları” kapsamında yer alır?
A) Benzerlikleri ve farklılıkları bulma çalışmaları
16. Aşağıdakilerden hangisi Türkçe dil etkinliklerini planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri değildir?
E) Dilin kazanılması için sadece bireysel etkinliklere ağırlık verilmelidir.
17. Çocuklarla yapılan ritim çalışmaları aşağıdakilerden hangisinin gelişmesini sağlar.
D) Zihinsel gelişimine katkıda bulunur.
18. Aşağıdakilerden hangisi dramatizasyon yönetimin öğrencilere sağladığı yararlardan biri değildir?
A) Sebep-sonuç, parça-bütün ilişkisi kurmayı öğrenirler.
19. Bir eylemin bir olayın, duygunun, çeşitli rollerin, bir kavramın taklit yolu ile temsili olarak ifade edilmesi, canlandırılması süreci aşağıdakilerden hangisidir?
D) Drama
20. Bir dönemde çocuklar aynı ortamda oynarlar, aynı oyuncakları kullanırlar, fakat birlikte oynamazlar ve birbirlerinden bağımsız olarak oyunlarını sürdürürler.
Yukarıda verilen parten’in oyun sınıflamasına göre hangi dönemde gerçekleşir.
B Tek başına oyun
ÖZEL EĞİTİMDE PROĞRAM GELİŞTİRME VİZE SORULARI
1) Jest ve mimiklerin, işaret dili ve basit diğer işaretlerin kullanımı hangi dil beceri alanı içinde yer alır?
C) Alternatif iletişim becerileri
2) Aşağıdaki eylemlerden hangisi ince motor becerisi olarak kabul edilir?
B) Makasla kesme
3) Aşağıdakilerden hangisi materyal kullanımın kavram öğretimindeki faydaları arasında yer almaz?
E) Öğretilen konunun soyutlaştırılmasını sağlar.
4)
I. Şiir
II. Tekerleme
III. Parmak oyunu
IV. Akrobasi
Yukarıdaki uygulamalardan hangileri özellikle dil gelişiminde kullanılan etkinliklerdendir?
D) I, II ve III
5)
I. Her biri için kavramın ene olduğunu söyleme
II. Aynı cins nesneler arasından gösterme
III. Nesnelerin kavramla ilgili bölümlerini gösterme
IV. Farklı cins nesneler arasından gösterme
Yukarıdaki uygulamalar kavram öğretiminde hangi sırayla ile gerçekleştirilir?
E) II-IV-III-I
6) Aşağıdakilerden hangisi bireysel eğitim planının ilerlemesini geciktiren nedenlerden biri değildir.
B) Coğrafi nedenler
7)
I. Dinleme ve dikkati yöneltme
II. Eylem bildiren talimatlara tepki verme
III. Sıra alma
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri alıcı dil becerilerindendir?
B) I ve II
8) Bir öğrencinin belli bir programla ilgili olarak neler yapabildiğinin tespit edilmesi için bireysel performans düzeyini belirlemek için kullanılan araçlar aşağıdakilerden hangisidir?
B) Ölçüt bağımlı ölçü araçları
9)Öğrencinin gelecek zaman veya geçmiş zaman formunu konuşmada kullanması aşağıdaki ifade edici dil becerilerinden hangisinin içerisinde incelenir?
E) Dil bilgisi kuralları
10) Aşağıdakilerden hangisi özel gereksinimli öğrencinin eğitiminde kullanılması gereken materyallerin özelliklerinden biri değildir?.
C) Beyaz gibi açık renklerde üretilmiş olmalıdır.
11) Aşağıdakilerden hangisi yardımcı eğitimcinin bireysel öğretim planının uygulanmasında üstleneceği görevlerden biri değildir?
E) Bireysel eğitim planı geliştirme toplantılarını planlamak ve düzenlenmesini sağlamak
12) Öğrencinin sahip olduğu özel eğitim ihtiyacı hususunda ayrıntılı incelemenin yapılması amacıyla rehberlik ve araştırma merkezlerini oluşturan kurula ne ad verilir?
E) özel eğitim değerlendirme kurulu
13) Aşağıdakilerden hangisi psikomotor uygulamalarının amaçlarından biri değildir?
D) Çocuğun grup çalışmaları ve özellikle oyun sayesinde güven duygusunu ve grup içinde yer alarak sosyal yeteneklerini geliştirmesi
14) Aşağıdakilerden hangisi dil gelişim etkinlikleri esnasında kullanılacak yönergelerin seçiminde dikkat edilecek hususlardan biri değildir?
E) yönerge sözlü olarak ifade edilirken yazılı olarak da öğrenciye gösterilmelidir.
15) Aşağıdakilerden hangisi psikomotor sorunlara sebep olan genetik faktörler arasında yer alır?
B) Down sendromu, bireyin kas ve iskelet yapısı üzerinde etkili olan sendromlar
16) Bireysel eğitim programında belirtilen, öğrencinin genellikle bir yıl veya bir dönem içerisinde ulaşması beklenen amaçlara ne ad verilir?
E) Kısa Dönemli Amaçlar

17)
I. Sözel İpucu
II. Model Olma
III. Fiziksel Yardım
Özel gereksinimli öğrenci, bir beceri öğretimi esnasında herhangi bir beceri basamağını yapamaz veya hatalı yaparsa ona yukarıdaki desteklerden hangisi ya da hangileri sağlanır?
C) I, II ve III
18)
I. Gözlem
II. Öğrenciyle ilgili kayıtların incelenmesi
III. Standart testler
Yukarıdaki metotlardan hangisi ya da hangileri öğrencinin dil ve iletişim becerileri açısından performansını belirlemede kullanılır?
A) I,II ve III
19) Kavram eğitimine tabi tutulmuş bir çocuğa konuyla ilgili ölçüt bağımlı testlerdeki soruların sırasıyla sorulması, doğru ve yanlış cevapların not edilip öğrenmenin ne kadar gerçekleştiğinin tespit edilmesi sürecine ne ad verilir?
D) Öğretimin Değerlendirilmesi
20) Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VİZE SORULARI
1) Aşağıdakilerden hangisi bilgilerin kağıt üzerine aktarılması için kullanılan bir yazıcı değildir.
C) CD yazıcı
2) “Not Defteri” programında yeni belge oluşturma, belge kaydetme ve yazdırma gibi işlemlerin yapıldığı menü aşağıdakilerden hangisidir?
C) Dosya
3) Sadece ekran kartları için geliştirilen veri yolu aşağıdakilerden hangisidir?
A) AGP
4) Grafik arayüzüne sahip olan ilk işletim sistemi aşağıdakilerden hangisidir?
E) Macintosh
5) Olguları ve olayları tanıma, anlama ve özellikle açıklamaya yönelik; eğitim, gözlem araştırma veya deneyim yoluyla elde edilen ve bütün bunları sonucunda insanın zihinsel değerlendirmesi ile ortaya çıkan olgulara ve fikirlere…………….. denir.
Cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
C) Bilgi
6) Windows işletim sistemleriyle birlikte gelen; resim çizmek, başka bir ortamdan alınan resimler üzerinde değişiklik yapmak amacıyla kullanılan program aşağıdakilerden hangisidir?
E) Paint
7) Bilgisayar ağlarının yayılma alağı olarak en küçüğü ……………………..dır.
Cümlesindeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
C) LAN
8) Bilgisayardaki kişisel şifreler, dosya listeleri, açık erişim noktaları gibi doğrudan erişilmesi mümkün olmayan bilgileri elde etmek amacıyla kullanılan kötü amaçlı yazılımlara ne ad verilir?
C) Truva atı
9) Arama işlemlerinde bilinmeyen bir grup karakteri ifade eden joker karakter aşağıdakilerden hangisidir?
D) *
10) Windows 8 işletim sisteminde birden fazla ardışık nesnenin seçilmesinde aşağıdaki tuşların hangisinden yararlanılır?
E) Shift
11) Bir işletim sisteminde, çok sayıda programın CPU’yu eş zamanlı kullanmasına imkan veren özellik aşağıdakilerden hangisidir?
A) Çoklu Programlama
12) “Aygıt Yöneticisi” penceresinde, aygıt isimlerinin yanındaki sarı ünlem işareti neyi ifade etmektedir?
B) Aygıt sürücüsünün yüklenmediğini
13) Aşağıdakilerden hangisi bilgisayarda bilgileri saklamak için kullanılır?
A) Dosya
14) Windows işletim sistemlerinde “Yardım ve Destek” uygulamasını açmak için kullanılan fonksiyon tuşu hangisidir?
C) F1
15) Bilgisayarlar arasında iletişim sağlamak için kullanılan donanım aşağıdakilerden hangisidir?
D) Ağ Kartı
16) “Wordpad” programında, belge yazdırıldığında kağıt üzerinde nasıl duracağının görüntülenmesini sağlayan komut aşağıdakilerden hangisidir?
B) Baskı Önizleme
17) Programcının, makinenin yapısını bilmek zorunda kalmadan programları kullanabilmesine imkan veren, programlama dili ve donanımlar arasında iletişimi sağlayan yazılımlara ne ad verilir?
E) işletim sistemi
18)
I. Masaüstü arka plan resmi
II. Pencere rengi
III. Windows sesleri
IV. Ekran koruyucu
Kişiselleştirme penceresinden bir tema seçildiğinde yukarıdakilerden hangisi veya hangileri değişir?
E) I, II ve III
19) Aşağıdakilerden hangisi ana belleğin görevlerinden biri değildir?
D) Dosyaları bilgisayar kapatıldığında da saklı tutmak
20) Aşağıdakilerden hangisi genel amaçlı bir uygulama yazılım değildir?
B) Bordro yazılımları
TÜRK DİLİ I VİZE SORULARI VİZE SORULARI
1) Kelime hazinesi, sözcük dağarcığı, sözcük dağarı, sözcük gömüsü, vokabüler ifadeleri yerine………………… ifadesi kullanılır.
Cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
D) Söz sanatı
2) Aşağıdakilerden hangisi bir dil ailesi değildir?
E) Orta Doğu Dilleri
3)
I.Gönlü düşmüştü bir kere
II. Kitap, insanı her açıdan besler
III. Ağacın bedenine harfler kazınmış
IV. Kadın Oğluna çok bağlıydı.
Yukarıdaki cümlelerin hangilerinde ünlü düşmesi vardır?
D) I ve IV
4)
I. Türkeçeyi ele geçen metinlerle ve “Türk” adı ile takip edebildiğimiz devredir.
II. Tarih olarak M.S. VI-XI. Yüzyıllar arasını kapsar.
III. Orhun yazıtlarıyla Uygur metinlerinin içine alan bu dönem Köktürkçe ve Uygur Türkçesi dönemleri olmak üzere ikiye ayrılır.
Yukarıda özellikleri verilen Türkçenin tarihi dönemi aşağıdakilerden hangisidir?
C) Eski Türkçe
5)
I. Kendine özgü kanunları olan ve bu kanunlar çerçevesinde gelişen canlı bir varlıktır.
II. İnsanlık tarihiyle birlikte var olduğu kabul edilmektedir.
III. İnsanlık tarihi boyunca üzerinde en çok düşünen ve tartışılan kavramlardandır.
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri dil ile ilgili doğru bir yargıdır?
E) I, II ve III
6)
I. Din
II. Göçler
III. Ziraat
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri kültürü oluşturan ögelerdendir?
D) I, II ve III
7) Aşağıdakilerden hangisinde “kediyi, simitçilik, biçerdöver” kelimelerinin türleri doğru verilmiştir.?

E) Basit-türemiş-birleşik
8) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ünsüz yumuşamasına örnek olabilecek bir sözcük yoktur?
A) Son yıllarda okuyucu sayısı azaldı..
9) Aşağıda Türkçe ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
D) Türkçenin söz dizimi devrik yapılı cümlelerin kurulmasına izin vermez.
10) Kültürü, “doğanın yarattıklarına karşılık, insanoğlunun yarattığı her şey” olarak açıklayan görüş aşağıdakilerden hangisine aittir?
E) Marx
11) Aşağıdakilerden hangisi dilin türeyişi ile ilgili teorilerden biri değildir?
A) Psikoseksüel görüş
12) Aşağıdakilerden hangisi Yeni Türk Dili döneminde yaşanan gelişmelerden biri değildir?
A) Arapça ve Farsça kelimeler edebi eserlerde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı.
13)
I. Bir toplumun bilgeliğini, tecrübelerini, dünya görüşünü ve anlatım gücünü yansıtırlar.
II. Tıpkı deyimler gibi aynı dilin değişik lehçelerinde varlığını sürdürürler.
III. Deyimler, kelime ve kelime gruplarıyla ifade edilirken atasözleri tam bir yargı bildirmek durumundadır.
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri atasözleriyle ilgili doğru bir yargıdır?
D) I, II ve III
14) Dil ve kültür ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
A) Dil bilginleri (filologlar), yazılı ve sözlü kültür eserlerini incelerken eserlerin kültürel değerleri yanında ekonomik değerleriyle de ilgilenirler.
15) Aşağıdakilerden hangisi Türkçenin özellikleriyle ilgili yanlış bir ifadedir?
D) Sözcüklerde son ek değil, ön ek kullanılır.
16) Aşağıdaki cümlelerden hangisinde yansımadan türemiş bir sözcük kullanılmıştır?
E) Küçük kız, arkadaşına bir şeyler fısıldadı.
17) “Çalışkan, alıngan, ısırgan” kelimeleri hangi tür ekle türetilmiştir?
B) Fiilden isim yapan ekle
18) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde deyim kullanılmamıştır?
D) Kültür, geçmiş ile gelecek arasındaki en temel köprüdür.
19) Bir dilin tarihi çok eski zamanlara dayanmayan, yeni ayrılan ve birbirleri ile anlaşabilen kollarına ……………….…denir.
A) Şiv
20) Aşağıdakilerden hangisinde eklemeli diller bir arada verilmiştir?
C) Türkçe Fince ve Macarca