Türk Vergi Sistemi 1.8. üniteler ders notu

sınavci
İletişim:

11 Ara 2017 11:37

Türk Vergi Sistemi- Farkli kaynak.pdf
Dosyaları indirebilmeniz için BURADAN kayıt olmanız gerekiyor.
sınavci
İletişim:

11 Ara 2017 11:38

TÜRK VERGİ SİSTEMİ 5-8 ÜNİTE KISA NOTLAR
Malların üretim, toptan satış veya perakende satış aşamalarından yalnız birinin vergilendirilmesi : TEK AŞAMALI VERGİ
damga vergisi muhtasar beyannamesinin en son verilme tarihidir: HER AYIN 23'Ü
3Sermaye piyasası araçları, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföylerini işletmek amacıyla kurulan anonim ortaklıklar : YATIRIM ORTAKLIĞI
Şans oyunları vergisi oranlarını artırıp azaltma yetkisi : BAKANLAR KURULU
Eğitim ve öğretim işletmelerinde kazanç istisnasından yararlanan kurumlara 5 hesap dönemi istisna sağlanIR
10Kurumların, belli bir işin birlikte yapılmasını müştereken taahhüt etmek ve kazancı paylaşmak amacıyla kurdukları ortaklıklar : İŞ ORTAKLIĞI
Kurumlar vergisinde geçici verginin oranı : %20
Verginin, üretim ve pazarlamanın her aşamasında alınması : YAYILI MUAMELE VERGİSİ
Konşimentoda yazılı malların kısım kısım çekilebilmesini temin etmek üzere hazırlanan emir veya talimat : ORDİNO
Ücretlerin vergilendirilmesi ile ilgili ;
Ücretlerin vergilendirilmesinde temel yöntem stopaj usulü ile verginin alınmasıdır.
Diğer ücretler” adı verilen bir grup ücretlinin vergisi vergi karnesi üzerinden alınmaktadır.
Ücret gelirleri üzerinden gelir vergisi tarifesine göre stopaj yapılır.
Ücret gelirlerinin çok önemli kısmının vergisi kaynakta kesilmektedir.
Tam mükellef kurumlar Hem Türkiye’de hem yurt dışında elde ettikleri kazançlar İLE VERGİYE TABİDİR
ÖTV listelerine uygulanan oranlarda değişiklik yapma yetkisi : BAKANLAR KURULU
Sermayesinin tamamı devlete ait, iktisadi alanda ticari esaslara göre faaliyet göstermek üzere kurulan kamu iktisadi teşebbüsü : . İktisadi Devlet Teşekkülü
KDV’ye tabi işlemler;
Her türlü mal ve hizmet ithalatı
II. Posta, telefon, telgraf, teleks ve benzeri hizmetler
III. Spor toto oynanması, piyango tertiplenmesi
IV. Profesyonel sanatçıların yer aldığı konserler
V. Boru hatları ile ham petrol, gaz ve benzerî ürünlerin taşınması
Dar mükellef Sadece Türkiye’de elde ettikleri kazançlar İLE VERGİLENDİRİRLİ
Gümrük vergisi iktisadi gerekçelerle teminata bağlanmak şartıyla, Maliye Bakanlığının yetkisiyle en fazla 6 ay ertelenebilir
Katma değer vergisi beyannamesi İzleyen ayın 24.günü akşamına kadar VERİLİR
Emlak vergisi 1986 DAN itibaren belediyelere bırakılmıştır
Motorlu taşıtlar vergisinin mükellefi : Motorlu taşıtı kendi adına tescil eden kişi
Damga vergisinde esas alman matrah : Hem maktu hem nispi
KDV Beyanname verilen ayın 26. günü akşamına kadar VERİLİR
Emlak Vergisi Kanunu1970 DE KABUL EDİLMİŞTİR
Katma değer vergisinin yasal oranı 10 DUR
Değerli Kağıtlar Kanunu’na göre sayılan değerli kağıtlaR
Noter kağıdı
Nüfus cüzdanı
Beyanname
Banka çekleri

Tek ya da çok taraflı hukuki işlemlerden, bazı idari işlem ve tasarruflardan alınan vergiler : Hukukî muamele vergileri
damga vergisinin konusunu : Hukukî işlemler
Münferit beyanname, kazancın elde edildiği tarihten itibaren 15 GÜN içinde ilgili vergi dairesine verilmek zorundadır
Harçlarda esas alınan matrah ölçüsü : Hem maktu hem nispi
Maktu olarak belirlenen harç miktarları her yıl : Yeniden değerleme oranındaARTTIRILIR
Kurumlar vergisi mükellefin veya vergi sorumlusunun BEYANI üzerine tarh olunur
Kurumlar vergisi mükellefleri : BİLANÇO USÜLÜNE GÖRE VERGİLENDİRİLİR
Motorlu taşıtlar vergisinin mükellefi : Motorlu taşıtı kendi adına tescil eden kişiDİR
kurumlar vergisinin varlık nedenleri
Kurumların gelir elde etmesi
Gerçek kişiler gibi kamu hizmetinden yararlanması
Kurumların ödeme gücü
Gerçek kişiler dışında ayrı bir tüzel kişiliğinin olması
Zamanında beyanname verilmemesi durumunda kendi yasasıyla mükellefe ek süre hakkı tanınan vergi : VERASET İNTİKAL
Uluslararası ticareti denetlemek ve serbestleştirmek amacıyla kurulmuş uluslararası örgüt : DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ
Şans oyunları vergisinin oranı spor müsabakalarında % 5
Dar mükellef kurumların hisse senedi satışı, gayrimenkul satışı gibi diğer kazanç ve iratlarını beyan etmekte kullandıkları beyanname : ÖZEL BEYANNAME
Emlak vergisi taksitlerinin : MART NİSAN MAYIS KASIM
2012 Ağustos ayında yeni kayıt ve tescil edilen bir otomobilin sahibinin MTV mükellefiyeti : 2012 TEMMUZ DA BAŞLAR
Gemiye yüklenen mala ilişkin ticari işlemle ilgili her türlü bilgilerin yazılı olduğu kıymetli evrak : KONŞİMENTO
Ücretlerin vergilendirilmesi ile ilgili ;
Ücretlerin vergilendirilmesinde temel yöntem stopaj usulü ile verginin alınmasıdır.
”Diğer ücretler” adı verilen bir grup ücretlinin vergisi vergi karnesi üzerinden alınmaktadır.
Ücret gelirleri üzerinden gelir vergisi tarifesine göre stopaj yapılır.
Ücret gelirlerinin çok önemli kısmının vergisi kaynakta kesilmektedir.
servet üzerinden alınan vergileri ;
Motorlu taşıtlar vergisi
Emlak vergisi
Veraset ve intikal vergisi
Gümrük vergisinin mükellefi : İthal edilen eşyanın mal sahibi
Katma Değer Kanunu’nun uygulanmasına 1 Ocak 1985 tarihte başlanmıştır?
Alınan mallara ödenen bedelle bu malın satış fiyatı arasındaki fark : KATMA DEĞER
Türkiye’de ticari ve zirai kazanç elde eden dar mükellef : YILLIK BEYANNAME
Kamuoyunda deprem vergisi olarak bilinen ve 1999 yılından beri uygulanan harcama vergisi : ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ
Vergilendirme için her tasfiye dönemi sonunda : TASFİYE BEYANNAMESİ
Şans oyunları vergisi : Ertesi ayın 20.günü akşamına kadar
Para veya parayla ifade edilebilecek ekonomik kıymetlerin harcanması, elden çıkarılması esnasında alınan vergiler : HARCAMA VERGİSİS
Veraset ve intikal vergisinin tarife yapısı : ARTAN ORANLIDIR
damga vergisinin konusunu : HUKUKİ İŞLEMLER
Karşılıksız intikallerin veraset ve intikal vergisi beyannamesi, malların hukuken iktisap tarihinden itibaren 1 ay içinde verilmelidir
TESLİM : Bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce, alıcıya ve onun adına hareket edenlere devredilmesi
EMİSYON PRİMİ : Anonim şirketlerin çıkarttıkları hisse senetlerinin nominal değerlerinin üstünde bir bedelle satabilirler. Bu durumda hisse senetlerinim nominal değerleri ile ihraç değerleri arasındaki olumlu farka
MÜESSESE : Sermayesinin tamamı bir iktisadi devlet teşekkülüne veya kamu iktisadi kuruluşuna ait olup ona bağlı işletme ve işletmeler topluluğuna
Bir borcun örtülü sermaye sayılması için Özsermayenin 3 katını aşması gerekmektedir
Okul Öncesi eğitim, ilköğretim, özel öğretim ve orta öğretim özel okulları ile Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara veya kamu yararına çalışan derneklere bağlı rehabilitasyon merkezlerinin kurumlar vergisinden istisna olması : . Eğitim ve öğretim işletmelerinde kazanç istisnası
Tek ya da çok taraflı hukuki işlemlerden, bazı idari işlem ve tasarruflardan alınan vergiler : HUKUKİ MUAMELER VERGİLERİ
İhracatı teşvik etmek amacıyla, dar mükellef kurumların Türkiye’den aldıkları malları yurt dışına satması sonucu elde ettikleri gelirlerin kurumlar vergisinden muaf olması : İHRACAT İSTİSNASI
Tahsil esası geçerli olan gelirler unsurları;
Üçret
Gayrimenkul ve menkul sermaye iradı
Serbest meslek kazancı
Diğer kazanç ve iratla
tam mükellef
Türkiyeye yerleşmiş
Hem tr de hem başka ülkelerdeki gelirleri vergikendirilir
Dar mükellef
Tr ye yerleşmeyen
Sadece tr deki gelirler vergilendirili
sınavci
İletişim:

11 Ara 2017 14:59

türk vergi sistemi tüm üniteler.pdf
Dosyaları indirebilmeniz için BURADAN kayıt olmanız gerekiyor.