Nükleer santraller hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

28 Şub 2018 16:45

Nükleer santraller hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nükleer santrallerde gerekli planlamalar, altyapı faaliyetleri en üst düzeyde yapılırsa gerekli olduğunu düşünüyorum. Enerjide dışarıya bağımlı olmaktansa kendi enerjimizi üretmemiz ekonomimiz açıdan büyük avantajdır. Tüm büyük ülkelerde bir veya iki tane santral bulunmaktadır. Bizim ülkemizde olmasa bile sınır ülkelerimiz bizi zaten tehdit etmektedir. Bundan dolayı ülkemiz de kurulması gayet mantıklıdır.
Nükleer enerji; çeşitli radyoaktif maddelerin kullanılması sonucu oluşturulan enerjidir. Bu enerji sayesinde elektrik üretimi yapılmaktadır. Gelişmiș ülkelerin birçoğunda nükleer enerji santrali vardır. Bizim ülkemizde de Mersin Akkuyu’da yapılması planlanıyor. Yapımı sayesinde birçok kişiye iş imkânı sağlayacağı gibi ülkemiz kendi elektrik enerjisini üretecektir. Kullanılan radyoaktif maddelerden tekrardan enerji üretilebilmektedir. Olumlu yönlerinin olmasının yanında birçok olumsuz özelliği de vardır. Santralin patlaması sonucunda yayılacak olan radyasyon yüzünden birçok insan ölebilir, insanların genetikleri değișebilir ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu olumsuz durumları en aza indirgemek için işin başına vasıflı, uzman kișileri getirmek ve gerekli teknikleri iyi bilmek gerekir.

Nükleer santrallerin olmazsa olmaz olduklarını düşünmüyorum. Teknoloji çok gelişti ve alternatif enerji kaynakları ile de bu işleri yapabileceğimize inanmıyorum. Güzel ülkemize ha bire santral kurmak yerine doğal güzelliklerinin koruma altına alınmaları daha doğru buluyorum. Hem insan sağlığı hem çevre güzelliği için nükleer santrallerin kurulmasından yana değilim. Bunu yerine alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasını istiyorum.

Nükleer santraller günümüzün kaçınılmaz bir teknolojik gelişmesidir. Ama aynı zaman da bir o kadar da tehlikelidir. Normal şartlar altında nükleer santraller temiz bir şekilde elektrik üretmek için tasarlanır. Eğer işler yolunda giderse çevreye neredeyse zarar vermeden çok verimli bir şekilde kullanılabilinir ki birçok dünya ülkesi bunu yapmaktadır. Ancak en önemli konu kârından çok tehlikesi olabilir. Çünkü nükleer santral tam anlamıyla bir nükleer bombadır. Zira işler ters gidecek olursa veya yangın deprem gibi bir afet anında geri dönülmez ve çok büyük miktarda zarar verebilirler. Geçtiğimiz senelerde Japonya’da ve 1980’lerde de Çernobil’de yaşanan felaketler bunun en büyük kanıtıdır. Ülkemizde nükleer santral yapılacaksa bile olası tehlike anında insanlara ve çevreye en az zarar verecek yere yapılmalıdır.

Nükleer santraller günümüzde bir ülkenin gelişmesini ve büyümesini olumlu yönde etkileyen etkenlerden biridir. Bu sebeple ülkemizin nükleer santrale sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Nitekim bu konuda çalışmalar da yapılmaktadır. Ancak bu santrallerin iyice araştırılmış ve halkı etkilemeyecek bölgeler özenle seçilerek yapılması kanısındayım.

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir