Okullardan sadece öğrenciler değil başka kimler faydalanabilir? Bunun için neler yapılabilir?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

28 Şub 2018 16:32

Okullardan sadece öğrenciler değil başka kimler faydalanabilir? Bunun için neler yapılabilir?

Okullar herkese açık olmalıdır. Başta velilere, çevreye, küçüklere, büyüklere, yaşlılara… Okullar ilim irfan yuvasıysa kapılarını kapatmak yanlış olur. Tabi kapıları açarken ilk amacımız eğitimöğretimi aksatmamak olmalıdır. Eğitimöğretim saatleri dışında sistematik bir şekilde herkese açılmalıdır. Buradaki açıktan kastımız eğitim olmalıdır. Çeşitli sosyal faaliyetlerle velileri, çevreyi kendisine çekmelidir. Örneğin velilere hobiler kazandırmak için resim, müzik, drama, tiyatro kursları verilebilir. Okuma yazma bilmeyenlere, okuma yazma öğretilebilir. Aile katılımı sağlamak için çeşitli seminerler, gösteriler düzenlenebilir. Kısacası okullarda eğitim yediden yetmişe herkese, yaşam boyu hitap etmelidir.

Okullardan aileler, hiç okula gitmemiş kişiler, diğer meslekten insanlar faydalanabilir. Aileye, okulaile işbirliği içerisinde seminerler verilir veya anne babalara çocuk hakkında bilgiler vermek için düzenli toplantılar yapılır. Okula gitmeyen insanlara okuma yazma dersleri verilir veya başka etkinliklerde yapılabilir.
Okullardan eğitim öğretim almak isteyen genç yaşlı herkes faydalanabilir. Milli Eğitim destekli eğitimlerle okuma yazma öğrenmek isteyen herkes öğretmenlerin desteği ile eğitim alabilir.

Okullardan velilerin de çok büyük ölçüde faydalanabileceğini düşünüyorum. Bu noktada rehberlik servisinin okul idaresiyle birleşerek gerekli seminerleri, gerekli eğitimleri bireylere vermesi olanaklı olabilir. En çok da bu noktada rehberlik servisine görev düşmektedir. Hem okulda öğrencileri tanıyıp, onların yararına olacak şekilde velilerle iş birliği halinde olarak her iki tarafa da faydalı hale gelebilir.

Veliler de faydalanabilir. Bu ayrıca çocukların okulda öğrendiklerini evde de pekiştirmelerini sağlar. Veliler çocuk eğitimi, annebaba tutumları vb. konusunda bilinçlendirilebilir. Okul çıkışlarında okumayazma bilmeyenlere öğretmenler tarafından kurslar verilebilir.

Okul öğrencilere sadece bilgi yüklenen dört duvardan oluşan bir bina değildir. Okul öğrencilerin sadece bilişsel olarak değil sosyal ve bedensel olarak da geliştiği eğitim yuvasıdır. Eğitim sadece okul sınırlarında kalırsa etkili ve kalıcı olmayacaktır. Eğitim hayatın her anından ve her yaşta devam etmeli kişi kendini sürekli geliştirmelidir. Okulu daha verimli bir eğitim yuvası haline getirebilmek için okulöğrenciveli üçgenindeki iletişimi, ilişkiyi çok sıkı tutmak gerekir. Veliler sadece öğrencilerini okula yollayıp görevi ve sorumluluğu öğretmene bırakmamalı çocuklarının eğitimini ve gelişimini yakından takip etmeli ve her aşamasından haberdar olmalıdır. Bunu sağlamak için veliler için okulu daha ilgi çekici ve cazibe merkezi haline getirmek gerekmektedir. Veliyi okula ve toplantılara gelmeyi bir angarya gibi düşünmekten uzaklaştırmak gerekir. Bunu sağlamanın yollarından biri de okulda gerçekleştirilen sosyal etkinliklerin artırılması çeşitlendirilmesi ve olabildiğince fazla sayıda katılımın sağlanmasıdır.

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir