Öğrencilerin ödevlerine veli katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

28 Şub 2018 16:08

Öğrencilerin ödevlerine veli katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknolojinin gelişmesi ile bir anne babanın çocuğunun sorduğu soruya, anında internetten ulaşabilmesi çok büyük problemlere yol açabilir. Bu doğrultuda ailelere bilinçli internet kullanımı ve doğru kaynaklar sağlanması çocuklar üzerinde eğitimin kalitesini artırabilir. Genel olarak iki tür veli profili ortaya çıkar: 1.Tür veli çocuklarının tüm ödevlerini kendileri yapar ve artık çocuk aileye bağımlı hale gelir. Böylece çocuğun sorumluluk bilinci yok olmaya yüz tutar. En basit ödevinde bile başkasından yardım bekler. Bu durumda çocuk ile aile arasında bir süre sonra gerilim olacaktır. Öğrencinin ailesi ile olan sorunları onun başarısızlığını beraberinde getirecektir. 2.tür veli profili ise sadece ödevin gidişatını ve formülleri sunar gerisini çocuğun yapmasını bekler. Böylece çocuk sorumluluk bilincini kazanmış olup kendi iradesiyle ödevini ve başka türlü görevlerini yerine getirecektir.

Elbette çocuğunun ev ödevini yapmakta zorluk çektiğini gören veli çocuğuna yardım edebilir. Ancak bu yardım ödevin tamamını yapmak olmamalıdır. Ya da ödevin verilme amacına çocuğun ulaşmasına engel olmayacak bir yardım yapılmalıdır. Veli çocuğa ev ödevi için yardım ederken çocuğun ne yapması ya da yapmaması gerektiğini söylemek yerine ona rehberlik etmeli, ufak ipuçlarıyla nasıl bir yol izlemesi gerektiğini çocuğa buldurmalıdır. Eğer verilen ev ödevi şiir yazmak, resim yapmak gibi bir ürün ortaya çıkarması gereken bir ev ödeviyse çocuğun kendi hayal dünyasını kullanmasına ve yaratıcılığını ortaya koymasına rehberlik etmelidir.

Hepimizin de bildiği üzere öğrenciler kimi zaman hatta bazıları sürekli velisine ödevlerini yaptırıyorlar. Özellikle performans ve proje ödevlerine velilerin katkısı büyük hatta hepsini yapan veliler de oluyor fakat böyle yaparak çocuklarına yarardan çok zarar verdiklerini bilmiyorlar. Anne baba tabi ki çocuğuna yardım edebilir ama bu yardım çocuğun gerçekten yapamadığı yardıma ihtiyacı olduğu ödevlerde olmalıdır.
Öğrencinin eğitimöğretimi okul ve ailenin işbirliği ile sürdürülen bir süreçtir. Okulda edinilen bilgilerin kalıcılığını sağlamak için veli öğrenciye ödevlerinde yardım etmeli. Fakat burada dikkat edilecek nokta yardım sürecinde öğrenciyi pasif kılmamaktır. Velinin yapması gereken öğrencinin takıldığı noktada ona hatırlatıcı sorular sormak, araştırması için desteklemek, yapabileceğine inanması için yüreklendirmektir.
Velilerin ödevleri sürekli kendilerinin yapması değil de bazen çocuğun bilmediği soruları birlikte düşünerek yapmaları iyi olur. Veya çocuğa ipucu vererek çocuktan yapmasını isterse çocuk tarafından bilgiler daha kalıcı olacaktır. Bu sayede hem çocuk kendi özgüveni gelişecek bir şeyleri başarmanın hazzını yaşayacak hem de veli ders sıkıntısından kurtulacaktır.

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir