Ön yargılı bir öğretmen olmak eğitimi etkiler mi?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

28 Şub 2018 15:27

Ön yargılı bir öğretmen olmak eğitimi etkiler mi?

Çok büyük ölçüde etkileyecektir. Çünkü öğrenciler aileden sonra kendilerini güvende hissedecekleri yer olarak okulu seçerler. Öğretmen de çocuğu yargılayarak eğitim vermeye çalışırsa o çocuk kendini yapmacık ve özensiz bir ortamda görecektir. Bu sefer de çocuk kendini kapatıp, derslerle alakasız şeylere yoğunlaşacaktır. Ayrıca öğretmenin önemsiz gördüğü bir konu, “Bundan da bir şey olmaz” dediği bir alan belki de çocuğun yaşamının şekillenmesinde en büyük etken olacaktır. Ayrıca çocuk önyargıyı, gözünde “idolüm” dediği insanda yani öğretmende gördüğü zaman onu örnek alarak ileriki hayatında kendisi de kişiliğine önyargılı yaklaşmayı ekleyecektir. Ne demişler ağaç yaş iken eğilir. Çocuğu güzel şeylerle eğit ki o da yaşamında güzel şeylere yer versin.

Öğretmenlik mesleğinde önyargılar olmamalıdır. Önyargıları olan, öğrencilerine önyargılarla yaklaşan bir öğretmen öğrencinin yaratıcılığını, zihinsel, kavramsal gelişimini olumsuz yönde etkiler. Kalıp yargıları olan öğretmenler çocukları sabit kalıplara sokmaya çalışan öğretmenlerdir. Çocukları gelecek dönemki eğitim yaşantılarına olumsuz şekilde yönlendirebilirler. Örneğin; ilkokul döneminde matematiği kötü olan bir öğrenciye başarısız olduğu fikri ile yaklaşan bir öğretmen, o öğrencinin eğitim hayatı boyunca derslere karşı duvar örmesine neden olacaktır. Bu durum küçük yaşlarda çocukların var olan zekâ özelliklerinin görmezden gelinmesine ve sönmesine neden olmaktadır.

Ön yargı, bir kişiye ya da olaya yönelik önceden edinilmiş olumlu ya da olumsuz tavırdır. Ön yargının eğitimi etkilediğini düşünüyorum. Öğretmen öğrencisi hakkında olumlu ya da olumsuz bir ön yargıya kapılırsa, öğrenciye doğru yaklaşamaz. O öğrenciyi diğerlerinden ya daha önde tutar ya da geri planda bırakır. Ama unutulmamalıdır ki eğitimde eşitlik gereklidir. Öğretmenin bu tutumundan dolayı öğrencilerin derse ilgisi azalabilir, sınıf içindeki davranışları değişebilir.

Ön yargılı bir öğretmen olmak eğitim sürecini etkileyen bir faktördür. Örneğin; öğrencilerinin öğrenme seviyelerinin düşük olduğunu düşünerek sınıfa giren öğretmen ders anlatımında sınıf seviyesinin çok altından başlayacaktır. Bu öğrencilerin sıkılmasına ve sınıf yönetiminde öğretmenin zorlanmasına neden olacaktır. Ya da öğrencilerin seviyelerinin olması gerekenden yüksek olduğunu düşünerek sınıfa giren öğretmen ders anlatımına öğrencileri zorlayacak seviyelerden başlayabilir. Bu da öğrencilerde başarısız hissetme, derse ilginin azalması durumlarını ortaya çıkaracaktır.

Kur’anı Kerim’de “Hislerinize uyup adaletten sapmayın.” (Nisa135) buyrularak ön yargıdan yani kötü zandan uzak, sağlıklı bir yaşam için yol gösterilmiştir. Ön yargı bizi bu kadar etkilerken, iletişimimizi bu kadar etkilerken, öğrencimizle aramızda olan iletişimde elbette büyük zararı olacaktır. Hem öğretmenin başarısız olmasına hem de öğrencinin başarısız olmasını neden olacaktır. Eğitim aksayacaktır.