Sınıfınızda başarı gösteren bir öğrenciyi nasıl ödüllendirirsiniz?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

28 Şub 2018 15:23

Sınıfınızda başarı gösteren bir öğrenciyi nasıl ödüllendirirsiniz?

Başarısının hazzını öğrenciye tattırmak, yeni başarıları için ona destek olacaktır. Başarıdan kasıt illaki akademik yönde olmamalı; görülen her iyi davranış ve yetenek takdir edildiği sürece çocuk kendini yenileme imkânı bulacaktır. Küçük bir kartopunun yuvarlanıp büyümesi gibi başarılar birbirini artırarak devam edecektir.

Başarının durumuna göre en basiti sınıfta yapılacak sözel tebrik olabilir. Ancak bu tarz durumlarda öğrenciler arasında kesinlikle kıyaslama yapılmamalı, dikkatli olunmalıdır. Sözlü notu, başarılı olan öğrenciler için teşvik olabilir. Veli ile öğrencinin başarısı hakkında görüşülerek öğrencinin kendine olan güveni artırılabilir. Çünkü ailesinin gözünde kendini değerli hissedecektir.

Bu hangi kademede, hangi yaş aralığında ve hangi biliş düzeyinde olduğuna göre değişir. Alt kademede bir öğrenci ise ödüllendirme somut bir şeyler ile olmalıdır. Örneğin; süslü bir kalem olabilir. Üst kademede bir öğrenci için başarısını öven cümleler ödül olabilir. Teşvik amaçlı başarıyı destekleyici şekilde ödüller verilebilir.

Bu öğrenciyi öncelikle başarısından dolayı takdir ederim. Arkadaşlarının da onun gibi azimli olmaları için onu örnek gösteririm. Sözel veya maddi ödüller vererek daha çok gayretli olması için desteklerim.
Ona kitap alırdım. İçine de güzel bir not yazardım. İlkokulda öğretmenimin bana aldığı kitabı hala saklıyorum. Öyle güzel bir duygu ki bunu kendim yaşadığım için öğrencimin de yaşamasını istediğimden böyle ödüllendirirdim.

Sınıfımda başarı gösteren öğrenciyi diğer öğrencilerle kıyaslama yapmaktan kaçınırım. Çünkü bu; arkadaşları açısından yanlış olur. Ama derse katılımı sırasında arkadaşlarının yanında onu ödüllendirmek daha uygundur. Bu davranış arkadaşları üzerinde dolaylı pekiştirme sağlar. Sınıf dışında ona çalışması için imkân yaratabilirim. Örneğin; kitap yardımı yapabilirim. Sosyal etkinlik projelerine katılması için ön ayak olabilirim.