Haylaz ve Yaramaz öğrenciye nasıl davranılır?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

28 Şub 2018 15:22

Sınıfınızda haylaz, yaramaz ve arkadaşlarıyla iyi geçinemeyen bir öğrenciniz vardır. Bu öğrenciye nasıl davranırdınız?

Öncelikle sorunun nedenini öğrenirim. Genellikle hiperaktif öğrencilerin böyle davranışları olabilir. Eğitimde bireysel farklılıkları göze alarak işbirlikli öğrenme stratejisi ve drama tarzı eğitim seçerim. Bu görev ve sorumluluk alacağı için faydalı olacaktır.

Öğrencinin davranışının altında yatan sebepleri saptamak için bir hafta boyunca gözlemlerim. Rehberlik servisiyle görüşüp, dayanışma içinde öğrenciyi nasıl bu davranışlardan vazgeçirebiliriz diye çalışma yürütebiliriz. Öğrenciye sınıf içinde farklı görevler vererek onu arkadaşlarıyla kaynaştırabilirim.

Öncelikle bu öğrencinin neden böyle davrandığını tespit etmemiz gerekir. Bu öğrencinin aile ortamını, çevresini hayatını incelemek gerekir. Bu araştırmadan sonra hayatında bu şekilde davranmasına neden olan problemleri düzeltmeye çalışılır. Eğer böyle bir problem yok ise bu durum çocuğun yapısal özelliği ise onun değerli olduğu, özel olduğu hissettirilir ve doğru davranışların neler olduğu gösterilir. Her doğru davranışında pekiştireç verilir. Bu süreçte drama yöntemi ile doğru davranışlar öğrenciye yaparak gösterilir. Öğrencinin farkına varması sağlanır. Bu süreçte pekiştireç ve sevginin yeri büyüktür.

Öncelikle öğrenciyi bir süre gözlemlerim davranışın altında yatan nedenleri öğrenmeye çalışırım. Çünkü evde aile tarafından ilgi görmeyen sorunu olan bazı çocuklar okulda dikkat çekmek için bu tür davranışlar sergileyebiliyor. Eğer sorun yoksa öğrenciye gelişim seviyesine uygun sorumluluk verirdim. En ufak olumlu davranışında onu pekiştirirdim.

Öncelikle soruna inerim. Sorun ne ise öğrenir, çözüm aramaya çalışırım. Sınıf kurallarını hatırlatırım, yine devam ederse sınıfta sorumluluk veririm. Hala devam ederse okul rehberlik servisi, müdür ve aile ile işbirliği sağlanır ve çözüm bulunur.

Öncelikle yapmış olduğum plan ve programı gözden geçirirdim. Acaba yapmış olduğum plan ya da program çocuğun seviyesinin altında mı kalıyor ki çocuk sıkılıp istenmeyen davranışları sergiliyor ya da seviyesinin üstünde olduğu için dersi anlamayıp dikkati başka şeylere yöneliyor istenmeyen davranışı sergiliyor bunu bir sorgularım. Bu konuda sıkıntı var ise plan ya da programı gözden geçirirdim. Eğer bunda bir sıkıntı yok ise sınıf kuralların hatırlatırım. Çocuğu sınıf içerisinde etkinliklere katmaya özen gösterirdim. Çocuğa sorumluluk verirdim ve sorumluluğunu yerine getirmesi için rehber olurdum.