Spor ile eğitim arasında ne gibi bir ilişki vardır?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

28 Şub 2018 15:20

Spor ile eğitim ilişkisini açıklayınız.

İnsanlar sporu bir aktivite olarak değil de yaşamlarında rutin bir etkinlik olarak yapmalıdır. Sağlıklı yaşam ve yarınlar için bunu yaşam felsefemiz haline getirmeliyiz. Bunu da çocuklarımıza yine eğitimle vermeliyiz. Bu eğitim ilk başta aile de başlar. Aile model oluyor ve çocuğu da teşvik ediyorsa, çocuk bunu zaten kendiliğinden yaşamına dâhil edecektir. Yaşadığımız çağın şartlarından dolayı zaten az hareket ediyoruz, az yürüyor, her yere kolay ulaşmaya çalışıp bedenimizi hareket ettirmiyoruz. Bu da erken yaşta sağlık sorunlarının artmasına, obezite tehlikesine yol açmaktadır. Bunları önlemek için sporu yaşamımıza dâhil etmeliyiz.

Ne demiş Atatürk; “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Vücudumuz sağlıklı olursa hem ruhsal olarak hem bedensel olarak hem de zihinsel olarak zinde oluruz. Kendi sağlığımızı geleceğimizi düşünüyorsak spor yapmalı ve yeni neslimize de bunu model olarak aşılamalıyız. Mesela; okul öncesinde yaptığım stajlarımda güne başlama zamanında kahvaltıya geçmeden çocuklar biraz serbest oynadıktan sonra hareketli bir şarkı açıp onlarla beraber her sabah spor yapardık. Herkes sırayla ortaya geçip bir spor hareketi gösterir, hepimiz aynı hareketi yapardık. Böylece çocuklarda hem spor bilinci oluşturup hem de özgüvenlerini geliştirirdim.

Spor insan sağlığı için günümüzde olmazsa olmazlarındandır. Spor yapan bir birey zinde ve sağlıklı olur. Sağlıklı bir birey kolay algılayan ve çabuk öğrenen bir birey haline gelir, eğitimde sunulan bütün bilgileri öğrenmesi daha kolay ve çabuk olur. Aynı zamanda spor yapan bir bireyin kendine güveni de yerinde olur.
Spor, sağlığımıza olduğu gibi zihnimize de faydalı bir aktivitedir. Dersi verimli kılmak için ders arası molaları en verimli şekilde değerlendirmek gerekir. Bu nedenle çocukların stres atıp deşarj olarak boş zamanlarını bu şekilde değerlendirmek oldukça verimli olacaktır.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu sözden de anlaşılacağı üzere eğitimde sporun büyük etkisi vardır. Eğitimde öğrencilerin gelişim özellikleri de göz önünde bulundurularak onların kişisel ve toplumsal yönden sağlıklı, mutlu, iyi, ahlaklı dengeli ve üretken bireyler olarak yetiştirilmesi gereklidir. Bu da bir nevi spordan geçmektedir. Sağlıklı insanlar sağlıksız insanlara göre daha mutlu, daha üretken ve güven verici olurlar. Bu durumda gelecekte toplumda sorumluluklar yüklenecek insanların iyi alışkanlıklar edinmesinde gerek bireylerarası gerekse toplumlararası iyi ve olumlu ilişkilerin kurulmasında ve devamında çocukluktan başlayan beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin büyük önemi vardır. Ülkemiz bizden daha az nüfuslu ülkelere göre bile olimpiyatlarda istenilen başarıyı sağlayamamaktadır. Bunun sebebi ise insanların spor alanına yeteri değeri vermemesidir. Ülkece yalnızca futbol alanına duyulan sevgi ve tutkuyu başka alanlara göstermiyoruz. Sporun da bir meslek alanı olduğu fikri insanlara çok uzak geliyor. Oysaki ilgisine ve becerisine göre eğitim alıp o yönde ilerleyen bireyler meslek hayatında daha başarılı olurlar.