Teknolojik destekli uzaktan eğitim ile örgün eğitimi karşılaştırınız.

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 15:05

Teknolojik destekli uzaktan eğitim ile örgün eğitimi karşılaştırınız.

Örgün eğitim imkânı bulamayan insanlar için güzel bir fırsattır. Örgüne göre eğitim giderleri daha azdır. Dünyanın değişik ülkelerinde bulunan üniversitelerin eğitim imkânlarından da faydalanılabilir. Ancak teknoloji ile çok ilgili olması nedeniyle herhangi bir problemde sıkıntılar oluşabilir.

Devrimiz teknoloji devri buna eğitimde de ayak uydurmak gerekir. Uzaktan eğitim zaman açısından oldukça kârlıdır ve aile bütçesine de inanılmaz katkısı olur. İnternetin olduğu her yerde eğitim alınabilir. Tekrar imkânları için de videolar vardır. Öğrenciye bir hayli kolaylıklar sağlar. Örgün eğitim ise bizzat her şeyi yaparak yaşayarak öğrenmeyi sağlar. Mekân ve zaman bellidir. Her an etkileşim söz konusudur. Her şeyi yerinde ve zamanında tecrübe ile öğrenmekten yanayım. Bireysellikten toplumsallığa doğru yol almamız gerekir. Eğitimöğretim için öğretmenle, öğrencilerle etkileşim halinde olmak öğrenmeyi daha da kalıcı kılar.
Örgün eğitim teknolojik destekli eğitime göre daha etkili ve faydalıdır. Örgün eğitimde anlamadığımız yerleri farklı anlatım biçimleriyle ve öğretici yardımıyla daha aktif anlayabiliriz fakat teknolojik destekli uzaktan eğitimde, anlamadığımız yeri tekrar tekrar dinlesek de öğrenemeyebiliriz. Ayrıca zaman kaybına da yol açar. Ancak yaparak yaşayarak öğrenme konusunda, örgün eğitimde yapamayacağımız zararlı veya maliyeti fazla olan etkinlikleri teknolojik destekli eğitim ile daha rahat uygulayabiliriz.

Teknoloji destekli uzaktan eğitim her yerde eğitim imkânı verir. Eğitimöğretimi mekân olarak kısıtlamaz. Okulda verilen eğitime çeşitli nedenlerle katılamayan öğrencilere, uzaktan eğitim yoluyla öğretim yapılmaktadır. Bu şekilde, bu öğrencilerin eğitimden mahrum kalması önlenmektedir. Uzaktan eğitimi sınava hazırlanan öğrenciler de kullanabilir. Eksik oldukları konuları her an, kendi evlerinde bile tamamlama imkânı vermektedir. Mesleğinde kendini geliştirmek isteyen insanlar da yeri geldiğinde uzaktan eğitim seminerlerine katılarak kendilerini geliştirmeye devam edebilmektedirler. Kısacası teknoloji destekli uzaktan eğitim; zaman, mekân, para konusunda tasarruf yapmamızı sağlar. Bunun yanında uzaktan eğitimin eksik kaldığı noktalar da vardır. Eğitim alan öğrenciden anlık dönüt alınamaz ve öğrencinin anlamadığı konuyla ya da bir kelimeyle ilgili soru sorma olasılığı yoktur. Ayrıca öğretmenöğrenci iletişimi ve etkileşimi de yoktur. Örgün eğitimde ise anında dönütdüzeltme, sosyal ortam, arkadaş etkileşimi, akran eğitimi, öğretmenöğrenci etkileşimi gibi birçok olumlu taraf vardır.