Teknolojinin fırsat eşitliği hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 14:58

Teknolojinin fırsat eşitliği hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Çağımız şüphesiz teknoloji çağıdır. Teknolojiden etkilenmeyen veya yararlanamayan insan sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Yine şüphesiz teknoloji insan hayatını birçok alanda kolaylaştıran bir etkendir. En basitinden bir kişinin gidip görme fırsatı olmadığı bir kenti veya ilgi çekici bir yeri bilgisayar ve internet sayesinde kabataslak da olsa görme şansı bulmaktadır. Teknolojinin eğitimdeki yerine baktığımızda ise aynı şartlara sahip olmayan insanların, aynı alanda, aynı bilgilere ulaşma fırsatı sağlamaktadır.

Bundan çok değil bir 10 yıl öncesini bile düşünürsek, şehir merkezlerine göre daha ücra yerlerde eğitim öğretimine devam eden öğrenciler ile şehirlerde olan öğrenciler arasında büyük bir eşitsizlik vardı. İmkân yetersizliğinden dolayı öğrenciler bilgiye her istediklerinde ulaşamıyorlardı ve bu büyük sıkıntı yaratıyordu. Fakat son dönemlerde geliştirilen FATİH, EBA gibi projeler sayesinde fırsat eşitliği sağlanmaya çalışılmaktadır. FATİH projesinin isminde yer alan "fırsatları arttırma" bölümü projenin amacı hakkında bizi zaten bilgilendirmektedir. Proje kapsamında dağıtılan tabletler ve akıllı tahtalar sayesinde artık sınıf ortamında da bilgiye çok rahat erişebilmekteyiz. Eğitim adına atılmış güzel bir adım olan bu proje ile eğitimde fırsat eşitliğini büyük oranda sağlanmış olunacağı hedeflenmektedir.

Çağımızda değişen her şey gibi eğitimli insan tanımı da değişmiştir. Okumayazma bilen, aritmetik bilgileri olan kişileri tanımlamakta kullanılan “eğitimli insan” tanımı, bilgi toplumunda kendisi ile ilgili gelişmeleri takip edebilen, bunları hayatında uygulayan, sorgulayan, gelişime açık, bilgi ve iletişim teknolojilerini aktif olarak kullanabilen, hem bilgi hem de bilinç sahibi bireye dönüşmüştür. Bu anlayışı ve yeni eğitimli insan tanımını öğretim programlarına yansıtacak, öğretmene kılavuz olacak müfredatların hazırlanması gerekmektedir. Sistem içerisinde sayıları bir milyona yaklaşan eğitim çalışanının, okulda bilişim teknolojisi araçlarını ve eğitim içeriklerini aktif olarak kullanılmasını sağlayacak yönetim, bilgi ve becerilerine kavuşturulması, teknolojinin büyüklüğünü ve kapsama alanını göstermesi bakımından önemlidir. Vatandaşlarımızın vergileriyle finanse edilen bu büyük teknolojinin öğrencilerin hizmetine aktif sunumu çalışanlarımızın yeterlikleri ile ilgilidir.

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir