Bir kesim nüfusun artmasının gerekli olduğunu savunuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
öğretmenim
Mesajlar: 517
Kayıt: 16 Ara 2017 21:56
İletişim:

27 Şub 2018 14:09

Bir kesim nüfusun artmasının gerekli olduğunu savunuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Nüfusun artmasının ülkeye sağlayacağı yararlardan biri; çalışan insan sayısının artmasıdır. Haliyle çok çalışan insandan daha fazla verim daha ucuza sağlanır. Bu işveren için yani devlet için iyi fakat çalışan için kötüdür. İkincisi ise olası bir savaşta insan gücünden yararlanmaktır. Onun dışında nüfusun artması bizim ülkemizde sağlık, eğitim gibi sorunlara yol açacaktır.

Nüfus, gelişmiş ülkeler için olumlu olurken gelişmemiş ülkeler için olumsuz olur. Afrika ülkelerini düşünürsek nüfus artışı fazla ama ülkelere baktığımızda gelişme yok denecek kadar az. Türkiye için düşünürsek gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için nüfus artışına olumlu bakılıyor. Çünkü altında siyasi, ekonomik, toplumsal etkenler yatıyor.

Şu an günümüzde genç nüfusu iyi oranda ama 1520 yıl sonra ise genç nüfus bulmakta zorluk çekeceğiz. Genç nüfusun az olması da ülkeler için bir dezavantajdır. Bunun için devlet büyüklerimiz en az 3 veya 5 diyor. Geleceği düşünerek adım atmalıyız. Bugün için genç nüfus için çalışmalar yapılmalı, halk bilinçlendirilmelidir.

Nüfusun artmasını isteyenlerle Türkiye’nin gerçekleri maalesef örtüşmemektedir. Bugün dahi sahip olduğumuz nüfusun yaklaşık %10u işsiz iken, bu işsiz kesime gerekli istihdam sağlanmadan nüfusun arttırılması politikasını yanlış buluyorum. Çünkü ülkenin gelişme hızı önünde çok büyük bir engel olarak görüyorum. Eğer gerekli altyapı oluşturulur birçok alanda istihdam yaratılırsa o zaman nüfus artışı ekonomiyi olumlu etkiler. Aksi halde olumsuz buluyorum.

Gelişmiş ülkeler için nüfusun artması istenen bir durumdur. İş istihdamı geniş olduğu için çalışan insana ihtiyaç var. Bizim gibi gelişmekte olan bir ülke için bence nüfusun artmasından ziyade var olan nüfusun iyileştirilmesi gerekir. Var olan nüfusumuzun refahı çok iyiymiş gibi bir de artırılsın diyen kesimler var. Bu artışı sizlerin de dediği gibi devlet açısından yorumlarsak gayet iyi bir durumdur. Neticede az maaşla çalışan işçiye ihtiyaç var, o da nüfusun artışı ile mümkün. Bazıları demiş ya savaş darbe gibi olaylarda çok insana ihtiyaç var diye bana kalırsa çok insandan ziyade bilinçli insana ihtiyacımız var. Bu tür vahim olaylarda insanın içinde milli duygular olmadıkça olaya katkısından çok zararı dokunacaktır. Ne demişler "boş teneke çok tangırdar, fazla gürültü çıkarır "

Askeri acıdan potansiyel olarak görülmektedir. Herhangi bir savaş halinde büyük bir tehdit olarak da kullanılabilir. Ucuz iş gücünü de arttırır. Yalnız istihdam olmadığı için işsizlik gibi bir sorun ortaya çıkar. Ayrıca eğitim, sağlık, şehirleşme açıcısından da sorunlar çıkabilir. Nüfusun fazlası değil nitelikli olanından yanayım.

Nüfusun artırılması bence gereklidir. Gelişmiş ülkeler nüfuslarının artırılmasını istiyorlar. Fakat nüfus artırılsın derken niteliksiz nüfus artışı o ülkeye hiç bir yarar sağlamaz. Gelişmekte olan bir ülke olarak hem genç nüfusumuzu korumalı hem de genç nüfusun nitelikli olmasını sağlayarak bilimsel gelişmelere yönelmelidir. Gelişmiş bir ülke olup yaşlı nüfusa sahip olunursa o ülkenin geleceğinin çok da parlak olmayacağını düşünüyorum.

Nüfusu arttırma politikasını belli dönemlerde uygulamak ülkenin yararına olacaktır çünkü ucuza üretim yapan ve bu konuda fazlaca elemana sahip olan Çin, nüfusla gelişmişliğin paralel olduğu ülkelere en güzel örnektir. Artan bu nüfusun sağlık eğitim meslek sahibi olma gibi temel ihtiyaçları karşılandığında muhakkak ülkeye faydası olacaktır.
Cevapla
 • Benzer Konular
  Cevaplar
  Görüntü
  Son mesaj

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

 • Bilgi
 • Kimler çevrimiçi

  Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 259 misafir