Bir öğrenci size sürekli "unuttum" derse ne yaparsınız?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 14:08

Bir öğrenci size sürekli "unuttum" derse ne yaparsınız?

Sürekli oluyorsa bu durum büyük ihtimal çocukla ilgili bir sıkıntı vardır. Öncelikle çocukla konuşulmalıdır. Gerekirse rehber öğretmen yardımıyla da görüşülebilir. Devam edilirse aynı duruma aileyle görüşülmeli ve aileyle birlikte çözüm bulunmalı.

Unuttum diyen öğrencide şayet fizyolojik bir problem yoksa sorun öğrencinin dersi ve içeriğini anlamsız buluşudur. Dersi öğrenci için ilgi çekici ve anlamlı hale getirmeye gayret ederim. Bunun içinde teşvik amaçlı ödüllendirme, dersi oyunlarla, hikâyelerle anlatma en önemlisi de dersimdeki birçok konuyu gündelik hayatla ilişkilendirerek dersin pratikte kullanıldığında hayatını ne kadarda olumlu etkileyeceği konusunda öğrenciyi motive ederdim.

Unuttum diye sürekli bir problemi varsa mutlaka altında psikolojik bir sebep vardır. Öncelikle bunun sebebini araştırırdım. Birtakım görevlendirmeler vererek çözmeye çalışırdım. Çözüm bu da değilse psikolojik bir sebep olduğunu düşünürüm. Ve rehberlik servisine yönlendirirdim.

Öğrencinin unuttum dediği kelimenin altını irdelerim. Bu unutmanın kaynağını bulmaya çalışırım. Eğer bu dersi önemsemediği veyahut anlamadığı için onda bir ilgi uyandırmadığından kaynaklanıyorsa dersi daha anlamlı ve ilgi çekici hale getirip (bunun için bir takım materyaller eğitici oyunlar düzenlenebilir) çocuğun üzerinde yoğunlaşmasını sağlarım. Ama çocuk genel olarak sorumsuz bir öğrenci ise ona ufak sorumluluklar vererek sorumluluk kazanmasını ve böylece hayatının geri kalan dönemini de sorumlu bir birey olarak geçirmesine katkıda bulunurum. Diğer ruhsal veya ailevi problemlerden dolayı bir unutkanlık hâkim ise bunu rehber öğretmeni ve ailesiyle çözmeye çalışırım.

Genelde öğrenciler sorumluluktan kaçabilmek için unuttum derler. Bu onlar için geçerli bir bahanedir. Öncelikle unuttum diyebilme ihtimallerini en aza indirgemeliyiz. Akranlarından yardım alabiliriz. Yahut hatırlatma notları koyarız. Ailesiyle görüşürüz. Bir süre uğraştıktan sonra pes edecektir.
İlk önce öğrenci gerçekten unuttuğu için mi unuttum diyor yoksa sorumluluktan kurtulmak için bu bahaneye mi sığınıyor bunu anlamaya çalışırım. Davranışlarını incelerim. Bir karara varamazsam rehberlik öğretmenine danışırım. Gerçekten unutuyorsa bu zihinsel bir probleme işaret ettiği için rehberliğe yönlendiririm. Sorumluluktan kaçıyorsa ona görevler vererek derse katılımını ve sorumluluk bilincini arttırmaya çalışırım.
“Sürekli unuttum” diyen öğrencinin ailesi ile birlikte sorunun altında yatan nedenleri araştırırım; zihinsel, psikolojik sebepleri varsa, rehberlik hocasından yardım alırım, derse karşı ilgisizlikten dolayı ise 'unutma 'dersi cazip hale getirmek için, çocuğun dünyasına girmek için çabalarım.

Ona öncelikle unutmasının nedenini sorardım ve bunun sürekli tekrarlanmasından dolayı duyduğum rahatsızlığı dile getirip bunun beni çok üzdüğünü söylerdim. Sana vereceğim yeni sorumluluğu (ödev, konu anlatımı, kitap vb.) eğer unutmazsan hoşuna gideceğini düşündüğüm bir sürprizim olacak diyerek onun ilgisini çekmeye çalışırım. Dersimle alakalı sevmeme gibi bir durum varsa eğer kendimi öğrenciye sevdirmeye çalışırım, onun nelere ilgisinin olduğunu nelerden hoşlandığını gözlemleyerek ona yaklaşmaya çalışırım. Öğrenci zaten öğretmenini sevince onun üzülmesini, kırılmasını istemeyecek dersiyle alakalı sorumluluklarını da yerine getirecektir.