Eğer Milli Eğitim Bakanı olsaydınız nasıl bir eğitim programı hazırlardınız?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
öğretmenim
Mesajlar: 517
Kayıt: 16 Ara 2017 21:56
İletişim:

27 Şub 2018 13:48

Eğer Milli Eğitim Bakanı olsaydınız nasıl bir eğitim programı hazırlardınız?

Küçük yaşlardan itibaren ilgiye yönelik eğitimlerin verildiği, bu ilginin de serbest bırakılan çok yönlü ortamlarda gözlem sonucu elde edildiği bir eğitim programı hazırlardım. İlerleyen yaşlarda ilgiler değişirse alanlar arası geçişte katı kuralların olmadığı ve öğrencinin severek eğitime dâhil olduğu bir program eğitimde başarıyı arttıracaktır. Üniversite eğitimine gelindiğinde ise özellikle uygulamaya dönük bir eğitim programı tercih ederdim, öğrencinin okulu bitirip meslek başına geçince mesleğini öğrendiği değil de okurken bilincine vardığı ve mezun olduğunda kendini mesleğine aşina ve hazır hissettiği bir eğitim programı tercihim olurdu.

Milli Eğitim Bakanı olsam çocukların yaparak yaşayarak öğrenebileceği eğitim ortamı hazırlardım. Köy enstitülerine benzer çocukların hayatı öğrenebileceği ve deneyim kazanabileceği bir sistem hazırlardım. Küçük yaslarda çocuklara mesleki eğitim verilmesi, ilerleyen yaslarda çocukların tercih ettiği alanlar üzerinde daha çok yoğunlaştığı bir eğitim programı hazırlardım. Hangi mesleğe yönelirlerse yönelsinler o alanda kendilerini geliştirebilecekleri bir program hazırlardım. Ki böylece sadece rağbet görülen mesleklere yönelmesi konusunda bilinç oluşurdu.

Milli Eğitim Bakanı olsam öncelikle küçük yaştaki eğitimin ne kadar önemli olduğunu göstermek adına çocukları ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmesi gerektiğini, çocukların her yönden gözlemlenerek bu gözlem sonuçlarına göre eğitim alanlarına yönlendirilmelerini sağlardım. Eğitimin sadece ezberden ya da sınavlardan ibaret olmamasını çocukların yaparak yaşayarak öğrenmeleri için gerekli ortamları ve gerekli programları oluşturdum. Sadece iş bulmak için değil gerçekten o alanda kendilerini geliştirip mutlu ve doyum sağlayacakları meslekleri yapmalarını böyle kendilerine ve ülkemize faydalı olmalarını sağlamak isterdim.
Ezberci sistemden uzak, yaparak ve yaşayarak öğrenme fırsatları sunan, her çocuğun ilgi ve isteklerini ön plana çıkartan bir program hazırlardım, çocukların ilgilerine göre meslek seçmeleri sağlansın. Seçtiğim mesleğe yeterliliğim mesleğe başlamadan önce tespit edilsin. Yönlendirmeler daha yerinde olsun. Ölçmede sadece sınava değil uygulamaya daha çok ağırlık verilsin.

Tamamen çocukların yaparak yaşayarak dokunarak öğrenebilecek ve yaşamda kolaylıkla uygulanabilecek bir eğitim öğretim sistemi ile onları geleceğe hazırlardım teste dayalı sınav sistemini ortadan kaldırarak onların seçimleri ve eğitim düzeyine göre yönlendirmelerin yapılacağı bir program hazırlardım. Çevre bilincini dikkate alan bir sistem getirirdim.

Milli eğitim bakanı olsam çocukların ilgi yetenek ve ihtiyaçlarına göre küçük yaşlardan eğilimli oldukları alana doğru yönelmelerini sağlamak isterdim. Her okul seviyesinde ayrılarak başarılı ve mutlu olabileceği meslekleri seçmelerini sağlamak isterdim. Ama sadece bu düzenleme eğitim bakanlığıyla da olmaz. Çünkü kişilerin yöneldikleri meslekte uygun şartlarda çalışıp işsizliği önlemek isterdim.
Cevapla
 • Benzer Konular
  Cevaplar
  Görüntü
  Son mesaj

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

 • Bilgi
 • Kimler çevrimiçi

  Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir