Öğretmenlik eğitimi alan öğretmen adaylarının ve görev yapan öğretmenlerin eğitimini yeterli buluyor musunuz?

Kullanıcı avatarı
öğretmenim
İletişim:

27 Şub 2018 13:47

Eğitim fakültelerinde öğretmenlik eğitimi alan öğretmen adaylarının ve görev yapan öğretmenlerin eğitimini yeterli buluyor musunuz?

Eğitim fakültelerinde verilen teorik eğitim yerine uygulamaya yönelik eğitim verilmelidir. Staj dönemleri biraz daha uzatılmalı örneğin 2. Sınıfta başlanabilir çünkü yaşantılara dayalı eğitim daha kalıcı olacaktır. Öğretmenlere verilen hizmet içi eğitimi de yeterli bulmuyorum seminerler tekdüze ilerliyor bunlarda da iyileştirilmeye gidilmelidir.

Eğitim fakültelerinin daha çok denetlenmesi gerektiğini ve mezun olurken yeterliliği ölçecek bir ölçüt geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü stajını yapmak yerine rapor alıp sınav çalışıp atanan ve neredeyse tecrübesiz olarak işe başlayan meslektaşlarımız var ne yazık ki. Tek gayemiz atanmak olmamalı. Asıl önemli olan kendini yetiştirmiş öğretmenliğin gereklerini yerine getirebilecek nitelikte bir öğretmen olabilmektir.

Eğitim fakültesinde aldığımız çoğu derste önce teorik öğrenip sonra plan hazırlanıp sonra uygulama için anaokuluna gittik daha sonrada uygulamanın değerlendirmesini yapıp öğretmenlerimizden dönüt aldık eğer her üniversitede böyleyse ben yeterli buluyorum.
Üniversiteden üniversiteye değişir. Genel olarak yetersiz ancak ben kendi okulumu düşününce ikinci sınıfta sahaya bizi sokarak gayet deneyimli birikimli olarak mezun olduğumuzu düşünüyorum. Ayrıca sadece bilgi öğretimi değil, Bloom taksonomisi dikkate alınarak hazırladığımız eğitim etkinlikleri ile eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi de temel alıyoruz.

Eğitim fakültelerinde verilen eğitimlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Uygulamaya daha çok yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Teoride ise ileride meslek hayatımızda işimize yarayacak derslerin eklenmesi bizlerin daha çok donanımlı olmamız da etkilidir. Gördüğümüz her teorik dersin mutlaka bir uygulaması olmalıdır.

Üniversitelerin, sadece sınavları geçmek için ezbere dayalı bir eğitim ortamı olmaktan çıkartılması teorilerin tartışıldığı, yaratıcı fikirlerin üretildiği, bilgilerin irdelendiği ortamlar oluşturulması ve bu ortamda öğretmen adayları yetiştirilmesi gerekir. Tabi bunun yanında öğretmen adaylarının öğrendikleri bilgileri fikirleri gerçek hayatta uygulayabilecekleri ortamların sağlanması gerekmektedir.

Üniversitelerin, sadece sınavları geçmek için ezbere dayalı bir eğitim ortamı olmaktan çıkartılması teorilerin tartışıldığı, yaratıcı fikirlerin üretildiği, bilgilerin irdelendiği ortamlar oluşturulması ve bu ortamda öğretmen adayları yetiştirilmesi gerekir. Tabi bunun yanında öğretmen adaylarının öğrendikleri bilgileri fikirleri gerçek hayatta uygulayabilecekleri ortamların sağlanması gerekmektedir. Bu ortamların başında staj yaptığımız okullar gelmektedir ama staj yaparken asıl amacımız olan uygulamadan çok staj dosyaları ile ilgilenmekteyiz. Yine bunun nedeni de dersten geçme kaygısı olmaktadır. Stajlara daha çok zaman ayrılmalı ve öğretmen adaylarının uygulayarak öğrenmesi sağlanmalıdır. Çünkü ne kadar çok teknik, yöntem bilirsek bilelim bunları uygulayamadığımız sürece gerçek anlamda bilmiyoruz demektir.

“Öğretmenlik Mülakat Soruları” sayfasına dön

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir